tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kula07    163

Masz lekkie gleby to zajmij się uprawą kukurydzy, pszenżyta ozimego i żyta hybrydowego. Dlaczego?

Bo częstym wapnowaniem doprowadzisz do zachwiania życia biologicznego w glebie.

Lekka gleba ma być o odczynie lekko kwaśnym i tu nie trzeba wyważać otwartych drzwi.

 

To na takich glebach uprawa rzepaku jest nieopłacalna?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Podpasuje rok to uprawa wygeneruje zysk, ale ryzyko jest wg mnie zbyt wysokie.

Koszty uprawy żyta hybrydowego znacznie mniejsze, plon można uzyskać bardzo ciekawy i netto zysk na pewno wyższy niż na rzepaku, tyle że ryzyko mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Mam działki V i VI klase (bardziej miarodajnym wyznacznikiem żyzności gleby jest kompleks niż klasa), na których z powodzeniem uprawiam rzepak a nawet pszenicę.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ile dać kizerytu i soli potasowej na ha rzepaku?

 

Kamil co było przedponem? ja po pszenicy (słoma została + 350kg/ha polifoski 6) w lutym zamierzam dać 50kg/ha soli potasowej + 100kg/ha kizerytu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

aro1975

A nie zastanawiałeś się nad np. kornkali?

Albo Yara viking?

Edytowano przez TOREZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Dla mnie ideałem byłoby dać po 100kg/ha K-K oraz Kizerytu. Wiadomo,że wpływ na dawkę poszczególnych nawozów ma zasobności gleby, ale efekt byłby naprawdę niezły.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Mam działki V i VI klase (bardziej miarodajnym wyznacznikiem żyzności gleby jest kompleks niż klasa), na których z powodzeniem uprawiam rzepak a nawet pszenicę.

 

 

I na tych działkach nie ma IV klasy? Rzepak jak rzepak z swoim palem to tam powyciąga z głębin, ale pszenica?  :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

aro1975

A nie zastanawiałeś się nad np. kornkali?

Albo Yara viking?

 

wiem że nawozy z yary są dobre, ale jakoś nie mam do nich przekonania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

I IV klasa się znjdzie ale w zdecydowanie mniejszej części. Z 24ha będzie może tak z 6ha. W tym roku na całości zasieje groch.

Edit.
Małe sprostowanie, na najgorszych 3ha pod lasem w tym roku było pszenżyto.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

pole po pszenicy słoma zebrana 250 ka poli 6 i ze 40 ton obornika na ha myślałem dać po 100 kg soli i kizerytu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

ja tylko kizeryt bez soli będę dawał

 

Ja w tym sezonie  planuje dać po 100 kornkali i kizerytu.no i  plus 300 saletra.

Zawsze dawałem 200 kizeryt + 300 saletra.

Na jesień poszło 300 polifoska 6 i 100 saletrzak.

do saletrosanu nie  jestem przekonany, moze  to i taniej wychodzi z siarką. ale dając 300 saletry musze  dac 400 saletrosanu aby był taki sam azot w czystym składniku. A tak siarke  mam kizerycie  z magnezem który  też jest  wazny  w  rzepaku.

A ogólnie  ile  dajecie  siarki w  czystym składniku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ok 40-45 kg siarki (mowa o wiośnie)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3510

49 bo daje 350 kg polifoski 21

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

pole po pszenicy słoma zebrana 250 ka poli 6 i ze 40 ton obornika na ha myślałem dać po 100 kg soli i kizerytu

daj tak jak planujesz i będzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

panowie, czy rzepak spasiony przez sarny da plon? liście są zjedzone ale pąki te na środku rośliny są. czy coś z niego będzie, sieje pierwszy raz i stad moje pytanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to zależy jak blisko stożka zostały odgryzione liście.. Jak jest silnie ogołocony to rarytasów się nie spodziewaj


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

panowie, czy rzepak spasiony przez sarny da plon? liście są zjedzone ale pąki te na środku rośliny są. czy coś z niego będzie, sieje pierwszy raz i stad moje pytanie ;)

 

 

5 śmiało realna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

są takie rośliny co liście maja (jeszcze) a są takie co od stożka zostało z 2cm łodygi od liścia, co to wtedy z tym gorszym? przeżyje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kundza150    6

Kolego jeśli stożek nie naruszony śmiało można uzyskać super plon coś o tym wiem.. Dwa lata temu sarny tak dały w kość że sterczały same badyle stożek cały plon 5ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

też mam z  tym doczynienia co roku.

Jeżeli to same  sarny zrobiły to rzepak da sobie rade bo jesienne liście i tak zgubi na  wiosne. Dwa lata temu Ja walczyłem jeszcze z  jeleniami i to już jest problem. Serca  rzepaku są zjedzone a od  ziemi wystają 2 cm kikuty. rzepak jest  opózniony a z zaschniętego serca  puszcza kilka łodyg, mimo zwiększonych dawek nawozu plon rzepaku do 1 tony mniejszy a jeżeli u innych w okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Znajomy parenaście lat temu miał taką sytuację. Serce mu się krajało, już był na polu z pługiem wiosną, ale coś go tkło i posprawdzał, że jednak coś tam odbija, rzepak zostawił i miał wtedy jeden z najwyższych plonów w gospodarstwie. Ciekawe sytuacja przez międzę jego sąsiad miał wtedy tą samą odmianę w podobnei agrotecnicze i kulturze i rzepak nie przezimował - pole ogrodzone wysokim płotem, żadna zwierzyna nie weszła i szkód nie zrobiła, za bujny był i nie wytrzymał pod śniegiem... Wyjątek potwierdza regułę - ze zwierzyną niestety prawie zawsze są problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj