tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kula07    163

A coś taki zdziwiony? Kolega od zeszłego roku stosuje tą samą uprawę co ja, mało tego takimi samymi maszynami (wziął Cultusa na próbę i w następnym sezonie kupił nówkę + Carriera co prawda ciąganego). Ale mieszka blisko jeziora. Bardzo często jest tak, że u mnie pada a u niego nic, albo odwrotnie. To samo tyczy się przymrozków/różnicy temperatur.

Edit.
Przed chwilą z Nim gadałem i np we wrześniu u mnie spadło 22l/m2 a u Niego 53.

Edit2.
Zresztą mikroklimat to nic dziwnego. Wielu z Nas widzi zróżnicowanie nawet na swoich działkach, wystarczy że jedna położona jest na otwartej przestrzeni, inna jest pagórkowata, kolejna leży wzdłuż rzeki a jeszcze inna otoczona jest lasem.

Więc skąd to pytanie?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Oczywiście.
Ale wszystko zależy od pogody. Sam również starałem się jechać z K-K jak najwcześniej się da.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

zawsze dawałem 150 kg/h kizeryt i 300 kg/h saletra a póżniej 250 kgkg/h saletra. pod korzeń poszło 300kg/h polifoska 6 i 100/kg/h saletrzak.

 

w tym roku zamierzam popraktykować po 100 kg/h KK i kizeryt. co do saletrosanu nie  jestem przekonany wole  kizeyt  i saletre.

a czy 400 kg/h saletrosanu to nie  za dużo siarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Zapomniałem o zawartości S w glebie,z analizy wynika, że mam wysoką i bardzo wysoką, więc będę mógł obniżyć dawkę Saletrosanu. Co do tych 400kg to taki był plan i pod takie nawożenie robiliśmy zakupy, ale fakt, że trzeba zweryfikować stan plantacji wiosną i nie zapomnieć o zasobności gleby (o czym zapomniałem).


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Częściowo próby zbadali mi z programu "Grunt to wiedza" a reszta ze swojej kieszeni, bodajrze 120zł za próbę a jedna próba jest na 4ha.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Częściowo próby zbadali mi z programu "Grunt to wiedza" a reszta ze swojej kieszeni, bodajrze 120zł za próbę a jedna próba jest na 4ha.

Oznaczenie siarki to ok 50 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52

Panowie co byście mi poradzili na wiosnę zamiast saletrosanu? Mam lekkie gleby (jeszcze z nieuregulowanym ph) a selotrasan z uwagi ze jest na bazie siarczanie amonu strasznie zakwasza. Z drugiej strony chciałbym wiosna dostarczyć trochę S. Ostatnio coś słyszałem o nawozach na bazie Kizerytu ale niestety jest to dla mnie obce (wady zalety). Co byście mi polecili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrozon07    10

Kula, dlaczego tylko częściowo Ci zbadali z tego programu, pytam bo teraz sam będę zgłaszał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ponieważ robią tylko 15 prób czyli ok 60ha, a ja mam więcej.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Ja dopłaciłem ok. 14.60 zł za każdą kolejna próbę. To nie wielki wydatek a jak już robić to wszystie pola. Jedna próba do 4 ha. Tylko ja byłem w 1 edycji i tam badane były makro i ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52

yara bela sulfan lub saletra i kizeryt granulowany - ma ktoś doświadczenie z tymi nawozami?

trzeba ich dawać więcej - mniej, wcześniej - później 

niby siarka z kizerytu jest szybko działająca - prawda to?

 

jak by mi mógł ktoś trochę przybliżyć na ten temat to byłbym bardzo wdzięczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ponieważ robią tylko 15 prób czyli ok 60ha, a ja mam więcej.

 

Sam pobierałeś próbki i zawoziłeś czy przyjechali ze stacji?

Jedna próbka jest na max 4ha ale można i robić na każdy 1ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Panowie co byście mi poradzili na wiosnę zamiast saletrosanu? Mam lekkie gleby (jeszcze z nieuregulowanym ph) a selotrasan z uwagi ze jest na bazie siarczanie amonu strasznie zakwasza. Z drugiej strony chciałbym wiosna dostarczyć trochę S. Ostatnio coś słyszałem o nawozach na bazie Kizerytu ale niestety jest to dla mnie obce (wady zalety). Co byście mi polecili?

każdy nawóz azotowy zakwasza glebe, jedne bardziej drugie mniej. Jeden rok w tą drugi w tą już Ci nie zrobi wielkiej różnicy w pH.

Ja bym proponował jechać normalnie saletrosan a po żniwach solidne wapnowanie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52

każdy nawóz azotowy zakwasza glebe, jedne bardziej drugie mniej. Jeden rok w tą drugi w tą już Ci nie zrobi wielkiej różnicy w pH.

Ja bym proponował jechać normalnie saletrosan a po żniwach solidne wapnowanie

 

wiem ze każdy azot zakwasza ale na pewno nie w takim stopniu jak siarczan amonu który jest w saletrosanie

jeden sąsiad się w nim lubuje i jeden kawałek przez miedze doprowadził już do dewastacji (na 50% pola rzepak juz nie wschodzi)

 

ja co roku wapnuję bo odziedziczyłem pola z niskim ph a wrócić do normy jest długim procesem

 

ostatnio przedstawicielu agroloku zachwalali sulfan że niby siarka na bazie kizerytu - to super rozwiazanie

 

dla mnie jest to nowe pojecie więc radze się na forum bo każdy sprzedawca chwali swoje towary

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ogólnie wprowadzanie do gleby dużej ilości siarki (nie zależnie z jakiego nawozu) może prowadzić do wypierania z gleby kationów wapnia i magnezu co przekłada się na zakwaszenie.

Zarówno w saletrosanie jak i w sulfanie siarka występuje w formie siarczanów także ze strony siarki oddziaływanie na glebe bedzie takie same.

Z tym że w sulfano masz troche Ca co może nieco zrównoważyć ogólne zakwaszajace działanie nawozu.

Druga sprawa - azot - w saletrosanie masz większy udział azotu amonowego (zakwaszajacego)

 

Jak dla mnie te różnice w poziomach zakwaszania są nie wielkie i raczej stopień zakwaszania gleby nigdy nie był dla mnie głównym kryterium wyboru nawozu. No ale skoro przeraziła Cię sytuacja sąsiada (wątpie w to zeby samym saletrosanem doprowadził glebe do takiego stanu) to Twoja decyzja

Jak oba nawozy mają się do siebie cenowo? Róznica 20-30 zł/t nawozu to 1 t najzwyklejszego wapna które napewno przyniesie wymierne korzyści.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ogólnie wprowadzanie do gleby dużej ilości siarki (nie zależnie z jakiego nawozu) może prowadzić do wypierania z gleby kationów wapnia i magnezu co przekłada się na zakwaszenie.

Zarówno w saletrosanie jak i w sulfanie siarka występuje w formie siarczanów także ze strony siarki oddziaływanie na glebe bedzie takie same.

Z tym że w sulfano masz troche Ca co może nieco zrównoważyć ogólne zakwaszajace działanie nawozu.

Druga sprawa - azot - w saletrosanie masz większy udział azotu amonowego (zakwaszajacego)

 

Jak dla mnie te różnice w poziomach zakwaszania są nie wielkie i raczej stopień zakwaszania gleby nigdy nie był dla mnie głównym kryterium wyboru nawozu. No ale skoro przeraziła Cię sytuacja sąsiada (wątpie w to zeby samym saletrosanem doprowadził glebe do takiego stanu) to Twoja decyzja

Jak oba nawozy mają się do siebie cenowo? Róznica 20-30 zł/t nawozu to 1 t najzwyklejszego wapna które napewno przyniesie wymierne korzyści.

Kolega fachowo napisał ja tylko dodam że nadmiar siarki źle wpływa na mikroorganizmy glebowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Sam pobierałeś próbki i zawoziłeś czy przyjechali ze stacji?

Jedna próbka jest na max 4ha ale można i robić na każdy 1ha.

Próbki pobiera firma, jeżdżą małą terenówką, Jimmy, Vitara z wiertłem.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Cytuje za panią Elą

Coraz częściej w zaleceniach nawozowych proponuje się nawożenie roślin siarką z uwagi na fakt, iż wysokość i jakość plonów roślin może być obniżona na skutek braku tego składnika w środowisku glebowym. Jest ona bowiem bardzo ważnym składnikiem pokarmowym szczególnie na obszarach słabo uprzemysłowionych, na których dopływ siarki do gleby z atmosfery nie pokrywa zapotrzebowania roślin uprawnych. Siarka jest to pierwiastek budulcowy białka, który tak jak azot w dużym stopniu wpływa na jakość plonu. Nie jest możliwe prawidłowe działanie plonotwórcze azotu bez dobrego zaopatrzenia rośliny w siarkę.

Rzepak ozimy jest rośliną siarkolubną, a jego całkowite zapotrzebowanie na siarkę, przy plonie nasion rzędu 3 ton z 1 ha, sięga 50 kg S/ha (czyli 125 kg SO3). Taką ilość siarki rośliny są w stanie pobrać jedynie poprzez system korzeniowy."

Artykuł ze strony: Zapotrzebowanie rzepaku na siarkę | POLIFOSKA (https://polifoska.pl/porady/100)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Panowie co byście mi poradzili na wiosnę zamiast saletrosanu? Mam lekkie gleby (jeszcze z nieuregulowanym ph) a selotrasan z uwagi ze jest na bazie siarczanie amonu strasznie zakwasza. Z drugiej strony chciałbym wiosna dostarczyć trochę S. Ostatnio coś słyszałem o nawozach na bazie Kizerytu ale niestety jest to dla mnie obce (wady zalety). Co byście mi polecili?

Masz lekkie gleby to zajmij się uprawą kukurydzy, pszenżyta ozimego i żyta hybrydowego. Dlaczego?

Bo częstym wapnowaniem doprowadzisz do zachwiania życia biologicznego w glebie.

Lekka gleba ma być o odczynie lekko kwaśnym i tu nie trzeba wyważać otwartych drzwi.

Można oczywiście pakować się w koszta i wapnować i nawozić, wapnować i nawozić ale rodzi się pytanie czy warto?

 

Saletrosan siej, masz siarke i azot - za jednym przejazdem i dość korzystnie finansowo wychodzi.

 

DARKPANTER:

Jesienią co i ile sypałeś?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj