tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

mds212    2125

Co zrobic z rzepakiem ktory po zasianiu słabo powschodzil, byl zasiany praktycznie w popiól a pierwszy deszcz ktory spadl byl dopiero dzisiaj, czy jest szansa ze sie jescze zagesci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Moim zdaniem najlepszam rozwiazaniem w tym przypadku to orka min na 15cm jeśli było pryskane doglebowo i pszenica ozima lub przewodka lub groch na wiosnę ewentualnie kukurydza u mnie chyba ta ostatnia opcja pójdzie, przynajmniej pola odpoczna od rzepaku bo ostatnio szedł co drugi rok u mnie ale póki co jeszcze czekaj mała ale jakąś tam szanse pewnie jeszczemasz choć uwazam że w tym zawodzie wazne jest też wiedzieć kiedy trzeba się poddać i wiedzieć kiedy haczyc plug lub talerzowke...życzę trafnych decyzji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2125

Troche szkoda likwidowac teraz bo sa miejsca gdzie ejst ładny i miejsca gdzie jest rzadszy, tak był pryskany. CHyba juz poczekam do wiosny, zobaczymy co z tego bedzie, najwyzej na wiosne jak bedzie słabo wygladal to zasieje kukurydze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Nie bądź wyrywny i czekaj. U mnie prawie każdego roku jest taka sytuacja i jakoś jeszcze nigdy od 2009r. rzepaku nie likwidowałem, nawet jak pojawiła się kiła.. U mnie też pojebów nie brakuje, zaraz jadą z przesiewami, niektórzy nawet 3 razy sieją, i nigdy nie mają co zbierać..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    579

Trzeba bazować na tym ,ile obecnie wzeszło rzepaku,gdyby nawet coś wykiełkowało to wiosną obumrze.Obsada nawet 20-25 szt na m2 odpowiednio poprowadzona może dać zadawalajacy plon.A kto dwa razy sieje....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Jakiej postaci podać azot rzepakowi ? Saletrosan26 , saletra32 , siarczan amonu21, mocznik46 chciałbym dać ze 100kg/ha bo widze że mu brakuje juz powoli . Tylko jak pogoda się polepszy i pójdzie wjechać to posieje . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

forma saletrzana pogarsza zimotrwałość rzepaku (tak w skrócie)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34

forma saletrzana pogarsza zimotrwałość rzepaku (tak w skrócie)

 

A w jaki sposób pogarsza jego zimotrwałość ?

 

Proszę o odpowiedź nie w "skrócie" a o uzasadnienie tej tezy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Powoduje rozrzedzenie soków komórkowych w wyniku czego roślina jest bardziej podatna na mróz. W celu ich zageszczenia pryska się manganem dlatego uważa się ze mangan podnosi zimotrwalosc. Ogólnie taka jest zasada z drugiej strony sam często się zastanawiałem nad tym ze skoro mamy dopiero październik a takie groźne mrozy przychodzą około lutego to przecież jeszcze 4 miesiące czy rzepak do tej pory naprawdę po zapodaniu saletry nie zdąży się odpowiednio przygotować do zimy ? Czy ta saletry podana teraz będzie miała wpływ na zimotrwalosc za 4 miesiące ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Jeśli chodzi o azot sugerowałbym saletrę lub saletrzak - od kilkunastu kg N/ha w formie saletrzanej rzepakowi wiele złego się nie stanie. I było by lepiej gdyby juz był wysiany. W kwesti mikro i jesiennego zabiegu 150 g manganu i 100 gram miedzi. Podawanie pod rzepak azotu w formie amonowej lub amidowej szczególnie przedsiewne (lub wcześniej - mocznik na słome) to kwesti mineralizacji słomy - porawy stosunku C:N. Poza tym wysiewając wyłącznie formę amonową lub amidową zwiększa się szansa na kiłe. Znajomy ma pozytywne doświadczenia z saletrą wapniową w dawce 100 kg/ha wysiewaną we wrześniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

TO sie wystraszyłem co do formy saletrzanej. ja  przedsiewnie dałem 100kg/h dałem saletrzaku i 300 kg/h polifoski 6 czyli azotu dość i widac bo rzepak idzie w góre. Siany 28.08 i wczasie suszy miał w czego ciagnąć teraz po deszczach to to juz sie wezmie na  maksa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Nie weźmie bo już październik, zaraz listopad i rzepak będzie sam przysiadać, dni coraz krótsze. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Chyba zrezygnuje z siania saletry mu jeszcze teraz jesienią  . Chyba przejade się z odżywkami jeszcze raz . Chyba to mniejsze zło . Tylko narazie nie ma szans na poprawe pogody więc można se poplanować . 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34

Panowie co wy tak obawiacie się tego azotu w rzepaku na jesień ?

Skoro prawidłowo prowadzona plantacja rzepaku jesienią pobierze około 100 kg/ha N

dotyczy to łanu 45-50 roślin/m2, które przed zimą wytworzyły 12 liści

a takiej ilości N na pewno nie mamy w glebie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Ja tam się nie bałem i rzepak dostał 100 kg moczniku i polfoski 6 350 kg pod korzeń.Niedoborów nie widać po nim pomimo że nawozy dawane były na słome przed przyoraniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

AZOT jak najbardziej ale pod korzen lub pierwsza połowa września ale raczej nie  w pażdzierniku bo i kiedy on sie rozłoży i zadziała to juz listopad bedzie. a w  listopaddzie to juz rzepak powinien sie  szykowac  na zime a ciagnąć azot. Mysle ze  w  pażdzierniku to juz  tylko odżywki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Dawniej tak było, że pod koniec października rzepak praktycznie już był uśpiony.. Teraz mamy takie jesienie, że wegetuje w najlepsze jeszcze w połowie grudnia..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie przesadzaj cos tam może i rośnie ale to tyle co kot napłakał. Jak za późno posiejesz to żadna jesien ani żaden grudzien nie nadrobi Ci dni straconych w sierpniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

No to chyba logiczne że nie nadrobi.. sensacji żeś Pan nie odkrył. Ale "uśpiony" w takich warunkach nie jest.. chyba lepiej wiem jak w zeszłym roku wyglądał u nas rzepak początkiem listopada, a jak w połowie grudnia..!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

To sie zdecyduj czy piszesz o wegetacji w grudniu czy półtora miesięcznej wegetacji z listopada i grudnia,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

To ja już nie wiem na sianie azotu  za pozno a na odżywki jest za zimno . I jak to teraz ugryzć bo rzepak coraz więcej ma żółtych liści . Troche se bigosu narobiłem . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matiuss    12

SawekBraczyk, braki azotu możesz nadrobić mocznikiem, jakieś 15/20 kg dolistnie, i po problemie

 

Mocznik 15-20kg + Siarczan magnezu 5kg (jedno lub siedmiowodny) do tego możesz zastosować jakieś mikroelementy jeszcze na ha.

Edytowano przez matiuss

Wnioski o dopłaty, modernizacje, ornitologia - Zajmujemy się wnioskami do ARiMR, ponad 250 obsługiwanych rolników. Pewnie i bez poprawek.

Środki ochrony roślin, nawozy, nasiona, pasze - Doradztwo, sprzedaż. Hrubieszów i okolice.

Tylko oryginalne środki, prosto od producenta, faktury terminowe,DOWÓŻ DO KLIENTA GRATIS, doradztwo i pełna obsługa.

Zapraszam do kontaktu PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

SawekBraczyk, braki azotu możesz nadrobić mocznikiem, jakieś 15/20 kg dolistnie, i po problemie

 

Mocznik 15-20kg + Siarczan magnezu 5kg (jedno lub siedmiowodny) do tego możesz zastosować jakieś mikroelementy jeszcze na ha.

A czy przy takiej temperaturze to da rade bo troche pogoda się polepszyła a cieplej to już bardziej narazie nie będzie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj