tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
losktos    356

Którą opcję pod rzepak wybrac:

1=Polioska 6 350kg/ha

2=Lubofos  500kg/ha

3- Superfosfat 200kg/ha Saletrzak n27 z borem 200kg/ha wapno mag gr 28%-16% 200kg/ha

4=timac agro 500kg/ha

Jak macie coś lepszego to napiszcie 

1 opcja. 3 za bardzo nie rozumiem.

Jest jeszcze Polidap + sól

 

Ja mam dwa pytania odnośnie siewu rzepaku

1. Jestem z zamojskiego i planowałem siew rzepaku 20 sierpnia, ale starszy usłyszał od kogoś, że to za wcześnie i komuśtam zakwitł za wcześnie i teraz cholernie wzbrania się przed tym pomysłem. Jak to jest w praktyce? Nasiona dk sensei, powolny wzrost jesienny więc nie powinno być problemu moim zdaniem.

 

2. Mam zamiar siać rzepak poznaniakiem na skrzyni bezstopniowej, co drugi lejek. Do zasiania 2,95 ha, zakupiłem jedną jednostkę siewną. I kuzyn stwierdził że nie dam rady wysiać wszystkich nasion i zabraknie mi ich. Ile w takim razie może zostać na dole skrzyni? Najwyżej zmniejsze obsadę, ale nie wiem o ile.

1. 20 sierpnia to optymalny termin na sianie rzepaku w zamojskim. Owszem jest ryzyko że rzepak może zakwitnąć (szybki rozwój, słoneczna pogoda) ale od tego mozna się zabezpieczyć

2. Jednostka odmiany mieszańcowej (1,5 mln nasion) - zwykle na 3 ha przy obsadzie 50 roślin, jak chcesz siać w 40 roślin to będziesz miał na trochę ponad 3 ha.

Jednostka odmiany liniowej (zwykle 2,1 mln nasion, chociaż sa też 1,5 mln) - przy 50 roślinach nieco ponad 4 ha, przy 60 rośl - 3,5 ha

 

itd. itd. itd.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Jednostki Abakusa wysiewałem na 4ha ~40szt/m2. Sugerując się jednostka = 3ha, szkoda kasy. 

To samo z Alexanderem. 

 

@scoffer w jaki sposób wymieszasz w miarę dokładnie kwalifikat z tym tzw wypełniaczem? Nie realne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

A w jakim celu potrzebujesz 100 % równomierności ?

Rzepak po wymieszaniu z balastem się nie rozwarstwi , ani balast ie pokruszy i przez cały czas wysiewu powinien stanowić w miarę jednorodna mieszankę .

Nasiono jest nasionem i nie ma znaczenia czy posiada siłę kiełkowania , czy tez nie . 

Partia stanowi mieszankę praktycznie identycznych kulek i z tytułu braku kiełkowania , czy tez pełnej siły ani nie osiądą na dnie , ani nie wyjdą na wierzch , stad mieszanka zachowa takie same proporcje do końca siewu .

Jeśli nawet rozrzut będzie wynosił od 55 szt do 45 szt/m2 , to nie ma to żadnego znaczenia.

Nie ma takiego siewnika , poza punktowym , który na każdym metrze wysieje identyczną ilość nasion , choćby były kalibrowane każde z osobna.

Dobrym sposobem na wymieszanie jest mała betoniarka , lub zaprawiarka bębnowa .

Co do wysiewu to problemem dla pytajacego , nie jest ilośc nasion na m2 , tylko specyficzna budowa skrzyni siewnika , która nie pozwala wysiac całości nasion , niczym wyssać paliwo ze zbiornika .

Na spodzie musi pozostać dwa-trzy kg nasion i tyle.

Przy F1 to dawka na więcej jak 1ha , stąd pomysł z tanim balastem , rozcienczajacym drogie nasiona.

 

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jakie są wasze sprawdzone środki i terminy odchwaszczania rzepaku? Czy wszystkie chwasty przedwschodowo a później tylko samosiewy, a może chwasty w fazie 3-4 liści rzepaku? jakie dawki środków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

u mnie od lat sprawdza się teridox + comand zaraz po siewie. Kiedyś stosowałem butisan z comandem i butisan star solo i też było ok.

 

wszystko zależy od tego jakie zielsko masz na polu

 


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Dzięki za odpowiedź a mógłbyś napisać dawki środków. I jeszcze jedno jeżeli po siewie będzie fajna ziemia nie za sucha taka w sam raz opryskam i później przyjdzie słońce i wysoka temperatura i ziemia wyschnie , to spadnie skuteczność zabiegu? Czy wystarczy ze wiglgoc w ziemi będzie jedynie podczas oprysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

teridox 2 l, comand 0,15 (w przypadku zagrożenia ze strony przytuli można próbować 0,17)

Im ziemia wilgotniejsza tym lepiej (oczywiscie nie do przesady), aczkolwiek w ubiegłym sezonie w mojej okolicy Ci co pryskali po siewie na suchą jak pieprz glebe i tak wyszli na tym lepiej niż Ci co pryskali nalistnie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Dzięki za informację a teridox jest normalnie w sprzedaży bo w Internecie nie mogę nigdzie znaleźć ceny tego środka ile mniej więcej ona wynosi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

teridox razem z comandem przy podanych wyżej dawkach wychodzi ok. 160 zł/ha


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Powinna się również sprawdzić mieszanka Devrinolu z Commandem , robiona samemu lup kupiona jako gotowa np. CommandT op .

Devrinol jest dość skuteczny w przypaqdku suszy i koszt podobny jak miesznki powyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Tylko że u nas będzie 3 ha rzepaku i 5l na 3h wychodzi 1.65 L. Trzeba będzie jakoś pokombinować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jakieś opinie o devinrol + command ? Jak tak to jakie dawki i jak wypada w porównaniu z tym co Losktos napisał powyżej czyli teridox + command.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Na pytanie która kombinacja lepsza nie ma odpowiedzi . Wszystko zależy od tego co zwalczasz i w jakich warunkach .

Oprysk bezpośrednio po zasiewie ma tą zaletę . że zawsze można dokonać korekty powschodowej lub nawet wiosennej .

Oprysku wiosennego nie da się skorygować , a zdarza się że i wykonać .

Cena Devrinolu to ok 350 zl/5l , do tego wystarczy dodać ok 400 ml Commandu za ok 80 zł i tym sposobem za ok 400 stowki opryskamy 2,5 ha .

 

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pegaz3512    10

Znajomy polecił mi wysiać100 kg mocznika na hektar razem z 400kg polifoski 6. Nie jest to za dużo mocznika na jesień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

od niepamiętnych czasów pryskam przedwschodowo command + metazachlor, niestety środki te nie zwalczają fiołka i chabra, którego zrobiło sie przez to sporo. Czy są jakies inne opcje środków, które by się z nimi uporały przedwschodowo? Czy po prostu odpuścić te dwa chwasty, choć z fiołka juz się łądny dywan robi... Zwalczanie powschodowe jakoś do mnie nie przemawia, a jeśli ju zby była taka konieczność to czym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CEZAR76    1

Zastanawiam się nad NERO 424 EC co sądzicie ok 510 zł za 10 l dawka od 2,5-3 l /ha więc nie wychodzi drogo

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

To może command po siewie z pózniej powschodowo Fox 480 na fiołka , a chaber Lontrelem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

0.5 pedimetalina

1.6 metazachlor

0.13 chlomazon 

Momentami w deszcz. 

Reszta jeśli będą dobre wschody nalistnie metazachlor + galera. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Skasować double posta. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konio1011    100

Na co dodatek pedimetaliny? Bo u siebie wlasnie zamierzam chlomazon + metazachlor. Pole pierwszy raz rzepak zobaczy wiec powinna mieszanka sobie poradzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy orientuje się ktoś czy Devrinol Top 375 lub Command Top 375 są aktualnie w sprzedaży? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj