tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
loquito    240

Jak byście porównali skuteczność odchwaszczania rzepaku na jedno i dwu liscienne  środkami: zaraz po siewie Command 0,25 l/ha + Metazanex 1,25 l/ha , a drugi wariant: w fazie 2-3 liści rzepaku  Navigator 0,3 l/ha + Metazanex 1,25 l/ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wszystko zależy od chwastów jakie występują ja pryskałem drugim wariantem to go ładnie siekło i stał w miejscu długgio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

W pierwszym wariancie moim zdaniem za duzo commandu ja planuje dac 0,15 commandu i do tego 1,6 metazanexu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Panowie wybieram się po zakupy nawozów pod rzepak co byście polecili polifoskę 6 czy polidap.

Polifoskę liczyłem wysiać 350 kg, a polidapu nie mam pojęcia.

A może jakieś inne nawozy?

 

Polecam naszą mieszankę nawozową Fosforan amonu MAP + sól potasowa. Mamy teraz opcję: 6-15-25+4 CaO + 15 SO3 w cenie 1195 zł netto/t przy zakupie 24 t (mogą być różne nawozy na jednym aucie.

Jeśli jest wysoka zasobność potasu to można przełożyć jego zastosowanie (lub część(na wiosnę), jesienią dając sam FA.

Polecam fosforan MAP gdyż ma o wiele lepszy fosfor krótko mówiąc.

Na wiosnę polecamy albo same Saletrosany albo kolejną naszą mieszankę saletrosan 26+sól potasowa (NKSO3 24-6-30)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Polecasz mieszankę, ale co z tego jak nierównomiernie rozkłada się na polu taki blending. 

 

6-15-25 to jest import litwa?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ten nawóz potasu z azotem całkiem fajny by był gdyby miał zamiast 30 siatki np 10 dając 400 kg takiego nawozu na start chcąc wprowadzić 1 dawkę azotu wprowadzasz 120 kg siarki wiec za dużo. Jeśli macie możliwości mieszania to róbcie to jakoś z głową. Zwiększenie potas do 10 azot tez można zwiększyć a zmniejszcie siarke do 10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konio1011    100

Panowie rzepak bedzie siany po jeczmieniu jarym . Na scieta slome poszlo wapno i na to gruber. Teraz pytanie czy lepiej przed siewem dac 100-120kg mocznika czy lepiej po wschodach 150 kg saletry?? Dodam ze nie bedzie azotu w PK. Wiadomo ze rzepak potrzebuje troche azotu jesienia tym bardziej ze sloma scieta i azot nie poszedl wgl ale za to wapno i teraz mam dylemat ile azotu i wjakiej formie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Polecasz mieszankę, ale co z tego jak nierównomiernie rozkłada się na polu taki blending. 

 

6-15-25 to jest import litwa?? 

 

Witam,

Proszę czytać ze zrozumieniem :) Dobrofos NPK (CaO-SO3) 6-15-25-(4-15) jest to mieszanka nawozowa (blending) produkowany przez Grupę Azoty. Składniki to FA MAP + sól potasowa. Świetny nawóz w bardzo dobrej cenie. Polecam głównie na rzepak jako bardzo dobre źródło fosforu z dodatkiem siarki.

Nierównomiernie się rozkłada???

Nie zauważyłem...

W naszych mieszankach komponenty są dokładnie wymieszane, granule proporcjonalnie równe więc wysiew jest dokładny.

Jeśli chodzi Ci o to że granulka FA spadnie tu a soli za 2 metry no to:

- chyba nie wysiewasz 20 kg NPK/ha?

- roślina pije a nie gryzie... wszystko jest w glebie!

Osobiście stosuje tylko blendy GA - NPKi, a przede wszystkim nawóz NK(S) - po każdym pokosie na UZ - za***iste efekty! (a w motylowych to w ogóle rewelacja!). Polecam sprawdź tak jak coraz więcej naszych Klientów.

Pozdrawiam.

Ten nawóz potasu z azotem całkiem fajny by był gdyby miał zamiast 30 siatki np 10 dając 400 kg takiego nawozu na start chcąc wprowadzić 1 dawkę azotu wprowadzasz 120 kg siarki wiec za dużo. Jeśli macie możliwości mieszania to róbcie to jakoś z głową. Zwiększenie potas do 10 azot tez można zwiększyć a zmniejszcie siarke do 10

 

Uwierz, że robią to ludzie z głową :)

SO3 to nie jest czysta siarka!!!

PS Przypominam, że można u nas również zamówić nawóz na życzenie tzn.:

- minimum 24-48 t

- podajecie skład jaki jest dla Was optymalny (można sobie dobrać komponenty mniej więcej tj. np. czy fosfor z fosdaru czy FA)

- ogarniamy temat czy skład jest fizycznie możliwy do zrobienia

- ustalamy skład

- robicie przedpłatę za towar

- mieszamy, workujemy, dowozimy

Zapraszam!

Polifoska 6 ok, ale Polidap na pewno nie sam tylko np. polidap + sól potasowa. A ile soli potasowej i polidapu, tyle ile byś potasu i fosforu wprowadził za pomocą polifoski 6. Po przeliczaj sobie na spokojnie ilości składników, a nie w głowie i nie działaj pod presją sprzedawcy ;)

 

I polecam nie DAP'a a FA MAP! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

w przypadku nieprzepuszczalnych gleb nie ma sensu dzielić potasu

Niemcy nawet w takich warunkach tak proponuje i wg mnie ma to sens. Oczywiście jeżeli przyjmujemy że zasobność gleby jest przynajmniej na poziomie średnim to tego potasu z samej gleby wystarczy. Czyli potas wprowadzamy na uzupełnienie, jednorazowa dawka potasu powyżej 200kg K2O może mocno zasolić glebę przyczyniając się do słabszych wschodów oraz korzenia. W tym wypadku dzielenie dawki ma sens.

 

Panowie co bedzie lepsze w zwalczaniu chwastow w rzepaku. Przedwschodowo 0.16l Command+ 1.66 Metazanex czy Powschodowo Navigator 0.33l + 1.66 Metazanex?? Po ostatnich ulewach wilgoc w ziemi napewno bedzie a zamierzam orac w nocy i siac od razu nastepnego dnia wiec wilgoci bedzie sporo . Chyba ze macie inne sprawdzone propozycje?? Samosiewy zboz chce razem z Toprexem dac na 4-6 lisc dlatego wydaje mi sie ze mieszanka z commandem byla by lepsza w tym przypadku tylko boje sie ze mi go przychamuje

Proszę Cię nie powtarzaj stereotypów że command hamuje bo to bzdura. Command jest inhibitorem chlorofilu czyli tylko przebarwia. Z kolei metazachlor hamuje podziały komórkowe i on jest winien słabego wzrostu. Command jest jednym z najlepszych herbicydów w rzepaku i jego brak był widoczny w tym roku gdzie czasem rzepak w połowie był z przytulią lub tasznikiem.

Niestety wadą commandu jest stosowanie wyłącznie po siebie na wilgotna glebę z czym może być problem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Co myślicie o wysiewie NPK na rosnące ziemniaki po których ma być siany rzepak? Wiem, że na zachodzie ta metoda jest praktykowana?


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jaka powinna być według Was dawka Metazanexu w odchwaszczaniu przedwschodowym + Command 0,15-0,17 l/ha, a jaka w odchwaszczaniu powschodowym  + Navigator 0,3 - 0,35 l/ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldeko016    1

Panowie na ściętą słomę rozsiałem piastem wapno. Talerzowanie. Czy teraz przed orką dać coś azotu czy lepiej nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Witam,

Proszę czytać ze zrozumieniem :) Dobrofos NPK (CaO-SO3) 6-15-25-(4-15) jest to mieszanka nawozowa (blending) produkowany przez Grupę Azoty. Składniki to FA MAP + sól potasowa. Świetny nawóz w bardzo dobrej cenie. Polecam głównie na rzepak jako bardzo dobre źródło fosforu z dodatkiem siarki.

Nierównomiernie się rozkłada???

Nie zauważyłem...

W naszych mieszankach komponenty są dokładnie wymieszane, granule proporcjonalnie równe więc wysiew jest dokładny.

Jeśli chodzi Ci o to że granulka FA spadnie tu a soli za 2 metry no to:

- chyba nie wysiewasz 20 kg NPK/ha?

- roślina pije a nie gryzie... wszystko jest w glebie!

Osobiście stosuje tylko blendy GA - NPKi, a przede wszystkim nawóz NK(S) - po każdym pokosie na UZ - za***iste efekty! (a w motylowych to w ogóle rewelacja!). Polecam sprawdź tak jak coraz więcej naszych Klientów.

Pozdrawiam.

 

Uwierz, że robią to ludzie z głową :)

SO3 to nie jest czysta siarka!!!

PS Przypominam, że można u nas również zamówić nawóz na życzenie tzn.:

- minimum 24-48 t

- podajecie skład jaki jest dla Was optymalny (można sobie dobrać komponenty mniej więcej tj. np. czy fosfor z fosdaru czy FA)

- ogarniamy temat czy skład jest fizycznie możliwy do zrobienia

- ustalamy skład

- robicie przedpłatę za towar

- mieszamy, workujemy, dowozimy

Zapraszam!

 

I polecam nie DAP'a a FA MAP! :)

 

 

No to jak masz blending soli potasowej z fosforanem to jak ma ci dobrze rozłożyć po polu skoro na każde masz inne ułożenie łopatek i tak powiedzmy przykładowo fosforan leci na 13m a sól na 15m. Potas mobliny, a fosfor już nie i bida. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

No to jak masz blending soli potasowej z fosforanem to jak ma ci dobrze rozłożyć po polu skoro na każde masz inne ułożenie łopatek i tak powiedzmy przykładowo fosforan leci na 13m a sól na 15m. Potas mobliny, a fosfor już nie i bida. 

 

O Jezu... co ma mobilność składnika do rozsiewu? W Polifosce "NPK" jest mobilny fosfor? xD

Czy jest jeden rodzaj i jedna granulacja fosforanu / soli na świecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Nie wiesz co ma mobilność po tym co napisałem? No cóż... 

Powiem ci tyle, że kto ma trochę oleju w głowie nie stosuje blendingu, a napewno soli z polidapem. Się jedzie solo kolego solo.

Fosfor jesień na ściernisko, sól wiosną wczesna pogłównie bądź dzielona dawka 50/50 późna jesien/wczesna wiosna i jest baja. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Nie wiesz co ma mobilność po tym co napisałem? No cóż... 

Powiem ci tyle, że kto ma trochę oleju w głowie nie stosuje blendingu, a napewno soli z polidapem. Się jedzie solo kolego solo.

Fosfor jesień na ściernisko, sól wiosną wczesna pogłównie bądź dzielona dawka 50/50 późna jesien/wczesna wiosna i jest baja. 

 

Proszę mnie nie załamywać swoją delikatnie mówiąc niewiedzą...

Widzę, że jesteś mądrzejszy od milionów ludzi stosujących blendy... (w niektórych krajach większość stosowanych NPK to blendy).

A przechodząc do meritum... post był o ROZSIEWIE tj wielkość granul etc., natomiast mobilność składników to inna kwestia... wg Ciebie jest różnica w stosowaniu blendu a Polifoski? bo nie wiem już do czego dążysz...

Nie wiem na jakim poziomie masz, że tak ogólnie to nazwę agrotechnikę w swoim gospodarstwie... nie wiem co uprawiasz ale na pewno nie jest to np rzepak... któremu dałbyś 100% potasu wiosną? (ile kg?) xD

Więc może odpuśćmy sobie dalszą "dyskusję" - "Kolego" posiedź chwile "solo" przy podstawowym artykule o zapotrzebowaniu roślin na poszczególne składniki w danych okresach... i taka szczera rada... jak nie jesteś w czymś dobry to nie pouczaj innych. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Po pierwsze to napisz jaka jest przyswajalność reklamowanego przez CB NPK. a póżniej pouczaj innych, bo raczej nic nie przebije soli i fosforanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Po pierwsze to napisz jaka jest przyswajalność reklamowanego przez CB NPK. a póżniej pouczaj innych, bo raczej nic nie przebije soli i fosforanu.

 

Ehh... ale co tu ma przebijać jak to jest właśnie blend - mieszanka soli i fosforanu! :)

Inną kwestią jest jakość / pochodzenie tych o to składników, czyż nie?

Nasze blendy produkuje GA więc jakość gwarantowana. Na przykładowo Dobrofos NPK(CaO-SO3) 6-15-25-(4-15) składa się:

Fosforan amonu MAP 12-52 (znacznie lepszy fosfor jak w DAP).

Sól potasowa 60%

 

Tak jeszcze do poprzedniego... bo może ktoś znów nie zrozumieć prostej kwestii...

Przykładowo rzepak - potrzebuje jesienią nie tylko fosfor ale i potas (i to niemało) więc dajemy NPK, PK. Potas uzupełniamy wiosną drugą dawką. Jest to oczywiście opcja "na bogato"...

Drugą opcją w trudnych czasach (i przy dużej zasobności gleby w potas) jest danie tylko fosforu jesienią (FA, Fosdar) a wiosną potasu. Fosfor (najlepiej FA) na ściernisko pod orkę lub głębokie wymieszanie bezorkowe.

Osobiście w tym roku stosuję te dwie opcje (w zależności od pola) natomiast wiosną dam nasz inny blend - saletrosan 26 + sól potasowa tj. nawóz comAGRO NK(SO3) 24-6-(30).

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    552

witam mam zamiar siać wapno granulowane po ścierni po pszenicy i jak posieje wapno to ile muszę czekać na sianie polifoski 6 i oranie pod rzepak?

Edytowano przez kubamako66

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Proszę mnie nie załamywać swoją delikatnie mówiąc niewiedzą...

Widzę, że jesteś mądrzejszy od milionów ludzi stosujących blendy... (w niektórych krajach większość stosowanych NPK to blendy).

A przechodząc do meritum... post był o ROZSIEWIE tj wielkość granul etc., natomiast mobilność składników to inna kwestia... wg Ciebie jest różnica w stosowaniu blendu a Polifoski? bo nie wiem już do czego dążysz...

Nie wiem na jakim poziomie masz, że tak ogólnie to nazwę agrotechnikę w swoim gospodarstwie... nie wiem co uprawiasz ale na pewno nie jest to np rzepak... któremu dałbyś 100% potasu wiosną? (ile kg?) xD

Więc może odpuśćmy sobie dalszą "dyskusję" - "Kolego" posiedź chwile "solo" przy podstawowym artykule o zapotrzebowaniu roślin na poszczególne składniki w danych okresach... i taka szczera rada... jak nie jesteś w czymś dobry to nie pouczaj innych. Pozdrawiam.

 

Zgadza się mam sporą niewiedzę. 

Tłumaczę ci jaka jest różnica w blendzie nawozów o różnej granulacji że masz łopatki rozstawione pod jeden rodzaj nawozu.

Blending saletrosan + sól potasowa totalna porażka gdzie saletrosan duża ciężka granula leci w daleko a soli potasowej o wiele bliżej, mam ci to rozrysować? Potrzebne są 2 przejazdy. 

Zamiast tego WASZEGO blendingu nks mam Prosan i równomierność rzutu za jednym przejazdem bo jak się zajmować agrotechnika to na porządnie prawda?? 

Jeśli mam zasobnośc w fosfor i potas na średniej do wysokiej to jedynie uzupełniam dawkę. 

 

Za 1350 brutto loco gospodarstwo mam 6-15-29 dodatkowo siarka w jednej granuli. 

 

btw agrotechnika z tamtego roku słaba: raps (visby/sherlock/arsenal) 4.85 średnia z 15ha (III-V) nalepszy kawałek (visby)5.38 średnia z 4.1ha czas cos zmienić w agrotechnice. 

 

Szukaj dalej może kogś nabijesz w ten blending  :lol:

 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Zgadza się mam sporą niewiedzę. 

Tłumaczę ci jaka jest różnica w blendzie nawozów o różnej granulacji że masz łopatki rozstawione pod jeden rodzaj nawozu.

Blending saletrosan + sól potasowa totalna porażka gdzie saletrosan duża ciężka granula leci w daleko a soli potasowej o wiele bliżej, mam ci to rozrysować? Potrzebne są 2 przejazdy. 

Zamiast tego WASZEGO blendingu nks mam Prosan i równomierność rzutu za jednym przejazdem bo jak się zajmować agrotechnika to na porządnie prawda?? 

Jeśli mam zasobnośc w fosfor i potas na średniej do wysokiej to jedynie uzupełniam dawkę. 

 

Za 1350 brutto loco gospodarstwo mam 6-15-29 dodatkowo siarka w jednej granuli. 

 

btw agrotechnika z tamtego roku słaba: raps (visby/sherlock/arsenal) 4.85 średnia z 15ha (III-V) nalepszy kawałek (visby)5.38 średnia z 4.1ha czas cos zmienić w agrotechnice. 

 

Szukaj dalej może kogś nabijesz w ten blending  :lol:

Widzę, że wg Ciebie setki osób zajmujących się temat blendów to idioci a setki tysięcy stosujących to jeszcze więksi idioci. Super. Zmieniaj świat ;)

Powiedz mi tylko ile rodzai soli / superfosfatu / FA / saletrosanu widziałeś w życiu? Stawiam na 1, może 2, max 3.

Przyślij mi proszę próbkę tego nawozu, a dam Ci obiektywną opinię ile jest wart... Nie mówię, że jest nic nie wart ani nie mówię, że jesteś beznadziejnym rolnikiem - plony są ok, gratulacje (chociaż w jakości Visby się zgodzimy). Nie powiedziałem, że jak zastosujesz blenda to będziesz miał 6t/ha każdego roku ;)

A i powiedz po co Ci ten 6-15-29 skoro stosujesz przedsiewnie tylko fosfor? Bo jakoś nie łapię po co wcześniej o to się spinałeś a teraz piszesz o NPKu...

Jeśli chcesz się spierać o coś to proszę zachowaj pewien poziom.

Pozdrawiam.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę poziom zszedł do piaskownicy blender może i fajna sprawa ale jak granulaty mają różną masę i wielkość granulki to bez sensu

Edytowano przez WaldemarNowicki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Widzę, że wg Ciebie setki osób zajmujących się temat blendów to idioci a setki tysięcy stosujących to jeszcze więksi idioci. Super. Zmieniaj świat ;)

Powiedz mi tylko ile rodzai soli / superfosfatu / FA / saletrosanu widziałeś w życiu? Stawiam na 1, może 2, max 3.

Przyślij mi proszę próbkę tego nawozu, a dam Ci obiektywną opinię ile jest wart... Nie mówię, że jest nic nie wart ani nie mówię, że jesteś beznadziejnym rolnikiem - plony są ok, gratulacje (chociaż w jakości Visby się zgodzimy). Nie powiedziałem, że jak zastosujesz blenda to będziesz miał 6t/ha każdego roku ;)

A i powiedz po co Ci ten 6-15-29 skoro stosujesz przedsiewnie tylko fosfor? Bo jakoś nie łapię po co wcześniej o to się spinałeś a teraz piszesz o NPKu...

Jeśli chcesz się spierać o coś to proszę zachowaj pewien poziom.

Pozdrawiam.

 

Nie łap za słówka, podałem przykład jedynie, a nie że tak stosuję. 

Czasami polidap po rapsie pod pszenice bez potasu. 

 

@WaldemarNowicki żniw jeszcze nie mam to przyda się podrzeć z kim koty  ;)

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164

czy przy sredniej zawartoski P i K pod rzepak wystarczy 300 kg tarnogranu pk 12-23 i do tego 30 ton gnojowicy? Gleba lekka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj