tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
strzechu    250

na mokre nie lej jak nie ma deszczu w miare intesywnego .
Na suche przed deszczem mozesz smialo . W czasie deszczu super - zero uszkodzen . Tylko musi byc deszcz ciagly i na tyle mocny zeby zmywal rsm od razu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Możesz napisać do jakich oprysków przydatne jest obniżanie ph wody oraz jej zmiękczanie? selekt pekacid tylko zakwasza czy też obniża twardość wody? Nie wychodzi ogólnie drogo z tego co widze bo ok 5 zł na ha tj. 0,5 kg a wnosimy 590 g fosforu oraz 200 g potasu dobrze to zczytałem? Robiłeś jakieś doświadczenia z tymi środkami masz jakies spostrzeżenia? 

 

Szczerze mówiąc to w każdym zabiegu powinnyśmy zmiękczać wodę, raz mocniej, drugim razem słabiej. Woda ma pH w zakresie 7,0-8,0 to za dużo nawet dla sulfonylomoczników (które najlepiej działają w pH 6,0-6,5). Trochę pobawiłem się w laboratorium i selekt wypadał najlepiej. Jak skończy się sezon wiosenny to może uda mi się zrobić więcej badań.

Ale to nie oznacza że do każdego zabiegu musisz zmiękczać wodę. Droższe śor zazwyczaj mają lepszą formulacje co nie wpływa na skuteczność. Problem najbardziej widać przy stosowaniu zamienników które są "gołe".

niskiego ph wody wymagają przede wszystkim insektycydy (poza Plenum), ale również fungicydy i nawozy dolistne, nie obniżamy ph przy sulfonylomocznikach i glifosacie

Przy glifosacie zakwaszanie jest obowiązkowe. Glifosat łączy się z wapniem i magnezem co osłabia jego działanie. Dlatego do desykacji zaleca się dodawać siarczanu amonu którzy z jednej strony działa parząco, a z drugiej zmiękcza wodę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

Dziś miał iść regulator w postaci tebukonazolu i prochlorazu a wczoraj spadło 15mm i nici z planów... do jakiej fazy taki zabieg ma sens?? rzepak bardzo nierówny pęd głowny od 2-15cm, większość ok 10cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

u nas czas się praktycznie na regulacje skończył u Ciebie jeszcze nie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

Stosowal ktos srodek w tym.roku atena 480 ec i titan na chowacza? Jest to.dobre rozwiazanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Jako że produkt selekt pekacid spełnia role nawozu dolistnego, to czy można posłużyć się nim do zmiękczenia wody przy oprysku herbicydowym? Bo z reguły nie łączy się nawozów dolistnych z herbicydami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Witam,

Panowie po przejrzeniu pola stwierdziłem, że mam dwie duże łaty w środku rzepaku pustego pola (około 20-30 arów łącznie).

Wpadł mi do głowy pomysł czy by przy przypadkiem nie wsiać w te puste łaty rzepaku jarego.

Czy jest sens coś takiego robić?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtu    2

Witam,

Panowie po przejrzeniu pola stwierdziłem, że mam dwie duże łaty w środku rzepaku pustego pola (około 20-30 arów łącznie).

Wpadł mi do głowy pomysł czy by przy przypadkiem nie wsiać w te puste łaty rzepaku jarego.

Czy jest sens coś takiego robić?

 

Pozdrawiam

 

kolego. jeśli chcesz zniszczyć owoce swojej pracy na całej plantacji rzepaku to szybko siej . rzepak jary przechodzi kolejne fazy rozwojowe w całkiem innym terminie niż ozimy - będzie poprostu inkubatorem dla słodyszka chowacza itd no i zbór tez jest tak co najmniej ok miesiąc później . jeśli chcesz coś zasiać to lepiej coś innego

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie , ile trzeba czekać na pryskanie od robaka jak rozleje rsm? i jak opryskam od robaka to ile mam czekać by opryskać od grzyba? czy lepiej rozlać rsm 2 dawkę potem grzyb i potem robak? tylko jakie odstepy czasu bo troche spóźniłem się ze wszystkima  teraz pogoda kiepska , prosze doradźcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

lej rsm a zabieg od robaka połącz z zabiegiem od grzyba.nie musisz robić odstępów czasowych od lania rsm do oprysków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kurcze miałem zamiar oddzielnie opryskać bo na jesieni jak zmieszałem bor tebu i cyperkil to mi coś się zważyło i teraz planowałem cyperkil+dursban+bor a potem tebu+odżywka RZ czy nie ma to sensu?

a nie za późno na drugą dawke rsmu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr291179    2

Ja bym rozdzielił ten Dursban od Boru bo te dwie substancje zbytnio się nie tolerują a jak już to dodaj jakiś kondycjoner albo chociaż siarczan magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patfilmax    7

Tez mi się wydaje ze za późno na RSM u nas (południe Opolszczyzny) wcześniejsze odmiany zaczynają puszczać pojedyncze kwiatki, myślę że za tydzień będzie żółto jak pogoda dopisze. A co do boru to ja używam ADOB BOR i nic się nie dzieje, a daje siarczan magnezu, basfoliar, bor, toprex, Insodex (to samo co dursban), sherpa, i njakiś adiuwant, tylko ze bor zawsze rozcieńczam trochę z wodą i dopiero do beczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

Znajomy pomieszał bor (niestety nie wiem jaki), tebukonazol (Mystic) i chloropiryfos (Insodex) i spierdolil zawartosc opryskiwacza na 12 ha. Twierdzi ze winny byl Insodex, bo w ubieglym sezonie mieszal to samo, tylko zamiast Insodexu szedl Nurelle i nic sie nie dzialo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

Wczoraj poszedł siarczan mg, mocznik, oraz tebu z atakiem na rzepak... po godzinie deszcz myślicie że wystarczyło czasu żeby rzepak  pobrał środki?? Wczoraj znowu dopadało 23 litry wody i nie wiem kiedy teraz wjadę na resztę żeby popryskać... do jakiej fazy jest sens pryskać ww mieszanką??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej232    1

Znajomy pomieszał bor (niestety nie wiem jaki), tebukonazol (Mystic) i chloropiryfos (Insodex) i spierdolil zawartosc opryskiwacza na 12 ha. Twierdzi ze winny byl Insodex, bo w ubieglym sezonie mieszal to samo, tylko zamiast Insodexu szedl Nurelle i nic sie nie dzialo.

 

Też mieszałem bor z Nurrelle i było w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Faktycznie chloropiryfos reaguje z borem.Kiedyś tak się robiło z Dursbanem Delta i Foliarelem borowym.W  tym roku mieszałem Missibor z Heliosem ,Toprexem i odżywka mikro i żadnego problemu nie było

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Ja od kilku lat robie taki mix caryx+ tebu+ bormax+cyperkil+dursban(pyrinex)+ mikrokompleks+ mocznik i nigdy nic sie nie wydarzyło. Jedynie po wlaniu bormaxu roztwór robi sie błekitny.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

3 dawka N w rzepak - sypiemy od wczoraj. Nalot słodyszka mimo że był dursban + fury ponad tytdzień temu. Lubelskie/podkarpackie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

U mnie też w poniedziałek był tydzień i 1 -2 słodyszki w naczyniu już są na rośliniach za dużo jeszcze nie ma 1 na 5 roślin

 

U mnie we wtorek rano jeden w żółtej misce a po południu kilkadziesiąt (strzelam, że 40-50, nie liczyłem dokładnie :-) ).

Poszedł Dursban 480 EC i Cyberkill Max 500EC i na razie spokój.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

3 dawka N w rzepak - sypiemy od wczoraj. Nalot słodyszka mimo że był dursban + fury ponad tytdzień temu. Lubelskie/podkarpackie

W jakiej formie ten azot. Chyba 2 razy zakwitnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj