tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

miwigos    3495

I jaką masz średnią wydajność z tej technologi ,bo według mnie nie jest ona doskonała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

to nie jest cała bo jeszcze jest zabieg na opadanie płatków przeważnie pictor i oczywiscie szkodniki jak występują

jesienią idzie 400 kg polifoski 8 + 200 kg soli+ 200 mocznik( 100 jak wapnuje) +200 siarczan magnezu

0.5 l tebu+ 0,5 l caryx + 200g bor

chwasty chlomazon i matazachlor

a plony to na jakie Bóg pozwoli

 

 

ale jestem otwarty na wskazówki

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Po 5 dniach to ta saletra do strefy korzeniowej na bank się nie przedostanie. Chyba że warunki deszczowe ale z tym bywa różnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Rzepak 35ha.

10 lutego - polifoska 21 około 250kg/ha

18 marca - bo dopiero NORMALNIE dało się wjechać - saletra 32% - 300kg

no i jeszcze zostanie jeden rzut saletry 32% lub 34% w ilości 250-300kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

I na co te 400 g boru w pierwszym strzale? Bor nie przemieszcza się w roślinie dlatego trzeba go dawać w kilku dawkach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

zaczyna działać po około 5 dniach w tamtym roku brakło mi nawozu na 1 przejazd poprawka robiona na 6 dzień i było widać miejsce gdzie nawóz był niedosiany 

 

pierdół bym nie pociskał , oczywiście założenie że gleba jest wilgotna a ostatnio nie brakuje u nas wilgoci

 

bor podaję w 3 terminach

jesień i dwa razy wiosna

300-450g tak podają niemieckie firmy doradcze o bardzo wysokiej renomie 400 g to 2 kg soluboru 

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

masz jakieś dowody na dezaktywację chloropiryfosu  po mieszaniu borem bo z tego co wiem nic się nie dzieje zresztą wszyscy mieszają


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Też racja parę lat tak robię i zawsze szkodniki są z głowy.

Jeszcze tylko powiedz mi po co 128 kg azotu na jesień dajesz?

Skoro twierdzisz, że działa po 5 dniach to ok. :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

ogólnie chodzi o dawkę boru i w jakim stopniu podniesie ph przy wyższym ph dużo słabiej działa chloropiryfos 

 mało kto daje sam chloropiryfos , przeważnie dodaje każdy jakiś perytroid więc tez nie ma pewności jak zadziałał chroropiryfos 

co do dowodów to było o tym mowa na saminarium uprawowym , 

najprościej zadzwonić do producenta dyrsbanu i zapytać jakie ma mieć ph i czy dodanie boru podnoszącego ph obniży jego działanie

też zawsze łączyłem bor z czym się da ale w tym roku zrobię inaczej

 

mam też ciekawe dane jak rozpuszcza sie Atlantis w zależnśći od ph wody jak chcecie mogę podać

 

bo rzepak posiadający 12- 14 liśći pobiera 150 kg N a fioletowy kolor w polu mnie denerwuje 

mam cieżkie pola więc potas podaję jednorazowo

 

jutro dodam zdjęcia rzepaku

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

sądzisz że perytroid załatwiłby nam sprawę musiałbyś nim jeździć co 5 godzin perytroid to tak dla spokojności ducha się dodaje


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

facet przedstawił dane że w wysokim ph dursban nie działa jak powinien , i nie należy go łączyć z  borem

a tak w ogóle zastanawiacie się jak dursban działa na owady zapylające, ? ja mam jakieś dziwne wrażenie że unikają one rzepaków mocno nim traktowanych

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

A azotu z gleby już nie uwzględniasz? 

 

Dlatego chloropiryfos stosuję najpóźniej 2 tygodnie przed kwitnieniem. Już parę lat stosuję i ule na polu mam, pszczelarz nigdy nic nie mówił że pszczoły mu wypadły.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

ta ilość azotu wypraktykowana przy niższych były widoczne niedobory a glebowego nie ma co liczyć jak słoma zostaje to jest on całkowicie zajęty jej rozkładaniem , myślę że część tego co podaje też idzie na rozkład słomy i zacznie się uwalniać wiosną

i dlatego wisną idzi na 1 dawkę 300 saletrosanu czyli 78kg

i na koniec 300 saletry 96 kg 

 

oczywiście że z głową i najlepiej raz 

a znam osoby stosująca minimum 2 razy w dawkach 1l

jest w okolicy też taki co kropi kwitnący rzepak o 12 w połódnie

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Z mineralizacji to raczej samosiewy skorzystają.

Tak czy inaczej dla mnie zaskakująca ilość tego azotu jesienią.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

zawsze był problem fioletowego rzepaku ,od ka stosuję taką dawkę jest ładny zielony, 

głównym problemem myślę że jest słoma po zbożach nigdy jej nie zbieramy i bardzo duże ilości azotu idą na jej rozkład

 mnie ciekawi jak ktoś już wysiał wiosną ze 130 N i jeszcze ze 100 planuje jakie dawki K dla tej ilości stosuje

 

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Mnie na systemach nawożenia uczyli że rzepak powinien jesienią być utrzymywany na delikatnym głodzie (sytuacja w której najstarsze liście robią się żółte i odpadają) wtedy inwestuje w rozwój systemu korzeniowego żeby pozyskać azot.

Ale zostawmy już ten azot bo się nie dogadamy. ;)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

mnie uczą że rzepak może pobrać 150 N jesienią i ciepła zimą. sam zauważyłem że jak robi się fioletowy to traci liście tracąc liście traci też zawiązki pędów bocznych 

a jak u was plonuje rzepak?

nie stosujecie N jesienią?

słoma jest zbierana?

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Moim zdaniem 150 to masz pobrane ale przy 50 roślinach z jakimiś samosiewami na boku a obsada 30-40 roślin daje pobranie na poziomie 120.

Jak rzepak odrzuca liście to nie znaczy że traci zawiązki pędów bocznych przyjrzyj się rośliną w okolicy "blizn" po liściach są widoczne zawiązki.

U mnie plony wahają się  od 4 do 5.

Co do azotu jesienią to daję tyle ile jest w NPK w tym roku 24 kg ewentualnie jakiś mocznik dolistnie w okolicy 10 października ale to nie więcej jak 10 kg N

Tyle, że słomę zbieram i pod rzepak idzie 30 ton obornika od gęsi... 

Problem przebarwień wystąpił raz i miało to miejsce w roku wielkich wymarznięć chyba 2012 ale to ze względu na straszną suszę jaka była. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

a zatem jakieś ilości N z obornika też są dostępne do tego cała gama składników łącznie z mikro tylko pozazdrościć takiego nawozu

 

jak jest mocno filetowy to te pędy z blizn praktycznie są stracone, ale u ciebie przy takim nawożeniu na pewno rzepak wygląda bardzo dobrze i nic mu nie brakuje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

rzepak wraz z utratą liści jesienią czy wiosną nie traci zawiązków pędów bocznych.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

Jesli masz ciezkie gleby, to rozumiem ze caly potas dajesz jesienią.. Co do azotu, moge sie zgodzic nawet z taką dawką, zwlaszcza jesli sloma zostaje na polu. Przy dlugiej i cieplej jesieni na ciezkich stanowiskach rzepak w pazdzierniku juz moze wykazywac niedobory azotu. Wiem z wlasnego doswiadczenia, tak ze nie negowałbym wcale takiej agrotechniki.. Zalezy jeszcze w jakim rejonie sie gospodaruje. A jak chyba kazdemu wiadomo, potencjal plonotworczy rzepaku tworzy sie w czasie jesiennej wegetacji.. I niech nikt nie probuje nawet z tym polemizowac!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj