tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Konario    1

Kiedy planujecie siać 2 dawke azotu . Po jakim czasie . Przed świętami czy po świętach .

Raczej po świętach, u mnie z dnia na dzień rzepaki o dziwo wyglądają coraz gorzej, cały czas go obserwuję co się z nim dzieje jeśli będzie coś wart to nawet przed świętami z RSM będę leciał, obserwuj jak rusza wegetacja bo to nie kalendarz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile zaoszczędzicie, jadąc tym gruberem czy talerzówką zamiast pługiem? 50-100 zeta na hektarze?  Chodzi przecież o odwrócenie ziemi i wrzucenie substancji aktywnej (metazachloru) na dno. I nie trzeba robić mega głębokiej orki. A co daje pomieszanie ziemi i substancji czynnej na całej głębokości? Nic. Dla mnie to głupia oszczędność, potem roślina następcza choruje, żółknie, wypada miejscami bądź stoi w m-cu.  Wtedy zaczyna się walić odżywki fosforowe, inne pierdoły, a roślina jest po prostu pod działaniem fitotoksycznego metazachloru czy chlomazonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

To do 1000kg nawozu na hektar dojdziesz? :D

dziś rozrzucona druga dawka nawozu 400 kg/ ha CAN 27, pierwsza wysiana w połowie lutego 400kg/ha Saletrosan. Choć jeszcze trochę czasu jest na rozsianie drugiej dawki to zrobiłem to dziś bo z opadami na następne dwa tygodnie krucho w prognozie, a dziś ma niby troszkę zmoczyć i jutro ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kundza150    6

W 2012 po wymarznięciach zaryzykowałem i zasiałem pierwszy raz rzepak jary plon sam nie wierzyłem  3.5t.Cena 220 zł i teraz mnie kusi zasiac.

Witaj Lewy410 .

Jaką odmianę rzepaku siałeś w 2012 ?? Mieszaniec czy liniowy?? Jestem zmuszony w tym roku przesiać 6 ha po wymarzniętym Rzepaku Ozimym i gość polecił mi odmianę Larissa(liniowy) niby na słabsze ziemie.. Poradził też by w mieszańca się nie pchać bo nie wiadomo jaki będzie rok jeśli sporo opadów to jakaś zwyżka plonu by była przy mieszańcu , jeśli zaś z opadami było by krucho to taki sam plon. I moje pytanie czy warto zaryzykować z mieszańcem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy410    15

Ile zaoszczędzicie, jadąc tym gruberem czy talerzówką zamiast pługiem? 50-100 zeta na hektarze?  Chodzi przecież o odwrócenie ziemi i wrzucenie substancji aktywnej (metazachloru) na dno. I nie trzeba robić mega głębokiej orki. A co daje pomieszanie ziemi i substancji czynnej na całej głębokości? Nic. Dla mnie to głupia oszczędność, potem roślina następcza choruje, żółknie, wypada miejscami bądź stoi w m-cu.  Wtedy zaczyna się walić odżywki fosforowe, inne pierdoły, a roślina jest po prostu pod działaniem fitotoksycznego metazachloru czy chlomazonu.

zgadza się masz racje ze orka jest najlepsza ale nikt mi nie odpowiedział na pytanie chce zasiac rzepak jary po zimowym który wypadł czy poleciec agregatem czy tez pług przeciez te same opryski będą szły na rzepak jary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

patrząc na forum to ja DOPIERO dzisiaj zaaplikowałem peirwszą dawknę N na rzepak, tam gdzie jest super dostał 300kg saletrosanu, tam gdzie miałem w ogóle nie dawać dałem 200kg bo o dziwo jest porażająca różnica między tym co było 3 tyg temu, ku mojemu zdziwieniu sporo rzepaków się zazieleniło, więc jeśli trochę roślin zostanie to może nie będzie zle.. najgorzej jak będę miał bardzo rzadkie place na polu, ale chyba jesli na areale 13ha byłoby po zsumowaniu, zliczeniu tych miejsc, załóżmy w najgorszym wypadku 1-2ha, to chyba i tak warto zostawić, bo szkoda przesiewać rzepak gdzie np pół pola jest obsada super, a góra minimalna i dół też jest dobry..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ile zaoszczędzicie, jadąc tym gruberem czy talerzówką zamiast pługiem? 50-100 zeta na hektarze?  Chodzi przecież o odwrócenie ziemi i wrzucenie substancji aktywnej (metazachloru) na dno. I nie trzeba robić mega głębokiej orki. A co daje pomieszanie ziemi i substancji czynnej na całej głębokości? Nic. Dla mnie to głupia oszczędność, potem roślina następcza choruje, żółknie, wypada miejscami bądź stoi w m-cu.  Wtedy zaczyna się walić odżywki fosforowe, inne pierdoły, a roślina jest po prostu pod działaniem fitotoksycznego metazachloru czy chlomazonu.

Pisałem już, że w 2012 po rzepaku pryskanym butisanem gruberowałem pole i zasiałem jęczmień jary i nic złego się nie działo. A w sytuacji w której roślina ozima wypadła i już strata z tego tytułu jest spora chyba nie warto dokładać jeszcze choćby złotówki, skoro nie jest to konieczne. A co do orki strata wody z tego tytułu wynosi około 50 mm po gruberze niech będzie 20. To te 30 mm wystarczy na tonę pszenicy. 

To do 1000kg nawozu na hektar dojdziesz? :D

 

A co w tym dziwnego?  W rzepaku pewnie u większości rolników kręci się w okolicach 1000 kg...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam  . Na rzepak dałem 250 kg Saletrosanu  i 200 kg saletry , chcemy dać jeszcze jedną dawkę 150 kg saletry lub mocznika co lepiej dać ? Mocznik niby dużej działa ale nie będzie przez to problemów z dojrzewaniem rzepaku ?   I kiedy siać następną dawkę jeśli saletra była wysiewana tydzień temu a Saletrosan  2 tygodnie temu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ja zawsze na II dawkę daję mocznik (200kg) i nie ma problemu z dojrzewaniem, jak jest czysty to nawet nie desykuje.

 

 

patrząc na forum to ja DOPIERO dzisiaj zaaplikowałem peirwszą dawknę N na rzepak, tam gdzie jest super dostał 300kg saletrosanu, tam gdzie miałem w ogóle nie dawać dałem 200kg bo o dziwo jest porażająca różnica między tym co było 3 tyg temu, ku mojemu zdziwieniu sporo rzepaków się zazieleniło, więc jeśli trochę roślin zostanie to może nie będzie zle.. najgorzej jak będę miał bardzo rzadkie place na polu, ale chyba jesli na areale 13ha byłoby po zsumowaniu, zliczeniu tych miejsc, załóżmy w najgorszym wypadku 1-2ha, to chyba i tak warto zostawić, bo szkoda przesiewać rzepak gdzie np pół pola jest obsada super, a góra minimalna i dół też jest dobry..

 

Ja też wczoraj dopiero dałem saletrę, według mnie to co najmniej o tydzień się spóźniłem, dobrze że dzisiaj spadł śnieg to trochę przyhamuje rośliny a azot dostanie się bliżej korzeni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

Przy prawidłowym nawożeniu rzepaku 1000kg nawozów wszystkich składników pokarmowych NPK to minimum. Moim zdaniem zasada jest prosta - Nawozimy nie mniej jak wywozimy na przyczepie- Bo co z tego że dasz ograniczoną dawke i uzyskasz w miare przyzwoity plon skoro reszte składników pokarmowych roślina pobierze z zimi, a i w niej kiedyś sie pokończą składniki, i po kilku latach zasobność spadnie o połowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Przy prawidłowym nawożeniu rzepaku 1000kg nawozów wszystkich składników pokarmowych NPK to minimum. Moim zdaniem zasada jest prosta - Nawozimy nie mniej jak wywozimy na przyczepie- Bo co z tego że dasz ograniczoną dawke i uzyskasz w miare przyzwoity plon skoro reszte składników pokarmowych roślina pobierze z zimi, a i w niej kiedyś sie pokończą składniki, i po kilku latach zasobność spadnie o połowe.

 

Nie bardzo rozumiem tego co napisałeś "... Moim zdaniem zasada jest prosta - Nawozimy nie mniej jak wywozimy na przyczepie..."

 

Czyli według powyższego nawozu powinno się dać tyle ile plonu ? To gdzie opłacalność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

kolega miał na myśli to ze nawozimy tyle na ile jest zapotrzebowanie przy danym plonie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Nie bardzo rozumiem tego co napisałeś "... Moim zdaniem zasada jest prosta - Nawozimy nie mniej jak wywozimy na przyczepie..."

 

Czyli według powyższego nawozu powinno się dać tyle ile plonu ? To gdzie opłacalność?

Z plonem 1 t nasion i odpowiednią masą słomy przeciętnie pobierane jest: 50-60 kg azotu (N), 24 kg fosforu (P2O5), 50-60 kg potasu (K2O), 50-60 kg wapnia (CaO), 8-10 kg magnezu (MgO), 8-12 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 20-30 kg, 60 g boru (B), 10-40 g miedzi (Cu), 100 g manganu (Mn), 1-2 g molibdenu (Mo) i 60-150 g

 

 

Zasada dobra ale przy zasobności wysokiej do bardzo wysokiej można trochę przyoszczędzić.

chodzi o to, że przy plonie np 5 ton z pola wynosisz 96 kg fosforu czyli teoretycznie tyle powinieneś wnieść w nawozach. i chodzi tu głownie o fosfor no chyba że słomę też sprzedajesz to potas też trzeba uwzględnić ale w takiego postępowania nawet nie będę komentował... 

 

Zastanawia mnie tylko jak niektórzy zabierają się za uprawę nie znając nawet podstaw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

Należy pamiętać że Rolnictwo to nie tylko (zaoram, posieje troszke nawozu, wysieje pszenice i urośnie), ale tak że matematyka, chemia, biologia i szereg innych nauk które niestety ale trzeba znać by prawidłowo funkcjonowało gospodarstwo. Wartości pobieranych składników pokarmowych podawanych przez różne instytucje są tylko zbliżone i pamiętać należy iż do tego trzeba dodać lub odjąć sume składników z resztek pożniwnych,międzyplonu,nawozów organicznych, uwzględnić należy wiele czynników a podstawą jest znajomość własnego pola z badania gleb. Bez tego można się tylko bawić w prawidłowe nawozenie. ciekawostką jest np, iż nie wszyscy wiedzą w jakim okresie można pozwolić sobie na zmniejszenie dawki azotu na rośliny? Dokładnie w Maju gdyż na ten okres występuje silne zjawisko mineralizacji gleby, z tą też jest dostępny dodatkowy azot. To tylko przykład z wielu, ale świadomość ile czego potrzeba i kiedy stosować jest kluczowa by uzyskać jak najlepszy wynik finansowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Z tą mineralizacją zwłaszcza w przypadku rzepaku to bym nie przesadzał bo praktycznie wcale tempo mineralizacji nie pokrywa się z zapotrzebowaniem rzepaku na azot.  Poza tym w maju jak rzepak kwitnie to niewiele co z gleby pobiera. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

Nie miałem na myśli tylko rzepaku a wszystkie rośliny. Na rzepaku akurat mało widoczny, ale na zbożach takich jak pszenica czy inne widać jak na dłoni bo w tym momencie zawsze kwitną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krysiu    2

Witam serdecznie Kolegów z forum. Mam takie pytanie, a wręcz prośbę, muszę przygotować za zajęcia przykładową kartę technologiczną pola rzepaku. Niestety nie uprawiam rzepaku we własnym gospodarstwie ani żaden z najbliższych sąsiadów. Zwracam się zatem do Was Drodzy Koledzy, czy pomoglibyście uzupełnić taką kartę - może być kilka różnych środków wymienionych, tak żebym mógł przygotować kilka egzemplarzy. Jeśli chodzi o termin stosowania, również można podać przedział czasowy np konkretny tydzień, jak to było w Waszych gospodarstwach. Byłbym bardzo wdzięczny. W załączniku podsyłam wzór takowej karty. 

 

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość!! 

Karta pola rzepaku.doc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Z plonem 1 t nasion i odpowiednią masą słomy przeciętnie pobierane jest: 50-60 kg azotu (N), 24 kg fosforu (P2O5), 50-60 kg potasu (K2O), 50-60 kg wapnia (CaO), 8-10 kg magnezu (MgO), 8-12 kg siarki (S) lub w przeliczeniu na SO3 – 20-30 kg, 60 g boru ( B), 10-40 g miedzi (Cu), 100 g manganu (Mn), 1-2 g molibdenu (Mo) i 60-150 g

 

 

Zasada dobra ale przy zasobności wysokiej do bardzo wysokiej można trochę przyoszczędzić.

chodzi o to, że przy plonie np 5 ton z pola wynosisz 96 kg fosforu czyli teoretycznie tyle powinieneś wnieść w nawozach. i chodzi tu głownie o fosfor no chyba że słomę też sprzedajesz to potas też trzeba uwzględnić ale w takiego postępowania nawet nie będę komentował... 

 

Zastanawia mnie tylko jak niektórzy zabierają się za uprawę nie znając nawet podstaw. 

I wszystko jasne :-)

 

Dzięki, może przyczepiłem się do słówka lub nie zrozumiałem.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam serdecznie Kolegów z forum. Mam takie pytanie, a wręcz prośbę, muszę przygotować za zajęcia przykładową kartę technologiczną pola rzepaku. Niestety nie uprawiam rzepaku we własnym gospodarstwie ani żaden z najbliższych sąsiadów. Zwracam się zatem do Was Drodzy Koledzy, czy pomoglibyście uzupełnić taką kartę - może być kilka różnych środków wymienionych, tak żebym mógł przygotować kilka egzemplarzy. Jeśli chodzi o termin stosowania, również można podać przedział czasowy np konkretny tydzień, jak to było w Waszych gospodarstwach. Byłbym bardzo wdzięczny. W załączniku podsyłam wzór takowej karty. 

 

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość!! 

napisz maila na PW, podam CI przykład to sobie uzupełnisz


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jak jeszcze byłem na studiach to zawsze bardzo lubiłem zajęcia na których trzeba było uzupełniać takie karty, zajęcia planowo trwające 1,5 h robiliśmy w 15 min. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

Czym najlepiej jechać na skracanie z wiosny? Z jesieni został mi litr Toprex-u to byłoby na 2 ha, a mam 3,5 ha do pryskania. Czy dokupić Caryxa i pomieszać 0,5l+0,25toprexu?

Zależy mi najbardziej na efekcie skracania.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

kup litr starpro i ccc i nie mieszaj toprexu z caryxem


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toomi30    10

patrząc na forum to ja DOPIERO dzisiaj zaaplikowałem peirwszą dawknę N na rzepak, tam gdzie jest super dostał 300kg saletrosanu, tam gdzie miałem w ogóle nie dawać dałem 200kg bo o dziwo jest porażająca różnica między tym co było 3 tyg temu, ku mojemu zdziwieniu sporo rzepaków się zazieleniło, więc jeśli trochę roślin zostanie to może nie będzie zle.. najgorzej jak będę miał bardzo rzadkie place na polu, ale chyba jesli na areale 13ha byłoby po zsumowaniu, zliczeniu tych miejsc, załóżmy w najgorszym wypadku 1-2ha, to chyba i tak warto zostawić, bo szkoda przesiewać rzepak gdzie np pół pola jest obsada super, a góra minimalna i dół też jest dobry..

 

tak ja też jak czytam to się za głowę łapie co oni robią? ale niektórzy  może maja warunki a inni dużo kasy i wywalają w ziemię jeden przed drugim i ja tez pierwszą dawkę wczoraj dałem 250 saletry, dopiero woda z pola schodzi ale rzepak ładny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marrek87    1

Ja jeszcze z azotem stopuję bo nie bardzo da się wjechać może przed świętami dam radę a jak nie to po zaraz.  Mam pytanie innej materii przymierzam się dać aminokwasy na rzepak w tym roku. Wcześniej nie dawałem. Wiadomo bor , siarka, fosfor , potas dolistnie dawałem zawsze. Ale aminokwasów nie dawałem a z racji że rzepak słaby pomyślałem żeby aminokwasy dać. Co myślicie na ten temat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj