tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jacek37    37

u nas podobnie coraz mniej roślin na m   nic nie dało wczesno posiane N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

tydzien góra 2 temu wydawał sie zdrowy tyle że wymagałby odbudowy  rozety, dziś widać już że wypuszcza już środek i pole sie zieleni po tygodniu od wysiania saletrosanu, ale korzen zaczyna gnic i nie wiadomo co z tym będzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

a jakie odmiany, u mnie w okolicy te wyrośnięte rzepaki zielone , a te małe które póżno wzeszły przez suszę poleciały sam mam do przesiania 3,5ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozsiałem saletrosan na rzepak 250kg/ha, w  nocy deszcz i dzisiaj po  nowozie śladu nie ma :) a teraz kiedy z saletra na druga dawke ? 2-3 tygodnie ?

Pierwszą dawkę azotu posiałem druga w połowie i teraz myślę po co to wszystko jak rzepak wygląda coraz gorzej tzn. obsada spada wypadają kolejne rośliny, martwię się że co bym nie zrobił to byłoby źle. Podzielcie się waszymi odczuciami czy kontynuować program nawozowy czy odpuścić ? Uprawa warmińsko mazurskie.

 

Jak to? To co sie z tym rzepakiem dzieje? znika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Jaka może być minimalna ilość roślin rzepaku mieszańcowego na m2 ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

tydzien góra 2 temu wydawał sie zdrowy tyle że wymagałby odbudowy  rozety, dziś widać już że wypuszcza już środek i pole sie zieleni po tygodniu od wysiania saletrosanu, ale korzen zaczyna gnic i nie wiadomo co z tym będzie...

 

 Jeżeli korzeń zaczyna gnić a rozeta wydaje nowe liście i wygląda jak by prawidłowo się rozwijała to sprawa wygląda w ten sposób iż została uszkodzona szyjka korzeniowa przez mróz, wygląda to tak że po wykopaniu rzepaku i przekrojeniu na pierwszy rzut oka może wyglądać spoko ale przy samej szyjce u góry może być przemarznięta cienka obwódka korzenia ( jest takiego herbacianego koloru i bardzo łatwo ją uszkodzić). nie umiem tego inaczej opisać ale dowiadywałem się u sprawdzonego gospodarza, gość ma 360ha i wszystko do przesiania, a wydawało by się że ma najpiękniejszy rzepak. Nic na to nie sie nie poradzi gdyż rzepak pomimo bardzo dobrej regeneracji nie poradzi sobie z tym uszkodzeniem, mało tego, podobno już kiedyś zostawił taki rzepak i rósł aż do kwitnienia i dopiero wtedy wypadł, dlatego za wczasu nie próbuje ratować tylko likwiduje. Przykra sprawa ale patrząc na rzepaki to tak jest  :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

Z wysokością nie , ale czy pokrywa moje ślady ? Bo 3p to coś kolo 140 cm i opona 9,5. Nie wiem jak to się ma do tych opryskiwaczy 30-metrowych .

 

jak jest dobry rzepak to w fazie kwitnienia   już   śladów ( które robił do tej fazy) po 360  praktycznie nie widać 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Podczas pełni kwitnienia nie , ale po przekwitnięciu, a wszczegolności podczas zbioru jest na sciezkach pusto ,a po bokach zielono. Pomiędzy sladami również szału nie ma  , mimo plandeki , ciągnik ma stosunkowo mały prześwit i robi wyrażne szkody.

Dlatego rozważam wczesniejszy oprysk , w fazie pełnego pąka , lub najpózniej początku kwitnienia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawka71    7

 Jeżeli korzeń zaczyna gnić a rozeta wydaje nowe liście i wygląda jak by prawidłowo się rozwijała to sprawa wygląda w ten sposób iż została uszkodzona szyjka korzeniowa przez mróz, wygląda to tak że po wykopaniu rzepaku i przekrojeniu na pierwszy rzut oka może wyglądać spoko ale przy samej szyjce u góry może być przemarznięta cienka obwódka korzenia ( jest takiego herbacianego koloru i bardzo łatwo ją uszkodzić). nie umiem tego inaczej opisać ale dowiadywałem się u sprawdzonego gospodarza, gość ma 360ha i wszystko do przesiania, a wydawało by się że ma najpiękniejszy rzepak. Nic na to nie sie nie poradzi gdyż rzepak pomimo bardzo dobrej regeneracji nie poradzi sobie z tym uszkodzeniem, mało tego, podobno już kiedyś zostawił taki rzepak i rósł aż do kwitnienia i dopiero wtedy wypadł, dlatego za wczasu nie próbuje ratować tylko likwiduje. Przykra sprawa ale patrząc na rzepaki to tak jest  :unsure:

 

Ale co zrobić jeśli ubezpieczyciel twierdzi że rzepak żyje i nie przyzna odszkodowania, masz prawo do ponownej oceny za dwa, trzy tygodnie to są dylematy. Gdybym miał z pięć dziesięć ha to pewnie bym likwidował ale mam 28 ha i jest zgrys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konario    1

witam jaki środek zastosować na grzyba w rzepaku 

Możesz pojechać Caryxem, albo jak będziesz go skracał i będzie słaba presja patogenów to myślę że sam Toprex wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luc93    3

Wypadł mi rzepak mam takie o to pytanie czy musze orac to czy wystarczy agregat głęboko i siac pszenice odrazu zostały same korzenie liche . Na jesień poszedł navigator z metazanexem i na jednoliscienne leopard. Szkoda ale co zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy5540    14

sawka71- dobre pytanie, teoretycznie powinno się napisać odwołanie i zobaczyć co odpowiedzą, tylko ten czas....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minkes    72

Rano po przymrozku poszła druga część pierwszej dawki azotu. Wcześniej 27.02 250kg siarczanu amonu a dziś 200kg saletry. Teraz najgorsze bo od chwastów muszę opryskać a tu zimno...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Kiedy planujecie siać 2 dawke azotu . Po jakim czasie . Przed świętami czy po świętach .

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy410    15

ja po  takiej samej ochronie od chwastów bedę orał

witam po rzepaku ozimym chce zasiac rzepak jary tez poszedł oprysk metazanex nawigator i leopard czy muszę przeorać czy wystarczy tylko agregat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

witam po rzepaku ozimym chce zasiac rzepak jary tez poszedł oprysk metazanex nawigator i leopard czy muszę przeorać czy wystarczy tylko agregat 

 

z tym jarym to bym się zastanowił, nie znam nikogo komu by  się udał ,robaczki były nie do opanowania. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

dziś rozrzucona druga dawka nawozu 400 kg/ ha CAN 27, pierwsza wysiana w połowie lutego 400kg/ha Saletrosan. Choć jeszcze trochę czasu jest na rozsianie drugiej dawki to zrobiłem to dziś bo z opadami na następne dwa tygodnie krucho w prognozie, a dziś ma niby troszkę  zmoczyć  i jutro ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

Wypadł mi rzepak mam takie o to pytanie czy musze orac to czy wystarczy agregat głęboko i siac pszenice odrazu zostały same korzenie liche . Na jesień poszedł navigator z metazanexem i na jednoliscienne leopard. Szkoda ale co zrobić

Sam tak mam,pod pszenice jade gruberem ,a pod jęczmień orka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy410    15

z tym jarym to bym się zastanowił, nie znam nikogo komu by  się udał ,robaczki były nie do opanowania. :(

W 2012 po wymarznięciach zaryzykowałem i zasiałem pierwszy raz rzepak jary plon sam nie wierzyłem  3.5t.Cena 220 zł i teraz mnie kusi zasiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luc93    3

Sam tak mam,pod pszenice jade gruberem ,a pod jęczmień orka

wiem ze jeczmień jest wrazliwy .po comandzie to trzeba orać ale po tych co podałem wczesniej to każdy rożnie robi . To jakie moga być skutki nie przyorania np gorsze wschody przebarwienie liści ? mniejszy plon czy to moze wyjść dopiero w praniu jak powschodzi ladnie ? nie moge własnie znalesc takiej informacji ze się stało . To ja chyba polece talerzówką głęboko dosyć i sieje pszenice zaryzykuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

W 2012 po wymarznięciach zaryzykowałem i zasiałem pierwszy raz rzepak jary plon sam nie wierzyłem  3.5t.Cena 220 zł i teraz mnie kusi zasiac.

 

Jesteś pierwszy :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj