tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wojtek1609    5

Witam,

Bardziej chodziło mi tutaj o to, że w pomiocie kurzym w stosunku do obornika bydlęcego, świńskiego itd występują składniki w dużo większym stężeniu jak i np. w przypadku N innej formy, co w przełożeniu na dużą dawkę działa wręcz toksycznie na glebę. Dawka 40 ton pomiotu kurzego na ha jest wręcz kosmiczna.

Edytowano przez Wojtek1609

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

A co sądzi cię o siewie rzepaku w rzędach 37 cm punktowo z podsiewem warto tak siać czy lepiej tradycyjnie?ciekawi mnie czy lepiej rośnie jesienią skoro ma nawóz blisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy dawka Toprexu 0,4l/ha może równać się z dawką 1l Tebu i 0,4l Caryx ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Zgadzam się. Znajomy, który odbiera ten towar z fermy mówił, że efektem zastosowania 20 ton pod pszenicę było puste pole... Obornik od kur zawiera 1,6% azotu wychodzi że podał go 640 kg/ha. Występuje on w postaci kwasu moczowego który przechodzi w amoniak i jest łatwo dostępny dla roślin. Ale należy pamiętać o toksycznym działaniu tego związku.   Może Twój kolega podkolorował trochę albo nie miał poważonego... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3497

Witam :)

 

Panowie podpowiedzcie co zrobić: 

Rzepaku mam  3.5 ha w dwóch kawałkach 3.20 w jednym a w drugim 30a klasa ziemi IV i leci pasek (piachu)

Najlepsza obsada to 30 roślin na m2 miejscami od 20-10 roślin, po d*pie dostał konkretnie siew w susze ale jakoś się wykształcił ale mrozy zrobiły pogrom :(

5.03.2016 poszedł saletrosan 26 300kg/ha a na mały kawałek saletra 100kg/30a 

 

Tylko mam dylemat co teraz robić przez duże pole leci pasek przepału około 35arów (piach)jesienią obsada wynosiła około 20 roślin na m2 teraz tam praktycznie nic nie ma na m2 zdrowych roślin jest około 5 małe nie wiem może się wykształcą ale w to wątpię i co robić ? zostawiać ten kawałek niech się dzieje co chce czy likwidować i posiewać coś jarego ? Problem polega na tym że to jest centralnie na środku pola i pole prawdopodobnie bd wyglądało tak: 2ha rzepaku - 35a pustego (piach i konkretny mróz zrobił swoje) - 85 arów rzepaku 

 

Macie podobne sytuacje ? W przekropnych latach na zbożu na tym polu nie ma dużej różnicy, w 2015 do puki nie przyszła susza w czerwcu zboże niczym się nie różniło dopiero potem bylo widać jak na piachu schnie  

Ja bede wsiewał pasy pszenicy w rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja mam taki pas 8 na 100 od granicy co rolnice wyjadły i teraz trochę mróz przerzedził. Dzisiaj gruberem przejechałem w tygodniu zasieję łubin żółty jak zakwitnie to pożyczę kosiarkę taką do sadu i go rozdrobnię będzie porównanie stanowiska po rzepaku i po strączku.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Czy dawka Toprexu 0,4l/ha może równać się z dawką 1l Tebu i 0,4l Caryx ?

porównywalne opcje z tym ze toprex słabiej skróci.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Dzięki za odpowiedz, a co uważasz losktos o tym że mimo tego jak te rzepaki wyglądają w tym roku, słaba obsada, słabo wykształcone, to mimo to potrzebna będzie dosyć dobra regulacja wzrostu w celu stymulowania tworzenia się rozgałęzień ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Zgadzam się. Znajomy, który odbiera ten towar z fermy mówił, że efektem zastosowania 20 ton pod pszenicę było puste pole... Obornik od kur zawiera 1,6% azotu wychodzi że podał go 640 kg/ha. Występuje on w postaci kwasu moczowego który przechodzi w amoniak i jest łatwo dostępny dla roślin. Ale należy pamiętać o toksycznym działaniu tego związku.   Może Twój kolega podkolorował trochę albo nie miał poważonego... 

 

nie 640 a 320kg N do tego trzeba uwzględnić straty azotu podczas przechowywania czy aplikacji oraz wykorzystanie w pierwszym roku z pomiotu które pewnie waha się w granicach 30-40%

 


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Dzięki za odpowiedz, a co uważasz losktos o tym że mimo tego jak te rzepaki wyglądają w tym roku, słaba obsada, słabo wykształcone, to mimo to potrzebna będzie dosyć dobra regulacja wzrostu w celu stymulowania tworzenia się rozgałęzień ?

dla mnie regulacja zawsze była drugorzędną sprawą. Najważniejsza jest ochrona fungicydowa. Dużo roslin wypadło tak wiec ograniczenie niech tylko 5 % strat będzie miało znaczenie. A co do samej regulacji, na pewno sie przyda. Dużo jest plantacji nierównych, ograniczenie dominacji pędu głównego i pobudzenie pędów bocznych na pewno będzie miało pozytywne skutki. Z tym że raczej wybierałbym środki mniej agresywnie działajace, ze wzgledu na różnice w rozwoju poszczególnych roślin.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Przeciętnie zawiera 1,6% azotu 40000*1,6% wychodzi 640.

Wiadomo że straty występują ale wynikają w większości przypadków z błędnego stosowania. Założyłem że był podawany w korzystnych warunkach pogodowych i nie leżał przez 3 dni na polu tylko jeszcze tego samego dnia był wymieszany.

Niech mu ucieknie nawet 100 kg nadal zostaje 540.

I tu się mylisz bo pomiot składa się w niewielkiej części z azotu w formie organicznej i w znacznej większości występuje w formie kw moczowego i azotu amonowego które są szybko dostępne dla roślin. I cała impreza z pomiotem zamyka się gdzieś w dwóch latach. Gdzie lwia część (70%) dostępna jest w pierwszym roku. To nie obornik bydlęcy czy od trzody, który działa 4 lata a może i 5.   

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Ciężki musi być ten pomiot bo ciężko policzyć, jeżeli zawiera od 1,2% do 4% to przy 40 tonach mamy od 480 kgN do 1600 kgN. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężki musi być ten pomiot bo ciężko policzyć, jeżeli zawiera od 1,2% do 4% to przy 40 tonach mamy od 480 kgN do 1600 kgN.

Podana wartość jest dla tony nawozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja tam orłem z matmy nigdy nie byłem ale jak chce uzyskać wynik w kg to muszę przekształcić masę na kg a jak w tonach to na tony. To co ty wyliczyłeś to jest 1000 kg a nie 100...

 

Jak ta wartość jest dla tony to chyba po tych 40 tonach to połowę wsi by zasilił azotem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

ogar tak napisałeś dobrze przy 40 tonach i zawartości 1,6% to 640kg tylko tam coś wspominałeś o 20t.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Tak ale pisałem o znajomym z wioski obok a wyliczenie dotyczyło kolegi z af, który wspominał o 40 tonach pod rzepak. Jeżeli napisałem nie jasno to przepraszam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

kto przy zdrowych zmysłach wali takie dawki kurzaka?


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek1609    5

Thug, przy takich dawkach 5t/ha rzepaku się osiąga... :)

Nie dość, że kosmiczna dawka, to jeszcze toksyczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

mam koło siebie naprawdę dobrego i wprawionego w tym temacie rolnika  ponad 300 ha i nie dają więcej jak 10 ton kurzaka na ha


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj