tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

yacenty    3883

jak najszybciej przed wybijaniem rzepaku w pęd, którymś z graminicydów (Targa, Supero, Labrador, Agil itp.) Z zachowaniem optymalnej temp. dla środka.

Można dać mocznik nawet na 2 dawkę ale trzeba pamietać jak on działa !!!

Wolniej sie wchłania przechodzi do formy dostępnej dla rośliny i dłużej działa. W sezonie 14/15 stosowaliśmy kombinacje yara z siarka na 1 strzał w pierwszych dniach marca i zaraz dosłownie po tygodniu czy po 10 dniach mocznik.

Nie desykuje rzepaku a kosiłem jako jeden z pierwszych i był technologiczny.

Jeśli dasz późno tak jak sie zaleca saletrę czyli po 21-30 dniach od pierwszej dawki to masz racje kosisz rzepak po pszenicy


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

Jakie laboratorium robi wyniki pH z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku? 

Dałeś te 240 kg N i zebrałeś 5 ton teraz sobie pomyśl jaki procent z tego NPK zostało wykorzystane przez liche pH.  

5 można spokojnie osiągnąć przy 180 kg.  

5 ton przy 180 kg N, naprawdę w to wierzysz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

można taki plon osiągnąc ale  wszystko zależy od gleby ,uregulowanego ph zaopatrzenia w mikro oraz resztę makro ,ochronę ,zaopatrzenie w wodę  i na bardzo dobrej glebie przy 180 N  taki plon całkiem realny, 180 podanego N to wcale tak mało nie jest weź pod uwagę jeszcze azot glebowy i wyjdzie całkiem pokaźna suma ,ale  na 4 klasie  przy dość niskim ph to marne szanse no chyba że podglebie super .ale

Ten plon został osiągnięty przy ph 4,91 co zaprzeczałoby opinii że rzepak potrzebuje ph ziemi znacznie powyżej 6. 

na lekkiej glebie wcale nie trzeba ph powyżej 6 tylko raczej w okolicach 5-5.5

 

Ja mam małe doświadczenie bo sieje rzepak dopiero drugi rok na glebie klasy 4a do 4b. Moje nawożenie z tamtego roku; jesienią lubofos pod rzepak w ilości 550 kg + sól potasowa 150kg, wiosną na 1 rzut saletrosan w ilości 330 kg + 100 kg saletry (koniec lutego), nastęnie 3 tydzień marca saletrzak pomieszany z saletrą (pół na pół) i jak był już taki lekko powyżej kolan to 150 kg saletry. W sumie 240kg N w czystym składniku. Oprysk w sumie od robaków, chwastów i grzybów 9 razy plon równe 5 ton z hektara.

W tym roku nawożenie zwiększam gdyż dużo gorzej przezimował. Wszystkie liście zmarzły i puszcza tylko z rozety więc na taki plon nie ma co liczyć. 1 dawkę dałem 1 marca w ilości 150N w czystym składniku. (180kg saletry reszta saletrosan.)

możesz mi powiedzieć po jaką cholerę mieszać saletrę z saletrzakiem ? przeciez to dwie takie same formy azotu saletrzana i amonowa w innej proporcji więc po co to mieszać

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

5 ton przy 180 kg N, naprawdę w to wierzysz?

Do tego dodaj azot pobrany przez rzepak jesienią i osiągniesz praktycznie 220-240 kg N /ha.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Ziemia trochę przeschla i czas już najwyższy także jadę jutro z 400 kg/ha Saletrosanu i zobaczę czy uda się uratować przynajmniej 3 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Ja mam małe doświadczenie bo sieje rzepak dopiero drugi rok na glebie klasy 4a do 4b. Moje nawożenie z tamtego roku; jesienią lubofos pod rzepak w ilości 550 kg + sól potasowa 150kg, wiosną na 1 rzut saletrosan w ilości 330 kg + 100 kg saletry (koniec lutego), nastęnie 3 tydzień marca saletrzak pomieszany z saletrą (pół na pół) i jak był już taki lekko powyżej kolan to 150 kg saletry. W sumie 240kg N w czystym składniku. Oprysk w sumie od robaków, chwastów i grzybów 9 razy plon równe 5 ton z hektara.

W tym roku nawożenie zwiększam gdyż dużo gorzej przezimował. Wszystkie liście zmarzły i puszcza tylko z rozety więc na taki plon nie ma co liczyć. 1 dawkę dałem 1 marca w ilości 150N w czystym składniku. (180kg saletry reszta saletrosan.)

 

jak przy tym wszystkim wyszedł zysk z 1ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

dobre pytanie panczo ale myślę że chłop trochę fantazuje. Popił trochę i wziąl się do pisania. Pytanie po co na pierwszy raz 150 czystego N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

5 ton przy 180 kg N, naprawdę w to wierzysz?

Spokojnie, sprawdzone w praktyce. 

Rzepak jesienią w fazie 10-12 liści ma już pobrane i zmagazynowane ok 100 kg N wiosną podajesz 180 suma 280 do tego dodajesz jakieś 50-60 kg Nmin i masz 330N  dzielisz to przez zapotrzebowanie rzepaku na jedną tonę nasion i odp ilość słomy czyli jakieś 55-60 kg N i okazuje się, że masz azotu na jakieś 5,5 tony.

Tylko coś trzeba jeszcze odliczyć bo wiadomo, że azot w 100% wykorzystywany nie jest. 

 

Edytowano przez ogar118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro330    5

panowie czy u was tez  w rzepaku grasuje jakis robak bo niby rzepak sie zieleni a jak sie wyrwie to korzen pogryziony i rzepak podwiedniety ehh;/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

5 ton przy 180 kg N, naprawdę w to wierzysz?

wierzę,

tak samo jak wierzę w to, że można dać 250 i zebrać 3.5 :(

nie samym azotem rośliny żyją.

 

Prosty przykład - wielu uważa, że pszenica musi dostać 30kg na tonę.

U mnie w tym roku było raptem 190kg a pszenica dała na jednej odmianie 12 ton - to co brakło jej wg tego przelicznika 170kg?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Wyskoczyłem z polifonia 21 310 kg i z gonił mnie deszcz może jutro dokończe . Doradźcie kiedy wjechać z mocznikiem 250 kg a następnie saletra 200 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec24    37

Panowie, takie pytanie mam. Otóż był plan na start dać 400kg/ha siarczanu amonu i 130kg soli potasowej. Siarczan poszedł w sobotę. Sól powinna być rozsiana już dawno temu ale dostawca leci w kulki i jeszcze nie przywiózł. I czy waszym zdaniem cierpliwie czekać za nią czy już sobie odpuścić i pomyśleć o czymś innym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Wyskoczyłem z polifonia 21 310 kg i z gonił mnie deszcz może jutro dokończe . Doradźcie kiedy wjechać z mocznikiem 250 kg a następnie saletra 200 kg

A na ile liczysz realnie z tego rzepaku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Ogar 118 w tamtym roku miałem 4900 z ha i rzepak dostał 250 mocznika i 250 saletry na jesieni 320 kg polifoska 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Bardzo dobrze ale w ile celujesz w 5? W  tym roku w planie masz 240 N a nie lepiej zrobić zbilansowane nawożenie które poprawi zdrowotność roślin, poprawi zasobność gleby (w perspektywie rośliny następczej) i coś jeszcze zostanie w kieszeni? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

nie bardzo rozumie o co biega z tym bilansowaniem jak możesz to opisz mi to jak najprosciej zebym zrozumiał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Panowie i co właśnie z takim rzepakiem jak u Pawła?

 

Typowe dla śmietki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lasek8585    0

można taki plon osiągnąc ale  wszystko zależy od gleby ,uregulowanego ph zaopatrzenia w mikro oraz resztę makro ,ochronę ,zaopatrzenie w wodę  i na bardzo dobrej glebie przy 180 N  taki plon całkiem realny, 180 podanego N to wcale tak mało nie jest weź pod uwagę jeszcze azot glebowy i wyjdzie całkiem pokaźna suma ,ale  na 4 klasie  przy dość niskim ph to marne szanse no chyba że podglebie super .ale

na lekkiej glebie wcale nie trzeba ph powyżej 6 tylko raczej w okolicach 5-5.5

 

możesz mi powiedzieć po jaką cholerę mieszać saletrę z saletrzakiem ? przeciez to dwie takie same formy azotu saletrzana i amonowa w innej proporcji więc po co to mieszać

 

Ja uprawiam 14 ha tylko hobbystycznie - bo lubię. Po śmierci ojca pozostała ziemia i tak się po prostu uczę i eksperymentuję ponieważ nie zdążył przekazać mi swojej wiedzy. Mieszałem dlatego że podobno saletrzak działa dłużej ale wolniej a saletra szybciej ale krótko stąd to mieszanie żeby saletrzak przytrzymał rzepak dłużej.

 

jak przy tym wszystkim wyszedł zysk z 1ha?

 

 na czysto wyszło mi 4 tys z ha

Ja uprawiam 14 ha tylko hobbystycznie - bo lubię. Po śmierci ojca pozostała ziemia i tak się po prostu uczę i eksperymentuję ponieważ nie zdążył przekazać mi swojej wiedzy. Mieszałem dlatego że podobno saletrzak działa dłużej ale wolniej a saletra szybciej ale krótko stąd to mieszanie żeby saletrzak przytrzymał rzepak dłużej.

 
 

 na czysto wyszło mi 4 tys z ha

Ten rzepak był odmianą populacyjną Quartz i bardzo długo był zielony trzeba było dosuszać chemicznie i bardzo późno koszony więc może coś z tym nawożeniem było nie tak. Z drugiej strony była ogromna susza u mnie pszenica umarła bardzo wcześnie i dała ledwie plon 5 t/ha a rzepak do końca bardzo żywy dopiero oprysk po ponad 2 tyg go ususzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Chodzi o to że nie samym azotem rzepak żyje. Potrzebuje wapnia magnezu siarki fosforu potasu mikro. Dostarczenie tych pierwiastków sprawia, że roślina lepiej wykorzysta azot co w konsekwencji pozwoli przekształcić go na plon. Jeżeli któregoś zabraknie to może się okazać, że i 300 kg N będzie mało na 5 ton. Poczytaj sobie o Prawie minimum Liebiga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Ok nie jest tak źle obornika pod dostatkiem nawet aż za dużo . Wapno (kreda)daje często gdy nie daje w tym roku obornika tak ze staram się żeby moje uprawy wyglądał lepiej od okolicznych puki co udaje mi sie . Rzepak mam drugi raz jestem niedoświadczony w tym kierunku i dlatego pytam jak chłop chłopa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj