tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bialy2005    582

ja tez dzis rozsiałe msaltrosan na rzepaki i  co zostało po pszenicy.  Na reszte ozimin planuje za tydzien  w postaci saletry. dzis bylo fajnie rano z przymrozkiem pózniej troszke sie mazało ale ogólnie na polach sucho.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

U mnie tak do 8 rano dalo rade siac.. Pozniej slonce blyskawicznie rozpuszczalo wierzchnią warstwę i na ilastej glebie ni chu... chu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

2 dawka na Dś powinna przypadać gdzieś między 20 -31 marzec

Mój dostał 70 N ,10 luty, koło piątku pójdzie nastepne  70 N i pod konieć marca reszta,ten co zostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManiakUrsus    8

Wczoraj dałem siarczan na rzepak jak mówicie sypać jeszcze saletrosan czy wystarczy jak rozleje rsm za jakieś 2-3 tygodnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

tragedia z rzepakiem co neiktory sam wychodzi z ziemi jak sie lekko pociagnie korzen wychodzi zgnity najgorrsze ze sporto takeig orzepaku pewnie trza bedzie przesiac . a iel musi byc roslin na metrze kwadratowym mieszancoweg orzepaku zeby g ozostawic ? najgorsze ze sa tez place calkeim puste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

tragedia z rzepakiem co neiktory sam wychodzi z ziemi jak sie lekko pociagnie korzen wychodzi zgnity najgorrsze ze sporto takeig orzepaku pewnie trza bedzie przesiac . a iel musi byc roslin na metrze kwadratowym mieszancoweg orzepaku zeby g ozostawic ? najgorsze ze sa tez place calkeim puste

Tego nie da się tak w prosty sposób określić. 

Rośliny które przeżyły , mają uszkodzony korzeń oraz część nadziemną odpowiedzialną za asymilację. Istnieje przypuszczenie , ze już jesienią ich pokrój był gorszy niż roślin z lat o normalnej wegetacji jesiennej.

Stąd opinie że 10 czy tez 15 roślin/m2 może wydać przyzwoity , mogą się sprawdzić , ale gdy taka obsada jest np skutkiem zbyt rzadkiego siewu , lub zaskorupienia gleby po zasiewie i związanej z tym niskiej obsadzie.

Takie plantacje maja wtedy małą obsadę, ale doskonale wyrośniętych roślin , o grubym korzeniu , duzej liczbie liści i świetnym wigorze.

Niestety w tym sezonie nawet pełna obsada  , w wypadku uszkodzenia roślin nie gwarantuje dobrego plonu.

Rośliny będą tracić czas na regenerację , część z tych roślin nie wyda nasion , a cześć będzie kwitła w nieskończoność , zaśmiecając zbiór.

Przecież natura nie da temu rzepakowi dodatkowego czasu , tylko podobnie jak normalnie , dojrzeje on , a w zasadzie najmniej uszkodzone rośliny w okolicach 20 lipca .

Przy redukcji do 20-30 % stanu początkowego , oraz placowych wypadach , szanse na uzyskanie rozsądnego plonu maleją dramatycznie.

W 2012 , takie plantacje potrafiły plonować na poziomie 3-5q . a bywało ze i nie warto ich było zbierać.

Moim zdaniem jeśli plantacja nie rokuje zbioru min 15 q/ha , należy ją przesiać , jeśli jest na to szansa , zostawić , jednak pamiętając że nawożenie i ochrona jak dla super rzepaku jest w tym wypadku niecelowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Co myślicie o Polifosce 21 w rzepak na pierwszy wjazd? A później saletra.

na Polifoske robi się już troche za późno


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie było jak wcześniej a planowałem ,

Polifoska 21 - 300kh/ha ---> 10-14 dni Saletra, 250kg/ha ----> 10-14dni 100kg/ha saletra.

 

A teraz to sam już nie wiem. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr1201    0

witam co radzicie na pierwsza dawkę pod rzepak podkarpaciu  1 2 klasa ziemi ?

 200kg/h polifoska 21

250 kg/h siarczan amonu

150kg/h mocznika i 150kg/h saletry

co najlepiej zastosować z tych trzech pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamils    6

Na część wjadę jutro bo nie jest strasznie mokro a resztę we wtorek , oczywiście jak nie będzie padać. lubelskie

 

Ja też jestem z lubelskiego i chciałem siać w sobotę ale nie szło wiechać bo pole nie równe i glinka to jak na lodzie myślałem że w poniedziałek wjadę a tu znowu pada ! Już nie wspomnę że na jednym kawałku na 3ha to dobre 2 sarny zeżarły że gołe pole !!! cały czas pd górkę !!!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Tego nie da się tak w prosty sposób określić. 

Rośliny które przeżyły , mają uszkodzony korzeń oraz część nadziemną odpowiedzialną za asymilację. Istnieje przypuszczenie , ze już jesienią ich pokrój był gorszy niż roślin z lat o normalnej wegetacji jesiennej.

Stąd opinie że 10 czy tez 15 roślin/m2 może wydać przyzwoity , mogą się sprawdzić , ale gdy taka obsada jest np skutkiem zbyt rzadkiego siewu , lub zaskorupienia gleby po zasiewie i związanej z tym niskiej obsadzie.

Takie plantacje maja wtedy małą obsadę, ale doskonale wyrośniętych roślin , o grubym korzeniu , duzej liczbie liści i świetnym wigorze.

Niestety w tym sezonie nawet pełna obsada  , w wypadku uszkodzenia roślin nie gwarantuje dobrego plonu.

Rośliny będą tracić czas na regenerację , część z tych roślin nie wyda nasion , a cześć będzie kwitła w nieskończoność , zaśmiecając zbiór.

Przecież natura nie da temu rzepakowi dodatkowego czasu , tylko podobnie jak normalnie , dojrzeje on , a w zasadzie najmniej uszkodzone rośliny w okolicach 20 lipca .

Przy redukcji do 20-30 % stanu początkowego , oraz placowych wypadach , szanse na uzyskanie rozsądnego plonu maleją dramatycznie.

W 2012 , takie plantacje potrafiły plonować na poziomie 3-5q . a bywało ze i nie warto ich było zbierać.

Moim zdaniem jeśli plantacja nie rokuje zbioru min 15 q/ha , należy ją przesiać , jeśli jest na to szansa , zostawić , jednak pamiętając że nawożenie i ochrona jak dla super rzepaku jest w tym wypadku niecelowa.

 

czyli c otrzeba bedzie pewnie przesiewac ? bo jak wychodzi korzen to jzu nic z tego nie bedzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

U mnie też raczej rzepak do przesiania wydawało mi się że coś z niego będzie ale dzisiaj byłem patrzeć i co drugi rzepak wychodzi z ziemi ze zgnitym korzeniem, ten co był większy i lepszy korzeń przetrwał ten co był mały zmarzł i raczej plantacja do przesiania nie będzie rzepaku w tym roku u mnie  ;[.


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem z lubelskiego i chciałem siać w sobotę ale nie szło wiechać bo pole nie równe i glinka to jak na lodzie myślałem że w poniedziałek wjadę a tu znowu pada ! Już nie wspomnę że na jednym kawałku na 3ha to dobre 2 sarny zeżarły że gołe pole !!! cały czas pd górkę !!!

U mnie też wyleciało ponad 3ha rzepaku, część w ogóle nie wzeszła w wystarczającej ilości na jesieni (za sucho) a na drugim kawałku na jesieni do pewnego momentu szło ok a później nagle staną i mróz zrobił swoje. pozostałe 8ha wygląda nie najgorzej ale że było trochę eksperymentów z siewem i widzę że ten który poszedł z nawozem dosiewnym był rzadko posiany ale iwdać w nim "moc" ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

czyli c otrzeba bedzie pewnie przesiewac ? bo jak wychodzi korzen to jzu nic z tego nie bedzie ?

Nie żałuj , z dnia na dzień będzie tylko gorzej . . Jak to napisał Dołęga-Mostowicz w słynnym powiedzeniu Dyzmy zasłyszanym od Kunickiego 

"umiejętność kierowania polega na umiejętności natychmiastowej decyzji "

Choć przykro , że w tak ciężkich czasach dopadła Cię strata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

nom niesteyy lipa jest ale coz jeszcze i tak poczeka ten rzepak ja to chyba pecha mam do rzepaku jak wiecej sie zasieje to zawsze strata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

na ale jeśli korzeń wychodzi a widzę że puszcza młode korzonki to chyba nie będzie gorzej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki nawoz donasienny stosowales? Granulat, a moze jakis plynny?

mikrogranulat Pinkstart. W okolicy kilak osób testowało i mówili że jest znaczący wzrost plonu, no zobaczymy jak to wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

No tak przypuszczalem, ze pewnie Pinkstart.. U mnie w okolicy duzy dystrybutor nasion tez usilnie przekonuje do tego nawozu.. Niestety osobiscie tego jeszcze nie testowalem. Moze w tym roku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areksz125    0

Sprawdziłem dziś u siebie i rzepak zapowiada się fatalnie po zimie.U mnie 8-10/m2 roślin poradźcie czy warto w niego inwestować czy lepiej przesiać na wiosnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj