tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
knoro93    215

Też mam pole ostatnio zwróciłem uwage na to że od miedzy do około 1 metra jest jakoś skąpo z rzepakiem musze sprawdzić czy to myszy czy rolnice tak jak mówicie. 
proxy odnośnie nadgryzionych stożków wzrostu to jeden z nielicznych rzepaków w okolicy ściagał na pole całe stada saren i to one głównie są winowajcami nadgryzień. Odnośnie Twojego rzepaku widziałem w galerii że się zazielenił a więc i ruszył wypadałoby podać azot. Ale zerknąłbym wcześniej n Twoim miejscu na pogodę długoterminową w większości przypadków zapowiadają oziębienie przymrozki i niskie temp. w dzień czy w takich warunkach rzepak będzie wegetował? Pozostawiam odpowiedzieć sobie na te pytanie samemu. Jeśli faktycznie i u Cb pogoda ma się pogorszyć przeczekałbym nadchodzącą fale przymrozków i w ostatnie dni ich występowania ruszył z azotem. Póki co uważam że te przymrozki to idealny moment do posiania kizerytów i siarczanu magnezu bynajmniej w moim regionie gdzie jeszcze nic nie ruszyło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

czy po sąsiedzku twojego pola był rzepak wcześniej?Być może że to gnatarz mógł zjeść rzepak przy miedzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

ale gnatarz nie załatwi całego rzepaku, chyba że są to małe rosliny lub na początku w fazie liścieni albo gdy nasilenie szkodnika jest bardzo duże wtedy tak.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario504    0

Mam pytanie chodziłem dzisiaj po polu rzepaku i zauważyłem  ze stożek i liście zielone a korzeń podgnity ale dlaczego , ze mokro czy jakaś inna przyczyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ale gnatarz nie załatwi całego rzepaku, chyba że są to małe rosliny lub na początku w fazie liścieni albo gdy nasilenie szkodnika jest bardzo duże wtedy tak.

Tylko, że gnatarz pojawia się jak rzepak ma już kilka liści właściwych i wygryza takie "kółka" w liściu zazwyczaj nie zjadają nerwów.  Ewentualnie powodem wypadania roślin mógł być drutowiec ale wtedy rośliny więdną i mają nadgryzioną szyjkę.

 

Mam pytanie chodziłem dzisiaj po polu rzepaku i zauważyłem  ze stożek i liście zielone a korzeń podgnity ale dlaczego , ze mokro czy jakaś inna przyczyna

Moim zdaniem typowe objawy przemarznięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

u mnie w okolicy sporo ludzi szykuje się jednak na przesiewy rzepaku , dziś patrzyłem u siebie , jeszcze wcześniej  wydawało się że zostanie , ale po dzisiejszych oględzinach , będę się skłaniał do przesiewu raczej , sucha jesień załatwiła też sprawę , miejsca gdzie powschodził w miarę dobrze  to tam jest taki że mógłby zostać , w miejscach gdzie  był rzadki  mały i jeszcze mróz zrobił swoje więc nie ma nic prawie ,łaciato jest na polu , gdzie stożek przemarzł nadziemna  część jest zgnita ,maślana , a korzeń po wyrwaniu niby zdrowy , niektóry wydaje się że jeszcze żyje ale jest nadmarznięty i z niego nic nie będzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Mam pytanie chodziłem dzisiaj po polu rzepaku i zauważyłem  ze stożek i liście zielone a korzeń podgnity ale dlaczego , ze mokro czy jakaś inna przyczyna

 

Mróz zrobił swoje. nie  ty  jeden masz taki problem. tylko to co jeszcze  na  górze  zielone  a  ze  zgnitym korzeniem przeżyje to jest pytan ie? ja  sypnełem troche saletry zeby szybciej pobudzic i mysle  ze  za 2 tygodnie  bedzie  już wiadomo czy zostawiac czy  likwidowac.

skoro tak mało rzepaku zostanie to może cena bedzie  dobra jak kilka lat temu (do 2 tys) i jednak bedzie warto zostawic nawet  przy  połowie  mniejszym plonie.

Edytowano przez slay6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

jak korzeń gnije to taka roślina nie ma racji bytu choć góra na razie żywa

 

dziś rzuciłem 40kg N na jęczmień jutro dam chyba z 60kg na rzepak jeśli się uda


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik32    2

jak korzeń gnije to taka roślina nie ma racji bytu choć góra na razie żywa

 

dziś rzuciłem 40kg N na jęczmień jutro dam chyba z 60kg na rzepak jeśli się uda

Przecież w lutym nie wolno siać nawozu,nie obawiasz się kontroli?Czy to tylko fama i wolno siać?OSNy wiadomo nie wolno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

To kurna widać jakie rolnicy w Polsce mają rozeznanie.. wolno, czy nie wolno....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Przecież w lutym nie wolno siać nawozu,nie obawiasz się kontroli?Czy to tylko fama i wolno siać?OSNy wiadomo nie wolno

Następny alvaro... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piteroo    4

u mnie korzeń niby podgniły ale widać że rosną młode korzonki to chyba żyje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocianov90    15

OSN-y i RŚ nie wolno. A reszta jak chce, mineralne można sypać aby nie była ziemia zmarźnięta za mocno i śnieg nie leżał.


Mróz zrobił swoje. nie  ty  jeden masz taki problem. tylko to co jeszcze  na  górze  zielone  a  ze  zgnitym korzeniem przeżyje to jest pytan ie? ja  sypnełem troche saletry zeby szybciej pobudzic i mysle  ze  za 2 tygodnie  bedzie  już wiadomo czy zostawiac czy  likwidowac.

skoro tak mało rzepaku zostanie to może cena bedzie  dobra jak kilka lat temu (do 2 tys) i jednak bedzie warto zostawic nawet  przy  połowie  mniejszym plonie.

Nie przesadzaj z tymi wymrożeniami. Mróz zrobił Swoje ewidentnie, nie jest za ciekawie, ale jak chociaż kilka roślin na m2 żyje to nie ma sensu likwidować plantacji. Wielu ludzi sra żarem że muszą przesiewać, a na polu im się już zaczyna zielenić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

ja dzisiaj bliżej obejrzałem rzepak, i jest gorzej niż myślałem, z daleka wydaje się ok, a testując roślinki, bardzo dużo albo od razu odpada od korzenia, albo wyrywa się kawałek zgnitego korzenia.. a najgorsze jest to, że nawet tam gdzie była nadzieja na tych kilka roślin to jest to samo, i przy 1-3 roślinach na m2 nie widzę sensu zostawiania takiego rzepaku, a jeszcze u mnie na polu kilku metrowe praktycznie puste pasy wzdłuż pola, bo jak dzisiaj zauwazyłem, są to miejsca na których były wcześniej ścieżki na przedplonie (teraz zmieniłem opryskiwacz na szerszy)..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek27    17

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/czy-podac-oziminom-azot-juz-w-lutym,62649.html

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Kiedy Lubelszczyzna rusza z N i S na rzepak? Patrząc po prognozach mam ambitny plan ruszyć w sb ponieważ prognozują przymrozek a po ndz wzrost temperatur :)


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Siarczan można śmiało sypać. ja ruszam początkiem marca bo mam RŚ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Kolego ja też z lubelskiego siarczan sypany w ubiegłym tygodniu.Akurat była ładna pogoda i nie padało.A azotowe może nawet w sobotę jeśli nie będzie padać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

dziś poświęcone pola lekko po ok. 40kg N na zboża i po ok. 50-55kg N na rzepak z tym że na jednej działce nie rozsiałem po rzepaku bo koło 11 mróz puścił i się zaczęło "paplać" swoją drogą przymrozek dzisiejszy nic nie dał bo i tak się zarywało bo może z 2-3cm zmarznięte było, żałuję że tych dawek nie dałem już 1,5 tyg. temu


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Moze nie na temat ale dotycz y to nawozow. Czy mogę zmieszac saletrę kedzierzynską z solą potasową i siarczanem magenzu  granulowanym tak aby rozsiać to za jednym przejazdem po rzepaku żeby nie jeżdzić aż 3 razy. Czy miedzy tymi nawozami po zmieszaniu nie zajdzie jakaś reakcja ze coś się rozpósci uniemożliwi wysiew itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

Jaką dawkę Pulanu dać na ha rzepaku?

 

BTW - na opolskim już ktoś siał. Bo u nas to 2 tygodnie temu było za wcześnie, a tydzień temu nie szło wjechać, dziś dopiero mrozy i bez deszczu, więc jutro rano.

Edytowano przez Famer21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj