tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Tomtu    1

Nie zwracasz uwagi na szkody? A nie pomyślałeś że gdyby nie był uszkodzony to sypał by 4 tony?

Też tak myślę co prawda są jakieś przeliczniki procentowe ale myśliwi i ich rzeczoznawcy prawdy ci nie powiedzą

Po pierwsze liście gromadzą składniki a

po drugie zwierzyna roznosi choroby i  miejsca ugryzione będą atakować patogeny

3) racicami niszczą strukturę ziemi szczególnie jak jest mokro

4)niszczą powłokę oprysku doglebowego i tam będą rosły chwasty.

5) jeśli jest śnieg to gdzie staną lub się położą to tam rzepak wymarznie   

6) a jeśli śnieg np na górce zwieje to one będą tam szukać pożywienia i parpać i też tam wymarznie

 

a mi myśliwi mówili że jak sarny jedzą rzepak to jest metoda skracania :) (chyba wymyślona przez nich) a wo gule to ja ch_ j a nie rolnik bo mam spierdolony rzepak a na moim polu 40saren znalazło dołek i se tam zimują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Czy wy też praktykujecie stosowanie drugiej dawki przed pierwszą :lol:     http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/czy-podac-oziminom-azot-juz-w-lutym,62649.html

Edytowano przez magnum123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

to nie moja firma i to jest przetestowane kolego nawet i tutaj na forum wielu kolegów się wypowiadało na ten temat navigatora doglebowo,

po prostu działa .

podpisał się prowadzący doświadczenie

Może i jest trochę prawdy w doglebowym działaniu Navigatora, pikloram działa częściowo doglebowo?, aminopyralid również?, chlopyralid to chyba głównie nalistnie (wszystkie 3 substancje działają nalistnie). Tylko czy stosowany doglebowo zwalczy ten sam zakres chwastów co przy stosowaniu nalistnym?, raczej chyba nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

też byłem sceptyczny ale widziałem w praktyce jest ok


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Chodzi o to żeby sypnąć mocznik razem np z saletrosanem jak mocznik przejdzie hydrolizę to zasoby glebowe azotu z właściwego n1 się wyczerpią a rzepak nie będzie czekał na azot z 2 dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

Może i jest trochę prawdy w doglebowym działaniu Navigatora, pikloram działa częściowo doglebowo?, aminopyralid również?, chlopyralid to chyba głównie nalistnie (wszystkie 3 substancje działają nalistnie). Tylko czy stosowany doglebowo zwalczy ten sam zakres chwastów co przy stosowaniu nalistnym?, raczej chyba nie.

doglebowo navigator z comandem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Chodzi o to żeby sypnąć mocznik razem np z saletrosanem jak mocznik przejdzie hydrolizę to zasoby glebowe azotu z właściwego n1 się wyczerpią a rzepak nie będzie czekał na azot z 2 dawki.

po co ten kombinacje?

hydroliza w temperaturach ok. 5 C trwa ponad 3 tygodnie, przy 10 C będzie to jakieś 14-21 dni

a przecież 2-3 tygodnie po pierwszej dawce sypiemy drugą...


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Byłem na jednym z tych spotkań i właśnie było nadmieniane o stosowaniu mocznika że trzeba go w zasadzie podać z 1 dawką żeby zadziałał na czas. Któryś z słuchaczy o to pytał. Ale dr nie wskazywał na tę opcję jako idealną. (czyli tak jak pisałem i tak jak ty piszesz) Możliwe, że to autor artykułu trochę podbarwił, przebarwił  nie wiem. Wystarczy przeczytać ostatnie zdanie.

'Następna dawka azotu powinna „pójść” 3-4 tygodnie przed kwitnieniem rzepaku.' 

Jaka następna jak 1/3 była w moczniku a 2/3 w saletrze? 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Też tak myślę co prawda są jakieś przeliczniki procentowe ale myśliwi i ich rzeczoznawcy prawdy ci nie powiedzą

Po pierwsze liście gromadzą składniki a

po drugie zwierzyna roznosi choroby i  miejsca ugryzione będą atakować patogeny

3) racicami niszczą strukturę ziemi szczególnie jak jest mokro

4)niszczą powłokę oprysku doglebowego i tam będą rosły chwasty.

5) jeśli jest śnieg to gdzie staną lub się położą to tam rzepak wymarznie   

6) a jeśli śnieg np na górce zwieje to one będą tam szukać pożywienia i parpać i też tam wymarznie

 

a mi myśliwi mówili że jak sarny jedzą rzepak to jest metoda skracania :) (chyba wymyślona przez nich) a wo gule to ja ch_ j a nie rolnik bo mam spierdolony rzepak a na moim polu 40saren znalazło dołek i se tam zimują.

 

To ja pójdę do lasu wytnę im czubek choinki i powiem że powini być mi wdzięczni bo się rozkrzewi i będą mieli trzy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

I tak właśnie teorie naukowców wykluczają się wzajemnie..

Weź pod uwagę, że tego artykułu nie pisał dr... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minkes    72

Ponawiam moje pytanie nt siarczanu amonu.

Można wysiać bez szkody na rzepak więcej niż 200 kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Nie ma takiej potrzeby, więc nie wiem po co chcesz wysiewać więcej? Tylko dodatkowo zakwasisz glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pins    0

Mam pytanie odnośnie obsady rzepaku populacyjnego. Jaką minimalną obsadę można zostawić żeby wydała przyzwoity plon? po tej zimie myśle ze może zostać okolo 4-6 zdrowych roślin na m2...  w przypadku hybrydy może dać to duży plon natomiast co do populacyjnego nie mam doświadczenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

te 4-6 roślin to już absolutne minimum z minimum, musiały by był te rośliny chociaż dobrze wykształcone z co najmniej 6-8 liściami i w miarę równomiernie rozłożone na powierzchni to warunek uzyskania przyzwoitego plonu z tak niskiej obsady, osobiście mam takie miejsca rzepaku.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocianov90    15

Fox przetestowałem w dwóch sezonach i  polecam w zwalczaniu fiołka na wiosnę, ten bardziej rozwinięty, który ma kilka liści zostanie chociaż zahamowany na kilka tygodni. Na rzepaku potrafią pojawić się białe plamy, jednak nie zauważyłem istotnego spadku plonowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Niestety mam 8ha takiego rzepaku odmiana Artoga F1 gdzie obsada na nizinach jest 10-20szt a górki czasem 5-10 i to takich po 4-6lisci a sa miejsca najgorszy piach ze gołe place lub kilka rosli na kilka m2 :(.

Z Abakusem F1 jest dużo lepiej gesciej siany i całkiem co innego jest srednio 20 roslin na m2 i tu nie mam dylematu, ale z ta artoga to az patrzec nie moge i obawiam sie co z tego bedzie czy warto to zostawiac :( Ale z drugiej strony koszty juz poszły konkretne teraz znowu zboże lub kukurydza to kolejne koszty.

Naprawde ciezki rok sie zapowiada i suchy. Dzis objechałem pola to na najgorszych dołkach przejechałem bez kolin a pada u nas od tygodnia praktycznie codziennie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocianov90    15

Scoffer, dla Ciebie IOR to jakiś autorytet?? bo według mojej wiedzy i doświadczenia to o wiele więcej pomocy i rozwiązań proponują firmy komercyjne przykład z navigatorem wymieniony wyżej. Natomiast państwowe instytucje związane z rolnictwem to jest kasa podatników wyrzucona w błoto. Państwowe instytucje nadają się do badań typu "Wpływ 57-letniej monokultury owsa na jego plonowanie" :D:D Brałeś udział kiedyś w  badaniu przeprowadzanym przez uczelnie lub inną instytucję państwową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Fox przetestowałem w dwóch sezonach i  polecam w zwalczaniu fiołka na wiosnę, ten bardziej rozwinięty, który ma kilka liści zostanie chociaż zahamowany na kilka tygodni. Na rzepaku potrafią pojawić się białe plamy, jednak nie zauważyłem istotnego spadku plonowania.

 

przy jakich temperaturach radziłbyś nim wykonać zabieg?

 

 

biały no niestety to wszystko jest pokłosiem ubiegłorocznej suszy a ten rok zapowiada się jeszcze gorzej, u nas podobnie pada co jakiś czas bardziej lub mniej a w polu sucho, to dobrze nie wróży.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bocianov90    15

Proxy8441, ja czekałem bodajże do temp średniej dobowej powyżej +5 C. W latach kiedy stosowałem Foxa w moim rejonie wypadało to w terminie ok. 25-30 marzec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Zgadza sie wody guntowe sa na bardzo niskim poziomie. U nas kopał znajomy kilka dni temu na 1,5m to mokro jest 0,5m dalej sahara :(  Ziemia ilasta to wyglada jak skała kruszy sie a nie marze. 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Nie u mie rozety trzymaja sie mocno jak pociagne to łądnie wyciaga sie całą roślina , zdarza sie powiedzmy 1 na 10-20szt ze urywa sie korzen 2-5cm od rozetu i jest juz  zgnity a rozeta zielona ipuszcz liski młode ( żywy trup ) 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

wszędzie w okolicy u mnie to samo.Przynajmniej połowę rzepaków nie ma sensu zostawiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Przed chwila robiłęm na szybko kalkulacje zakłądajac ze rzepak bedzie w cenie około 1600zł a jeczmien 600zł i rzepak da plon 2-2,5t przy nakładach jak na 4-5t to, a jęczmin 5t to i tak lepiej wychodzi zostawic byle jaki rzepak niz od nowa zaczynac z jeczminiem czy kukurydza bo jednak juz sporo w niego poszło kasy a z czyms nowym trzeba zaczynac od poczatku do poza nawozem NPK.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj