tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

proxy8441    248

losktos, thug no tak jak pisałem miejscami fiołka od groma całą powierzchnię pokrywa którą nie zajmuje rzepak ale tak jest miejscami placowo, to gatunek niski ale rzadki rzepak może go skutecznie nie zagłuszyć a swoje zeżre wiosną, wypadało by go zwalczyć bo nie mogę na to patrzeć, dodam że ta plantacja nie była odchwaszczana jeszcze bo stałą pod znakiem zapytania, jednoroczne jare chwasty wymroziło pięknie. Fox niby pisze że można na wiosnę a póżniej w stosowaniu już tylko jesień, pisze również o mogących wystąpić fitotoksycznościach zdaje sobie z tego sprawę tylko byleby nie pogorszyć sytuacji bo chcę coś zebrać z tego kawałka, żebym później nie żałował że wykonałem zabieg, po nawigatorze i metazachlorze jesienią wystąpiły przebarwienia, mam resztkę nawigatora tez ma w wrażliwych fiołka może go zastosować? Jaką dawkę przyjąć foxa pisze od 0,6-1l może pośrednio z 0,8?

 

to galera odpada bo nie weźmie go zapewne bo niedośc że w średnio wrażliwych to jeszcze stadium rozwojowe dość zaawansowane, jak dodać fotkę przy poście bo dodałbym z wyglądem plantacji?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Nie chcę się tu wtracać , ale fox nie da rady . Fiołek po przezimowaniu jest zbyt stary , by liczyć na super efekt . ten preparat działa najlepiej na młode chwasty , a w rzepaku który siany jest w sierpniu , to one już młode nie są.

Mozesz rozwazyć substancję czynną , fluroksypyr z preparatu np Starane 250 .

Ma on fiołka w średniowrażliwych , ale ...........w każdym stadium.

W sieci znajdziesz informacje o doświadczeniach wiosennych , jak nie to mogę Ci podlinkowac.

link nie działa ale wpisz w google   Wrazliwosc rzepaku ozimego na fluroksypyr 

 

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

ok. znaczy zbyt zaawansowany to aż nie jest bo wiadomo wschody i rzepaku i chwastów były późniejsze


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Poczytać nie zaszkodzi , absolutnie nie namawiam , po prostu tak sobie gdybam , szanując i twój rzepak i twoje pieniadze

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

jak chcesz zniszczyć sobie rzepak to stosuj tomigan ,starane ,hurler itd w dawce poyżej 80 g ha fluroksypr jest toksyczny dla rzepaku a jest to mizerna dawka żeby cokolwiek zdziałać z fiołkiem

 

jedyne sprawdzone rozwiązanie  setka dff  ale skutecznośc  też nie powala

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

W ubiegłym roku kolega zaryzykował i dał navigator a na wiosnę ,rzepakowy nic nie było ,maki załatwił mu pięknie ale fiołek niby troszkę pokręciło ale odbił .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nic nie było gdyż navigator to tylko wzbogacona galera  niezarejstrowany na wiosnę i tyle


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ile czekaliście na oględziny po zgłoszeniu szkody łowieckiej? w ustawie pisze 7 dni od dnia zgłoszenia i chyba powinni się z tego wywiązywać?

Mi na wiosnę nie chcieli uznać żadnej szkody po sarnach, chociaż zjadły wszystkie liście, stwierdzili że rzepak odbije - i mieli racje!!! :-) Plon wtedy był ponad 3,5t. Teraz na to w ogóle nie zwraca uwagi, chociaż jak je widzę to mnie.....!!!!:-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Niestety dff na stary fiolek działa jak kadzidło na umarłego 

"Największy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie kiełkowania lub krótko po ich wschodach, w fazie siewek."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

hmm coś trzeba zastosować, to już sporo da jak go trochę przyhamuje wtedy rzepak nadrobi rozwojem, chyba poleci navi bo mam jeszcze resztkę z jesieni i dokupię

 

a diflufenikanu 100g subst aktywnej/ha?

 

 

wojtek owszem jednak utrata liści z rozety to spadek plonowania ok. 10-15%

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

nie 50 g , setka fizycznie

ale tak naprawdę rzepak dostanie azotu ruszy wegetacja  i zagłuszy fiołka , bo ciężka sprawa teraz go zwalczyć

na drugi rok pomyśl o stosowaniu navigatora doglebowo  po siewie rzepaku patent z poletek chemirolu


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

jak chcesz zniszczyć sobie rzepak to stosuj tomigan ,starane ,hurler itd w dawce poyżej 80 g ha fluroksypr jest toksyczny dla rzepaku a jest to mizerna dawka żeby cokolwiek zdziałać z fiołkiem

 

jedyne sprawdzone rozwiązanie  setka dff  ale skutecznośc  też nie powala

Jakieś rozne dane mamy Panie thug

 W doświadczeniu założonym w sezonie 1999/2000 chwasty dwuliścienne występowały w średnim nasileniu (30 szt/m2 ). Zadowalająca efektywność zniszczenia chwastów dwuliściennych uzyskano na obiektach, gdzie stosowano fluroksypyr w dawce od 150 g do 300 g s.b.cz./ha. Fluroksypyr zastosowany w dawce 100 g i 150 g s.b.cz./ha powodował nieznaczne deformacji liści rzepaku. Po 3 tygodniach od zabiegu symptomy fitotoksycznego działania zanikły. Dawka 200 g s.b.cz./ha fluroksypyru powodowała skręcenia liści i niewielkie skręcenia pędów głównych, objawy te zanikły po 4 tygodniach od zabiegu. Dawka 300 g s.b.cz./ha powodowała silne i nie przemijające objawy fitotoksycznego działania w postaci skręcenia liści i pędów głównych roślin rzepaku. Nie stwierdzono zależności pomiędzy fitotoksycznym działaniem herbicydu a masą nasion rzepaku. Stwierdzono, że po zastosowaniu herbicydów nastąpiło zmniejszenie liczby łuszczyn na roślinach rzepaku w stosunku do kontroli, jednak różnice nie były istotne statystycznie. W wyniku zastosowania herbicydów nastąpił istotny statystycznie przyrost plonu nasion rzepaku w stosunku do kontroli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

powyżej 80 g  ma wpływ na wzrost i plonowanie rzepaku to doświadczenie które skopiowałeś jest sprzed 16 lat


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

A co to ma do rzeczy z przed ilu lat ? 

Doświadczenia Archimedesa , mają tysiące lat i nikt ich nie podważa.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ano to że chyba jakoś kiepsko to zrobili w mojej firmie dział badań robił testy właśnie w związku z szukaniem rozwiązania na pewne uciążliwe chwasty z fluroksyprem  i tak jak pisałem bezpiecznie było do 80-100g subst cz./ha

ale ok skoro  chcesz to komuś polecać ok nic mi do tego


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Jeśli pracownicy twojej firmy zalecają stosowanie Navigatora doglebowo , to nie mam pytań 

Co do wklejenia tekstu to podpisał się tam Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu , a kto podpisał się w waszym doswiadczeniu ?

 

 

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

to nie moja firma i to jest przetestowane kolego nawet i tutaj na forum wielu kolegów się wypowiadało na ten temat navigatora doglebowo,

po prostu działa .


podpisał się prowadzący doświadczenie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Mam w galerii rzepak nie pryskany niczym i też działa .Chwastów zero .

Co do podpisu w waszym doświadczeniu , to rzeczywiscie-autorytet.

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

ok


chcesz powiedzieć samosiewy rzepaku

 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

Panowie, jak to jest z tym stosowaniem dff i fluroksypyru w rzepaku... Ktore z herbicydow zawierajacych te substancje mają rejestrację do stosowania w rzepaku?
Apropo's IOR-u ; wedlug ich doświadczeń bardzo dobrą i dobrą skutecznością zwalczania łamliwości podstawy źdźbła ( sory że w tym temacie ), charakteryzują sie między innymi : epoksykonazol, tebukonazol, fenpropimorf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Żaden z nich , rejestracja wiąże się z prawną odpowiedzialnosćią za ew skutki uboczne.

Jednak by zarejestrować jakąkolwiek substancję w danej uprawie trzeba badać i to oddzielnie dla każdego rynku.

Substancje dopuszczone w jednm kraju , w iinym są niedopuszczalne , dwa różne preparaty z zawartośćia tej samej substancji aktywnej , na tym samym rynku , mają różne zalecenia np Starane 250 , a Aloksypyr 250 . Ten pierwszy we wszysykich zbożach , drugi w samej pszenicy.

I o ile kombinując sam z rożnmi preparatami , stosując je na własne ryzyko , mam prawo tak robić (nie obchodzi mnie w tym momencie ustawa o o stosowaniu środków ochrony) , o tyle nie mam prawa nikogo namawiać , a gdy jestem przedstawicielem firmy dystrbującej preparat w szczególnosci.

W` przypadku toksycznego działania lub poprostu braku efektu , daję gwarancję ,ze z problemem zostaniesz sam podobnie jak i portwelem lżejszm o straconą kwotę.

Ustawa w tym wypadku chroni wlasnie sprzedawce lub namawiającego.

Po to są zezwolenia , byś miał obowiązek zapoznania się z ulotką.

Jesli odbiegniesz od zaleceń , działasz na własne ryzyko , bez prawa pozwu wspólwinnego.

A doświadsczenia , coż , jeden wyciąga wnioski , drugi nie.

Taka już jest natura ludzka.

Edytowano przez scoffer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Mi na wiosnę nie chcieli uznać żadnej szkody po sarnach, chociaż zjadły wszystkie liście, stwierdzili że rzepak odbije - i mieli racje!!! :-) Plon wtedy był ponad 3,5t. Teraz na to w ogóle nie zwraca uwagi, chociaż jak je widzę to mnie.....!!!!:-(

 

Nie zwracasz uwagi na szkody? A nie pomyślałeś że gdyby nie był uszkodzony to sypał by 4 tony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Dwa lata temu też go zjadły, a mój wynik wyszedł 4,1 tony :)  Natomiast w tamtym roku, był prawie nie tknięty (był na działkach koło domu i trochę saren mniej) a plon miałem 2,6t :(  Jesień 2014 była bardzo mokra, sporo wygniło, licho powschodził i w dodatku oprysk nie wykończył wszystkich chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

U mnie też znawcy agrotechniki rzepaku (myśliwi) podczas wstępnych oględzin zjedzonego przez jelenie rzepaku, usilnie przekonywali że przygryziony rzepak ma większy potencjał plonowania, bo silniej rozwijają się pędy boczne.. Nie wytrzymałem, pogoniłem s......ów z pola i od tej pory, jak mam rzepak w sąsiedztwie lasu, to sam dbam o to żeby jelenie nie pasły się na moich polach. Ale ta hołota ze strzelbami także ma zakaz wstępu na moje działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj