tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

lonoh    194

Wszystko fajnie tylko ta cena

a co z ta cena jest nie tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Drogo bo nawóz bez chlorkowy kosztuje chyba blisko 3 tyś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Drogo bo nawóz bez chlorkowy kosztuje chyba blisko 3 tyś

ok w porzadku, bo sie nie zrozumielismy sie myslałem ze chodzi ci o kalisol siarczan potasu do fertygacji:)

Edytowano przez lonoh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

 

A orientuje się ktoś jak daleko musiałby rosnąć jary od ozimego aby robale nie przeleciały?

Jaki jest zasięg rozprzestrzeniania się podstawowych szkodników?

Moja najbliższa okolica jest w zasadzie bezrzepakowa od lat, czy to pomoże przy ewentualnej próbie posiania jarego?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Przylecą prędzej czy później.Żółty kolor kwiatu je zwabi.Jedyna opcja jeśli w okolicy byłoby dużo rzepaku jarego wtedy jest mniejsze nasilenie szkodników na jednej plantacji

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szkodnikbzk    3

witam czy pomoże mi ktoś chodzi mi czy stosował ktoś na rzepak ozimy rsm 26 lub 32 na pierwszą dawkę jak tak to w jakiej ilości na  1h u mnie rzepak jest mały ale obsada na m2 jakieś 25-30 roslin może by go lepiej ruszyło na pewno równo go zaaplikować można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

25-30 to bardzo dużo, u mnie po wschodach było i 40 na m2 (specjalnie tak bo było sucho) a zostało 10-15 i też jest mały. Lepsze rozwiązanie to rsm 32 i na 1ha 200-220l

witam czy pomoże mi ktoś chodzi mi czy stosował ktoś na rzepak ozimy rsm 26 lub 32 na pierwszą dawkę jak tak to w jakiej ilości na  1h u mnie rzepak jest mały ale obsada na m2 jakieś 25-30 roslin może by go lepiej ruszyło na pewno równo go zaaplikować można

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Ja 32 szykuję 300l na pierwszą dawkę i tydz później saletrosan minimum 250kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darass86    0

witam czy pomoże mi ktoś chodzi mi czy stosował ktoś na rzepak ozimy rsm 26 lub 32 na pierwszą dawkę jak tak to w jakiej ilości na 1h u mnie rzepak jest mały ale obsada na m2 jakieś 25-30 roslin może by go lepiej ruszyło na pewno równo go zaaplikować można

Ja stosuję 26%+s ma siarkę i jest tańszy od rsm32%, w ubiegłym roku stosowalem 1N 300l za 2 tyg saletrosan 300 i Rsm 26%+S 150 litrów. W tym inaczej robie bo inne warunki są na polu susza i rośliny nie mają N,1N 350l 26% po tyg 2N 100l 26% i mocznik 200kg

Edytowano przez Darass86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Połaziłem dzisiaj trochę po polu pooglądać rzepak i ogólnie widać, że rzepak ruszył, w największych roślinach przy stożku widać zielone młode liście. Czekać z nawozem, czy jechać? W planach na start 380kg Yara Sulfan, póżniej Yara Extran. 

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie azotem to ryzyko (teraz) jeśli nie będzie mrozów to wygrana, jeśli jednak będą dni z mrozem (poniżej -5oC już wystarczy)  a mamy dopiero 15 luty to zbyt wcześnie. Z doświadczeń wynika że opóźnienie nawożenia azotowego wiosną o 1 tydzień to spadek plonów o 3-5% więc dość niewiele w stosunku do ryzyka wymrożeń. Proponuję zaczekać do początku marca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Oj oj ostrożnie z tymi nawozami azotowymi, jeszcze może być parę zimnych dni, a rozhartowane rośliny bardzo wrażliwe na mrozy. Już w Opolskim nawozy azotowe poszły i pewnie będzie po uprawach. 

Zgadzam się tez z opiniami poprzedników rzepak jary nie wart jest zachodu /zresztą nigdy nie był, to tylko naciąganie rolników kasa kasa....aby ponownie kupić nasiona, więcej nawozów itd./ . Policzcie tylko przy dobrych warunkach będzie 3 może 4 tony to oficjalne dane osiąganych plonów z rzepaku jarego (podkreślam przy dobrych warunkach! a susza jest ciągle, macie gwarancje że wiosną będzie padać???, na Mazowszu dziś kopaliśmy odkrywkę i 40 -45 cm wilgotne pod spodem suchy pył, nie ma wody) Jary w takich warunkach da tyle samo lub mniej niż pozostawiony na polu ozimy. Jeśli zastanie 15 szt /m2 ( a nawet 10 roślin na m2, rzepak ma silne właściwości wykorzystania miejsca i światła i daje zwykle w łanie około 200 łuszczyn a jak jest mniej roślin to nawet i 600 co trochę poprawia plonowanie gdy są wypady!) to zbierzecie jeszcze lekko ponad 4 tony, gdzie sens wydawania kasy na jary? (nasiona, uprawki - które przesuszą dodatkowo glebę) jeśli coś jarego to może lepiej pszenica lub jęczmień? Nie spieszcie się z oraniem pól - to propaganda firm nasiennych które już podniosły drastycznie ceny nasion, na razie nie jesteśmy wstanie ocenić stanu plantacji! Dziś chcieliśmy ocenić zimowanie upraw na Mazowszu ale jest zdecydowanie za wcześnie. 

Weźcie pod uwagę że zima sucha więc dużo składników zostało (mniej nawozów można dawać będzie taniej!), lepiej poczekać i po ruszeniu wegetacji zasilać - w tym dolistnie. 

Ale to moja opinia.... Poczekajcie jednak proszę z likwidacją upraw.

 

 

napiszę krótko bo już kila postów o tym pisałem NIE SIEJ!

Piszecie że nie jest wart zachodu. A co jeśli warunki pogodowe by były w miarę korzystne? Ma rosnąć na na w miare dobrej glebie 3-4 klasa. 3 lata pod rząd była tam pszenica ozima chce złamać monokulture nic innego mi tam za bardzo nie pasuje posiać. Jakbym nakosił te 2,5-3 tony byłbym zadowolony. Zostanie mi dobre stanowisko na pszenice ozimą i przełamie monokulture. Sialiście ten rzepak że tak krytykujecie? Może w intensywnej technologi da się wyciągnąć z niego przyzwoity plon? I jak to jest z tymi robakami ile tych zabiegów można się mniej więcej spodziewać? ok 4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Ja też dzisiaj połaziłem i też stwierdzam że większość roślin zaczyna puszczać nowe liście. W przyszłym tygodniu niby ma być ochłodzenie,

czekam czy będzie jak nie to na przełomie sypnę na rozruch.

Co ciekawe mimo iż to wschód kraju, to widziałem dziś kolejne gęsi a na sadzawce nieopodal zobaczyłem dzikie kaczki, więc chyba coś

jest na rzeczy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Witam,

Panowie proszę o poradę bo pierwszy raz mam rzepak i na dzisiaj wygląda, że jak nie przyjdą mrozy to będzie ok :-)

Na stanowisku na którym mam posiany rzepak w zeszłym roku była pszenica ozima a słoma została zebrana.

Przed siewem dałem 330 kg/ha nawozu Yara NPK 5-10-25 a teraz na wiosnę planuję dać na pierwszą dawkę 330 kg/ha Saletrosan 26.

Z terminem wysiewu tak jak już ktoś pisał wcześniej chcę zaczekać do końca lutego bo niby zapowiadają temperaturę na plusie ale nigdy nic nie wiadomo.

Czy taka pierwsza dawka Saletrosanu jest wystarczająca?

Jaki nawóz i w jakiej ilości na drugą dawkę?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Wszystko zależy od regionu....

Na Podlasiu to może jest prawda, ale u nas w Wlkp początkiem marca to się drugą dawką jedzie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Piszecie że nie jest wart zachodu. A co jeśli warunki pogodowe by były w miarę korzystne? Ma rosnąć na na w miare dobrej glebie 3-4 klasa. 3 lata pod rząd była tam pszenica ozima chce złamać monokulture nic innego mi tam za bardzo nie pasuje posiać. Jakbym nakosił te 2,5-3 tony byłbym zadowolony. Zostanie mi dobre stanowisko na pszenice ozimą i przełamie monokulture. Sialiście ten rzepak że tak krytykujecie? Może w intensywnej technologi da się wyciągnąć z niego przyzwoity plon? I jak to jest z tymi robakami ile tych zabiegów można się mniej więcej spodziewać? ok 4?

 

Ja siałem i żadnej rewelacji 2t/ha nawożenie trochę mniejsze jak pod ozimy ale z opryskiwaczem to sobie pojeździsz, 4 razy na szkodniki nie wiem czy wystarczy...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Na jakiej glebie siałeś i jakie warunki panowały podczas wegetacji? Jary wymaga skracania bo nie znalazłem takiej info nigdzie? Jakie nawożenie ogólnie? 300 kg polifoski z jesieni było dane słoma nie orana na wiosne planowane jakies 150 N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

robię test na rzepaku, i po 2 dobach nic nie ruszył. Być może źle zrobiłem. Na polu widać, że na niektórych roślinach puścił już nowe liście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Na jakiej glebie siałeś i jakie warunki panowały podczas wegetacji? Jary wymaga skracania bo nie znalazłem takiej info nigdzie? Jakie nawożenie ogólnie? 300 kg polifoski z jesieni było dane słoma nie orana na wiosne planowane jakies 150 N.

 

To był rok kalendarzowy 2012, suszy na pewno nie było bo wtedy wszystkie jare były nie złe, klasa od 3a do 4b raczej mozaika, dostał 250 polifoski 6 i 400kg saletry 2x200kg, skracania nie było, na robaka 4 albo 5 razy z 4ha nakosiłem niecałe 8t.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak w kujawsko-pomorskim ruszył już dawno, stożek wzrostu zielony, widać przyrost, ale co z tego, jak korzeń gnije w najlepsze. Pozamiatane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Bo zapewne korzeń zdrowy na odcinku  5 cm a niżej gnije, a wypuszcza z zapasów zgromadzonych w tych kilku centymetrach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

według iung wmarznięcia w skali kraju niewielkie tylko regionalnie coś więcej http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/iung-10-proc-ozimin-do-przesiewu-regionalnie-nawet-50-proc,62567.html


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez pewien czas po ustąpieniu mrozów korzeń spełniał swoją funkcję, więc stożek wzrostu jeszcze żyje, ale to kwestia dni. W ziemi wszystko gnije.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj