tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Gość   
Gość

Nie jeśli jest na OSN albo ma Rś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marion    0

Można siać sól potasową i saletrosan na mokre rośliny rzepaku ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

sól na pewno można co do saletrosanu to już trzeba uważać, bo może powypalać. Ja dzisiaj siałem też sól i kieserit. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

A ja dzisiaj planowałem od rana siać korn Kali na rzepak i siarczan magnezu na pszenicę... zrobiłem wszystko zgodnie z planem, ale tak się krecilem po tym rzepaku w tą i z powrotem, chodziłem lustrowałem i doszedłem do wniosku że rzepak już ruszył... Wróciłem po ciągnik i rozsiałem N1... 360kg saletrosan/ha
Niech się zbiera do wiosny :-) :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Też dzisiaj siałem 350 saletrosanu na rzepak bo już nowe przyrosty korzeni są widocznie a w życie to po 2 cm korzenie są...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Może się ktoś wypowiedziec na temat rzepaku jarego? W okolicy wypadło dużo rzepaków i już słychać że wielu rolników będzie przesiewało rzepak ozimy jarym . Sialiście jakie macie spostrzeżenia i uwagi? Czytałem pare artykułów na temat rzepaku jarego ale nigdzie nie znalazłem infformacji na temat skracania czyżby zabieg ten w rzepaku jarym był niepotrzebny? Jak wygląda nawożenie takiego rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Kurcze wszyscy sieją nawozy a u mnie w lubelskim jeszcze leżą resztki śniegu na polach a o wjeździe nie ma mowy. Poza tym jak na razie żadnych oznak ruszania wegetacji choć bywały już temperatury  do 12 stopni. Ale generalnie nocą koło zera a dniem do 5 stopni średnio.  Rzepak marnie wygląda ale chyba coś z niego będzie. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

chyba w tym temacie masz opisane co nie co o jarym rzepaku. plonuje kiepsko chyba do 3t max? i sprawdź dobrze czy możesz siać jary po opryskach jesiennych. poza tym problemem są robaki wszelkiego rodzaju które z zimowych przeniosą się na później dojrzewający rzepak jary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

co do rzepaku jarego to są lata kiedy bardzo trzeba przypilnować opryski na owady, bo naloty mogą być intensywne a tym bardziej jak nigdzie w pobliżu nie będzie rzepaku ozimego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Może się ktoś wypowiedziec na temat rzepaku jarego? W okolicy wypadło dużo rzepaków i już słychać że wielu rolników będzie przesiewało rzepak ozimy jarym . Sialiście jakie macie spostrzeżenia i uwagi? Czytałem pare artykułów na temat rzepaku jarego ale nigdzie nie znalazłem infformacji na temat skracania czyżby zabieg ten w rzepaku jarym był niepotrzebny? Jak wygląda nawożenie takiego rzepaku?

 

napiszę krótko bo już kila postów o tym pisałem NIE SIEJ!


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może się ktoś wypowiedziec na temat rzepaku jarego? W okolicy wypadło dużo rzepaków i już słychać że wielu rolników będzie przesiewało rzepak ozimy jarym . Sialiście jakie macie spostrzeżenia i uwagi? Czytałem pare artykułów na temat rzepaku jarego ale nigdzie nie znalazłem infformacji na temat skracania czyżby zabieg ten w rzepaku jarym był niepotrzebny? Jak wygląda nawożenie takiego rzepaku?

 

Daruj sobie ten rzepak bo kosztów Ci nie pokryje jak będzie susza to 1 tonę da albo wogóle nie będzisz kosić nie uprawiałem  ale sąsiad miał dwa razy to raz 3 tony dał a w suchym roku wogóle nie kosił bo nie było czego duża presja szkodników że nawet nie było widać kiedy kwitł a ciągle z opryskiwaczem jechał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

W poniedziałek pewnie wyrusze z nawozami.Zależy jeszcze czy jutro nie będzie padać bo jak tak to nawet nie ma co marzyć.Jak dobrze pójdzie to rzucę kizeryt a za tydzień dwa azotowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj oj ostrożnie z tymi nawozami azotowymi, jeszcze może być parę zimnych dni, a rozhartowane rośliny bardzo wrażliwe na mrozy. Już w Opolskim nawozy azotowe poszły i pewnie będzie po uprawach. 

Zgadzam się tez z opiniami poprzedników rzepak jary nie wart jest zachodu /zresztą nigdy nie był, to tylko naciąganie rolników kasa kasa....aby ponownie kupić nasiona, więcej nawozów itd./ . Policzcie tylko przy dobrych warunkach będzie 3 może 4 tony to oficjalne dane osiąganych plonów z rzepaku jarego (podkreślam przy dobrych warunkach! a susza jest ciągle, macie gwarancje że wiosną będzie padać???, na Mazowszu dziś kopaliśmy odkrywkę i 40 -45 cm wilgotne pod spodem suchy pył, nie ma wody) Jary w takich warunkach da tyle samo lub mniej niż pozostawiony na polu ozimy. Jeśli zastanie 15 szt /m2 ( a nawet 10 roślin na m2, rzepak ma silne właściwości wykorzystania miejsca i światła i daje zwykle w łanie około 200 łuszczyn a jak jest mniej roślin to nawet i 600 co trochę poprawia plonowanie gdy są wypady!) to zbierzecie jeszcze lekko ponad 4 tony, gdzie sens wydawania kasy na jary? (nasiona, uprawki - które przesuszą dodatkowo glebę) jeśli coś jarego to może lepiej pszenica lub jęczmień? Nie spieszcie się z oraniem pól - to propaganda firm nasiennych które już podniosły drastycznie ceny nasion, na razie nie jesteśmy wstanie ocenić stanu plantacji! Dziś chcieliśmy ocenić zimowanie upraw na Mazowszu ale jest zdecydowanie za wcześnie. 

Weźcie pod uwagę że zima sucha więc dużo składników zostało (mniej nawozów można dawać będzie taniej!), lepiej poczekać i po ruszeniu wegetacji zasilać - w tym dolistnie. 

Ale to moja opinia.... Poczekajcie jednak proszę z likwidacją upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

rzepak to już  na pewnych terenach   rozhartowała pogoda

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2245

Ok jeśli rzepak jary nie opłacalny, to jak on się ma do gorczycy w takim razie której tłuką tyle ha?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Oj oj ostrożnie z tymi nawozami azotowymi, jeszcze może być parę zimnych dni, a rozhartowane rośliny bardzo wrażliwe na mrozy.

Kolego u mnie rzepak ruszył i nawet na mnie nie spojrzał czy daje mu nawóz czy nie.

A skoro tak to postanowiłem rozsiac nawóz żeby nie glodowal. Jak przyjdzie potężny mróz to i tak go załatwi czy to z nawozem na polu czy bez...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, byłem wczoraj na polach i oglądałem rzepak, który chyba jednak wraca do życia( w niektórych miejscach widać małe listki). Obsada to 10-15 na m2 to chyba nie widzę sensu kasacji( chyba że się mylę). Tak zapytam jeszcze, jak ciężko wychodzi z ziemi i stożek jest zielony to chyba dał rade na razie przezimować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak obsada to gwarancja (jeśli będzie taka za kilka tygodni) plonu na poziomie 4 tony z górką więc odradzam nieopłacalny rzepak jary. Może bym sugerował za kilka tygodni jakiś dolistny zabieg (dodatkowo bo oczywiście azot doglebowy konieczny) aby silniej rozkrzewić rosliny. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

15 sztuk na metrze, jeśli to odmiana mieszańcowa może dać bardzo dobry plon. Mieszańce mają niesamowite możliwości regeneracji i wykorzystania wolnych przestrzeni. U mnie 2 lata temu miałem taki rzepak (złe wschody) że obsada oscylowała ok 10 szt na metrze a były spore areały gdzie było nawet po 5 szt. MIałem to kasować wiosną ale na szczęście zostawiłem. Jeszcze na początku kwitnienia było widać wszędzie "łyse" place ale już pod koniec był to jeden łan. Plon wyszedł mi wtedy 3.9 t gdzie ja się spodziewałem 2.5 -3 t. 

Nie wiem jak się zachowają populacyjne, bo siałem je tylko raz ale myślę że też powinno być nieźle. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

populacja zachowa się bardzo podobnie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Stosował ktoś może nawóz Kalisop K2O + SO2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Stosował ktoś może nawóz Kalisop K2O + SO2

ja w tym roku bede pierwszy raz próbował,zobaczymy co to warte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

ja w tym roku bede pierwszy raz próbował,zobaczymy co to warte

 

Wszystko fajnie tylko ta cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj