tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Wydaje mi się, że korzeń nie przemarzł. Te mniejsze, niezaatakowane przez śmietkę mają biały korzeń o ładnym swoistym zapachu, zaś te obgryzione butwieją bądź zaczynają gnić. Możemy podziękować białym kołnierzykom z Brukseli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slav    3

Masz racje nieprzemarzł   , tylko tam gdzie był mocno nadjedzony to gnije , czy jeśli w koło jest korzen obzarty na dł. 1 -2 cm a środek jeszcze trzyma to roślina da sobie rade ?   co dalej - ryzykować i prowadzić dalej plantacje czy talerzówe i siać jarą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    475

Dokładnie te mocno pokiereszowane przez szkodniki wylecą mimo że wyglądają na razie bardzo przyzwoicie,,,

 

U mnie mniejszy rzepak i na górkach już  zaczął gnić :( reszta daje prawdopodobnie złudne nadzieje...

 

Najciekawsze że na plantacji co kilka naście metrów znajdują się rośliny rzepaku niezależnie od fazy w nienaruszonym stanie nawet liście nie obmarzł , ciekawe co to za odmiana taka wytrzymała, posiany mam marathon f1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te nieruszone rzepaki także zaobserwowałem. Albo były okryte innymi roślinami, albo to mróz uderzał falami, gdyż widać koła, gdzie rośliny bardziej dostały, a kawałek dalej są już w lepszej kondycji, mimo że plantacja była wyrównana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
Napisano (edytowany)

U mnie też sytuacja wygląda coraz gorzej. Dużo jest roślin których da sie wyciągnąć korzeń bez problemu a to juz źle wróży. Do tego jesien była mało łaskawa i srednica korzenia 1 cm jest mało gdzie osiągalna. Chyba wszystko pójdzie pod pług. Pszenice ledwo ale chyba przetrwają.
Panowie tylko raz przesiewałem rzepak i miałem po nim super jęczmien. Jak wy oceniacie stanowisko po takim przesianym rzepaku. Same straty związane z odchwaszczaniem regulatorami nasieniem i odżywkami czy stanowisko po takim rzepaku przyniesie jakąś wyraźną zwyżkę plonu?

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Dzis robiłem mała lustracje rzepaków ogólnie rzadoba  ale wyglada na to ze ten siany w pierwszych dniach wrzesnia ma sie dobrze stożek cały liscie zbielały ale to norma. Obsada artoga 5-10roslin, abakus 10-20. Zastanawiam sie co robic z ta artoga czy zostawiac co bedzie czy dac sobie spokój  i przesiac czyms jarym.  5 ha przesiewałem chyba 20.09 to zmarz całkowicie nie zdarzył nawet dobrej rozety utworzyc. Niestety ta jesien i zima była niesprzyjajaca dla rzepaków. JAk myslicie co moze dac taki mieszaniec z 5 roslin ma m2  wiadomo ze bedzie miał mijsce do rozwoju pedów bocznych ale czy choc ze 3 t da ?


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

książkowo na m2 powinno być minimum 10 sztuk roślin rzepaku na m2 i szyjka korzeniowa min 10mm + min. 7 liści dla rzepaku hybrydowego na glebach żyznych. na słabych więcej ale już nie pamiętam ile. Tak wyczytałem chyba w TAP. Niestety o plonie jaki moża z tego uzyskać nic nie wspominali.
Moim zdaniem w tym roku nawet przy 2 tonach rzepak będzie się opłacał, tylko nakłady też trzeba dobrać do kondycji rzepaku.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

własnie u mni to czasem nawet te 5 sztuk jak jest to szujki moze nie byc 10mm  Barzdo biednie to wyglada w tym roku :(  Najwiekszy dylemat czy zostawic i patrzec półroku na taka nedze czy poniesc dodatkowe koszty i siac zboże. żeby człowiek mnjwiecej znał cene jaka bedzie i relny plon to mozna cos przekalkulowac ale w tej branży to wszytko loteria. I najważnijsze jaka obrac strategie nawożenia takiej rzadkiej plantacji bo jechac na 5t to mija sie z celem :)  


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

nie ma co się oszukiwać jeśli jest taka niska obsada i słabo rozwinięty.Ja bym przesiewał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

A ja uwazam ze jesli jest 5 sztuk na metrze tylko w miarę równo bo to też ważne i odmiana hybrydowa to sobie poradzi. Z tego co czytalem to hybryda potrafi zrobić 40 rozgalezień A jak wiemy to właśnie dół rzepaku robi plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid199303    14

Co najpierw dać saletre czy siarczan i kiedy zacząć? u mnie rzepak odpukac ładnie przezimował nic się z nim nie stało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

Ja w 2012 roku zostawiłem rzepak z obsadą od 4 do 6 roślin zwiększyłem pierwszą dawkę azotu ,problem był tylko z dojrzewaniem część roślin zakwitła jakby drugi raz ,plon jaki zebrałem to 3,5 tony z ha ,odmiana populacja vision.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

10 sztuk równo miernie rozłozonego rzepaku tak ale już nie przesadzajmy  5 sztukami ciężko będzie z tego coś wyciągnąć przede wszystkim przy takiej obsadzie ciężko o równomierne rozlokowanie


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekP    0

Witam, co sądzicie Panowie o tym?

Da radę czy kasować? Na zdjęciach jeszcze tak źle to nie wygląda, na żywo gorzej. Zdjęcia robione w bardzo słoneczną pogodę.

post-169481-0-33629400-1454840336_thumb.jpg

post-169481-0-42381500-1454840339_thumb.jpg

post-169481-0-18209200-1454840341_thumb.jpg

post-169481-0-97256900-1454840342_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekP    0
Napisano (edytowany)

Korzeń twardy, ciężko go wyrwać. Stożek też wygląda na zdrowy, tylko liście padły. Jeśli chodzi o obsadę na m2 to od 10 do 20 szt. Najgorsze że są miejsca dużo gorsze niż na zdjęciu, prawie gołe pole. Zgłoszę do PZU i poczekam na rozwój sytuacji.

Edytowano przez BartekP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Liście to najmniejszy problem.Obserwuj co się będzie dalej z nim działo.Powinno być ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszxD    0

witam. stosował może ktoś z was system nawożenia dolistnego firmy intermag albo firmy agro-perfect z teknophytami??

są jakieś efekty???

które jest tańsze i efektywniejsze??

a może znacie jakieś inne systemy dolistnego nawożenia??

bedę wdzięczny za info ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598
Napisano (edytowany)

ja dolistnie lecę nawozami FoliQ i bardzo polecam. W porównaniu np z Wuxialami są dużo tańsze, a niczym nie odbiegają od nich. W porównaniu z Intermagiem nie wiem jak wychodzi. Trzeba by przeliczyć na czysty składnik.

http://foliq.pl/

program nawożenia rzepak:

http://foliq.pl/wp-content/uploads/tabele/rolnicze/rzepak/Program-optymalny.pdf
http://foliq.pl/wp-content/uploads/tabele/rolnicze/rzepak/Program-standardowy.pdf
 

Edytowano przez TheBociek1996

Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

znawca rzepaku z którym gadałem z 3 dni temu o przezimowaniu , doradzał mi jak sprawdzić czy nie przemarzł trzeba odkopać kilka roślin oczyścić do domu zabrać , liście się obrywa tą skórę trzeba oderwać i obserwować ten walec w środku czy nie ma na nim smug brązowych , lub myślę że można przekroić i wtedy widać jak wygląda stożek i korzeń czy nie brązowieje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

ja dzisiaj troszkę przyjrzałem się swoim rzepakom, bo nie da się wejść w pole aby zlustrować najgorsze miejsca, ale z daleko to nie wygląda zle. najładniejszy mam rzepak posiany na najgorszym polu 4-5kl, swoimi nasionami (dobrze przed siewem zaprawilem, zrobilem mieszanke chyba z prestiga+jakaś zaprawa zbożowa+coś na robaka dodatkowo) i gęściej posiany 4-5kg, i liści praktycznie w ogóle nie stracił, dosyć fajnie zielono wygląda(odmiana to bellevue), a reszta saveo chyba, to też najgorzej nie wygląda, ale obsada była różna, tam gdzie były większe rośliny to wszystko ok, tam gdzie mniejsze do 4 liści to widzę, że część poleci, bo niektóre roślinki to wyciąga się z ziemi jakby ich nic nie trzymało.. ehh nie dosyć że w tych miejscach miernota to jeszcze coś powypada, a tam gdzie calkiem byl mały to moze trzeba bedzie przesiewac nawet jarym rzepakiem, bo uważam, że chyba w zniwa powinna być dobra cena (ok 1800zł/t jest chyba możliwe, zwłaszcza jak się okaże że w kraju będą spore straty po zimie..)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj