tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

knoro93    215

Zależy w jaki plon celuje jeśli chce osiągnąć super plon to pewnie będzie mało tej polifoski i przydałoby się chociaż soli dorzucić skoro poszło wapno jeśli chce osiągnąć plon powiedzmy około 4 ton to NPK zbędne i trzeba dopilnować reszty tak jak napisałeś. A jak ten rzepak wygląda na ten moment ? Może nie warto inwestować w niego dużej kasy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Czasami te nierokujący plonem rzepak lepiej odda jak ten prawie idealny.

Zgadzam sie z - Tomek90- odpuść NPK na wiosnę, a skup się na reszcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

słuchajcie sprawa wygląda tak ze ph jest od 4,5 do nawet 7 i do tego jeszcze przed rzepakiem poszło wapno weglanowe. Jednak ziemia jest uboga w składniki pokarmowe bo pole wziete w tamtym roku i posiana byla pszenica jara. Wszczedzie jest tylko pod dostatkiem magnezu. i teraz nie wiem czy dołozyc jeszcze tej nitro czy sama sól wystarczy

jeżeli masz dość lekką przepuszczalną glebę to mozna się pokusić o rozsypanie soli gdzieś od połowy do końca lutego (przy załozeniu że zima będzie taka jak w ubiegłym sezonie) A poza tym to skup się na konkretnym nawożeniu azotowym + S i odżywki mikro (bor, mangan)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

właśnie ziemie na tym polu mam ciezką i sam nie wiem co zrobic bo troche zbiliscie mnie z tropu ja myslałem ze rozsypie jeszcze tą nitro, ale skoro piszecie ze nie potrzeba to ok wiec sypnę jeszcze tej soli tylko teraz pytanie ile 100kg starczy. A odnośnie tych mikro to bor nie powinien już iść na jesieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

powinien ale teraz czasu nie cofniesz jak nie dałeś..

co do soli 100 kg wystarczy


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    152

Siarczan amonu na start się nadaje? Ja daję saletrosan lecz wujas chce dać siarczan, czy sama forma amonowa to dobre rozwiązanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

U mnie pierwsza sól około 130 kg na ha , potem saletrosan 250 kg na ha , i 150 kg saletry , a po około 3 tyg 250saletry , no i zaleznie od pogody to siarczan magnezu


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Siarczan amonu na start się nadaje? Ja daję saletrosan lecz wujas chce dać siarczan, czy sama forma amonowa to dobre rozwiązanie?

siarczan musisz dać bardzo wcześnie a za jakis czas najlepiej poprawić saletrą.

A saletrosan to nic innego jak połączenie saletry i siarczanu amonu. Wybór należy do wuja..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Nie napalajcie się tak ostro na to nawożenie bo może się jeszcze okazać że nie będzie co nawoźić, przedchwilą słyszałem w radiu że ma być codziennie zimniej do -20, więc jeśli śnieg nie spadnie to może być powtórka z 2012 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

No właśnie dziś rano na termometrze -14,8 lubelskie. Nie mam doświadczenia ... ile wytrzyma rzepak bez okrywy??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

Czytałem że dobrze rozwinięty bez okrywy śnieżej wytrzyma do -15 a z okrywą śnieżną do -30. Więc możę być nie ciekawie bo rzepaki w większości nią są dobrze rozwinięte i nie ma śniegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

da rade jeszcze pare dni i odwilż nadają. oby nie wiało bo wtedy będzie nieciekawie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Jak będzie wiało to -10 i może być pozamiatane. Wiatr strasznie potęguje zimno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Cała nadzieja w tym że będzie cicho, w mojej okolicy rzepaki słabe, nikomu nie urósł na tyle żeby dało się ubezpieczyć.

 

Trzeba może coś rzucić plebanowi, niech się modli za nasze zbiory bo jak co to później  zabraknie na ofiarę :D  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164

Witam mam kilka pytan rzepak zasiany mam pierwszy raz i nie wiem co i hak na wiosne. Klasa ziemi od IVa do VI(kilka arow). Ph od 5,5 do 5,8. Przedplon jeczmien ozimy sloma scieta, zaraz po skoszeniu wapno weglanowe w ilosci 3 t naha po okolo 5 tyg obornik okolo 30 ton na hektar.Orka i pog agregat gnojowica w ilosci 15 t na ha i siew w ostatnim tygodniu sierpnia. Dolistnie jesienia dostal tylko bormax 1l na ha. I co teraz na wiosne ? Na pierwsza dawke 300 kg saletrosanu wystarczy? Na drugaplanuje okolo 250 saletry i nawozenie dolistne plonvit kali lub opty czy to wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

W powyższym poście Kolega wspomniał o Plonvit Opty. Chciałbym zapytać z czego wynika różnica w cenie Plonvit Opty NPK 20-20-20 cena ok. 150 zł za 15kg, a za cenę ok. 180 zł można mieć już 25kg Kristalon Zielony NPK 18-18-18. Czy to że w Plonvcie jest o 2% wiecej NPK ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Witam mam kilka pytan rzepak zasiany mam pierwszy raz i nie wiem co i hak na wiosne. Klasa ziemi od IVa do VI(kilka arow). Ph od 5,5 do 5,8. Przedplon jeczmien ozimy sloma scieta, zaraz po skoszeniu wapno weglanowe w ilosci 3 t naha po okolo 5 tyg obornik okolo 30 ton na hektar.Orka i pog agregat gnojowica w ilosci 15 t na ha i siew w ostatnim tygodniu sierpnia. Dolistnie jesienia dostal tylko bormax 1l na ha. I co teraz na wiosne ? Na pierwsza dawke 300 kg saletrosanu wystarczy? Na drugaplanuje okolo 250 saletry i nawozenie dolistne plonvit kali lub opty czy to wystarczy?

Saletrosan zwiększ do 350 kg druga dawka ok. Odpuść sobie te plonovity zawierają tyle mikro co kot na płakał poszukaj jakiś dobrych odżywek np. Z yary dr green czy z adobu coś. Bormax do każdego dożywiania ma iść musisz pomyśleć tez nad skracaniem rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164

Skracac mam zamiar caryxem bo zostal mi z jesieni. Tylko gdy zmniejsze dawke caryxa to coś na grzyba dodac? Jak myslicie potasu wystarczy? I siarczan mg dolistnie mogl by byc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam mam kilka pytan rzepak zasiany mam pierwszy raz i nie wiem co i hak na wiosne. Klasa ziemi od IVa do VI(kilka arow). Ph od 5,5 do 5,8. Przedplon jeczmien ozimy sloma scieta, zaraz po skoszeniu wapno weglanowe w ilosci 3 t naha po okolo 5 tyg obornik okolo 30 ton na hektar.Orka i pog agregat gnojowica w ilosci 15 t na ha i siew w ostatnim tygodniu sierpnia. Dolistnie jesienia dostal tylko bormax 1l na ha. I co teraz na wiosne ? Na pierwsza dawke 300 kg saletrosanu wystarczy? Na drugaplanuje okolo 250 saletry i nawozenie dolistne plonvit kali lub opty czy to wystarczy?

moim zdaniem azot w górę (1 dawka 350 saletrosanu, 2 - 300 saletry)

Co do odżywek, zaproponuje takie 3 zabiegi:

1 - mocznik + siarczan magnezu + odżywka PK

2 - mocznik + siarczan magnezu + bor + mangan

3 - mocznik + siarczan magnezu + bor (ewentualnie możesz jeszcze tutaj dodać odżywkę z kompletem mikro)

Co do grzyba - skoro masz caryx to dodaj do niego tebu i będzie ok. Później coś na płatek (Amistar, Pictor, Acanto + Tebu itp)

No i pilnować robaczki..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

A ten zabieg z nr.1 z odżywek to, kiedy powinien być zrobiony? Zaraz po wznowieniu wegetacji czy przy wykonywaniu zabiegu fungicyd-regulator jak roślina ma te ok 15cm. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

moim zdaniem azot w górę (1 dawka 350 saletrosanu, 2 - 300 saletry)

Co do odżywek, zaproponuje takie 3 zabiegi:

1 - mocznik + siarczan magnezu + odżywka PK

2 - mocznik + siarczan magnezu + bor + mangan

3 - mocznik + siarczan magnezu + bor (ewentualnie możesz jeszcze tutaj dodać odżywkę z kompletem mikro)

Co do grzyba - skoro masz caryx to dodaj do niego tebu i będzie ok. Później coś na płatek (Amistar, Pictor, Acanto + Tebu itp)

No i pilnować robaczki..

 

jak najbardziej ok ale amistar i acanto mieszałbym z prochlorazem (Atak,Mirage,Mondatak,Promax itd) ze względu że już pomiesza  caryx z tebu   Pictor starczy oczywiście solo 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A ten zabieg z nr.1 z odżywek to, kiedy powinien być zrobiony? Zaraz po wznowieniu wegetacji czy przy wykonywaniu zabiegu fungicyd-regulator jak roślina ma te ok 15cm. 

nawet przed fungicydem. Po ruszeniu wegetacji jak tylko temperatury pozwolą

jak najbardziej ok ale amistar i acanto mieszałbym z prochlorazem (Atak,Mirage,Mondatak,Promax itd) ze względu że już pomiesza  caryx z tebu   Pictor starczy oczywiście solo 

racja. Ja w ubiegłym sezonie dawałem acanto + tebu ale wcześniej szedł toprex

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj