tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Renault85-15TX    190

Mało azotu kolego. Koledzy wyżej pisali ile trzeba azotu na rzepak żeby był w miarę dobry plon poczytaj sobie. Ja bym dał 250 - 300kg saletrosanu na start a później 250 - 300kg saletry i powinno spokojnie wystarczyć na plon 3.5t a nawet i lepiej a odżywki sobie odpuścił no chyba że zaraz wiosną po ruszeniu wegetacji żeby go lepiej pobudzić. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za odpowiedzi. A kiedy pryskacie od grzyba? kiedy pryskać żeby zapobiegać? A ta odżywka to była z Borem,magnezem, jakaś małą iloscia siarki to pewnie mu to nie zaszkodzilo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

nie zaszkodzi , a czasem pomoże ale jak chcesz dać odżywkę to żeby zawierała bor , mangan , cynk , miedz i do tego siarka i magnez. pryskasz jak zaczyna strzelać w pęd do tego możesz Tebu dodać. i poprawiasz tym samym na zielony pąk tylko bez tebu. i od grzyba poprawiasz jak opadają pierwsze płatki , a na pędzie głównym pojawiają się łuszczyny.

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mało azotu kolego. Koledzy wyżej pisali ile trzeba azotu na rzepak żeby był w miarę dobry plon poczytaj sobie. Ja bym dał 250 - 300kg saletrosanu na start a później 250 - 300kg saletry i powinno spokojnie wystarczyć na plon 3.5t a nawet i lepiej a odżywki sobie odpuścił no chyba że zaraz wiosną po ruszeniu wegetacji żeby go lepiej pobudzić. 

 

A po jakim czasie dwac druga dawke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

od 2017  z azotem z górnymi dawkami wejdziemy

Maksymalne dawki nawozów azotowych dla upraw

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/zmiany-w-maksymalnych-dawkach-nawozow-azotowych-w-uprawach-rolniczych,61406.html


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    458

Planuje na wiosne dać na 1 dawke 200kg/ha saletrosanu a na 2 200kg/ha saletry czyli gdzieś 120kg azotu to ile bym mógł zebrać zadowoliło by mnie chociaż 3t . Odmiana dk extorm . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

to ile zbierzesz zależy jeszczeod wielu czynników nie zwiazanych z azotem np ile na tym polu jest P,K,MG,Cao z makro czy bedziesz podawał mikro jaki bedzie przebieg pogody wg mnie mało azotu już pal licho tą siarkę też trochę mało azotu tak 180 w czystym trzeba dać rzepak uwielbia azot


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Ostatni rok zasaliśmy rzepak odmiany arsenal 1,3 kg na ha a w worku  było 7 kg . miał być juz przesiany ale zostawilismy troche samosiewów powschodziło . azotu dostał 220 kg na ha wiosną ,do tego sól potalową 125 kg na ha i polifoske 21 250 kg na ha o siarczan magnezu dplstnie około 75 kg na plus odżywki ziemi klasy średniej i do tego trzeba doliczyć ze było sucho i plon zadowalający


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W tamtym roku u mnie było tak: obornik mieszany ok 25 ton na ha, polifoska8 400 kg na ha oprysk na chwasty, później robaki, jeszcze raz robaki z regulatorem. Wiosną saletrosan 400 kg na ha, oprysk regulatorem, na robaki, 300 kg saletry i oprysk na płatek. Do wszystkich oprysków oprócz herbicydowego, szedł azot, siarczan i jakieś mikro. Rzepak szedł aż miło, do czasu gdy dopadła go susza. Dał ok 3,5 tony z ha, ale ziarno bardzo drobne. W normalnym roku jakby się wypełniło normalnie to zebrałbym sporo więcej. W tym roku pewnie rzepaki pójdą pod pług wiosną bo straszna lipa ze wschodami była. Ani nie idę ich oglądać bo nerwy mnie biorą...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

nakłady spore, nie wiem jakie masz ziemie, ale moim zdaniem jak obornik to nie polifoska, ja u siebie gdzie zawartości mam od średnich do wysokich sypie 300-400kg polifoski 6, 200-300 saletrosanu oraz w ostatnim roku 200l rsm i 100kg mocznika (nie potrzebnie pewnie dany bo i tak nie wykorzystany), plon na poziomie 3,7t/ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2247

@master20002 druga dawka za późno. Być może miałeś za dużą obsadę, a w trakcie suszy to dużo zmienia. 

 

Kiedyś jak mieliśmy obornik to nigdy nie był dawany pod rzepak tylko pod przedplon. Spowalnia osiadanie gleby, a ostatnie lata dochodzi susza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Tomek- obsady nie pamiętam bo nie zanotowałem sobie. Czemu uważasz, że za późno? Saletra poszła ok 3 tygodnie przed kwitnieniem i spadł delikatny deszcz, ok 5 mm i później aż do września nic... Siane było 2,5 kg na ha.
skywalker- ziemie klasy od II do V. Zdjęcie tego słabszego końca jednego z kawałków w galerii.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

azot powinien być zakończony na 4-6 tygodni przed kwitnieniem


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

A jakby wysiac 100ka siarczanu magnezu a puzniej 300 kg saletry

 

bedziesz siał kizeryt ?? ja go sieje koło 20 lutego musi swoje na polu odlezęć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

Mam takie pytanie na pierwszą dawkę mam zaplanowany saletrosan w dawce 350kg tylko jak tak czytam to nie wiem czy nią z aoszczedzilem na polifosce6 bo dałem tylko 300 . I tak się zastanawiam jakbym przejechał od razu z saletrosanem jakaś nitrofoska np 16 16 16. Co Wy o tym sądzicie bo jestem jak narazie w rzepaku zielony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Według mnie to fosforu nie uzupełnisz pogłównie siejąc nawóz, wiec z NPK co jest w nitrofosce zostaje N i K, azot dajesz w saletrosanie, wiec zostaje tylko K, który można podać w soli potasowej albo np. Korn Kali, ale pasowało by wysiać potas wcześniej niż azot. Jak coś źle to mnie poprawcie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

durnoty gadasz. Nitrofoski to nawozy w których fosfor jest dostępny po zaspokojeniu go poglownie wiosna wiec można śmiało dać ale tu jest pytanie czy na pewno jest taka konieczność ? kolego jakie masz ph jaka to klasa gleby robiłeś badania gleby jaki przedplon ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Mam takie pytanie na pierwszą dawkę mam zaplanowany saletrosan w dawce 350kg tylko jak tak czytam to nie wiem czy nią z aoszczedzilem na polifosce6 bo dałem tylko 300 . I tak się zastanawiam jakbym przejechał od razu z saletrosanem jakaś nitrofoska np 16 16 16. Co Wy o tym sądzicie bo jestem jak narazie w rzepaku zielony

 

dałeś około 300 kg poli 6  zakładając że masz uregulowane ph i że jest jakiś zapas w glebie nawet niewielki fosforu starczy lepiej dać sól rzepak to N i K żerca 

Pamiętaj żeby saletrosan sypać odpowiednio wcześniej patrz na  formy azotu 6% saletrzanej


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

jeśli dałeś 300 kg polifoski i ziemia jest zadbana i co roku posiewana , to nic sie nie stanie , wszystko bedzie dobrze , u nas pójdzie 250 kg saletrosanu a potem sól i saletra


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dajcie odpisać koledze bo wasze rady nie są niczym uzasadnione. Niech odpowie na moje pytania to coś bedzie można poradzić bo teraz to jest radzenie w ciemno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

jeśli dałeś 300 kg polifoski i ziemia jest zadbana i co roku posiewana , to nic sie nie stanie , wszystko bedzie dobrze , u nas pójdzie 250 kg saletrosanu a potem sól i saletra

 

w złej kolejności tylko napisałeś? czy tak robisz??'

 

sól powinna być pierwsza wysiana i to pod koniec lutego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

słuchajcie sprawa wygląda tak ze ph jest od 4,5 do nawet 7 i do tego jeszcze przed rzepakiem poszło wapno weglanowe. Jednak ziemia jest uboga w składniki pokarmowe bo pole wziete w tamtym roku i posiana byla pszenica jara. Wszczedzie jest tylko pod dostatkiem magnezu. i teraz nie wiem czy dołozyc jeszcze tej nitro czy sama sól wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj