tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mieto35    2

Co myślicie o takim nawożeniu rzepaku na wiosnę 

 

najpierw sól potasowa 100 kg/ha

pierwsza dawka azotu to:

saletrosan 250kg/ha i do tego saletra 150 kg/ha tylko nie wiem czy mogę to naraz rozsiać jedno po drugim czy odczekać ?

 

druga dawka to:

mocznik 250 kg/ha za

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

A Niemcy sypią tylko mocznik i co żle robią,rzepaku zbieram powyżej 5 ton ,to chyba nieżle ,w tym roku na 3 ha zasieje saletrosan to prównam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Ale ten mocznik pasowało by chyba wysiać chyba równolegle z pierwszą dawką. Chyba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zależy kiedy sie wysieje pierwsza dawke. Jeśli dość wcześnie to rzepak nie ruszy na tyle żeby pobrać cały azot z saletrosanu w ciagu tych dwóch tygodni a więc jak sie wysieje mocznik po tym tygodniu dwóch to będzie dość dobry termin. Czytałem pogody długoterminowe zapowiadają powtórke z rozrywki a więc z azotem zapewne wcześnie sie ruszy i w tym roku więc mocznik może się okazać dość dobrym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mieto35    2

Pierwszą dawkę chciałbym dać przed ruszeniem saletrosan + saletra żeby azot podciągnąć do 110 kg, a za 2-3 tygodnie ten mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Co myślicie o takim nawożeniu rzepaku na wiosnę 

 

najpierw sól potasowa 100 kg/ha

pierwsza dawka azotu to:

saletrosan 250kg/ha i do tego saletra 150 kg/ha tylko nie wiem czy mogę to naraz rozsiać jedno po drugim czy odczekać ?

 

druga dawka to:

mocznik 250 kg/ha za

 

moim zdaniem nie ma sensu mieszać saletry z saletrosanem. Daj 350 saletrosanu i spokój

 

A Niemcy sypią tylko mocznik i co żle robią,rzepaku zbieram powyżej 5 ton ,to chyba nieżle ,w tym roku na 3 ha zasieje saletrosan to prównam

 

Nigdzie nie jest napisane ze jak Niemcy sypią mocznik to robią doskonale.. Poza tym Niemcy - Polska - trochę inne klimaty


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mieto35    2

A nie będzie za dużo siarki ? , pierwszy raz mam rzepak celuję w plon 4 tony pod korzeń poszła polifoska M 350 kg/ha i z tego co liczyłem to brakuje mi około 30-35 kg siarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

350 kg saletrosanu to ok. 45 kg S - wydaje mi się ze to optymalna dawka jak na 4 tony


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

powinno wystarczyć. Azot można lekko podciagnąć


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Pytanie z innej beczki. Stosował ktoś w technologi uprawy rzepaku Asahi w celu pobudzenia do wzrostu roślin w terminie porządnego ruszenia wiosennej wegetacji i następnie Toprex w fazie wydłużania pędu? Odstęp będzie krótki, może nawet nie 2 tygodniowy. Miało by to sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Asahi ma tylko i wyłacznie sens jeśli występuja jakieś czynniki stresujące np. niedobór jakiegoś składnika, susza itp. Jeżeli wszystko jest ok to nie ma ekonomicznego sensu stosować tego typu biosymulatorów. Kiedyś stosowałem na części pola na drugiej nie jakoś żadnej różnicy nie widziałem także szkoda tych bodajże 6 dych. Lepiej to wydać na dodatkowe nawożenie dolistne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

bodajże "West" z AF stosuje Asahi na początku wegetacji i sobie chwali. Ile osób tyle opini. Osobiście stosowałem Kelpak ale gołym okiem nie widziałem efektów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Zależy ile zastosowałeś już siarki, w jaki plon celujesz ,a przede wszystkim jak bardzo lubisz Swój rzepak, jak bardzo, to tylko saletrosan na start. Saletrosan jest przede wszystkim dedykowany właśnie na rzepak, jak i również na zboża ozime, zawiera siarkę oraz azot w szybko działających formach oraz ma odpowiedni stosunek N:S. Jak coś żle napisałem to proszę o poprawę. ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że celuje sie zawsze w jak najwyższy plon. Zakładam 4 tony. Chciałbym dać do 400kg/ ha saletrosanu, potem po ok 2 tygodniach jeszcze rozlać 600l/ha roztworu siarczanu amonu tj, 60kg N i 60 kg S i ewentualnie uzupełnić saletrą. Rzepak dostał po ok. 5 kg siarki na jesień. A druga opcja to 250kg saletry+ do tego 100kg kizerytu, po tygodniu 600l roztworu siarczanu amonu i potem znowu 150kg saletryi na tym koniec

Edytowano przez Kamilaszniewski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

W kizerycie dostarczasz jeszcze dodatkowo magnez, w 100kg Kizerytu jest 20kg S i 25kg MgO. W dawce 350kg Saletrosanu, która jest bardzo "fajną" dawką jest 45kgS. Ewentualnie zwiększyć dawke Kizerytu w okolice 150kg, a następnie stosować samą saletrę, dodatkowo kizeryt pasowało by szybciej wysiać niż pierwszą dawkę azotu. Do wiosny na temat nawożenia, sposobów, nawozów itp. bedzie bardzo dużo na forum i dodatkowo wypowiedzą się na pewno Ci co mają duże doświadczenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kali828    15

jaka strategię nawozenia wiosną obrać rzepak mam pierwszy raz pzedplonem był łubin na sciern wyspałem po Soli i Polidapu i co dalej 300kg saletry wiosna a może taka sama ilość saletrosanu a może jakieś inne sugestie
150 kg soli i Polidapu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestes tutaj nowy... Panowie doraźcie mi co zrobic z rzepakiem, był poźno siany ok 10 wrzesnia i nie jest za bardzo wyrośniety, jaka strategie obrać na wiosne? Sypać saletrosanem czy czyms innym? Co zrobic zeby miec wiekszy plon? W tamtym roko było 2.7t z ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Najlepiej by było gdybyś opisał jak wyglądała uprawa w ubiegłym roku po to aby można było znaleźć co może było nie tak albo co poprawić aby było lepiej. I też napisz jak wyglądała uprawa w tym roku, jakie nawożenie itp. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku rzepak był siany 31 sierpnia, pod korzen było dawane 500 kg/ha wapna + 300 kg/ha wieloskładnikowego nawozu(bialofoska-chyba), pożniej na wiosne poszła tylko jedna dawka 250 kg /ha saletry. 2 razy był pryskany od grzyba + 1 raz odrzywką Ekolist no i oczywiscie 2 razy od robaka.

 

A w tym roku pod korzen 500 kg wapna/ha i ok 300 kg/ha  i był oprysnakny od grzyba  i od chowaczka. Rzepak słabo schodził bo była susza i teraz jest nie duzy. Na jesieni prawie wcale nie było zołtych lisci wiec azotu mu nie brakowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Tak ogólnie to w rzepaku powinno być ok 4 zabiegów od insektów, jesień, potem wiosną od chowacza czterozębnego i chowacza brukwiczka, następnie słodyszek i na koniec szkodniki siedzące w łuszczynach. Oczywiście robiąc zabieg np. na słodyszka to  zabieg ten oddziałuje również na inne insekty.  Wszystko zależy od nasilenia nalotów bo może się okazać że jeden zabieg na jesieni będzia mało, tak było w tym sezonie u nas. Na pewno sam nawóz wieloskładnikowy zastosowany przedsiewnie nie wprowadzi odpowiedniej ilości siarki i magnezu, więc wiosenne nawożenie powinno brać pod uwagę to że te dwa składniki też trzeba uzupełnić. Są na pewno zwolennicy i Ci co uważają że odżywki ekolist to dosyć słabe rozwiązanie i tu też pasowało by się rozglądnąć za czymś porządniejszym. Jeżeli napisałem coś źle to poproszę o poprawkę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc poradzcie mi co mam dac na wiosne? ten saletrosan? w jakiej dawce? 200-250?  A pozniej ze 150 saletry? i pozniej bym przejechał ze 2 razy mocznik i siarczan ?  Co wy na to? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj