tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Enter79    0

Witam,

Mam pytanie- cze mogę jeszcze teraz zasotoswać elvitę rzepak? (azot- 4,5, fosfor-18 i potas-15)??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Witam,

Mam pytanie- cze mogę jeszcze teraz zasotoswać elvitę rzepak? (azot- 4,5, fosfor-18 i potas-15)??

do końca miesiąca nadają dodatnie temp..Rzepak zapewne słaby więc co masz do stracenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam,

 

Mój rzepak ma 4-8 liści, ziemie zakrywa w 70%, oprócz przed wschodowego oprysku na chwasty nic nie dawałem, zastanawiam się czy zastosować tebukonazol + metkonazol żeby go przyhamować i chronić przed grzybem, dodatkowo dałbym B, Mn, Mo, Cu, no i deltametryne bo spotkałem mszycę i pchełkę rzepakową.

 

Czy mogę wykonać jeszcze ten zabieg? Nie za późno ?

 

Dodam że rzepak siany 09.09 zaraz po deszczach. gleba 3,4,5 klasa.

zapowiadają dodatnie temperatury więc zabieg uzasadniony.

 

U mnie dużo roslin nawet w fazie 3-4 liści, w tym tygodniu przymrozki ustapiły i widać że rośliny ewidentnie ruszyły. Będę jeszcze pryskał, bo aktualnie jestem po odchwaszczaniu, zabiegu na pchełki i jednej odżywce NPK


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

jakie środki będziesz dawał teraz kolego? Jutro planuje o ile wiatr pozwoli, dać tytanit,asx fosforowy,mocznik w stężeniu 5%,siarczan magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Nigdy nie ładowałem odżywek NPK na jesień a tym bardziej w listopadzie :o dla mnie mnie to jakoś nie opłacalne.
Odchwaszczanie, bor, mikro, fungicyd, robak w wrześniu i dalej raps nie ruszany.

Chłopak 4-8 liści i jeszcze go bujać? Po co? Lepiej zostawić na wiosne żeby go pogonić w jak najwięcej rozgałęzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

moim zdaniem dolistnie podawać powinno się tylko mikro makro tylko w skrajnych warunkach nie pozwalających na pobieranie tych składników z gleby które powinny być dostarczano  bo niestety  makro  dolistnie to tylko kosmetyka


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

NPK podałem ze względu na to ze rzepak jest kosmicznie mały, z pobraniem składnika z gleby może mieć jeszcze problem, teraz temperatury skoczyły w górę wiec raczej na marne to nie pójdzie. Z reszta już widać efekt

 

jakie środki będziesz dawał teraz kolego? Jutro planuje o ile wiatr pozwoli, dać tytanit,asx fosforowy,mocznik w stężeniu 5%,siarczan magnezu

podałem już odżywkę NPK 21-21-21, dzisiaj poszedł mocznik + siarczan magnezu

w planie jeszcze 2-3 zabiegi

do rozdysponowania mam FoliQ Mikromix, Bor i Mangan no i na pewno pojade jeszcze raz mocznikiem + siarczan

 


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

Nigdy nie ładowałem odżywek NPK na jesień a tym bardziej w listopadzie :o dla mnie mnie to jakoś nie opłacalne.

Odchwaszczanie, bor, mikro, fungicyd, robak w wrześniu i dalej raps nie ruszany.

 

Chłopak 4-8 liści i jeszcze go bujać? Po co? Lepiej zostawić na wiosne żeby go pogonić w jak najwięcej rozgałęzień.

u mnie rzepak ochwaszczony, 2x dostał dobry mix odżywek łącznie z siarczanem i mocznikiem, a rzepak najstarsze liście ma żółte a właściwie jeden liść nasjatrszy średnio na każdej roślinie, i barwę fioletowawą niektóre łapią.. słabo ten rzepak rośnie, a na górach miejscami malutki ale coś tam podkoczył.. średnio też można powiedzieć, że od  4 do 8 liści, teraz to chyba już za późno i bez sensu żeby mu jakiś oprysk w moczniku zrobić...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

NPK podałem ze względu na to ze rzepak jest kosmicznie mały, z pobraniem składnika z gleby może mieć jeszcze problem, teraz temperatury skoczyły w górę wiec raczej na marne to nie pójdzie. Z reszta już widać efekt

 

podałem już odżywkę NPK 21-21-21, dzisiaj poszedł mocznik + siarczan magnezu

w planie jeszcze 2-3 zabiegi

do rozdysponowania mam FoliQ Mikromix, Bor i Mangan no i na pewno pojade jeszcze raz mocznikiem + siarczan

Zrób zdjęcie przed opryskiem i po oprysku chciałbym zobaczyć te efekty dokarmiania rzepaku w listopadzie bo nigdy tego nie praktykowałem ani nie widziałem żeby ktoś w okolicy praktykował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Też miałem dzisiaj jeszcze lecieć z opryskiem na rzepka, ale jak zwykle wyszło co innego do roboty. Żałuję teraz że nie opryskałem bo dzisiaj warunki do tego były cudowne. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

chyba raczej borem i mandamem i cynkiem na przezimowanie bardziej  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3490

Ja nie widze różnicy po stosowaniu odżywek NPK,jak coś jest małe to teraz wiele nie nadrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Zrób zdjęcie przed opryskiem i po oprysku chciałbym zobaczyć te efekty dokarmiania rzepaku w listopadzie bo nigdy tego nie praktykowałem ani nie widziałem żeby ktoś w okolicy praktykował.

postaram się wrzucić fotki

 

a tutaj małe doswiadczenie z ubiegłego sezonu dla tych którzy nie wierzą w sens podawanie dolistnie NPK

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/lightbox/530523-rzepak-ozimy-xenon-f1/


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

No dobra ale data dodania zdjęcia to 19 październik zakładam że odżywki były podane co najmniej tydzien wczesniej czyli jakiś  miesiąc wczesniej aniżeli mamy teraz. Obecnie rośliny już słabo rosną wczesniejsze przymrozki zahamowały te tempo wzrostu mamy krótszy dzien dłuższa noc i uważam że połowa listopada to już jednak troche za późno by  rzepak rzeczywiście mógł skorzystac z tych odzywek. Lepiej ten zabieg przeniesc na wiosne i zrobic jeden zabieg wiecej. Takie jest moje zdanie ale fajnie by było miec jakies porównanie rzepaku przed i po zabiegu z odżywkami wykonanym w tym terminie dlatego jak mozesz to wrzuc foty przed i po jesli Ci się uda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie powiedział bym do końca  że teraz PK w w formie dolistnej rzepaku jest późno. Jak będzie  tak jak teraz, czyli ciepło to jak najbardziej można zastosować.

Sam myślę  od wczoraj  czy nie jechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

10 stopni w ciągu dnia i 5 nocą do tego pochmurnie wogóle mnie nie przekonuje do robienia tego typu zabiegów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

jeśli widać objawy braku pk i mikro to jest sens a tym bardziej można dac N dolistnie ale na małe rośliny zadnych regulatorów bo to nic nie da po za nabijaniem kieszeni innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak będą  już objawy to będzie za późno. Azot  tu raczej bym nie dawał, bo na pewno jest go  w glebie bardzo duże ilości i to jest podstawowy błąd rolników, jak coś nie tak z rośliną to azot, a dlatego bo mam w  domu mocznik i jest tani, a po PK trza jechać i kupić.

A właśnie jak nie ma  w roślinie fosforu to zanika pobieranie  prawie wszystkiego z  gleby.

A  jak bedzie 5-10 stopni to niestety wegetacja dalej jest w roślinie i są pobierane składniki z ziemi, ale też przy braku podawania dolistnego fosforu roślina nie ma możliwości pobrania i głoduję, a  to wiadomo czym skutkuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

A do mnie ludzie pukali się w glowe jak 3tyg temu lałem gnojowice 20tys l na ha na najgorsze działki a że za późno wymarznie spali go itd... dzisiaj nie żałuję bo rzepak dogonił pozostałe dalej pięknie rośnie i brak jakichkolwiek niedoborów-gnojowica od bydła opasowego, no ale teraz w tym terminie niewydaje mi się że jest jeszcze sens NPK dolistnie ale też jestem ciekaw efektów...czekam na foto w galerii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Panowie mam problem z chabrem w rzepaku... Zaraz po siewie jechałem 0,09 command'u + adiuwant glebowy, następnie gdy rzepak miał 4 liście właściwie poszedł 0,2 Navigator i 1l Metazanexu. Dziś po obejściu dokładnym obejściu pól można znaleźć chaber bławatek w dość licznej obsadzie. Głównie w koło pola od miedzy i poprzeczniaki ale w środku pola też się trafia. Rzepak dość mocno zakrył ziemię może właśnie gdzie nie zakryta to ten chaber. Pytanie co robić ? Teraz to już poprawka raczej nie wejdzie w grę, ale na wiosnę ? Czym typowo na chabra by było skutecznie i stosunkowo tanio ? Jakieś porady ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

zostaw go.Nie przeleci przez sito w kombajnie.Nie będzie zanieczyszczeń.Pozostaje Lontrel ale tanio nie będzie,a i tak tą substancję ma w składzie Nawigator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Panowie mam problem z chabrem w rzepaku... Zaraz po siewie jechałem 0,09 command'u + adiuwant glebowy, następnie gdy rzepak miał 4 liście właściwie poszedł 0,2 Navigator i 1l Metazanexu. Dziś po obejściu dokładnym obejściu pól można znaleźć chaber bławatek w dość licznej obsadzie. Głównie w koło pola od miedzy i poprzeczniaki ale w środku pola też się trafia. Rzepak dość mocno zakrył ziemię może właśnie gdzie nie zakryta to ten chaber. Pytanie co robić ? Teraz to już poprawka raczej nie wejdzie w grę, ale na wiosnę ? Czym typowo na chabra by było skutecznie i stosunkowo tanio ? Jakieś porady ? 

Po co dwa razy jechałeś od chwastów rzepak jak mogłeś wszystko załatwić navigatorem i metazanexem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Panowie mam problem z chabrem w rzepaku... Zaraz po siewie jechałem 0,09 command'u + adiuwant glebowy, następnie gdy rzepak miał 4 liście właściwie poszedł 0,2 Navigator i 1l Metazanexu. Dziś po obejściu dokładnym obejściu pól można znaleźć chaber bławatek w dość licznej obsadzie. Głównie w koło pola od miedzy i poprzeczniaki ale w środku pola też się trafia. Rzepak dość mocno zakrył ziemię może właśnie gdzie nie zakryta to ten chaber. Pytanie co robić ? Teraz to już poprawka raczej nie wejdzie w grę, ale na wiosnę ? Czym typowo na chabra by było skutecznie i stosunkowo tanio ? Jakieś porady ? 

jak będzie go dużo to lontrel albo navi 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj