tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

farmervip    78

Panowie na wiosnę może by spróbował rzepaku jarego.Jak do niego wyrobić stanowisko bo bym dał obornik a wczesną wiosną wapno albo weglanowe albo magnezowe.

 

Panowie podpinam się pod pytanie kolegi, jest tu osoba doświadczona w siewie rzepaku jarego? chodzi mi ogólnie o jego opłacalność..

Mogę zmieszać CCC z borem ? Na etykiecie CCC zakazane. Ktoś praktykował ? ;)

 

Ja stosowałem tyle że 07L na ha


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

rzepak jary odradzam plonowanie kiepskie w porównaniu z zimowym i bardzo ciężko go utrzymać ogromna presja szkodników na jarym gdyż jest go niewiele 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

a jak niektory rzepak 2 liscie ma dopiero to przetrwa zime ?

 

zależy jaką zimę, ale ogólnie z rośliny rzepaku mającej 2 liście czyli domniemam że jedną parę liści właściwych to dużego potencjału plonowania nie będzie niestety, w przeciwnym razie terminy siewu nie byłyby 10-30.08 tylko sialibyśmy do końca np. września tylko z większą obsadą, nie na tym rzecz polega.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

u nas siany 28 - 29 .08 ale kiepsczyzna jest w tamtym roku 6 ha to byl lux a teraz 12 ha i tragedia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Jeszcze ten co ma 2 liście niezłą rozetę wytworzy. przecież dopiero jesień się zaczeła, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

Tak duza dawka Leoparda nie zaszkodzi mu? Dobrze, więc zmieszam go razem z tym borem:) Ile potem czekać zamin wjadę z opryskiem na grzyba (znaczy z tym regulatorem wzrostu)? Na ulotce od  Toprexu pisze żeby dawac 0,3l/ha, więc to co Ty proponujesz nie będzie za dużo? Muszę zrobić tą analizę tylko muszę znaleźć najbliższe miejsce gdzie takie coś wykonują. Czyli na wiosnę dajesz ok. 300kg najpierw wczesną wiosną a potem tą saletrę to mniej więcej w jakim terminie? I też około 300kg? więc łącznie pakujesz około 600kg nawozu na hektar? Podczas takiego nawożenia na jakie plony można liczyć? RSM jest warte swej ceny?

l

Leoparda nie zaszkodzi bo przecież można dać go nawet po 3l jeśli chcesz zwalczać perz. To zależy w jakiej jest fazie rzepak jeśli odpowiada terminowi stosowania Toprexu to można 3 rzeczy na raz. Bynajmniej ja tak robie. te 0,4l toprexu to jest wypróbowane i możesz smiało tyle dać, lepiej raz dawać niż powtarzać zabieg. 

Ja oddawałem do Okręgowej Stacji Chemiczno-rolniczej w olsztynie, poszukaj przedstawicieli terenowych oni Ci wytłumacza jak sie próbki pobiera dadza sprzet itp. Daje po 300kg Polifoski i 100kg siarczanu amonu na jesień i potem 500-600kg saletry na ha na wiosnę. Odstęp miedzy dawkami jakieś 3 tyg zależy jaka pogoda jest i temperatura. W tym roku rzepak plonował po 4,5 tony średnio. RSM wychodzi troche taniej, efekt jest lepszy ale minusem jest to ze opryskiwacz dostaje mocno, bo niszczy go azot. 

Edytowano przez olkosio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

jak tam stoicie z opryskami? rzepak nierówno powschodzil i niektórych ma 4 liście a niektóry jest w fazie liścieni powoli trzeba myśleć o odchwaszczeniu. Pryskal juz ktoś od dwuliściennych i od samosiewów? Zastanawiam się nad zaaplikowanie rzepakowi koło 100 kg saletry. Przedsiewnie dostał tylko azot z polifoski po za tym wschody były długie był późno posiany boje się że do zimy słabo sie rozwinie a jestem z woj. podlaskiego poradzi ktos cos? 

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Forumowiczów;)

W tym roku sieję rzepak ozimy dopiero drugi raz w życiu i maiłabym do Panów kilka pytań.

Mam 5 ha zasiane odmiany MONILIT. Jeżeli chodzi o nawozy to przed siewem dostał Saletrzak i Saletrosan, odpowiednio 100kg/ha i 400kg/ha.

Zasiany był 25 sierpnia i wtedy opryskany był Metazanexem (1,5l) i Commandem( 100ml) przedwschodowo. Teraz 18.09 pryskany był na robaka Cyperkillem Max.

I co Panowie by radzili dalej robić? jakie dać jeszcze opryski na jesieni? Na bank muszę opryskać na samosiewy i rozważam jakieś odżywki. Tylko jakie. Ktoś podpowie? Jakich oprysków użyć>? Dodam że bardzo nierówno wschodził, z braku opadów w całej wielkopolsce... I jak go nawozić wiosną? jakie dawki maksymalne wykorzystać? Lubofos jest słaby więc może Polifoska? Mogłby ktoś opisać jak dawkować takie nawozy?

Szkoda że się nie pytałaś jeszcze przed siewem bo już narobiłaś wiele błędów agrotechnicznych. Jesienią z azotem ostrożnie, od 30 do 60kg w zależności od przedplonu, pozostawienia słomy itd. Koniecznie potas i fosfor. Dałaś 130 kg N, dobrze że jesień jest sucha, w dobrych warunkach trudno byłoby zatrzymać wzrost.

Teraz graminicyd, potem skracanie i odżywki. Rzepak z mikro ma duże zapotrzebowanie na bor i mangan. Obserwować czy pojawiają się robaki. Bor najlepiej w formie płynnej (np. Elvita bor), ostrożenie z mieszaninami, bor lub się wytrącać z innymi komponentami. Jeszcze na jesieni dałbym potas (np. sól potasowa, korn kali). Fosfor nic nie da, wiec nawozy wieloskładnikowe jak lubofoski czy polifoski sobie odpuść.


Zapraszam na www.elvita.com.pl

Jesteśmy na facebooku http://on.fb.me/1C8oi19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek554    12

jak tam stoicie z opryskami? rzepak nierówno powschodzil i niektórych ma 4 liście a niektóry jest w fazie liścieni powoli trzeba myśleć o odchwaszczeniu. Pryskal juz ktoś od dwuliściennych i od samosiewów? Zastanawiam się nad zaaplikowanie rzepakowi koło 100 kg saletry. Przedsiewnie dostał tylko azot z polifoski po za tym wschody były długie był późno posiany boje się że do zimy słabo sie rozwinie a jestem z woj. podlaskiego poradzi ktos cos? 

 

na jednoliścienne możesz spokojnie pryskać jak rzepak ma 2 liście. Reszte chwastów zwalczasz od 3 liścia, jak nierówny to poczekaj na 3-4.  Saletra w tym roku dobry pomysł, ale najpierw musisz pozbyć się chwastów aby ich nie dokarmiać. 70-80 kg wystarczy. Na 4-5 liść daj tebukanazol + bor+ siarczan magenzu i może jakiś biostymulator. Ja tak robię w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulina415    0

Leoparda nie zaszkodzi bo przecież można dać go nawet po 3l jeśli chcesz zwalczać perz. To zależy w jakiej jest fazie rzepak jeśli odpowiada terminowi stosowania Toprexu to można 3 rzeczy na raz. Bynajmniej ja tak robie. te 0,4l toprexu to jest wypróbowane i możesz smiało tyle dać, lepiej raz dawać niż powtarzać zabieg. 

Ja oddawałem do Okręgowej Stacji Chemiczno-rolniczej w olsztynie, poszukaj przedstawicieli terenowych oni Ci wytłumacza jak sie próbki pobiera dadza sprzet itp. Daje po 300kg Polifoski i 100kg siarczanu amonu na jesień i potem 500-600kg saletry na ha na wiosnę. Odstęp miedzy dawkami jakieś 3 tyg zależy jaka pogoda jest i temperatura. W tym roku rzepak plonował po 4,5 tony średnio. RSM wychodzi troche taniej, efekt jest lepszy ale minusem jest to ze opryskiwacz dostaje mocno, bo niszczy go azot. 

 

Dziękuję za pomoc:)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

Jeszcze ten co ma 2 liście niezłą rozetę wytworzy. przecież dopiero jesień się zaczeła, 

 

dokładnie, tak może być ale obserwując rzepak i pogodę to czarno to widzę, dziś na śląsku był przymrozek, szyby trzeba było skrobać, tak zimne noce potrafią ostro zahamować wzrost rzepaku, dziś zwalczałem dwuliścienne, jednoliścienne tydzień temu nad 2ha jutro musze pomyśleć czy to zostawiać :/


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marysrybak    3

Moj rzepak jest w fazie 7 lisci. Pod plug poszedl obornik bardzo duzo, i ok 150kg soli potasowej przed samym siewem. Skrucony  jest juz Stabilanem. Jaki nawoz powinienem dac jeszcze na jesien ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

musiałbyś nam chociaż szacunkowo określić jak dużo w tonach zastosowałeś obornika i od kogo, mogłeś jakiś superfosfat rzucić przedsiewnie wraz z solą potasową.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

dajecie jakieś odżywki czy PK dolistnie jesienią czy sam bor wystarczy? Główne nawożenie słabe raczej nie było bo 300kg Polifoski 6 ale na niektórych kawałkach jakiś taki nie ciekawy jest niby 4 liście są ale jakieś takie małe lub dość jasny kolor, po oborniku wygląda jak trzeba. Na pewno dam mocznik dolistnie + bor coś jeszcze dawać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja już 80kg saletry dałem przed siewem, a i tak wygląda jakby mu go brakowało co niektóre liście żółkną nawet gdzie gęściej i w ogóle dość rozeta drobna taka. Dzisiaj dałem mu mocznik, tebu, bor i jakieś tam mikro jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek554    12

ja już 80kg saletry dałem przed siewem, a i tak wygląda jakby mu go brakowało co niektóre liście żółkną nawet gdzie gęściej i w ogóle dość rozeta drobna taka. Dzisiaj dałem mu mocznik, tebu, bor i jakieś tam mikro jeszcze.

 

trzeba czekać na deszcz w takim razie, nic więcej nie zrobisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marysrybak    3

Moj rzepak w fazie 7 lisci. Dostal obornik 60 ton na ha , i ok 150kg soli potasowej przed samym siewem. Skrucony  jest juz Stabilanem. Dzis opryskam na grzyba + bor. Ale co mu jescze dac zeby go podratowac bo ma jasne liscie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Moj rzepak w fazie 7 lisci. Dostal obornik 60 ton na ha , i ok 150kg soli potasowej przed samym siewem. Skrucony  jest juz Stabilanem. Dzis opryskam na grzyba + bor. Ale co mu jescze dac zeby go podratowac bo ma jasne liscie?

 

obornik bydlęcy to głównie a raczej większość to potas Ty jeszcze sypnąłeś samą sól potasową :D

 

ale jak kolega pisał na pewno brakuje mu wody.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

jak tam stoicie z opryskami? rzepak nierówno powschodzil i niektórych ma 4 liście a niektóry jest w fazie liścieni powoli trzeba myśleć o odchwaszczeniu. Pryskal juz ktoś od dwuliściennych i od samosiewów? Zastanawiam się nad zaaplikowanie rzepakowi koło 100 kg saletry. Przedsiewnie dostał tylko azot z polifoski po za tym wschody były długie był późno posiany boje się że do zimy słabo sie rozwinie a jestem z woj. podlaskiego poradzi ktos cos? 

 

nierówne wschody to norma w tym roku. ja nie dawałem azotu przedsiewnie w tym roku wcale z kilku przyczyn

1. to stanowisko drugi rok po łubinie i wysokie nawożenie przedplonu co nie przełozylo sie na plon wiec azot został w ziemi

2.wysokie nawożenie azotem co nie przełożylo sie na plon rosliny poprzedniej wiec azot tez w glebie został

3. samosiewy zbóż pryskałem juz solo poprawie jeszcze jak bede pryskal na dwuliscienne i dopiero jak zaczną obumierac chwasty dam saletre tez myslałem o 100 kg na hektar poki co musi mu wystarczyc azot z gleby. najpozniej siany kawałek to rzepak w fazie minimum 1 pary lisci wiec zaczekam z herbicydem na 2 liscienne ale reszta pol nadaje sie  na zabieg czekam tylko na ciut cieplejsze noce minimum 10 stopni ciepla i pryskam póki co 4-5 stopni to troche za mało na oprysk. aby tylko wilgoci było pod dostatkiem w glebie i pogoda sie nie zalamala bo póki co prognozy w miare. bedzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

To co poszło pod korzeń?? 

Ja stosowałem N na słomę w tamtym roku i widziałem konkretne efekty w postaci rekordowych plonów. Pod orkę standardowo 300kg npk. W tym roku bez N na słomę, orka na raz i rzepak siedzi, jakby go coś trzymało. 

Na chwasty, dobowa srednia powyzej 8 i to z 5 dni. Przynajmniej przy galerze i navigatorze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

potafoska magnezowana PK(Ca-Mg-SO3)13-13-13-4-22 500kg na hektar celuje w 3 tony przy umiarkowanym nawozeniu na wiosne pojdzie jeszcze sól. azot na slome nie dawany bo wapnowałem. co do zeszlorocznego roku to u wszystkich był wyjątkowy.temperatura najwazniejsza teraz na niektórych polach mam już zaduży rzepak i czekam aby regulowac planowalem zrobic to po herbicydzie. dawki pojda w gore.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj