tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
knoro93    215

Panowie planuje takie odchwaszczanie w jednym zabiegu: Rapsan 1,5 l + Navigator 0,25 L + minimalna dawka któregoś ze środków od samosiewód nie wiem co bedą mieli w sklepie. Nasilenie samosiewów niewielkie a wiec tu pytanie czy można zmniejszyć jeszcze minimalna dawke zalecana środka od samosiewów. Po za tym czy mieszanka przeciw dwuliściennym jest ok czy coś można zmniejszyć. Inna sprawa rzepak jest nierówny i niektóry ma juz 3-4 liście własciwe inny ma 2 liście właściwe czy moge zastosować taką mieszanke juz teraz? Dodam że jest sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimonx    0

mam ten sam problem tylko ze ja już dziś zrobiłęm zabieg nawigator 0,3 salsa 25gr + agil 0,6 (niby na etykiecie jest ze nie łączyć) ale mój doradca mówił ze tak robią i teraz się zastanawiam czy nie spier**** rzepaku

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob1115    0

Witam

Mam takie pytanie, mianowicie wczoraj opryskalem rzepak mieszaniną decis mega + mocznik + siarczan magnezu + bor + molibden. Jakies 15h po oprysku spadł intensywny deszcz. Czy wpłynie to negatywnie na efektywność ? Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulina415    0

Witam wszystkich Forumowiczów;)

W tym roku sieję rzepak ozimy dopiero drugi raz w życiu i maiłabym do Panów kilka pytań.

Mam 5 ha zasiane odmiany MONILIT. Jeżeli chodzi o nawozy to przed siewem dostał Saletrzak i Saletrosan, odpowiednio 100kg/ha i 400kg/ha.

Zasiany był 25 sierpnia i wtedy opryskany był Metazanexem (1,5l) i Commandem( 100ml) przedwschodowo. Teraz 18.09 pryskany był na robaka Cyperkillem Max.

I co Panowie by radzili dalej robić? jakie dać jeszcze opryski na jesieni? Na bank muszę opryskać na samosiewy i rozważam jakieś odżywki. Tylko jakie. Ktoś podpowie? Jakich oprysków użyć>? Dodam że bardzo nierówno wschodził, z braku opadów w całej wielkopolsce... I jak go nawozić wiosną? jakie dawki maksymalne wykorzystać? Lubofos jest słaby więc może Polifoska? Mogłby ktoś opisać jak dawkować takie nawozy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulina415    0

Właśnie jestem kobietą i się na tym nie znam.... Gospodarstwo otrzymałam w spadku. I teraz się zagłębiam w temat uprawy przecież nie zostawię pola bez niczego. Coś trzeba siać i jakoś działać. Niestety  widząc po postach mam duzo do nadrobienia.... więc mogę teraz dać jakiś inny nawóz? i jakie odżywki dolistne? Bor i magnez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulina415    0

w tamtym roku na zwalczenie grzyba używałam spekfree 430SC w dawce 0,5l na ha. ten toprex to kiedy mogę zastosować? jeżeli miałby zwalczyć ewentualnie istniejącego grzyba ( na razie żadnych oznak nie ma dziś oglądałam na polu rzepak) to muszę poczekać jeszcze trochę? w tamtym roku na grzyba pryskałam 2 października a w tym roku to rozumiem że mam obserwować?

Czy oprysk na grzyba można łączyć z jakimiś innymi opryskami np. na robaka lub odżywkami?

a czym opryskać samosiewy pszenżyta w rzepaku?  i czy oprysk na samosiewy można łączyć z odżywkami? ile mocznika można rozpuścić na jeden opryskiwacz 600l? Bardzo proszę o pomoc:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

Jeżeli jest czysty po oprysku przedwschodowym to ok, ale jest such i w tym roku różnie bywa. Teraz trzeba dać bor, regulator wzrostu( na stan 4-6liści), od samosiewów coś( ja dawałem Leoparda), od robaka jeśli by jeszcze był( dursban dobrze działa i długo dosyć), sprawdzaj czy robak jest nie tylko na liściach, bo śmietka kapuściana zjada korzeń czego nie widać. 

Ja mieszam co mogę, tylko zeby faza rzepaku pasowała.

Jak coś to pisz na priv.

Edytowano przez olkosio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

Mogę mieszać CCC z borem, na etykiecie zakazane, Ktoś praktykował ? ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez damian12345

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

Co to za chwasty ?
Pryskane było Metazanex 1,6l + Kalif 0,2l ;) w czasie oprysku gleba wilgotna
Czym najlepiej i najtaniej zwalczyć ?

post-43545-0-40442900-1443214160_thumb.jpg

post-43545-0-55302600-1443214422_thumb.jpg

Edytowano przez damian12345

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Panowie na wiosnę może by spróbował rzepaku jarego.Jak do niego wyrobić stanowisko bo bym dał obornik a wczesną wiosną wapno albo weglanowe albo magnezowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

obstawiam fiołek, oprysk który zastosowałeś w zasadzie go nie rusza. Co z tym zrobić? Według mnie nic, bo to chwast dolnego piętra, a i tak do żniw praktycznie zniknie, jedynie wyciągnie nieco nawozów. Oczywiście możesz pojechać Navigatorem ale według mnie nie warto pchać się w dodatkowe koszta bo to drogi oprysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Co to za chwasty ?

Pryskane było Metazanex 1,6l + Kalif 0,2l ;) w czasie oprysku gleba wilgotna

Czym najlepiej i najtaniej zwalczyć ?

wygląda to na tasznik pospolity.Zwalcza go salsa 75 wg.Jeśli nie ma tego dużo to odpuść sobie zabieg.Fiołek ma trochę inne listki

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulina415    0

Dziękuję za odpowiedź i pomoc:)

Nigdy nie używałam boru, więc muszę o tym doczytać jeszcze ale ogólnie to należy go kupić w postaci płynnej? Jakie są nazwy takiej substancji? Czy wystarczy że zapytam w sklepie z opryskami o bor?

A jakie nazwy odżywek na rzepak polecasz zarówno na jesień jak i wiosnę?

Słuszna uwaga, korzenie trzeba sprawdzać. Ile razy pryskacie w sezonie na robaka? Do zbiorów od jesieni około trzech razy czy więcej? Dodawać jakiś regulator napięcia powierzchniowego wody do oprysku na robaka bądź grzyba? Czy taki regulator to gra warta świeczki?

Teraz mój rzepak ma już dwie pary liści więc mogę pryskać na samosiewy już?

Rozumiem że oprysk na samosiewy mogę połączyć z opryskiem na grzyba?

A jak z nawozem na wiosnę? Kiedy wysiewać? I co jest najlepsze? Polifoski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

Bor najlepiej w formie płynnej np z ekolistu Monobor, bo proszki to cieżko czasami rozpuścic (OSD to jakas masakra ten ich bor w proszku). Odżywki to co maja w sklepie, najprościej Ekolist Ri tez bedzie coś dawał. daj bor i bedzie ok. tylko bor na wiosne znów. Od robaka na jesieni pewnie ze dwa razy a potem na wiosne też kilka razy. wszystko zalezy od nalotów na plantacje. I po to stawia sie żólte naczynie i kontroluje sie to co złowisz w wodzie.

Co do pryskania na samosiewy to wszystko bedzie na środku który kupisz, bo co producent to inne zalecenia. Mysle ze mozesz mieszać.

Nawozy hmmm... Ogólnie to na jesieni daje sie nawozy wieloskładnikowe NPK (typu polifoska, amofoska itp) raczej nie dajemy azotu albo jak dajemy to dosyc mało( ja daje uśredniając 300kg polifoski ale mam badane gleby i jeśli czegos inaczej brakuje to nadrabiam). A dopiero na wiosnę azot. Jeszcze raz napisz co dałas i ile teraz przed siewem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

W poniedziałek jadę na samosiewy co polecacie? Lablador? Fusilade? 

 

przelicz dawki i zobacz co u Cb taniej wychodzi


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

fusilade jest jednym z najłagodniejszych graminicydów 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulina415    0

Teraz zamówię sobie oprysk na samosiewy Leopard Extra i dawkę 1l/ha. Myślisz że wystarczy? I dam bor ten o którym mówisz lub Bormax producenta Intermag.  Co będzie lepsze? Mam postawić żółte wiaderko z wodą na polu? Czy na pewno mogę zmieszać tego Leoparda z np. Bormaxem?

Teraz wiem że źle ten nawóz na jesieni poszedł...Dokładnie sprawdziłam jeszcze raz w swoje notatki i poszedł saletrzak, saletra po trochu tylko i lubofos 400kg/ha zapomniałam wcześniej o tym napisać. Droga jest taka analiza gleby, żeby sprawdzić jakie jest ph i jakie składniki w glebie występują? I co teraz dać na wiosnę w takiej sytuacji>? Więcej saletry> mniej więcej ile?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

Daj Leoparda 1,25l/ha bedzie pewniej. Ja zamawiałem z intermag bor ale jeszcze nie dawałem bo nie zdążył przyjść kiedy pryskałem wiec dałem zwykła odżywkę. Zawsze coś. Na jesieni to wystarczy obserwować liście i korzeń ale na wiosne miska jest potrzebna. Co do mieszania to i tak nie masz chyba wyjścia, przecież nie bedziesz jeżdzic z sama odżywka oddzielnie szkoda rzepaku. 

Co do nawozów to lubofos poszedł dobrze, powinno mu starczyć jedzenia i troche azotu tez sie przyda( do 40kg N w czystym składniku).Ile dokładnie poszło saletry i saletrzaku?

Napewno daj regulator wzrostu np Toprex ale w dawce po 0,4- 0,5l lepiej działa a Ty jak dałaś sporo azotu to sie przyda żeby zatrzymać go przy ziemi.

Analiza jest niedroga nie pamiętam ale coś koło 20 zł za próbkę i wtedy sprawdza skład i pH. Teraz na wiosne  ja daję około 180N. Pierwsza dawka zaraz jak rusza 300kg Saletrosanu (78kgN), a potem np saletre amonowa 250-300kg albo RSM ale do tego potrzebne końcówki specjalne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paulina415    0

Tak duza dawka Leoparda nie zaszkodzi mu? Dobrze, więc zmieszam go razem z tym borem:) Ile potem czekać zamin wjadę z opryskiem na grzyba (znaczy z tym regulatorem wzrostu)? Na ulotce od  Toprexu pisze żeby dawac 0,3l/ha, więc to co Ty proponujesz nie będzie za dużo? Muszę zrobić tą analizę tylko muszę znaleźć najbliższe miejsce gdzie takie coś wykonują. Czyli na wiosnę dajesz ok. 300kg najpierw wczesną wiosną a potem tą saletrę to mniej więcej w jakim terminie? I też około 300kg? więc łącznie pakujesz około 600kg nawozu na hektar? Podczas takiego nawożenia na jakie plony można liczyć? RSM jest warte swej ceny?

l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj