tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

TheBociek1996    598

Straty to sa ale jak sie daje na orke. Wtedy azot ucieka. W dodatku rozsiane po sciernisku jest potem lepiej wymieszane podczas orki.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

dzis w radio slyszalem ze deszcze moga przyjsc dopiero od wrzesnia.... my z orka pod rzepak sie narazie wstrzymamy....

po tym co widziałem w ostatnie lata to mimo że ostatni termin siewu rzepaku to u nas 25 sierpnia to nie wiem czy nie przeciągnę go właśnie do 5-10 września. Ostatnie dwa lata ludzie siali we wrześniu i nie był taki zły.

 

Inna bajka - co wziąć na tegoroczną jesienną ochronę rzepaku od chwastów?

W żniwa było ciut chabra i perzu (dołączona 2 lata temu działka i trochę się borykam z chwastami).  No i miejscami wyłazi taka trawka - zapomniałem teraz nazwy.

Rundup przed żniwami odpada.

Obstawiam 2,5-3litra chizalofop-P-etylu ale to późną jesienią. Pozostaje pytanie co dać zaraz po siewie?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Nie wiem jakie masz ceny nawozów ale w tym roku sypanie polidapu i soli się nie kalkuluje lepie dać polifoskę albo npk czy coś

 

 

u nas polifoske 6 mozna kupic za 1700 zł tone

natomiast polidap NP 18 46  a polidap 2230

sol potasowa 60% 1510

ale jak dam 3 metry polifoski 6 to dostarcze 18 azotu 60 fosforu i 90 potasu i to koszt 510 zł na ha

a jak 150 kg soli to 90 kg potasu i 150 kg polidapu to 27 azotu i 69 fosforu a koszt 561 ale wiecej skladnikow wiec co bedzie lepsze i w jakich skladnikach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

u nas polifoske 6 mozna kupic za 1700 zł tone

natomiast polidap NP 18 46  a polidap 2230

sol potasowa 60% 1510

ale jak dam 3 metry polifoski 6 to dostarcze 18 azotu 60 fosforu i 90 potasu i to koszt 510 zł na ha

a jak 150 kg soli to 90 kg potasu i 150 kg polidapu to 27 azotu i 69 fosforu a koszt 561 ale wiecej skladnikow wiec co bedzie lepsze i w jakich skladnikach ?

 

 ja planuję 500kg lubofosu pod rzepak u nas 1010zł/t koszt 550zł i masz : N 17,5 P 50 K 92,5 Ca 30 Mg 12.5 S03 85 i B 1 + mikroelementy ;)

Edytowano przez Renault9514

ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

stanowczo za mało potasu chyba że z wyników glebowych wychodzi że macie jego bardzo wysoką zawartość.

 

          lubofos;

  • 12% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w kwasach mineralnych, w tym co najmniej 55% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w 2% roztworze kwasu mrówkowego; 
  •  
  • polifoska 6:
  • 20% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, a 17% rozpuszczalnego w wodzie. 

    formy fosforu pozostawiam do analizy , ale jak zasialiście lubowos 3 lata temu to może  w tym roku rzepak skorzysta z fosforu , pamiętajmy że fosfor to najdroższy składnik nawozu a cena polidapu czy polifoski głównie ze wględu na fosfor jest jaka jest

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woytek    6

jak zamierzacie zaorac suszy ciąg dalszy do konca sierpnia deszczu nie widac.

 

Ja orałem w tym tygodniu i powiem Ci, że mimo suszy nie miałem problemu z wbiciem pługa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

 

stanowczo za mało potasu chyba że z wyników glebowych wychodzi że macie jego bardzo wysoką zawartość.

 

          lubofos;

  • 12% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w kwasach mineralnych, w tym co najmniej 55% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w 2% roztworze kwasu mrówkowego; 
  •  
  • polifoska 6:
  • 20% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, a 17% rozpuszczalnego w wodzie. 

    formy fosforu pozostawiam do analizy , ale jak zasialiście lubowos 3 lata temu to może  w tym roku rzepak skorzysta z fosforu , pamiętajmy że fosfor to najdroższy składnik nawozu a cena polidapu czy polifoski głównie ze wględu na fosfor jest jaka jest

 

 

Racja, tak jak kolega napisał patrzeć się głównie na fosfor bo on jest najdroższy. U mnie akurat jest słabo z fosforem w glebie i kilka razy stosowałem Lubofos efekt to małe fioletowe rośliny jesienią. W tamtym roku dałem Polifoskę 8 i jak ręką odjął. Mi z badań wynika, że potasu mam wysoką zawartość więc ograniczam jego nawożenie pozatym ze ściętej słomy można uzyskać do 100kg Potasu  (pewnie dlatego jest go tak dużo u mnie w glebie bo zawsze ścinam). W tym roku daje Polifoskę 6 bo wychodzi mi korzystniej cenowo u nas 6 1790, 8 1850, a 6 udało mi się kupić po 1710.

Jutro założę nowe dłuta i próbuje dalej orać w piątek miejscami pług jedynie skrobał słomę, a siew cóż nawet nasion jeszcze nie kupuje bo jak solidnie nie popada to szkoda siać. Trzeba będzie czekać nawet do końca września, u nas sieją nawet do 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

 

stanowczo za mało potasu chyba że z wyników glebowych wychodzi że macie jego bardzo wysoką zawartość.

 

          lubofos;

  • 12% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w kwasach mineralnych, w tym co najmniej 55% pięciotlenku fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w 2% roztworze kwasu mrówkowego; 
  •  
  • polifoska 6:
  • 20% fosforu (P2O5) rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, a 17% rozpuszczalnego w wodzie. 

    formy fosforu pozostawiam do analizy , ale jak zasialiście lubowos 3 lata temu to może  w tym roku rzepak skorzysta z fosforu , pamiętajmy że fosfor to najdroższy składnik nawozu a cena polidapu czy polifoski głównie ze wględu na fosfor jest jaka jest

 

a przy tych cenach polifoski i  polidapu co podalem to co lepiej dac mi polifoske 6 czy ten polidap i sol rozniaca nie duza jest w cenie a mi zalezy zeby w polu bylo jak najlepiej bo malo ziemi jest to trzeba ostro dbac by sie rodzilo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

jak różnica nie wielka to po co dwa razy jeździć dawaj polifoskę i z głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lewy410    15

jak wam idzie orka bo mi kiepsko jak tu zasiac rzepak w taki popiół a deszczu nie zapowiadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

mi tam jakoś idzie bo ciągnik ma spoory zapas mocy ale ziemia jest dosyć zbrylona szczególnie na ścieżkach, a miejscami pług ma problem z wejściem w ziemie ale tylko gdzie były mokre miejsca. Trochę to ubijam wałem za pługiem i pozastaje tylko czekać na jakiś mocniejszy deszcz ponoć na weekend ma coś padać... Myślałem orać tuż przed sianiem ale to sensu też chyba nie ma bo i tak jest sachara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

a odnośnie nawożenia jeśli dam Polifoskę przed orką to czy konieczne będzie dodatkowe nawożenie azotem? Fosfor i potas to rozumie może sobie być głęboko nawet lepiej, ale jeśli azot pójdzie tak głęboko to czy nie ubędzie go szybciej w głąb gleby bo wiadomo lubi się przemieszczać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Ja orałem w te największe upały nocą do 12 w południe i o 18powrót na pole, za plugiem był jeden popiół a dluta starczaly na 10ha i zmiana ale teraz przeszly 2 czy 3 burze i orka chwyciła wilgoć, we wtorek pewnie będę siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

jak różnica nie wielka to po co dwa razy jeździć dawaj polifoskę i z głowy.

 

ale polifoska ma mniej skladu tak jak wyliczałem bo planowane bylo dac polifoski 300 kg ale to jest juz kupione i bedzie lepiej w tamtym roku rzepak na polu co nigdy nie sypalo dk exstorm oddal 4,100 rzeaku to jest dobrze bo susza zalatwila na gorce ta 5 klase a tak to jest dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
URSUS16    278

Pierwszych raz mam zamiar siać rzepak. Czy 350 polifoski i 150kg soli potasowej będzie ok czy może sama polifoska starczy. Słoma z pola zbierana, ale obornik idzie co 2, 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

witam mam pytanie lepiej będzie posiac nawóz pod rzepak na ściernie czy pierw za orać i zabronować a potem nawóz bo zauważyłem że też sypia na ściernie jaka jest różnica i nie ukrywam że jest susza więc lepiej może będzie posypać na ściernie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldeko016    1

Panowie czy 600 kg' tarnogran R z borem wystarczy czy cos jeszcze dolozyc? Bede sial rzepak pierwszy raz i niewiem co i ile dac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj