tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Slawiusz    1

Miałem wysoki rzepak i wjazd opryskiwaczem spowodowałby sporo szkód,

zaś koszenie z pnia bez desykacji to już czas żniw zbożowych i problem z dostępnością kombajnu.

Ściąłem na pokosy i skleiłem.

Wczoraj przeszła nawałnica, ale nie wysypał się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Gdy byłem w Twoim wieku (18 lat temu) to nikt nie kosił rzepaku z pnia ani nie desykował, był tylko zbiór dwuetapowy, czyli koszenie i potem po 7-14 dniach  młócenie.

Obecnie w mojej okolicy zakład produkujący nasiona cały czas kosi na pokosy a pewnie chodzi o siłe kiełkowania która po desykacji maleje.

 

Zgadza się 88 to rok urodzenia :)  18lat temu nikt u mnie w okolicy nie siał rzepaku (sieja od 6lat) a ja zastanawiałem się czym się w piaskownicy pobawić :) I napewno nie myślałem nad tym żeby wziąć się kiedyś za gospodarowanie.

 

Chyba wygodniej desykować i kosić normalnie niż na dwa razy. Jak z pokosów zbieracie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Jedna i druga metoda jest fajna, na pokosy wczas się kosi ale podstawa jest żeby pokosuwka dobrze skosiła, bez kup.

Miałem specjalny heder do bizona zakładany, z podajnikiem jak w  prasie, super szło, na zwykłym stole też nie było problemów.

Kosiłem na usługach z pokosu i nic nie narzekałem.

Desykacja jest wygodniejsza, na plantacje nasienne to Reglone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

W Niemczech do dziś wielkooszarowe gospodarstwa część rzepaku koszą na pokosy i nikogo to nie dziwi, czasem trzeba trochę szerzej spojrzeć na temat nie tylko przez swój pryzmat lub ewentualnie sąsiadów w wiosce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Kolega ma racje dlatego tak dopytuje bo się z tym nie spotkałem :) a sąsiedzi na wiosce to co najwyżej mogą postać przy płocie i plotami się zajmować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro1003    5

witam, zastanawiam się co robić, rzepak gdzie stał prosto już doszedł i zaczyna się osypywać, natomiast w miejscach gdzie się pochylił z góry jest brązowy a od spodu zielony. Siałem pierwszy raz i nie wiem czy go kosić czy nie desykowałem go, Co radzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jakie nawożenie byście zastosowali pod rzepak przy następującej zasobności P2O5 27,1 K2O 10,8 Mg 6,1?

Przed siewem zastosuję 30 ton obornika gęsiego i planowałem 400 Poli6 i na jesień 100 soli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

u mnie to dajemy oczywiscie jak ph w normie to w tamtym roku dawalismy 150 kg soli potasowej i 150 kg poldapu 18 46 NP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Daj sól potasową na sciernisko i obornik jeśli masz jeśli nie to polifoske 6 lub lubofos pod rzepak.Oczywiście przy oborniku stosujesz to samo nawożenie tylko ja bym wziął polifoske o większej różnicy między k i p w skladzie. Powiem tak jeśli masz kasę to wez polifoske a ona ci sie odpłaci w plonie przy dobrym roku.Jeśli krucho z kasą wez lubofos bo efekty podobne.U mnie jest on tańszy jakies 500zł/t.Jeszcze nawóz azotowy pozostaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a na sol potasowa 150 kg i 150 kg fosforan amonu polidapu co powiesz ? lepsze jak polifoska bo mi sie wydaje ze lepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Co dać lepiej na wiosnę kizeryt+saletra czy saletrosan?

Pole wapnowane rok temu wapnem magnezowym.

wydaje mi się że lepiej saletrosan skoro mg powinno być z wapna, tylko że na wiosne w badaniach wyszło mi wszędzie zawartość mg niska i bardzo niska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldeko016    1

Panowie pierwszy raz będę siał żepak. Mam obornik bydlęcy. Interesuje mnie jakie nawożenie zastosować przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy zaprawiacie kupiony materiał siewny jakąś zaprawą od insektów, jak tak to podzielcie się troszkę wiedzą na ten temat ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawiusz    1

Ja w połowie września prysnąłem Dursbanem 0.6l/ha plus przy okazji mocznik 7% i do zimy był spokój z pchełką.

Jeśli chciałbyś zaprawiać (na własną odpowiedzialność), to jakimś  układowym insektycydem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Zbliżają się terminy na zasiew rzepaku i stąd moje pytanie. Jest sucho i trzeba łapać wilgoć jak się tylko da, więc zastanawiam się jak ma się wrzucenie nawozu npk pod pług. Czy rzepak go w pełni pobierze czy lepiej jednak na uprawione pole rozsiać ? W takim wypadku jak jest w tym roku to wydaje mi się że trzeba będzie zaczynać orać ok 18/ 19, do jakiejś 24 później szybko rozsiać nawóz i od razu siew uprawowo siewnym żeby coś wzeszło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Bo szybciej sie jeździe po polu i równiej jest nawóz rozłożony, po orce wolniej i jest możliwość po przesuwania nawozu

Tu jest dwie zalety a tak to nie ma różnicy, bo korzonki bardzo szybko dojdą do nawozu na te 25 cm i nie ma różnicy w czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

książkowo wieloskładnikowe nawet powinno się rozsiewać przed orką, tylko nie każdy ma sumienie żeby to zrobić, bo wydaje mu się że wszystko przyorze i nie będzie efektu ;)


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jaki jest Wasz najskuteczniejszy środek na odchwaszczenie rzepaku jesienią? Wydaje mi się osobiście że połączenie Metazanex 2l + Navigator 0,25-0,3l na hektar to chyba rozsądny wybór. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Najczęściej ale też najtaniej wychodzą mieszaniny metazachlor/dimetachlor+chlomazon. Navigator też często stosowany, trochę droższy ale zwalcza więcej chwastów. Dostosuj herbicydy do chwastów występujących na polu a będzie ok.

książkowo wieloskładnikowe nawet powinno się rozsiewać przed orką, tylko nie każdy ma sumienie żeby to zrobić, bo wydaje mu się że wszystko przyorze i nie będzie efektu ;)

Tak w sumie to nie ma większego znaczenia. P i K stosuje się by uzupełnić to co rzepak pobierze z gleby. Choć łatwość wysiewu zachęca do siewu przed orką.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Tak, ale pk stosowane pod pług nie ulatnia się do atmosfery, a rozsiane po orce nigdy nie będzie tak dobrze wymieszane podczas uprawy agregatem biernym czy aktywnym. Zawsze cos zostanie na wierzchu.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj