tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Zenonim    223

jakoś koszę przy wydajności do 5 t i jest ok 15minut więcej na ha ale idzie. Dużo zależy od odmiany np. Martahon plon 4,7-5tha i bizon szedł, a przy Adrianna plon 4t/ha ledwie dawał radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Ja mam odmianę Kamillo, rzepak w momencie oprysku na płatek miał 180 cm wysokości. Oczywiście był skracany tak jak należy. Oglądam filmiki w necie z koszenia rzepaku to u niektórych jest może do pasa lub trochę wyżej to koszenie takiego rzepaku to łatwizna. Oczywiście mój też się da wykosic, ale Bizon czuje, że ma co robic. Co do plonu to w ubiegłym roku ta sama odmiana dała 4,2 tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesrol    3

rzepak jak jest czysty , to się dobrze młóci .mój  niestety taki nie jest .Wylazł rumian ,po bokach i wyrywka ręczna Znowu pod pokosówke , pujdzie. Desykacja raczej mi, nie pomorze. Wolał bym go z pnia potraktować. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

RObiłem badanie gleby i wyszło mi:

Ph 5,9

Fosfor 5,1- zawartość niska

Potas 19-zawartość średnia

Magnez - 10 zawartość średnia

Na tym polu będę siał rzepak w przyszłym sezonie jakie nawożenie PK zaplanować przed siewem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesrol    3

Dasz jeszcze wapno i będzie git ,chyba że nie masz kwaśnej gleby , niezły skład ci wyszedł,ale dasz składniki azotowe będzie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

lipa z fosforem, ale to pewnie i przez ph, mam kilka kawałków kwasniejszych niż Ty i niby zawartości fosforu na średnim poziomie, także ja proponuję tak jak kolega - wapno dać a poza tym zwiększyć nawożenie fosforem, proponowałbym superfosfat wzbogacony i to w dawce 300-400kg bardziej patrząc ku wyższej dawce i to ze dwa lata bym tak sypnął  ;)

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

gleba średnia lekko kwaśna, także wapno jeszcze jest potrzebne. A fosforu nie trzeba uzupełnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

W tym roku planuje siać rzepak swoim poznaniakiem, pytanie co domiedzac do rzepaku żeby zwiększyć wysiewana ilość?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gleba średnia lekko kwaśna, także wapno jeszcze jest potrzebne. A fosforu nie trzeba uzupełnić?

Wapń wiąże się z fosforem tworząc trudno rozpuszczalne związki. Przygotuj się na nawożenie dolistne fosforem, w rzepaku łatwo zauważalne (fioletowe liście). Szczególnie późną jesienią przy niskich temp fosfor jest niezbędny.


Zapraszam na www.elvita.com.pl

Jesteśmy na facebooku http://on.fb.me/1C8oi19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

W tym roku planuje siać rzepak swoim poznaniakiem, pytanie co domiedzac do rzepaku żeby zwiększyć wysiewana ilość?

 

Ktoś kiedyś pisał , że miesza z nasionami rzepaku "wyprażonymi" w piekarniku . Wydaję mi się ,że poznaniak powinien osiągnąć co najmniej 5kg/ha przy najmniejszym ustawieniu i sianiu co drugą redlicę .

 

 

 

   Toście  mnie postraszyli ,że Adriana jest ciężka do wymłócenia bizonem ...   W zeszłym roku pierwszy raz młóciłem rzepak monolit , bizonem bez stołu , desykowany , słomę zostawiałem i miał lżej niż w zbożu , jedynie był problem z przerzucaniem odciętych łodyg przez nagarniacz .

 

  Przy okazji mam pytanie , czy warto dorobić kosę do rzepaku jeśli się nie ma stołu ?  Wiem ,że bez stołu straty duże , ale z drugiej strony jak widzę pola po wykoszeniu bizonem ze stołem , to heder nie osypie ale za to z tyłu dużo wyleci , tak ,że później wschodzą pasy samosiewów .

 

 

  Co do desykacji to czy jest sens to robić , tłuc ciągnikiem rzepak , jeśli nie ma chwastów ani nadmiernych odrostów ? Moim zdaniem chyba lepiej się wstrzymać te kilka dni później młócić niż niszczyć rzepak opryskiwaczem , chyba ,że się położył i odbija zielony albo są chwasty .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

Bez kosy bocznej dobry rzepak to niemożliwe ,tak samo bez stołu ,a desykacja ma wielu zwolennikó i przeciwników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Wapń wiąże się z fosforem tworząc trudno rozpuszczalne związki. Przygotuj się na nawożenie dolistne fosforem, w rzepaku łatwo zauważalne (fioletowe liście). Szczególnie późną jesienią przy niskich temp fosfor jest niezbędny.

 

niby czemu co to za bzdury zrobi przerwę miedzy wapnowaniem  i podaniem pk i będzie ok


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ale zaleciało reklamówką Elvity. Ciekawy jestem w jaki sposób ma przy tak niskiej zasobności gleby w fosforu pokryć zapotrzebowanie na ten składnik zabiegami dolistnymi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Samymi zabiegami dolistnymi nie, ale jako zabieg uzupełniający obowiązkowy. 

Odstęp między wapnowaniem a nawożeniem fosforem nie powinien być mniejszy niż 6 tyg, tak dawniej twierdzono, ale dodać do tego należy również jakie wapno bo nie wszystkie dają natychmiastowe efekty.


Zapraszam na www.elvita.com.pl

Jesteśmy na facebooku http://on.fb.me/1C8oi19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

kreda albo tlenek w zależności od gleby dolomit tylko na uzup magnezu

napiszę krótko coraz więcej jakichś dziwnych firm próbuje zarobić na rolniku

 

Edytowano przez thug

Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesbycool    13

W tym roku planuje siać rzepak swoim poznaniakiem, pytanie co domiedzac do rzepaku żeby zwiększyć wysiewana ilość?

saletra lub mocznik :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras390    2

w moim poznaniaku ustawiam wysiew rzepaku w ilosci 4kg/ha a najmniejsza ilosc to1.5kg co drugom lejke

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

jak siałem poznaniakiem to bez problemu ustawiałem nawet 1.5 kg na wszystkich lejach. wystarczy obrócić to podwójne koło napędowe pośrednie. nie trzeba nic mieszać


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Witam, czy stosował ktoś z Was przedsiewnie "Lubofos Pod Rzepak" jeżeli tak to co o nim sądzicie albo czy znacie opinie na jego temat .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawiusz    1

Kiedyś skusiłem się na jakiś Lubofos. Strasznie kurzył przy rozsiewaniu.

Być może to poprawili. Poza tym to tylko stosunek NPK do ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Witam, czy stosował ktoś z Was przedsiewnie "Lubofos Pod Rzepak" jeżeli tak to co o nim sądzicie albo czy znacie opinie na jego temat .

 

kiepska jakość bardzo słaba przyswajalność


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj