tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

DawiDida    0

Połączone

 

Czym zasilić rzepak na wiosnę ?? Jaką marką nawozu ile na ha i w jakim terminie ?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maroczek1    12

Odżywka Nutricomplex jest dobra, albo nawozy z dużą zawartością azotu bo rzepak lubi azot :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

Skywalker89 4 litry glifosatu 68 zl dodaj 40 zł na sklejanie i masz 108 dodaj 30-40 zł na koszty zabiegu masz 148 do tego straty po przejeździe które są trudne do oszacowania i wychodzi pewnie ze 170 zł już nie będę pisał o stratach powstałych na skutek nienaturalnego zasychania roślin... U mnie kombajn do zbioru rzepaku wychodzi około 350 zł ha. Jak jedziesz swoim bizonem to pewnie 150 zł w zbożu liczysz ale jak już zauważyłeś za zbiór rzepaku należy policzyć odp więcej czyli zbiór własnym bizonem nie kosztuje 150 tylko powiedzmy 180 do tego dolicz 170 i masz 350. Nawet jak bym policzył te 400 zł które piszesz to moim zdaniem tak czy inaczej lepiej wynająć.

 

nie staram się być jakimś cwaniakiem, tylko mówię co myślę na ten temat na bazie swoich dosyć skromnych doświadczeń. Jeszcze nie miałem okazji nie dosuszać, chociaż jeden kawałek dwa lata temu co miałem wynajęty siewnik to był równiutki i jak wjechałem w desykacje to może niepotrzebnie.. Bo do tej pory miewam nierówne rzepaki i nie wiem jak to kosić bez koszenia, żeby gnoju nie było ? ziarno suche może być, ale naciągną te resztki z zielonych badyli.. w zesżłym seoznie miałem równy kawałek pod lasem, jak wspomniałem większość leżało, to im bliżej lasu dojeżdżaliśmy tym wilgotność była większa, a w pewnym momencie tak wszystko zgrzytało, że nie wiadomo co by się stało jakby kosić dalej.. i w sumie chyba zeszły sezon na 3 podejścia kosiłem. 

 

Też jestem zdania, że jak się męczyć bizonem to lepiej wynająć, bo i myślę, że bizon więcej zgubi a na pewno na górkach ale każdy ma swoje przekonania.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209
Napisano (edytowany)

kolego  nie  wprowadzaj niepotrzebnie  zamętu  na  forum proszę!

Od 1 grudnia obowiązuje zakaz stosowania nawozów naturalnych i organicznych w  postaci stałej oraz  płynnej. Zakaz ten obowiązuje do końca lutego. Wyjątek stanowią nawozy aplikowane w uprawach pod osłonami(szklarnie,inspekty,namioty foliowe).
Zakaz stosowania nawozów dotyczy nawozów naturalnych i organicznych, czyli obornik gnojówka, gnojowica i kompost
Trzeba  też wiedzieć,że zabrania się stosowania nawozów  na glebach zalanych wodą, przykrytych śniegiem, zamarzniętych do głębokości 30 cm oraz podczas opadów deszczu.
Ponadto nie  można stosować nawozów naturalnych oraz produktów pofermentacyjnych w postaci płynnej na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na  stokach o nachyleniu większym niż 10 % z wyjątkiem stosowania ich przy użyciu aplikatora doglebowego głębokość nie  mniejsza niż 6cm, podczas wegetacji roślin przeznaczonych do  bezpośredniego spożycia  przez  ludzi.
Gdzie  kolego  wyczytałeś  że  w  lutym  nie  można  siać soli potasowej, kizerytu-  nie  wiem  ale  wydaje   mi się  że  raczej  o to ci  chodziło.

Edytowano przez 20CBR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

Na leżący śnieg lub zmarznięte do 30 cm nie można ,oraz na OSN i natura bez względu na warunki pogodowe do końca lutego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek56    4

nie staram się być jakimś cwaniakiem, tylko mówię co myślę na ten temat na bazie swoich dosyć skromnych doświadczeń. Jeszcze nie miałem okazji nie dosuszać, chociaż jeden kawałek dwa lata temu co miałem wynajęty siewnik to był równiutki i jak wjechałem w desykacje to może niepotrzebnie.. Bo do tej pory miewam nierówne rzepaki i nie wiem jak to kosić bez koszenia, żeby gnoju nie było ? ziarno suche może być, ale naciągną te resztki z zielonych badyli.. w zesżłym seoznie miałem równy kawałek pod lasem, jak wspomniałem większość leżało, to im bliżej lasu dojeżdżaliśmy tym wilgotność była większa, a w pewnym momencie tak wszystko zgrzytało, że nie wiadomo co by się stało jakby kosić dalej.. i w sumie chyba zeszły sezon na 3 podejścia kosiłem. 

 

Też jestem zdania, że jak się męczyć bizonem to lepiej wynająć, bo i myślę, że bizon więcej zgubi a na pewno na górkach ale każdy ma swoje przekonania.. 

Dlaczego twierdzisz ze Bizon wiecej zgubi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Jakim środkiem najlepiej jest jechać w początkowej fazie kwitnienia Rzepaku (Co roku szła azoksystrobina w fazie opadania płatków, stwierdziłem że za duże straty i lepiej zaraz na początku jechać gdy widać ścieżki)? Są jakieś nowości na ten rok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

Dlaczego twierdzisz ze Bizon wiecej zgubi?

 

powiem tak, nie twierdzę, że w każdych warunkach będzie gubił, ale np  jeżeli się go dobrze ustawi to na równym kawałku powinno być ok. Ale na górach to nie ma możliwości moim zdaniem aby zachować jakiś rozsądny próg strat, bo jak zwiększysz wiatr żeby z góry lepiej wydmuchiwało to pod górę połowa Ci wyleci pewnie.. mówię o zo56, bo takiego posiadam i wiem jak to wygląda w przypadku zbóż, a jeszcze jakby mój miał przerobić dodatkowo jakąś masę zieloną i jechać pod górę to nie wróżę powodzenia.. a jeszcze hamulce denne i 1 biegowi wyskoczyć się zdarzy :/ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Jakim środkiem najlepiej jest jechać w początkowej fazie kwitnienia Rzepaku (Co roku szła azoksystrobina w fazie opadania płatków, stwierdziłem że za duże straty i lepiej zaraz na początku jechać gdy widać ścieżki)? Są jakieś nowości na ten rok?

Syngenta wprowadza środek Symetra 325 SC.Zawiera izopirazam i azyksystrobine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jakim środkiem najlepiej jest jechać w początkowej fazie kwitnienia Rzepaku (Co roku szła azoksystrobina w fazie opadania płatków, stwierdziłem że za duże straty i lepiej zaraz na początku jechać gdy widać ścieżki)? Są jakieś nowości na ten rok?

ja pryskam Pictorem i jak narazie jestem zadowolony


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Muszę zakupić jakąś najnowszą lekturę z odświeżonymi środkami. Na początku fazy kwitnienia jedziesz Pictorem? I czy w pełnej dawce dajesz Pictora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

tak, 0,5 l/ha. Dobrze jest robić zabieg wcześnie bo jak spóźnisz to później długo trzyma zielono

W tym roku będę próbował może Acanto + Tebu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

u mnie  po pierwsze  nie  ma  śniegu a  po drugie  ostatnio  zamarznięte na 30cm  było  jakieś 700dni  temu  jak  dobrze  pamiętam - czyli  nie dotyczy....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

Syngenta wprowadza środek Symetra 325 SC.Zawiera izopirazam i azyksystrobine

Symetra ma tak mocny skład, że aż boję się że po oprysku rzepak zaczeka na koszenie pszenicy. W składzie ma więcej strobiluryny niż Pictor i więcej mocniejszego karboksyamidu. Jednak zastosowanie Symetry na początku kwitnienia może być najlepszym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46
Napisano (edytowany)

Ja zawsze stosuje 0,2 Pictora i około 0,5 l Impact 125 sc i jest super. Po pictorze w pełnej dawce długo trzyma zielone, a i zawsze parę groszy taniej. W tym roku spróbuje zamiast Impactu oklepany tebukonazol

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja stosuje Acanto+tebu zabieg 120zł/ha i jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dociekliwa    1

Proszę o poradę,czy z Yaravita rzepak mogę zastosować pyrinex lub dursban plus Caramba?.Może jest ktoś kto stosował tą odżywkę i mi podpowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Ja stosuje Acanto+tebu zabieg 120zł/ha i jestem zadowolony.

W jakich dawkach stosujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Skąd takie pytanie? A tobie co się opłaca? Ja ogólnie na dzień dzisiejszy żyje ze świń, ale zamierzam za około miesiąc zacząć likwidacje stada i przejść na roślinność. Z moich obserwacji wynika że opłaca się rzepak i kukurydza na ziarno, a poza tym to po rzepaku pszenica , a po qq?????.

Jak myślicie z około 60ha pola będe w stanie wyrzyć z 3 os rodziną? 50% składam na dopłaty, 50%dzierżawa za dopłaty. Ziemia bardzo rozdrobniona, oddalona średnio o 4km od gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szybkigrzes    73
Napisano (edytowany)

rzepak jest teraz tak niepewny, ze bym sie dokladnie zastanowił. cena potrafi spaść o 50% wciągu produkcji a jeszcze nie wiadomo jaka będzie zima, która potrafi cały plon zrównać z ziemią..

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Pytasz czy rzepak jeszcze się opłaca a jestem ciekawy czy zrobiłeś jakąś kalkulację żeby to sprawdzić. racja że cena może mocno spaść ale z 1200 (cena którą otrzymałem w żniwa) nie spadnie. A tak na marginesie jest sposób na tak drastyczne spadki cen nazywa się kontrakt terminowy. Wiadomo że może wymarznąć (pewnie na podlasiu ryzyko jest jeszcze większe) ale coś trzeba uprawiać żeby przełamać monokulturę zbożową a chyba nie ma rośliny którą można tak łatwo sprzedać i pozostawia dobre stanowisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szybkigrzes    73

Pytasz czy rzepak jeszcze się opłaca a jestem ciekawy czy zrobiłeś jakąś kalkulację żeby to sprawdzić. racja że cena może mocno spaść ale z 1200 (cena którą otrzymałem w żniwa) nie spadnie. A tak na marginesie jest sposób na tak drastyczne spadki cen nazywa się kontrakt terminowy. Wiadomo że może wymarznąć (pewnie na podlasiu ryzyko jest jeszcze większe) ale coś trzeba uprawiać żeby przełamać monokulturę zbożową a chyba nie ma rośliny którą można tak łatwo sprzedać i pozostawia dobre stanowisko.

1200?miałem 2500 i spadło do 1400

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj