tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mds212    2133

Ale jak siejemy pogłównie np. na 2 rzut na pszenice to chyba tragicznie z moczniekim nie ejst bo pszenica przy ziemi trzyma jakas tam wilgoc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

No właśnie o to pytam tylko jak to sie ma w przypadku takim że np z tydzien nie padał deszcz albo dłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

siejąc mocznik później gdy są wyższe temperatury proces hydrolizy zajdzie dość szybko wiec tutaj już nie będzie takich strat


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a mam pierwszy rok rzepak mieszancowy DK exstorm i u nich na stronie sa takie rekomendacje i strasznie niski poziom n jest tam bo od 120 160 kg N a plony z coboru sa podawane z 2013 r 4,5 t ha i woogle ponizej 4 t ha nie  ma podawania t oczy mozliwe ejst uzyskac tak jak podaja te 4,5 t z ha przy tak niskim nawozeniu bo nawet wiecej rzepaki nawoza czy czemu to by byly rekomendacje zanizane tak tu link do strony http://www.monsanto.pl/nasiona-dekalb/nasiona-rzepaku-ozimego/odmiany-mieszancowe/dk-exstorm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

rzepak pobiera gdzieś 50-55 kg N na tone nasion. przy plonie 4,5t bedzie potrzebował gdzieś 250 kg azotu. jesienią dobry rzepak pobierze ok 100 kg N na ha 250-100=150 do tego dolicz jakąś mineralizację i N min i masz 120-150 kg N.

 

Ważne oczywiście są jeszcze składniki wspomagające N K P Mg S które poprawiają działanie i przyswajanie N... 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

W tym roku chce dać około 200 kg azotu w czystym składniku na wiosne . no i standardowo 120 kg soli i polifoski 21 około 200 kg na ha


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

ta polifoska 21 jest wliczona już w wiosenne 200 kg N na ha


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

w ten sam dzien polifoska 21 i 250 kg saletry i po 2 do 3 tygodni kolejne 250 kg saletry


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

a jakie masz ziemie kolego? Jak dla mnie to jak już chcesz dawać w drugiej dawce coś to mógłbyś spokojnie dać maxymalnie 150kg tej saltery, ja kilka lat temu tak dałem, tzn: siarczan amonu 300kg, 250 kg saletry, później 150, ale plon był dosyć mizerny.. Teraz przerzuciłem się na saletrosan + saletra, ale chyba w tym nowym seoznie saletrę zastąpię rsm ze względu na oszczędności.. Moim zdaniem kilku letniego praktyka tych 500kg saletry to część pieniędzy zostaje dosłownie wyrzucana w błoto, bo samym azotem nie zbudujemy 5ton..

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid199303    14

Tak czytam i czytam. jestem świeży w tym wszystkim. to lepiej dać saletrosan zamiast polifoski? bo mam kupiona polifoskę. jaka dajecie dawkę na ha żeby był ładny plon? i tak jak kolega pisał że wszystkie dawki wysiac do 15 kwietnia? jeszcze jedno małe pytanko kiedy warto wjechać w pole sugerować się tym że do 1 marca nie można stosować nawozów? sorki za tyle pytań, pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Ja będę dawał właśnie 400kg/ha saletrosanu + 100kg/ha soli potasowej, druga dawka 250-300kg/ha saletry. Reszta dolistnie.

@dawid199303

Nie patrz na kalendarz, tylko na pogodę za oknem i jak się roślina rozwija. Do 1 marca nie wolno stosować nawozów naturalnych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuzer13    0

Dzisiaj poszła sól na rzepak 100kg/ha. Teraz czekam trochę z kizerytem też 100kg/ha, a potem saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Dzisiaj poszła sól na rzepak 100kg/ha. Teraz czekam trochę z kizerytem też 100kg/ha, a potem saletra.

 

też bym rozsiał sól i kizeryt, gdyby się dało na pole wjechać - deszcz pada od 2 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

NIe byłeś nigdy na seminarium TOP agrar , w niemczech to w lutym na początku sieją mocznik i dużo powoli sie rozkłada ,takie są najnowsze zalecenia ,a saletra amonowa nie rozhartowuje  POWODZENIA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chmielo    1

Planuje dac na pierwszy rzut Saletezak z Borem  200kg + Polifoska 21 200 kg a za dwa tygonie saletre 250 kg 

Jak myslicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Daj saletrosan na pierwsza dawkę.Bor lepiej dać dolistnie.Polifoska 21 to słabe rozwiazanie na nawożenie pogłówne.Bardziej na jesień pasuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

NIe byłeś nigdy na seminarium TOP agrar , w niemczech to w lutym na początku sieją mocznik i dużo powoli sie rozkłada ,takie są najnowsze zalecenia ,a saletra amonowa nie rozhartowuje  POWODZENIA

saletra właśnie najszybciej z nawozów azotowych rozchartowuje rośliny. Co do mocznika- dziwne wydają mi się te ich teorie.

W temperaturach w lutym hydroliza potrwa nie mniej jak 3 tygodnie a do tego czasu duza część składnika (jak nie większość) zostanie wymyta


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3511

POLifoska 21 to połównie na jesień powodzenia siarke do wiosny wymyje ,a podałem ten mocznik bo w polifosce 21 jest jest go 8 % a 13 % w formie amonowej i jak siejesz wcześnie na przymrozku to te 13% działa zaraz ,a reszta trochę póżniej i nieprzesadzajmy z tym wymywaniem i stratami system korzeniowy rzepaku wszystko weżmie ,a saletra to oczywiście że najbardziej rozchartowuje Polifoska 21 i saletrosan musi być siana na przymrozku żeby się dobrze rozpuściła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

miałem na myśli pod korzeń dać Poli 21 przed zasiewami rzepaku.Na wiosnę wskazana poprawka saletrosanem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

saletra właśnie najszybciej z nawozów azotowych rozchartowuje rośliny. Co do mocznika- dziwne wydają mi się te ich teorie.

W temperaturach w lutym hydroliza potrwa nie mniej jak 3 tygodnie a do tego czasu duza część składnika (jak nie większość) zostanie wymyta

 

Wiesz kolego a kto bogatemu zabroni? ;) Dawniej w PGR dawano azot już jesienią, po tonę saletry i co nie wymyło to roślina miała na wiosnę :D

Mocznik na I dawkę wiosenna to nieporozumienie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja na pierwszy strzal saletrosan 300 kg + saletrzak z borem 200 kg a po 15-21 dniach saletra  amonowa 150-180 kg


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj