tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

tomek0808    6

Jesienią dałem tylko 200kg poli 6,czy pod koniec zimy moge sypnąć 100kg soli potasowej?Dam jeszcze dobrą odżywke fosforową wczesną wiosną.

Przy moim pierwsym rzepaku tak zrobiłem i plon z liniówki 4 t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

100kg z haczykiem mysle że posypie nie więcej,mój rzepak nie rokuje za dobrze to nie chce iść w koszta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rk1    5

No właśnie nieraz nie opłaca się zainwestować dużych pieniędzy w rzepak wyglądający na słaby jesienią. Ja w tym roku miałem jeden kawałek 2ha, który wyglądał słabo na jesieni, miał rzadki wschód i ogólnie zbytnio nie rokował, postanowiłem w niego trochę więcej zainwestować i wyszło 2,5t z ha ale nakłada 3000zł się ledwo wrócił, tak więc myślę że nie ma sensu pchać kasy w słaby rzepak.


 

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

w słaby to znaczy jaki ? Moim zdanie głównym powodem kiepskich rzepaków jesienią jest brak wody , na to nic nie poradzimy , ale mamy wpływ na nawożenie , dobór odmian i ochronę , wiec czasem dużo nie trzeba aby poprawić plony . u mnie są siane tylko odmiany hybrydowe i jakoś nie mam przekonania do populacyjnych


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

Tylko co pomoże nawożenie czy ochrona, jak wody brak, będzie miało to niewielki wpływ na plon.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

a mój plan na nawożenie to 200kg kizerytu wczesna wiosną jak tylko da się wjechać i  500kg saletry puławskiej w 2 dawkach. ( 300 i 200). Nie liczę na 5 ton ale mam nadzieje , że pod 4 będzie.


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
guex1    1

Cena na hektar więcej by powiedziała tak na przyszłość.

 

Stosował ktos rsm + s na pierwsza dawke?

 

za mało siarki jest w rsmie dla rzepaku. musisz zasilic czyms z większym stosunkiem jak  saletrosan wtedy reszta w rsm moze byc, 

rsm+s jest dobre na zboża ma odpowiedni stodunek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

Globalnie rzepak to taka cudowna roślina że początkeim roku fioletowe pole małe karłowate roślinki a tydzień poźniej łan zielonego rzepaku. Jak wiosną dostanei czadu to i urośnie. I do marca nie ma co chodzić po polu i oglądać uprawy. W 2012 20 stycznia wszystko było piękne a potem przyszło 40 dni mrozu :).


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

bardzo trafne stwierdzenie rzepak tak czy siak od startu wegetacji wymaga lustracji prawie ze codziennej


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

po co ta lustracja prawie codziennie ?  Zakładasz sobie program i lecisz   zaczniesz biegać po polu codziennie to wszystko podeptasz :) i kupa z tego będzie. A tak dwa razy fungi  4 - 5 razy robaczk ii wywalone na wszytko. Znam dużo gospodarstw co lecą programem i jest ok.


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Ile waszym zdaniem (ile w procentach) może sięgnąć starta na plonie przy braku drugiego zabiegu fungicydowego. I czy gdy temperatura będzie osiągać już dodatnie wartości w ciągu dnia i wysieje nawóz i  na wysiany nawóz spadnie śnieg i znowu złapie mróz  to czy źle wpłynie to na jego wykorzystanie przez roślinę, czy bedą starty i jak wpłynie to na roślinę i czy wogóle opłaca się siać tak wcześnie nawóz   ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

po co ta lustracja prawie codziennie ?  Zakładasz sobie program i lecisz   zaczniesz biegać po polu codziennie to wszystko podeptasz :) i kupa z tego będzie. A tak dwa razy fungi  4 - 5 razy robaczk ii wywalone na wszytko. Znam dużo gospodarstw co lecą programem i jest ok.

 No niby ładny program, ale co w takiej sytuacji z dopłatami bezpośrednimi i obowiązującą od ubiegłego roku integrowaną uprawą?

Powinniśmy się powoli zacząć uczyć odpowiedzialności w stosowaniu SOR.... 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a te 2 zabiegi fungicydowe to kiedy jeden wiem ze na opadanie płatkow a ten drugi kiedy tez pewnie na wiosne bo na jesieni pryskalem caryxem 1 i to niby tez od grzyba troche jest hyba i na skrocenie a na wiosne co  ?i do robaczkow to na jesieni raz bylo od pchelki ziemnej itd a na wiosne od czego jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

po co ta lustracja prawie codziennie ?  Zakładasz sobie program i lecisz   zaczniesz biegać po polu codziennie to wszystko podeptasz :) i kupa z tego będzie. A tak dwa razy fungi  4 - 5 razy robaczk ii wywalone na wszytko. Znam dużo gospodarstw co lecą programem i jest ok.

 

heh no może nie tak codziennej nie traktuj tak dosłownie pozdrawiam


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a te 2 zabiegi fungicydowe to kiedy jeden wiem ze na opadanie płatkow a ten drugi kiedy tez pewnie na wiosne bo na jesieni pryskalem caryxem 1 i to niby tez od grzyba troche jest hyba i na skrocenie a na wiosne co  ?i do robaczkow to na jesieni raz bylo od pchelki ziemnej itd a na wiosne od czego jeszcze

T1 - jesień 4-6 liści właściwych

T2 - wiosna - rosliny ok. 10-15 cm wysokości

T3 - opadający płatek

Terminy mogą się trochę różnić w zależności od stosowanych fungicydów


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Ile w procentach możemy stracić plonu jeżeli zrezygnujemy z T3 ? A na T2:  0.3-0.4l/ha Medax Top(chodzi mi o dobre skrócenie) + Tebu 1l  T3: Acanto i Tebu po 0,5l  dobrze zadziała ?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nie wiem ile można stracić, 10-20 %, ciezko mi określić

CO do Medaxu - nie stosowałem także nie wypowiem się

Acanto + Tebu daje dobre efekty


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

po co ta lustracja prawie codziennie ?  Zakładasz sobie program i lecisz   zaczniesz biegać po polu codziennie to wszystko podeptasz :) i kupa z tego będzie. A tak dwa razy fungi  4 - 5 razy robaczk ii wywalone na wszytko. Znam dużo gospodarstw co lecą programem i jest ok.

To aż 4-5 razy robaka pryskasz? Rok temu pryskałem 2x razem z innymi zabiegami, a w tym roku chyba 3x wyjdzie bo na jesieni do grzyba dodałem cyperkil ze względu na brak zaprawy. 

1x raz na chowacza i słodyszka dursban+ perytroid razem z grzybówką i odżywkami chyba 8 środków

2x raz na pryszczarka proteus + opadanie płatków

2 lata siałem rzepak i średnie plony z populacyjnego powyżej 4t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

u was na wschodzie to po czarnobylu nawet robale wygineły :) na dolnym ślasku ostatnio prawie nie ma zim. Więc naparzamy te robale jak głupki z nadziejąże wyginą :)


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

To aż 4-5 razy robaka pryskasz? Rok temu pryskałem 2x razem z innymi zabiegami, a w tym roku chyba 3x wyjdzie bo na jesieni do grzyba dodałem cyperkil ze względu na brak zaprawy. 

1x raz na chowacza i słodyszka dursban+ perytroid razem z grzybówką i odżywkami chyba 8 środków

2x raz na pryszczarka proteus + opadanie płatków

2 lata siałem rzepak i średnie plony z populacyjnego powyżej 4t.

 

a jakie nawozenie N i jakim nawozem i w jakich dawkach ? i pod korzen jakei nawozenie fosforowe i potasowe  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Pod korzeń (na sciernisko) lubofoska NPK+bor  3-9-19 417kg/ha (miało wyjść 500)   N12,5

N1 Saletrosan N26 S13  200kg/ha                                                                                       N52

N2 Saletra       N34          160kg/ha                                                                                       N54,4

N3 Saletra       N34           215kg/ha                                                                                      N73,1

                                                                                                                                  Razem   N192,01+coś tam z dolistnego

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Pierwszy raz na polu zawitał rzepak niema tego dużo 4ha  1ha populacyjny oraz 3ha mieszaniec. Stanowisko 90% 3a reszta 3b 4a, Ph6,5-7  po jęczmieniu jarym 3,4ha reszta po łubinie. Po żniwach ściernisko talerzowane 2x 

Nawożenie 40 N, 130 P, 220 K, 45 SO3 /ha połowa z tego pod pług (orka 35cm + wał) reszta pod agregat. Siew 30 i 31 Sierpnia, chwasty Butisan-Star 2,5l/ha

 

Został skrócony 2x Tebu 0,5l /ha robactwo gnatarz 0,5l/ha Nurelle

Odżywki dolistne wieloskładnikowe brak objawów niedoborów przed zimą. Chyba nie wygląda źle, porównując to co jest u sąsiadów. 

 

Ile dać wiosną azotu i siarki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj