tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

losktos    356

Skoro sądzicie że samo dokarmianie dolistne siarką nie wystarczy to co powiecie na to żeby na początku wegetacji sypnąć 70 kg/ha  ESTA Kieserit do tego jeszcze 50kg/ha dolistnie EPSO Top, dodam że przedsiewnie rzepak dostał ok. 10 kg/ha siarki razem z NPK. Myślicie że to wystarczy czy może kombinować z Saletrosanem lub Salmagiem? Plon jaki oczekuje to powyżej 4 t/ha :) 

Jak już to daj 100 kizerytu i bez tego dolistnego, bo zeby bezpiecznie podac taką ilość nawozu musisz jechać przynajmniej 2-3 razy.

A jeszcze prościej. Daj Saletrosan a później ze 2 zabiegi siarczanem magnezu i sprawa załatwiona


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2239

a zastanawiam sie czy np. bedzie dobrze dac wczesną wiosną saletrosan i tak za jakieś 5 dni dac drugą dawkę ale mocznika, tak ze 250 kg, chodzi o to ze tak szybko od pierwszej bo mocznik działa po dłuższym czasie i tak żeby druga dawka wyszła w porę co wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jak dla mnie lepszy saletrosan ze względu na inny stosunek N : S i mniejszy udział azotu azotanowego

 

 

a zastanawiam sie czy np. bedzie dobrze dac wczesną wiosną saletrosan i tak za jakieś 5 dni dac drugą dawkę ale mocznika, tak ze 250 kg, chodzi o to ze tak szybko od pierwszej bo mocznik działa po dłuższym czasie i tak żeby druga dawka wyszła w porę co wy na to?

 teoretycznie może być, ale chyba lepiej druga dawkę zrobić mimo wszystko saletrą po ok. 2 tyg od pierwszej. Mocznik w niskich temperaturach potrafi na prawdę długo "leżeć" w glebie zanim zacznie działać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Chyba zostanę przy saletrosanie w zeszłym roku zastosowałem pierwszy raz i dosyć pozytywne zuważyłem jego działanie. A poza tym tak jak mówisz @losktos yara sulfan ma mniej siarki i ma granule otoczkowane wapniem co może spowolnić rozpuszczalność i działanie azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Kolega @Slomek chyba w tym roku stosował Yara sulfan i jak dobrze kojarze to miał problemy z rozpuszczalnością. A co powiecie na RSM albo RSM+S? RSM+S nadałby się na pierwszą dawkę? W tym roku na pierwszą (troche spóźnioną) dawkę dałem 200l RSM i wydawało mi się to troche zamało więc po tygodniu dałem 150kg saletry i znowu po tygodniu na II dawke dałem 200 kg saletry, plon wyszedł około 4,5t. W tym roku na pierwszą dawkę dam chyba saletrosan a na drugą RSM. Co o tym myślicie :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja od 3 lat stosuję na 1 dawkę RSM z kilku powodów. Po pierwsze cena. Już mam kupione na przyszły sezon i RSM i saletrę i kilogram azotu w saletrze wychodzi ok 3.60 zł a w RSM 2.90 zł. To przy dawce 100 kg azotu na ha daje już oszczędność 70 zł/ha. Niby niewiele ale ziarnko do ziarnka...

Po drugie dokładnośc aplikacji. Wydajność pracy na pewno mniejsza ale przy 24M opryskiwaczu nie jest żle. 

I po trzecie Skład RSM czyli 3 formy azotu co nam daje zarówno natychmiastowe działanie formy saletrzanowej jak i długie działanie dwóch pozostałych. 

Brak prolemów z rozkładaniem bo nawóz natychmiast wsiąka w glebę. Moim zdaniem same zalety. Na drugą dawkę jadę saletrą bo boję się poparzeń, choć znajomi też próbowali i nie było większych problemów. A w thym roku miałem okazję porównać rzepak po rsm i saletrze bo mi troszkę zabrakło rsm i na 1 kawałku miałem połowę po rsm a połowe po saletrze i na moje oko zdecydowanie po rsm ładniejszy. Plolny osiągam 4.5 -5T z ha przy glebach 3b-4a.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kramer    0

W jaki sposób dajcie Rsm na rzepak ? Macie węże rozlewowe do opryskiwacza ? U mnie dopiero w tym roku jest blisko możliwość zakupu tego nawozu i dodatkowo z możliwością dzierżawy zbiornika i stąd moje zainteresowanie tematem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Staram się trafić ok 100 Kg N czyli ok 310 kg RSM32.

Co do sposobu rozlewania to ja kupiłem takie specjalne końcówki do rozlewania RSM (coś koło 6 zł szt) ale znajomy z powodzeniem stosuje zwykłe płaskie końcówki do oprysków. Stosuje czerwone dla wydajności i w miarę niskie ciśnienie dla grubej kropli.

Węże rozlewowe to na późniejsze dawki, ale są kłopotliwe w użyciu i drogie. Ja osobiście z tych względów RSM tylko na 1 dawkę stosuję a potem saletra. POdobnie w zbożach.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Kolego dopiero mam zamiar lać RSM i to wlasnie na druga dawke i tak samo w rzepaku jak i zbozach mozna stosowac w 2 dawce wez weży rozlewowych. Weze potrzebne na 3 dawke w zbozu lub qq.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Panowie u mnie rzepak kiepski tzn mały przebarwiony.Ratowałem go odżywkami fosforowymi,mocznik +siarczan mg_bor-ekekt nijaki.Ścięta słoma po pszenicy,nie dałem wogóle azotu.

Jakie nawożenie zastosować na wiosne aby pobudzić go ostro?Nie mam dużego doświadczenia,to mój 2 rzepak w życiu będzie jeśli nie wymarznie bez śniegu później.

W 2013 roku pierwsza dawka 15.04: 250kg saletry+100kg soli potasowej+50kg siarczanu mg(razem) 5 dni póżniej 200kg mocznika co dało ponad 3,9 t/ha.Wilgotność w normie ok 9% chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

daj na 1 strzal 300kg saletry lub z 400kg saletrosanu to go przebudzi dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jaka jest obsada, ile ma liści?

Nawożenie azotowe może być w postaci saletrosanu -(I dawka) i saletry (II dawka) -odpowiednio 350 kg i 300 kg/ha

I proponowałbym wykonać kilka zabiegów dolistnych, a mianowicie

mocznik(10-12%) + siarczan 5 kg + mikroelementy - jakieś 3 zabiegi

do tego oczywiście bor (ok.500-600 g/ha), możesz też spróbować jakiś stymulator wzrostu zaraz po ruszeniu wegetacji kiedy tylko temperatury w miare się unormują


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Saletrosan zadziała wystarczająco szybko tak jak saletra?Taki miałem plan go dać ale boje sie że wolniej działa..Mocznik w 2 dawce sobie odpuścić?

Co do odżywek to postaram sie w miare możliwości dać wcześnie jak będe mógł wiechać.Nie liczyłem roślin ale jest w miare ok,liście małe ok 6 może,w niektórych miejscach jest lepiej,wniektórych gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Panowie u mnie rzepak kiepski tzn mały przebarwiony.Ratowałem go odżywkami fosforowymi,mocznik +siarczan mg_bor-ekekt nijaki.Ścięta słoma po pszenicy,nie dałem wogóle azotu.

 

jak scieta sloma po pszenicy i nie dales azotu wogole tzn ze na slome scieta konieczine trzeba dawac azot i w jakiej formie ? a azot dales przeciez na jesieni sie nawozi np polifoska czy inne tez maja cos azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Dałem polifoske ponad 200kg +krede gran polcalc-700kg/ha może to wapno zaszkodziło na te susze(kuj-pom)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Wapno razem z PK ? kiepski pomysł. Powinno być co najmniej 2-3 tygodnie odstępu.

Wg. mnie pierwszy błąd to brak azotu na ścięta słomę, drugi błąd to podanie fosforu i potasu razem z wapnem.

Temu rzepakowi wszystkiego brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Wapno razem z PK ? kiepski pomysł. Powinno być co najmniej 2-3 tygodnie odstępu.

Wg. mnie pierwszy błąd to brak azotu na ścięta słomę, drugi błąd to podanie fosforu i potasu razem z wapnem.

Temu rzepakowi wszystkiego brakuje.

 

to zawsze jak sie zetnie slome np po zbozu i chce sie rzepak siac to powinno sie dac na ta scieta slome azot ? i w jakiej  formie i ile czy moze byc np opryskane mocznikiem i ile kg mocznika na ha >?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

to zawsze jak sie zetnie slome np po zbozu i chce sie rzepak siac to powinno sie dac na ta scieta slome azot ? i w jakiej  formie i ile czy moze byc np opryskane mocznikiem i ile kg mocznika na ha >?

 

Nie ma znaczenia czy checz siać rzepak czy zboże czy cokolwiek innego, zawsze powinno się ściętą słomę posypać (lub polać rsm jak kto woli) azotem żeby przyspieszyć jej rozkład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Saletrosan zadziała wystarczająco szybko tak jak saletra?Taki miałem plan go dać ale boje sie że wolniej działa..Mocznik w 2 dawce sobie odpuścić?

Co do odżywek to postaram sie w miare możliwości dać wcześnie jak będe mógł wiechać.Nie liczyłem roślin ale jest w miare ok,liście małe ok 6 może,w niektórych miejscach jest lepiej,wniektórych gorzej.

 

saletrosan nie zadziała tak szybko jak saletra, ale podany stosunkowo wcześnie też dobrze działa. W tym terminie raczej wody nie brakuje także nie powinno być problemu z rozpuszczalnością. Ale jako że pisałeś o słabym rzepaku to wspomniałem o opryskach dolistnych azotem.

Można by jeszcze zrobić w ten sposób że najpierw zastosować saletrosan w ilości np. 300 kg a za ok. 5 dni podać 100 kg saletry i za ok. 1,5-2 tyg ostatnia dawka ok. 250 kg saletry. Wybór należy do Ciebie

 

Dałem polifoske ponad 200kg +krede gran polcalc-700kg/ha może to wapno zaszkodziło na te susze(kuj-pom)

wapno mogło zaszkodzić w ten sposób że zablokowało fosfor.

dałeś to wszystko razem?

Ja też dawałem nawozy PK i wapno pod rzepak w niewielkim odstępie czasowym ale wapno dawałem na ścierń pod agregat podorywkowy a nawozy PK dopiero po orce przed uprawą przedsiewną i jest ok.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Tak zrobie.Dam ok 250kg saletrosanu+100-150 saletry.

Co do wapna to zawsze sypałem na ścierń właśnie przed orką ateraz jak przeczytałem ulotke tego Polcalcu to zdecydowałem sie dostosowac do zasad i źle na tym wyszedłem:

 

Stosowanie: Produkt należy wysiewać podobnie jak inne nawozy granulowane przy pomocy standardowych rozsiewaczy rolniczych. Produkt ten idealnie nadaje się także do wapnowania pogłównego. Produkt ma właściwości odkwaszające skoncentrowane w małej dawce  pod konkretną uprawę. Produkt należy wysiewać pogłównie, posiewnie lub przedsiewnie pod agregat. Nie należy wysiewać granulatu pod orkę – mieszanie z glebą jest niewskazane – lepiej zastosować na wierzch na wyrównane pole i pozostawić granulat by się rozłożył i przesączył wgłąb humusu wraz z wodą opadową

 

Mieszanie z innymi nawozami:Produkt granulowany można bez obaw mieszać z innymi nawozami granulowanymi oraz innymi nawozami (pylistymi, płynnymi itp.) za wyjątkiem:saletry amonowej, obornika, fosforanu amonu (granulowanym), siarczanem amonu (pylistym) i Super Fosfatem (pylistym). Aplikację wapna granulowanego z wyżej wymienionymi nawozami sztucznymi należy poprzedzić odstępem czasowym minimum dwóch tygodni a z obornikiem minimum 4 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie wiem ile w tym prawdy ale w internecie spotkałem sie również z tabelami gdzie pisza ze wapno weglanowe mozna mieszac z polifoska a z polidapem juz nie. Nie wiem czy chodzi o skład czy może jest to kwestia ze granulat to mieszanina wielu makroelementów ale niby mozna z polifoska węglan mieszać. Nie wiem jak jest w rzeczywistości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj