tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

warchest    253

Ja w tym roku przy 170N 4,7t/ha miałem, sąsiad dał coś ponad 180N w czystym i 5t/ha miał.  na wiosnę  już zaplanowane 184kg w czystym.

 

ale tam tak podawali w zaleceniach to po c opodawac zanizone zalecenia ? to co dajesz i w jakich dawkach ? i czy pierwsza dawka musi byc koniecznie wieksza od 2 dawki azotu ? i czy lepiej na rzepak saletrosan czy saletre bo mi mowiono ze saletrosan lepiej bo ma jeszcze siarke a rzepak ponoc potrzebuje siarki to co w koncu na wiosne na rzepak najlepiej dac czy saletre dawac czy saletrosan czy co innego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nie ma jednej stale określonej reguły, wszystko zależy od panujących warunków

jeżeli masz słabą plantacje potrzebującą przysłowiowego "kopa azotowego" lub późno na wiosnę wejdziesz w pole to ze względu na azot lepsza będzie saletra, siarke można dostarczyć w innych nawozach lub dolistnie (część)

jeżeli zaś masz plantacje optymalnie rozwiniętą i wejdziesz z rozsiewaczem w optymalnym terminie to wtedy jak najbardziej saletrosan


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

aha a pierwsza dawka powinna byc wieksza a ja planuje dac 300 kg saletrosanu tj 78 n juz kupiony i 200 lub 250 kg saletry 68 85 kg azotu to tak by moglo byc ze 2 dawka wieksza ? no rzepak za pieknie nie powscodzil ale zle nie jest bo to mieszaniec 1 dawke juz w lutym mozna dawac ? a druga kiedy ?

a saletrosanu z saletra nie mozna mieszac ? ?


ja mam dk extorm rzepak i http://www.monsanto.pl/nasiona-dekalb/nasiona-rzepaku-ozimego/odmiany-mieszancowe/dk-exstorm tu pisza w rekomendacjach ze pierwsza dawka 80 kg a najlepiej plonuje od 120 do 160 kg azotu to po co niby by mieli zanizac akurat u tej odmiany azot  u innych jest do 180 kg wiec hyba powinno byc dobrze bardzo bym chcial plon uzyskac choc zblizony do 4 ton

Edytowano przez warchest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nie wiem czy jest reguła na to czy pierwsza dawka ma być wyższa.. u mnie z reguły obie dawki są zbliżone a nawet druga trochę wyzsza, chyba ze słaba plantacja po zimie to wtedy pierwsza dawka wysoka.

ja pierwszą dawkę daje w pierwszych dniach marca a drugą ok. 2 tyg. po pierwszej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ok dzieki a jeszcze jakies odzywki powinno sie dac czyli mikroelementy i to mozna dac z np grzybowka na opadanie platkow czy wczesniej pytam sie tak bo rzepak mieszancowy uprawiamy po raz pierwszy a zwykly to mielismy z 5 lat temu i slabo wtedy nam wychodzil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

na opadanie płatków to już mija się z celem. Wszelkie odżywki do fazy zielonego pąka włacznie. Później to już grzybówka i ochrona przed szkodnikami


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Daj na pierwszą dawkę 300 kg saletrosanu, a drugą zobaczysz sam w jakim stanie będzie roślina. Ja osobiście wychodzę z takiego założenia ,że lepiej dać troszkę drożej za azot z siarką lub magnezem niż kupować czysty i 10 razy z odżywkami jeżdzić. A co do mojego nawożenia to na pierwszy strzał Saletrosan , a na drugi saletra, saletrzak , i mocznik. A co do odżywek to przy skracaniu mikrokompleks +bor, to samo na zielony pąk razem ze zwalczaniem słodyszka (choć ten rok był specyficzny słodyszka nie było dużo i zabiegu nie robiłem), a na opadanie tylko robak i grzyb.

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli na wiosne opryskami trzeba wjezdzac tak na jesieni dawalem caryx to na wiosne trzeba jeszcze raz dawac koniecznie bo po co sie daje drugi raz ? a pozniej slodyszek jest tylko czy jeszcze cos hyba jeszcze chowacz jest i na opadanie co za robak jest ? a ty salete salettrzak i mocznik mieszasz na 2 dawke ? ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

jak tylko zrobi sie ciepło masz chowacze, póżniej na zielony pąk słodyszek, a jak zacznie kwitnąć jest nalot chowacza podobnika i pryszczarka. Jeżeli chodzi o skracanie to caryx w pełnej dawce jest za mocny i słaby w ochronie grzybowej. A na wiosnę musisz i tak jechać od grzyba 2 razy. A co do drugiej dawki nie mieszam jeżdżę oddzielnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli na skracanie niekoniecznie musi byc caryx moze byc sama grzybowka bez skracania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Na jesień najlepiej 0.5l caryx + 0,5l tebu jak rzepak ma 4 liście, a na wiosnę jak ma 10-20cm. a ja robię samym tebu na wiosnę jak tylko odbuduję rozetę i jest odpowiednia temp. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Ja na wiosnę planuje następujące nawożenie I dawka 300 kg Saletrosanu, II 200 kg Saletry, III 200 kg Saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nie widzę sensu rozbijania saletry na 2 razy. Zwiększ troszkę saletrosan (tak do 350) a saletre daj na raz (np. 300 kg)

Chyba że masz piaszczyste przepuszczalne gleby - wtedy taki podział jest uzasadniony


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy podanie rzepakowi na wiosnę siarki w postaci siarczanu amonu przyniesie za sobą więcej niepożądanych skutków niż podanie jej w postaci np. saletrosanu albo polifoski 21. Wiem, że saletrosan posiada więcej azotu, chodzi mi tylko o to czy siarka z siarczanu amonu bardziej niekorzystnie wpływa na glebę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Saletrosan nie jest niczym innym jak połączenie saletry z siarczanem amonu, więc wpływ jest taki sam (tzn. dość pokaźne zakwaszenie gleby).


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Według mnie siarke lepiej jest uzupełnić dolistnie siarczanem magnezu przy okazji jakiegoś oprysku

Edytowano przez JD1188

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie prawda. Dając saletrosan na poczatku marca siarka wspomaga pobieranie azotu a do pierwszego oprysku siraczanem magnezu masz przecież jeszcze pare tygodni. Po za tym od razu zaspokajasz potrzeby rzepaku na siarke a jak wiadomo ma dość spore.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Czy warto wiosną dawać sól potasową? Przedsiewnie poszło 400kg polifoski 6, celuje w plon >4t. Ziemia ma raczej niską zasobność potasu w dodatku część działki jest piaszczysta.

Jeśli dawać to w jakiej dawce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Według mnie siarke lepiej jest uzupełnić dolistnie siarczanem magnezu przy okazji jakiegoś oprysku

40-70 kg/ha siarki dolistnie , ciekawe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Czy warto wiosną dawać sól potasową? Przedsiewnie poszło 400kg polifoski 6, celuje w plon >4t. Ziemia ma raczej niską zasobność potasu w dodatku część działki jest piaszczysta.

Jeśli dawać to w jakiej dawce ?

Na glebach zwięzłych raczej mija się z celem, ale jeżeli mówisz że masz część działki piaszczystą to może warto by się pokusić sypnąć po te100 kg soli


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ziema raczej dość lekka w uprawie, głównie III i IV klasa, tylko 1-1,5ha IV i V klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

sypnij tak jak pisze losktos 100kg soli potasowej bardzo wczesną wiosną + 100kg kizerytu - ja tak robię, a ziemie mam przeważnie IV klasy i plony powyżej 4t/ha + odpowiednie nawożenie azotowe i ochrona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Skoro sądzicie że samo dokarmianie dolistne siarką nie wystarczy to co powiecie na to żeby na początku wegetacji sypnąć 70 kg/ha  ESTA Kieserit do tego jeszcze 50kg/ha dolistnie EPSO Top, dodam że przedsiewnie rzepak dostał ok. 10 kg/ha siarki razem z NPK. Myślicie że to wystarczy czy może kombinować z Saletrosanem lub Salmagiem? Plon jaki oczekuje to powyżej 4 t/ha :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

daj 350kg/ha saletrosanu na pierszwszą dawkę i 100kg/ha kizerytu w tym samym czasie co saletrosan lub wcześniej i będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj