tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
aro1975    324

ubezpiecz i nie przejmuj się miałem podobny 2 lata temu (o podobnym wyglądzie na jesieni) + tak jak losktos pisze nawożenie saletrosanem na pierwszą dawkę, na drugą saletra + pełna ochrona, odżywki i dał 4,6t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja swój zostawiam i nie będę nic kombinował, bo można zaszkodzić jak się rośliny rozhartuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Sama siarkę można rzucać bo i tak długo się rozpuszcza. 

@torez rzucasz 100kg/ha mocznika zawsze czy dana ilość N/t przyoranej słomy?? W tym roku 6kgN/t słomy pod talerzówkę i gdzie niegdzie widać już żółte padnięte liście. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

wiem, że polifoska 6 zawiera 7% (7kg) so3 w 100kg nawozu, co w moim przypadku daje 24,5kg so3 + przedplon (żyto) zostawia około 5kg/ha so3 + odżywki - sumując można przyjąć 30kg/ha so3 x 0,4 (przelicznik) = 12kg/ha - to mało na jesień?

 

to jaki nawóz stosujesz na jesień że tyle siarki w formie S wprowadzasz?

ja w całym cyklu produkcyjnym wprowadzam około 170-200kg so3 (68-80 kg s) i plony mam w granicach 4,5t-5t/ha, teoria mówi że rzepak potrzebuje około 60-70kg s/ha

na wiosnę daję saletrosan + kizeryt

W nawożeniu przyjmuje się plan racjonalnego nawożenia z min. wyprzedzeniem na 3 lata, a dawka jesienna wg mnie oscyluje w granicach 30-40kg/S/ha. Oczywistym jest fakt, iż zakładam z góry plon min. 4t/ha.

 

To jaki konkretnie nawóz stosuję jesienia, nie ma wielkiego znaczenia (superfosfat 19), bo jak mówiłem wcześniej na proporcje ma się szereg innych ważnych czynników jak np. nawożenie siarką pogłównie pszenicy ozimej jako przedplon siarczanem amonu.

 

Nie twierdzę, że saletrosan jest złym nawozem.

Tyle, że kolego loktos, stosując saletrosan w pierwszej dawce identycznie jesteś zmuszony do zapodania drugiej za 2-3-4 tygodnie w zależności od stanu plantacji jak i przebiegu pogody.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a to na 1 dawke polecacie saletrosan lepszy niz saletra ? i jak najwczesniej trzeba go wysiac tak jak saletre ? a i jak kizeryt do rzepaku dawac czy nie jak uwazacie i w jakich ilosciach i w ktorej dawce kizeryt czy w 1 zmieszac czy w 2 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Widzę ,że mocny bum zrobił się na siarkę. U mnie znajomy jedzie samą saletrą i ma plony identyczne jak Ci co stosują S+N. A dla przykładu na jesień siarki daję tyle co w fosforanie. a na wiosnę na jednym polu 300kg saletrosanu +150 saletry + 100kg moczniak, a na drugim 185kg saletrosanu 125kg saletrzak z borem i druga dawka 150 saletra i 100 mocznik. co do plonu była różnica 700kg na korzyść drugiego kawałka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

torez zgadzam się co do planu nawożenia - pod każda roślinę daję siarkę.

w ilu dawkach dajesz azot na wiosnę?

 


a to na 1 dawke polecacie saletrosan lepszy niz saletra ? i jak najwczesniej trzeba go wysiac tak jak saletre ? a i jak kizeryt do rzepaku dawac czy nie jak uwazacie i w jakich ilosciach i w ktorej dawce kizeryt czy w 1 zmieszac czy w 2 ?

 

kizeryt dajesz przed pierwszą dawką azotu - ja daję 100kg/ha + 100kg/ha soli potasowej - jeżdżę 2 razy. azot na pierwszą saletrosan, a na drugą saletra - i na tym koniec z azotem doglebowo
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ale ja mowie na rzepak na wiosne na wierzch to sol daje sie doglebowo a kizeryt na wierzch to z saletrosanem mozna czy jak bo w rzepak to trzeba jak najwczesniej wejsc z azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a to na 1 dawke polecacie saletrosan lepszy niz saletra ? i jak najwczesniej trzeba go wysiac tak jak saletre ? a i jak kizeryt do rzepaku dawac czy nie jak uwazacie i w jakich ilosciach i w ktorej dawce kizeryt czy w 1 zmieszac czy w 2 ?

ja na pierwszą dawkę polecam saletrosan. Możesz go wysiewać a nawet trzeba wcześniej niż saletre. Mniejszy udział N azotanwego - nie rozhartowuje tak szybko roślin, większy udział N amonowego - brak strat z racji wymywania i lepsze działanie w niskich temperaturach


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczek098    15

Reasumując jest sens wjeżdżać teraz w listopadzie jeszcze kizerytem czy poczekać do wiosny i razem Z ''N" go podać ? i jak to się ma do zbóż ,  też w takiej samej ilości na wiosne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Jesli to gleba o dość dużej zwięzłości to smiało dawaj jesienio. Napewno bedziesz mugł liczyć na wiekszą efektywność niż w przypadku dawkowania wiosennego (uwzgledniając w tym wymycie). Ale nie glupiej z dawkami 250- 300 kg w zupełności wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

w jaki sposób wprowadzacie siarkę do rzepaku?

Przygotowuje sobie listę nawozów na wiosnę i tak liczę i liczę to najtaniej wychodzi siarczan amonu, tylko że sieje sie go tragicznie...

macie jakieś sprawdzone mikstury w tym temacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

ja na pierwszą dawkę polecam saletrosan. Możesz go wysiewać a nawet trzeba wcześniej niż saletre. Mniejszy udział N azotanwego - nie rozhartowuje tak szybko roślin, większy udział N amonowego - brak strat z racji wymywania i lepsze działanie w niskich temperaturach

Właśnie bede chciał na wiosne zastosowac saletrosan. Dam po 300kg na hektar to wyjdzie ponad 75 kg N więc na pierwszą dawkę wystarczy. A ile drugiej dawki? Saletra czy mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Właśnie bede chciał na wiosne zastosowac saletrosan. Dam po 300kg na hektar to wyjdzie ponad 75 kg N więc na pierwszą dawkę wystarczy. A ile drugiej dawki? Saletra czy mocznik?

ja daje 300 saletry


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Chyba ten saletrosan ma najlepszy stosunek N i S do ceny... Przymierzam się do 400kg na pierwsza dawkę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

U nas pierwsza dawka siarczan amonu z saletrą. Tylko jeszcze nie wiem jakie ilości. 150kg+200kg styknie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

celując w 4 t jeśli wcześniej nie była podawana siarka to może być jej troszkę mało, ale jakby wspomóc dolistnie to będzie ok


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

oczywiście dolistnie siarczan magnezu, u mnie w oprysku to tak samo niezbędne jak woda. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Witam.


Odświeżę temat. Trafiłem niedawno ofertę na chyba tanie odżywki, tyle że w dużych opakowaniach 1000L. Czy ktoś z was je stosował a jeśli tak to jakie wrażenie i efekty? Kusi mnie kupić takie opakowanie do spółki we 3 czy 4 z sąsiadami ale nie znamy tych odżywek. Co o nich sądzicie?


http://olx.pl/oferta...html#aefaa048e6


http://olx.pl/oferta...html#aefaa048e6


http://olx.pl/oferta...html#1122355d17


 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

U nas pierwsza dawka siarczan amonu z saletrą. Tylko jeszcze nie wiem jakie ilości. 150kg+200kg styknie?

 

w jaki sposób siejesz ten siarczan?

Bo z doświadczenia wiem że bardzo nierówno się wysiewa...

za rozsiewaczem jest grubo a na bokach słabo leci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Witam.

Odświeżę temat. Trafiłem niedawno ofertę na chyba tanie odżywki, tyle że w dużych opakowaniach 1000L. Czy ktoś z was je stosował a jeśli tak to jakie wrażenie i efekty? Kusi mnie kupić takie opakowanie do spółki we 3 czy 4 z sąsiadami ale nie znamy tych odżywek. Co o nich sądzicie?

http://olx.pl/oferta...html#aefaa048e6

http://olx.pl/oferta...html#aefaa048e6

http://olx.pl/oferta...html#1122355d17

Bardzo ciekawa oferta, chyba będziesz musiał jako pierwszy forumowicz zakupić i podzielić się w późniejszym czasie opinią :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

w jaki sposób siejesz ten siarczan?

Bo z doświadczenia wiem że bardzo nierówno się wysiewa...

za rozsiewaczem jest grubo a na bokach słabo leci...

 

Planowałem zmieszać przed siewem i w pole. Wcześniej nigdy nie siałem siarczanu amonu. Rozsiewacz unia mx1200 ścieżki na 15. Mam nadzieję, że da radę. Jak nie to będzie trzeba kombinować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Chyba że tak... Bo sam siarczan ciężko się sieje... Jego struktura powoduje to że się zapycha w rozsiewaczu... I trzeba co jakiś czas wyruszyć... U mnie ścieżki co 12 to po 2 tygodniach było widać że za kołami rzepak rośnie lanie po bokach słabiej... I tak co każdy przejazd... Ale za to dużym plusem jest to że nie ma nigdzie tańszej siarki niż siarczan amonu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj