tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
grego    385

Ciekawe jakie ceny proponują, ale pewno słabe bo i na giełdzie cienko to wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badi23    1

Czy toprex i na samosiewy w jednym zabiegu misbahul stosowac?

Jak daje agrawite comleat i sierczan magnezu. Co wysyłką proponujecie?

 

Wysłane z mojego LG-P710 przy użyciu Tapatalk 4

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Jest sens stosować jeszcze przed zimą kizeryt pod rzepak? Póki co dostał jedynie po siewie 350kg Polifoski6. Na wiosnę planuje azot z siarką (jakiś saletrosan albo sulfan).

Czy teraz wystarczy Mg i S z nawożenia dolistnego z mikroelementami czy dobrze byłoby dać kizerytu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja pryskałem bi58 nowy w dawce 0,4l/ha i po gnatarzu. możesz jeszcze zastosować pyrinex, dursban ewentualnie coś kontaktowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jest sens stosować jeszcze przed zimą kizeryt pod rzepak? Póki co dostał jedynie po siewie 350kg Polifoski6. Na wiosnę planuje azot z siarką (jakiś saletrosan albo sulfan).

 

Czy teraz wystarczy Mg i S z nawożenia dolistnego z mikroelementami czy dobrze byłoby dać kizerytu?

wystarczy nawożenie dolistne


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie zapomnij dodać boru do tego naworzenia dolistnego, poniewarz bor jest warznym mikroelementem dla rzepaku szczegulnie na jesieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

przypomnij mi czym objawia się niedobór boru?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

przetnij korzeń wzdłuż na pół i jak będzie brązowa dziura w górnej części to brak boru

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

niedobór boru równa się słaby system korzeniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

pojawiły się u mnie  niedobory N jest sęs jechać  jeszcze  mocznikiem w  oprysku , czy zostawić tak jak jest do wiosny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

też się zastanawiam nad mała dawką azotu, może warto jeszcze dolistnie prysnąć coś, do końca listopada

zapowiadają jeszcze dobrą pogodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
J4reck1    3

Witam

Mam taki nie małe zmartwienie. Mianowicie rzepak który rośnie u mnie zaczyna mieć fioletowe i trochę żółte liście. Ewidentnie brakuje fosforu i troche azotu. Czy jest sens wysiewac nawóz o tej porze przed zima ? Czy zostawić go do wiosny

Edytowano przez J4reck1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeżeli masz na myśli wysiewanie nawozu to nie ma to najmniejszego sensu, co do fosforu - nawet wiosną nie ma sensu go sypać. Co innego zabieg dolistny


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
J4reck1    3

Ale zastanawiam się czy podsypać coś saletrzakiem bo na drugim polu jest strasznie bordowo czerwony a mrozów nie ma jeszcze wiec powinien pobierać składniki pokarmowe spokojnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a u mnie tez na rzepaku zaczyna sie dziac to co u kolegi wyzej j4reck1 rzepak dostal dobre warunki na sciernisko wapniak (badania wykazaly ze pzoiom ph jest dobry ale troche wapniaka po 300 kg poszlo tak na wszelki wypadek ) i dostal po 150 kg soli potasowej i fosforanu amonu to duzo dostal potasu i fosforu tym bardziej ze w badaniach potasu i fosforu nie brakuje a rzepak co niektore liscie sie robia i zolte i troche fioletowe czemu to moze byc wina

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Witam

Mam taki nie małe zmartwienie. Mianowicie rzepak który rośnie u mnie zaczyna mieć fioletowe i trochę żółte liście. Ewidentnie brakuje fosforu i troche azotu. Czy jest sens wysiewac nawóz o tej porze przed zima ? Czy zostawić go do wiosny

A brałeś pod uwagę ewidentny brak siarki?

Wg mojej praktyki, rzepak mocno rozwinięty, szczególnie podczas przedłużającej się ciepłej jesieni, wykazuje szczególne zapotrzebowanie na siarkę już jesienia. Dlaczego w ten sposób? Otóż, azotu w glebie to ma pod dostatkiem. Ale, jeżeli siarki jest zbyt mało, pobieranie azotu przez rośliny maleje. Mało tego, kolejne nawożenie rzepaku jesienią pogłównie formą saletrzaną (saletra amonowa, canwill) spowoduje pewnego rodzaju zatrucie rośliny, z powodu akumulacji szkodliwych azotanów w komórkach, co skutkuje słabym przezimowaniem rzepaku. Poprostu bez siarki podany azot szkodzi roślinie zamiast jej pomóc. Tym samym sypanie o tej porze saletry canwillu mija się z celem i co gorsza spowoduje niekorzystny wpływ na dalszy rozwój rzepaku.

Jedyne wyjście to siarczan amonu.

Zawarta w nim siarka wyrówna stosunek S-N i azot z gleby będzie wykorzystany. Weż pod uwagę fakt, że rzepak jest rośliną siarkolubną. O azot z siarczanu się nie martwcie. Jest w formie amonowej, nie zaszkodzi roślinie pod żadnym względem. A wiosną znakomicie spełni swoją rolę.

Aby nie dopuścić do przebarwień jesiennych należy uważnie wyliczać zawartość siarki w glebie jak i jej zapotrzebowanie pod roślinę.

 

Edytowano przez TOREZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

a ile siarki pobiera jesienią, bo mój dostał 30kg SO3 doglebowo + odżywki i widoczne są niedobory azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Kolego aro1975

30kg SO3 to + - 12kg S.

Ja swojemu zapodałem 40kg S i jak narazie nie widzę żadnym przebarwień.

Przedplon pszenica ozima słoma cięta, mocznik 100kg/ha na rzysko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

więc, u mnie brakuje azotu, na pociętą słomę nic nie dałem, przedsiewnie pod pług 350kg polifoski 6 + 2 razy dolistnie mocznik - sumie ok 14kg - czekam do wiosny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

..ja  też  żałuję że nie  dałem  azotu na pociętą słomę...miałem nadzieję że  sam UG-Max załatwi sprawę...-nic bardziej mylnego.. niedobory azotu teraz spore :unsure: przedwczoraj dałem jeszcze 12kg mocznika w  oprysku- pomoże pewnie tyle  co umarłemu kadzidło-no ale próbuje może akurat coś  z tego będzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Aro1975

Brakuje Ci siarki kolego.

Poczytaj uważnie ile trójtlenku siarki w SO3 zawiera polifoska6 i policz na S.

Sam się przekonasz.

 

A i jeszcze jedno, dopisze bo zapomniałem.

Dla przykładu, saletrosan troche przereklamowany wg mnie pisze że ma w swym składzie "aż" 32,5 SO3, co dla mniej wprawionego oznacza "dużo". A to tylko około 10 S. A dajmy przykład na to siarczan amonu ma aż 60% SO3 czyli 20 S i to jest już coś.

Edytowano przez TOREZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

wiem, że polifoska 6 zawiera 7% (7kg) so3 w 100kg nawozu, co w moim przypadku daje 24,5kg so3 + przedplon (żyto) zostawia około 5kg/ha so3 + odżywki - sumując można przyjąć 30kg/ha so3 x 0,4 (przelicznik) = 12kg/ha - to mało na jesień?

 

to jaki nawóz stosujesz na jesień że tyle siarki w formie S wprowadzasz?

ja w całym cyklu produkcyjnym wprowadzam około 170-200kg so3 (68-80 kg s) i plony mam w granicach 4,5t-5t/ha, teoria mówi że rzepak potrzebuje około 60-70kg s/ha

na wiosnę daję saletrosan + kizeryt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

saletrosan ma 13 % czystej S

i przykładowo stosując 350 kg/ha na pierwszą dawkę wnosisz 91 kg N i 45,5 kg S w ten sposób w jednym przejeździe masz pokryte praktycznie całe zapotrzebowanie na S rzepaku i myśle że odpowiednią ilość N jak na pierwszą dawkę. Poza tym masz podany azot w dwu formach i to z mniejszym udziałem N azotanowego co nie rozhartowuje zbyt szybko roślin.

Stosując siarczan musisz dodać jakiś drugi nawóz dla uzupełnienia azotu, razem tego nie wysiejesz z innym nawozem i konieczne są 2 przejazdy.

Więc moim zdaniem saletrosan to nie jest zły nawóz jak na rzepak chociażby ze względu na stosunek N : S


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
J4reck1    3

ja podobnie zrobiłem jak koledzy piszą... A dokładnie, rzepak jest w dwóch kawałkach na jednym tam gdzie jest glinka to mowie są żółte oraz takie bordowo fioletowe liście ale tylko kawałeczkami i sporadycznie. Na ten kawałek poszło 295 kg/ha NPK(S) 7-18-28(11) trochę odzywki później a słoma była zebrana. O ból głowy przyprawia mnie drugi kawałek gdzie dostał tego samego nawozu 350 kg/ha i tyle samo odzywki tyle ze tutaj słoma nie została zebrana tylko rozdrobniona talerzówka i agregatem i przyorane bez mocznika niestety co wiem że było blędem bo rzepak w tych miejscach jest przyhamowany i jak pisałem mocno fioletowo-bordowy. Nakład na niego poszedł nie mały i nie wiem jak go jeszcze podratować przed zimą. Faktycznie to niedobór siarki? Prosze o pomoc i dobre porady 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj