tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

areknn    6

własnie dałem 600kg tarnogronu r i myśle ze bedzie dobrze własnie polifoski 6 ma tylko npk i trocha siarki a te mają jeszcze wapno bor siarka i magnes 600kg tarnogronu wyszo mi taniej niz 400kg polifoski 6

To teraz policz czysty składnik w tych nawozach i przy tych dawkach to zobaczysz ile mniej dałeś np fosforu w tym tarnogramie według polifoski i dopiero mów ze wyszło ci taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kserkses    2

nie wiem czy ktoś zauważył czym są zaprawiane nasiona w tym roku, otóż jest to zaprawa nasienna T (bądź coś podobnego ) znana już lat wieledziesiąt i kosztująca grosze. Jest zakaz stosowania zapraw insektycydowych ze względu na pszczoły, ale pokrewne substancje np. Mospilan można stosować nawet w czasie kwitnienia, w dodatku były to zaprawy drogie a nasiona siewne jakoś przez to nie staniały.

Jak zwykle jesteśmy po prostu jesteśmy okradani bo w ochronę środowiska to może wierzą człekokształtne bezmózgi !


<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

To w końcu co dać w ziemie pod rzepak? sieje 2 ha ,na jednym będzie po jęczmieniu a na drugim po rzepaku,niestety inaczej się nie da, Juz pogubiłem sie z tym wszystkim,każdy pisze co innego :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

pod rzepak testowałem różne nawozy i najlepsza jest Polifoska M ja daje 450 kg / ha i rzepak jest nawet do 6 ton mój rekord to 6280kg / ha wiem co mówię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

mikua co bysnie dał bedzie dobrze bo lepsze to niż nic nie dac. dajesz to na co cie stac i masz dostepne w okolicy. dobry wybór to oprócz NPK jeszcze siarka i wapń z magnezem. szczególnie siarka jest ważna dla rzepaku a rzepak łyka jej do 15kg na 1tone nasion. siarka zaastosowana w npk wychodzi taniej niż w nawozach azotowych na wiosne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

A NPK 7-20- 30 będzie dobry? czy lepiej posiać fosforan amonu i sól?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Będzie bardzo dobry a jaki nawóz masz na myśli o tym składzie bo ja ci polecam Polifoske M bo ten nawóz co napisałeś to ma magnez i siarkę czy nie ??? jak nie to troche cienko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

co powiecie na zbyt rzadki siew bo odwaliłem numer i nie zrobiłem próby kreconej na druga odmiane pierwszy siałem VISBY i było ok a drugiej odmiany wyszło mi 35 roslin na m2 :( Teraz juz nie dosieje jest to hybryda LG ARTOGA optymalna obsada to 45-50. Posżło mi o około 0,5kg za mało na hektar.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

polifoska M kosztuje około 1600zł/t

Lubofoska rzepak około 1000zł gdzie mogę wyliczyć ile kosztuje np azot w kazdym z tych nawozów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rk1    5

co powiecie na zbyt rzadki siew bo odwaliłem numer i nie zrobiłem próby kreconej na druga odmiane pierwszy siałem VISBY i było ok a drugiej odmiany wyszło mi 35 roslin na m2 :( Teraz juz nie dosieje jest to hybryda LG ARTOGA optymalna obsada to 45-50. Posżło mi o około 0,5kg za mało na hektar.

 

Nic mu nie będzie ja w tamtym roku zasiałem jedną odmianę też o około 0,5 kg/ha za mało i posypała lepiej niż na pozostałych polach (o tym plonie to jeszcze może zadecydowało to że było to najlepsze stanowisko na tym polu jakie miałem w zeszłym roku). Z innej beczki hodowcy z dekalab sieją rzepak hybrydowy w trzech gęstościach 25 45 i 55 roślin na m kwadratowy mimo że zalecane jest np 35-45 roślin i plony są porównywalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Lubofos pod rzepak:

 

azot ( N ) 3,5% ( forma amonowa)

fosfor ( P ) 10 %

potas ( K ) 18,5 %

wapń ( CaO ) 6 %

siarka ( SO3 ) 17 %

tlenek magnezu ( MgO )2,5 %

bor ( B ) 0,02 %

cynk ( Zn ) 0,24 %

mikroelementy ( miedź, mangan, cynk )

 

Polifoska M

 

azot ( N ) 5 %

fosfor ( P ) 16 %

potas ( K ) 24 %

magnez ( MgO ) 4%

siarka ( SO3) 7 %

 

Co lepsze?

Edytowano przez Mikua

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

lubofos pod rzepak tylko minimum 400 kg na ha. a na wiosne jeszcze ze 100-150 kg soli potasowej i bedzie git

 

biały 2005 taka obsada jest ok . rzepak bedzie miał wiecej miejsca i nie bedzie ze soba konkurował skrócony odwdzieczy sie liczbą rozgałezien. ja tak sieje w rozstawie co jeden lejek i na plony nie narzekam siejąc populacyjne odmiany nie zeszłem poniżej 3,3t/ha

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Po Lubofosie jeszcze solą sypać ? Przecież ten nawóz akurat potasu w stosunku do fosforu i azotu ma bardzo dużo nawet za dużo, jeśli już to bym właśnie na jesień dodał fosforu bo tego ma jak na lekarstwo zresztą dlatego taka cena. Jeśli ktoś chce solą sypać na wiosnę to jesienią trzeba wybrać nawóz o podobnym stosunku P i K np Polifoska 8

 

Wszyscy zbieracie słomę, że nikt w zasadzie nie uwzględnia jej w nawożeniu przecież tam mamy dobre 100kg soli potasowej albo i więcej?

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

A ja dałem 3 tony bialfoski na 7 ha npk 5 20 30 i 600 kg mocznika na słome po jęczmieniu jarym plon ok 7,5 tony ziarna, wszystko na ścierńisko i poszła talerzówka. Myśle że starczy, rok temu dałem 5 t/ha wapna caomg 36-16 a na wiosne przed jęczmieniem 20m3 gnojowicy, co wy na to nawożenie? Siać hybryde czy populacje? mam chęć na visby dobra odmiana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Po Lubofosie jeszcze solą sypać ? Przecież ten nawóz akurat potasu w stosunku do fosforu i azotu ma bardzo dużo nawet za dużo, jeśli już to bym właśnie na jesień dodał fosforu bo tego ma jak na lekarstwo zresztą dlatego taka cena. Jeśli ktoś chce solą sypać na wiosnę to jesienią trzeba wybrać nawóz o podobnym stosunku P i K np Polifoska 8

 

Wszyscy zbieracie słomę, że nikt w zasadzie nie uwzględnia jej w nawożeniu przecież tam mamy dobre 100kg soli potasowej albo i więcej?

 

pomyliłem sie patrzałem na skład m -minimum 600kg lubofoski a co do soli to znasz zapotrzebowanie rzepaku na ten pierwiastek? że piszesz w sposób taki jakby to było swiętokradztwo jakies. ja sypie sól od trzech lat na wiosne 2 dawke. zalecane jest to nawet na lżejsze gleby żeby uniknąc wymycia . a polifoska 8 to jeden wielki pomyłek z tkimi proporcjami i ceną 6 o wiele lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

A myslisz że Police dla jaj robią sobie takie proporcje? Po to są różne rodzaje Polifosek aby można było odpowiednio dopasować nawóz do zasobności gleby jaką posiadamy, a nie sypać np. 200kg K przy wysokiej zasobności gleby i przy pociętej słomie ale do tego trzeba mieć zrobione badania. Mówisz, że polifoska 6 jest dużo tańsza pod jakim względem? Fosfor jest najdroższym składnikiem więc się nie dziw, że nawozy z dużą jego zawartością są drogie, potas jest dość tanim składnikiem. Polifoska 8 jest typowym nawozem na glebę o niskiej zawartości fosforu i dużej potasu tak jak np u mnie jest i w takim wypadku sypanie nawozu 10P i 18K jest bezsensem bo będzie jeszcze większy niedobór fosforu i jeszcze większa zawartość potasu która może pójść w rów. Pozatym co innego sypac drugi raz potas, a co innego podzielić dawkę tą dawkę na wiosnę

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

tylko nie każdy mam glebę zasobną w potas i zostawia słomę na polu. u mnie jest odwrotnie z zasobnością i dlatego też sypnę sól późną jesienią. i kolega z tego co wyczytałem twierdzi ze 6 jest dużo LEPSZA a nie tańsza

zapewne chodziło mu o stosunek poszczególnych składników który bardziej odpowiada zapotrzebowaniu np rzepaku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczek098    15

Witam , kolega wcześniej pisał że posiał za rzadko a co w przypadku kiedy jest za gęsto ? chciałem część posiać monolita z centrali i część swojego próba kręcona była wyszło idealnie po zasypaniu swoim materiałem również zrobiłem próbe niby wagowo się zgadzało ale po kilku przejazdach zorientowałem się , że coś za szybko go ubywało widać mój był nieco drobniejszy i wysiewało go znacznie więcej co prawda z 6h gdzieś na 1h mam lub będę miał( bo siałem w sobote)duzo gęstrzy bronować go tylko kiedy na wiosnę czy jeszcze jesienią ? czy może inny sposób ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

tylko nie każdy mam glebę zasobną w potas i zostawia słomę na polu. u mnie jest odwrotnie z zasobnością i dlatego też sypnę sól późną jesienią. i kolega z tego co wyczytałem twierdzi ze 6 jest dużo LEPSZA a nie tańsza

zapewne chodziło mu o stosunek poszczególnych składników który bardziej odpowiada zapotrzebowaniu np rzepaku...

 

 

Ja jakoś o cenie też wyczytałem, ale nie o to chodzi. Ogólnie dobrze piszesz wszystko zależy od zasobności gleby jaką mamy, ale nie można odrazu stwierdzić że jeden czy drugi nawóz jest gorszy. Jeśli z potasem jest słabo względem fosforu to i Polifoska 6 nie będzie odpowiednia bo rzepak potrzebuje około 2 razy tyle potasu niż fosforu i odpowiedniejsza będzie np Polifoska 4, która przecież jest sporo tańsza od 6 czy 8.

Ja zaraz po zebraniu rzepaku zrobiłem badania gleby i mimo iż rzepak ma tak duże wymagania co do potasu to jego zasobność była nadal wysoka mimo iż jesienią dostał tylko 60kg K ale fosforu były za to śladowe ilości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

kupiłem rzepak scherlock kws i zaprawiony był zaprawą T75 DS/WS nasiona były pomarańczowe paczka była orginalna spotkał sie Ktos kiedys z ta zaprawą w rzepaku?


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Quartz kws też tak nieciekawie wyglądał, ogólnie z tymi zaprawami to nieźle pojechali w tym roku, wycofali najlepszą zaprawę Cruiser, ale producenci ani myśleli obniżyć ceny i mamy je takie same jak rok temu, a na zaprawie mają oszczędności kilkudziesięciu zł za jednostkę. Może wyszli z założenia, że rolnik i tak sie nie kapnie więc po co obniżać ceny. Dodatkowo dojdą jeszcze koszty zabiegów nalistnych 4-5 razy droższych niż zeszłoroczna zaprawa, która była w cenie rzepaku. Ciekawe czy wszyscy rolnicy o tym wiedzą bo jeżdżąc do hurtowni nie słyszałem aby informowali kupujących, choć nie wydaje mi się aby to ukrywali bo przecież na sprzedaży insektycydów też zarobią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Też siałem szerloka, i takie sobie te nasiona pomarańczowe.

Nie mam co wierzyć że teraz to tylko będziemy pryskać od robaka 4-5 razy, to bajki, zawsze sieje parę ha zwykłym rzepakiem, ze swoich zbiorów, sam zaprawiam jakoś zaprawa i jeszcze nigdy nie pryskałem insektycydem w jesieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi76    5

Panowie mam taki dylemat, rzepak posiany w sobotę, pod korzeń dostał 200kg polifoski 8, dwa tyg. temu dałem próbki ziemi do analizy ale przez święto wyniki były dopiero wczoraj i okazało się że mam za mało potasu i teraz pytanie jak najlepiej go uzupełnić, czy sól można rozsiać pogłównie? zrobić to teraz czy poczekać aż rzepak wzejdzie ? dodam że trochę mi szkoda ruszać tego bronami bo mam ścieżki porobione.

Edytowano przez waldi76

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ja sól daję na wiosnę, oprócz NPK jesienią daję na rzepak wiosną (wczesna wiosną) 100 kg soli. Na twoim miejscu poczekał bym do wiosny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj