tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

Jesienią dostał 0.3 toprexu a pozatym zawsze daje antywylegacz na rzepak.

Nie kombinuj za bardzo, jak zaczynałem swoja przygodę z rolnictwem to tez myślałem że stosowanie kombinacji przyniesie wymierne korzyści a potem się okazywało że czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Wiosna też możesz dać toprex tyle że w dawce 0,5l/ha w fazie 10-15cm powinien zadziałac bdb. Ten antywylegacz w formie CCC to możesz sobie podarować. Z tego co mówiłeś to mieszanina caryxu z tebu też wypada dobrze.

Co zrobić, jeśli pogoda się pogorszyła, nadają od 8 do 14 stopni, a rzepak rośnie jak szalony i wypadałoby go skrócić. Miałem zamiar stosować Toprex i go zakupiłem, ale na taki 20cm pęd główny, to chyba za mało te 0,5l Toprexu, jak myślicie co dodać, aby wzmocnić działanie regulacyjne wzrost?

Jeżeli toprex jest dany w odpowiedniej fazie 10-15 cm to skraca o ok 20-25cm. Termin dość wczesny, jakiś Niemiec w artykule pisał że jest to związane z tym że toprex działa częściowo doglebowo, nie wierze za bardzo w tą tezę. Jak rzepak tak ruszył to toprex może trochę słabiej skrócić, każdy dzień do pąkowania to skrócenie o 1cm, więc sobie wykalkuluj ile w stanie jest skrócić toprex.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    4

tomek73

 

Napisany Dzisiaj, 20:05

Ja na wiosnę daję Caryx, w tamtym roku 0,8 i karben, i to było za dużo, teraz 0,5 + tubu 430 w dawce 0,2.

 

czemu za dużo ? za mocno skróciło

ja planuję 0,65 caryx + tebu 0,65 ale jeszcze tego nie próbowałem

Edytowano przez Pandanus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

A jak tam u was panowie z żerowaniem chowaczy ?

 

Dziś byłem na "plantacji" nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów chorób i szkodników (rzepak po raz pierwszy od może 20 lat na tym polu) , ale bardzo dużo chwastów dwuliściennych ;)

Czytam ,że stosujecie oprysk Galera 335 sl , jakie to koszty / ha ? widzę ,że ma szerokie spektrum działania (w teorii) a w praktyce jak sobie radzi z chwastami ?

 

U mnie dopiero wczoraj popadało , do tej pory było wręcz sucho więc dopiero przy następnej fali ciepłego powietrza rzepak ruszy do góry , na razie jest dość niski , w pęd jeszcze nie prędko uderzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś podpowiedzieć do kiedy można stosować galerę żeby mu nie zaszkodziło bo rzepak zaczyna strzelać w pęd a pogoda nie pozwala na wykonanie zabiegu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekrol    32

ja raczej zawsze mieszam (w tym roku np: dursban, tilmor. basfoliar, bor, siarczan magnezu) i nie zauważyłem żeby coś nie działało albo były skutki uboczne, Jedyne co robię to ŚOR najpierw rozcieńczam w osobnym naczyniu i dopiero wlewam do opryskiwacza, podobno o zmniejsza ryzyko zcięcia, zważenia się mieszaniny. Chociaż ostatnio znalazłem też artykuł że niepowinno się mieszać insektycydów z nawozami: http://ochronaroslin...lin-z-nawozami/

 

przedstawiciel kozgodu przestrzegal przed mieszaniem krystalicznego 21% bory z chloropiryfosem, podobno czasami mieszanina sie scina. Bor płynny podobno juz spokojnie mozna mieszac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
popo73    78

jak idzie wjechac w pole to pryskaj i nie dawaj pelnej dawki,2,5 setki starcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

ile dajecie w tym roku azotu-ja dałem w 2 dawkach 180N,ostatnia kilka dni temu.Rzepak wybija już w pęd.Tak się zastanawiam czy sypnąć mu jeszcze ze 40N czy dać sobie spokój.Rzepak super na razie rokuje,ziemia 3a i 3b,dostał też 50 kg S,jesienią przed plug poszło wapno cukrownicze 4t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek56    4

Ja pryskam litrem Galery 3,5 ha i jest ok. Z Galera to najlepiej jak najwczesniej ale pamietam w tamtym roku rzepa juz wystrzelil w ped ale musialem poprawic i nie zauwazylem zadnych skutkow ubocznych.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Mam pytanie czy można mieszać Toprex, nurrelle na chowacza i Boromax

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gutmen123    8

za duzo nie dawałbym tego boromaxu gdyż bor podnosi ph roztworu, także insektycyd może gorzej działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Witam jestemn z lubelskiego, posiałem saletrosan 3 marca 200 kg potem reszte I dawki 11 marca 160 saletry, rzepak zaczyna wybijać w pęd, jak myslicie czas już na II dawkę nawozu?

Ile dać na II dawke, 200 saletry wystarczy? Celuje w plon ok 4 t,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

dzisiaj dałem ostatnia dawke saletry na rzepak.Łącznie 180 N.200 kg saletry jak planujesz powinno wystarczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mam pytanie czy można mieszać Toprex, nurrelle na chowacza i Boromax

Jak nie przesadzisz z boromaxem to będzie ok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

dzisiaj dałem ostatnia dawke saletry na rzepak.Łącznie 180 N.200 kg saletry jak planujesz powinno wystarczyc

masz racje na 4 tony wystarczy. 180N to dane na wiosnę, czy jesień+wiosna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patron26    22

dzis podany Dursban + Grzybowka + Ekolist Bor + Mocznik 15kg/ha + Siarczan Magnezu 15kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

masz racje na 4 tony wystarczy. 180N to dane na wiosnę, czy jesień+wiosna?

 

na wiosne 180 n dalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

dzis podany Dursban + Grzybowka + Ekolist Bor + Mocznik 15kg/ha + Siarczan Magnezu 15kg/ha

Dużo tego siarczanu... Ja stosuje z każdym opryskiem ok 4kg...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

daj 300kg/ha saletry i będzie ok

dzisiaj dałem ostatnia dawke saletry na rzepak.Łącznie 180 N.200 kg saletry jak planujesz powinno wystarczyc

Już przepadło, zanim odpowiedzieliście to nawóz już posiałem wyszło 215 kg/ha, łącznie wyszło 180 kg N od wiosny do dziś, myśle że wystarczy, oprócz tego częściej niż co 2 lata idzie obornik, gnojowica na wszystkie działki.

Co byście poradzili dalej z moim rapsem robić? Na jesień poszedł toprex 0,3 l, teraz myślę dać tebukonazol + coś od chowaczy/słodyszka+ jakiś bor +siarczan+ jakieś może mikro i może + mocznik, Co wy na to? jakieś sugestie jak to połączyć co dać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Ja dałem na swój rzepak 200 kg kainitu, 450 kg saletrosanu w dwóch dawkach i za parę dni planuje dać 250 kg saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

przedstawiciel kozgodu przestrzegal przed mieszaniem krystalicznego 21% bory z chloropiryfosem, podobno czasami mieszanina sie scina. Bor płynny podobno juz spokojnie mozna mieszac.

 

Z własnego doświadczenia wiem ze można stosować bor w płynie jak i w proszku. W ubiegłym sezonie przy stosowaniu: chloropyryfos+cypermetryna + tebukonazol+ bor (zarówno w płynie jak i w proszku)+ mocznik + siarczan magnezu+ minimalne ilości mikroelementów w formie chelatów. Nic się nie działo. Dopiero jak przyczyn pogodowych gdy nie można było dokończyć zabiegu, następnego dnia w zbiorniku opryskiwacza zrobiły się białe kluski. Pozatykało filtry. Udało mi sie to wymieszać i wypryskać lecz 3x czyściłem filtr. Nie wiem jaka substancja z jaką się ważyła, ale do tego potrzebny był czas. Już się nauczyłem na swoim błędzie aby takiej mieszaniny nie zostawiać w opryskiwaczu na dłużej niż 24 godziny.

Człowiek powinien uczyć się na błędach, najlepiej nie na swoich. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

miałem dzis pryskac caryx + tebu ale za zimno musi byc 12st zeby tebu działało. Prognozowali 14st a jest pewnie z 7-9 :(


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja pryskałem Toprexem w poniedziałek


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj