tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Meer    5

U mnie tez przydało by sie żeby popadało nawóz to co miało byc na 1 dawke poszło .. z tego podwodu juz zaczołem siewy wczoraj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Czy tak na starcie rzepak MUSI MIEĆ MIN 100 KG azotu to można by dyskutować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

100 kg azotu napewno nie musi miec. Jak mu dasz 50 kg to przeciez nie strzeli focha i nie przestanie rosnac, ale wydaje mi sie ze w zniwa bardziej bedzie cieszyl oko i kieszen ten ktory dostal 100 kg ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroTuning    7

Można dać nawet 20 kg. Czytałem sporo publikacji o azocie w rzepaku w których wyniki są poparte badaniami. Stosuje ten system od lat, poniżej 4,5 t/ha nie schodzę więc mogę dyskutować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroTuning    7

To była wypowiedź ironiczna... Jednorazowa dawka u mnie to 100 kg azotu w czystym składniku, siarkę + około 40 kg potasu. Poszukajcie informacji jak wpływa potas na azot i na wodę. Przeważnie daję w dwóch dawkach, po bujnym ruszeniu wegetacji daję drugą i to koniec doglebowego nawożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Meer    5

a u mnie poszło 85 kg azotu i mu narazie to wystarczy potem dostanie około 100 kg jeszcze i po sprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

pamiętajmy żeby nawozić uprawy wedle znanej starej zasady a mianowicie "tak dużo jak jest to konieczne a tak mało jak to tylko możliwe"


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

To jak sporo czytałeś to wiesz że są różne technologie i jedne mówią o uderzeniu azotem a inne o dawce regeneracyjnej a następnie o dawce plonotwórczej. a zastosowanie każdej z tych dawek powinno zależeć od stanu plantacji... a nawozić trzeba pod realny plon który jest zmienny w zależności od warunków i w oparciu o badania gleby które mówią o N min i zawartości P i K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z siarką to 1 problem, 2 to taki że jak zima wróci a rzepak potraktuje saletrą to może mieć mniejsze szanse niż po użyciu saletrosanu.

Nie będzie źle, zima może wrócić ale raczej nie zaskoczy metrowymi zaspami i mrozami -20.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel21990    0

ja na koniec lutego dałem 200 kg saletry, w tym tygodniu 200-300 kg saletrosanu. Kiedy rzucić mocznik na ostatnią dawkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

ludzie pogrzało was już totalnie? 3 dawki chcecie dać w przeciągu 2 tygodni? ten tydzien ma być suchy potem ma padać i to intensywnie więc chyba lepiej rozłożyć nawożenie na 2 dawki i dać 2 dawkę w fazie rosnącego pędu np w niedługim odstępie od skracania preparatem np Toprex lub caryx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroTuning    7

@ogar118

Nie wiem jak Ty ale ja dosyć regularnie badam glebę. Moja technologia uprawy od kilku lat jest podobna oczywiście uwzględnia różne warunki jesienią jak i wiosną. Jedną z istotniejszych kwestii nie jest dawka azotu wiosną a to jak przygotujemy rzepak do zimy. Ilość nawozu przedsiewnie, termin siewu, zastosowane środki jesienią, terminy stosowania itp itd. Dodatkowo zasilanie aminokwasami jesienią. Powtarzalność plonu nie jest przypadkowa. Jak pisałem wcześniej jest to minimum 100 kg N. Każdy ma prawo siać jak chce :) Ja piszę o moich doświadczeniach, być może ktoś robi to lepiej. Chętnie poprawię technologię ale jak piszą o podsiewaniu saletrą na początku marca to chyba coś jest nie halo :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

No i tu się zgodzę że saletra nie jest najlepszym rozwiązaniem w tym roku...

W pogodzie po 15 powrót zimy zapowiadają, ciekawe jak to będzie wyglądało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

szczerze to jakoś ani mrozów ani opadów w pogodzie na najbliższe 2tygodnie nie widać. Ja saletre rozsiałem dzisiaj na rzepak i nawożenie azotowe rzepaku zakończyłem, 200kg N dostarczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

U mnie polifoska 21 poszła w tamtym tygodniu, za 2 tygodnie mysle by wysiać 300 kg saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak ja tu czytam niektore wypowiedzi to nie wiem czlowiek az glupieje z tych bzdur , co to za brednie ze rzepak potraktowany

saletra wymarznie wczesniej niz ten po saletrosanie wymarznie tak czy inaczej czy z saletra czy z saletrosanem czy z mocznikiem a nawet bez nawozu brednie na tym forum juz totalne jak wroci zima to wroci nikt nie ma na to wplywu a lepiej zaryzykowac niz pozniej czekac na wjazd w pole kilka tygodni po zejsciu sniegu jezeli by spaDL

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroTuning    7

Jak ja tu czytam niektore wypowiedzi to nie wiem czlowiek az glupieje z tych bzdur , co to za brednie ze rzepak potraktowany

saletra wymarznie wczesniej niz ten po saletrosanie wymarznie tak czy inaczej czy z saletra czy z saletrosanem czy z mocznikiem a nawet bez nawozu brednie na tym forum juz totalne jak wroci zima to wroci nikt nie ma na to wplywu a lepiej zaryzykowac niz pozniej czekac na wjazd w pole kilka tygodni po zejsciu sniegu jezeli by spaDL

 

Nie czytałem postów do których się odnosisz ale raczej ktoś kto to pisał miał na myśli że po saletrze jest bardziej wrażliwy niż po saletrosanie? Przecież mają takie same formy azotu, różnią się tylko zawartością i siarką, Czym innym jest Polifoska 21 gdzie jest 8% azotu w formie amidowej i 13% amonowej które działają później niż forma saletrzana (najszybsza) na którą spokojnie jeszcze jest czas :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

ludzie pogrzało was już totalnie? 3 dawki chcecie dać w przeciągu 2 tygodni? ten tydzien ma być suchy potem ma padać i to intensywnie więc chyba lepiej rozłożyć nawożenie na 2 dawki i dać 2 dawkę w fazie rosnącego pędu np w niedługim odstępie od skracania preparatem np Toprex lub caryx

Osobiście to zrobiłem tak:

18-20 lutego 2014 saletrosan na rzepak i pszenice

20 lutego 2014 canwill oraz yara can27 na pszenżyta, żyta oraz jęczmień hybryd

Po mniej więcej tygodniu spadł dość solidny deszcz.

03-06 marca 2014 saletra i mocznik na wyżej wymienione uprawy.

I tyle jeśli chodzi o oziminy.

Z azotem wjadę tylko w pszenice konsumpcyjną (3 kłos).

Dlaczego tak a nie inaczej?

Pierwsza dawka - luty nie zapowiadał mocniejszego deszczu, poranne przymrozki do -6 stopni zwiastowały jedyną nadzieję na opady i tak się stało. Jak to mówią starzy jest przymrozek będzie i deszcz. No i nawozy ciężko rozpuszczalne na pierwsza dawkę przeznaczone to i w pierwszej kolejności poszły.

Druga dawka - marzec, okres posuchy może nas (kujawy) nie minąć, więc zaopatrzenie w azot być musi. Saletra i mocznik przy byle rosie a nawet wilgotnej glebie (a taka była na początku miesiąca) zostały wchłonięte przez glebe i nawet intensywne opady nie spowodują jakichkolwiek strat.

 

Przyjdzie kwiecień to będziecie sypać azot i na drugi dzień opryskiwaczem wjeżdżać, powodując stres dla roślin uprawnych. I wtedy będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

 

Nie czytałem postów do których się odnosisz ale raczej ktoś kto to pisał miał na myśli że po saletrze jest bardziej wrażliwy niż po saletrosanie? Przecież mają takie same formy azotu, różnią się tylko zawartością i siarką, Czym innym jest Polifoska 21 gdzie jest 8% azotu w formie amidowej i 13% amonowej które działają później niż forma saletrzana (najszybsza) na którą spokojnie jeszcze jest czas :)

 

formy takie same, ale saletrosan ma mniej formy azotanowej która zwiększa uwodnienie roslin i szybciej je pobudza co przekłada się na szybsze rozhartowanie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam dawałem 300kg Saletrosanu pod rzepak to zależy jakie kto ma pole po czym jest posiany rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj