tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Kolego, radzę Ci zwalczać wszystkie szkodniki, opierając się na progach zagrożenia i terminach występowania.. Straty przy braku ochrony insektycydowej mogą sięgać 20% a w skrajnych przypadkach (dużym nasileniu szkodnika) nawet utratę plonu. Pamiętaj o przemiennym stosowaniu środków chemicznych..

 

No a ile by tak wynosiły koszty ochrony przed owadami wszystkie opryski . Tak orientacyjnie pytam bo musze sobie pieniądze przygotować a zależy mi na plonie bo zeszłym roku to katastrofa była ale zle nie było .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

dzisiaj rozsiany kizeryt (100kg/ha) i sól potasowa (100kg/ha) - miejscami robiły się koleiny. Jak utrzyma się taka aura to za tydzień będzie można przejechać bez problemu i pewnie pojadę z saletrosanem w przyszłą sobotę. Wykopałem kilka roślin i widać że wegetacja jeszcze nie ruszyła (brak nowych korzonków).

Co do siewu owsa to myślę, że za 2 tygodnie śmiało będze można wjeżdzać w pole - chyba że będzie nawrót zimy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ja chyba w poniedziałek rozsieje sól na słabszą glebę i kizeryt tylko nie wiem czy w każdym miejscu przejadę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Co jest gorsze chowacz czy słodyszek bo chciałbym w tym roku coś opryskać na te gady bo jestem początkującym jeszcze w uprawie rzepaku . Acha no i jak duże są efekty pryskania na te owady np.czy plon jest chociaż troszke większy a rzepak napewno ładniejszy to ja wiem a plon chyba też . No i kiedy wy pryskacie .

Oba szkodniki są groźne. Rośliny może nie będą ładniejsze le nie będzie zniżki plonu jeżeli opryskasz, a te 2 zabiegi to minimum konieczne. Koszt różny zaleznie od srodka 20-50 zł/ha jeden zabieg


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

na terenach ONW można wysiewac azot mineralny dopiero po 1 marca

Na ONW na ziemię zamarzniętą głębiej niż 30 cm na wodę i śnieg...

A nie przypadkiem na OSN? co ma się niekorzystne gospodarzenie do azotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

na 3 zabiegi trzeba się szykować.

na chowacza minimum perytroid ze skracaniem,

na zielony pąk jak będzie ciepło i nalot słodyszka to dursban i w czasie kwitnienia, ja daję proteusa, załatwia się słodyszka i pryszczarka , można z zabiegiem na płatek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Panowie, na pierwszy rzut nada sie Polifoska 5 NPK(MgS) 5-15-30-(2-7) a później saletra?

Edytowano przez Mikua

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

po co ta polifoska? saltera na 1 lub saletrosan. jeśli polifoska to tylko 21 ale gorzej wypada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

dzisiaj rozsiany kizeryt (100kg/ha) i sól potasowa (100kg/ha) - miejscami robiły się koleiny. Jak utrzyma się taka aura to za tydzień będzie można przejechać bez problemu i pewnie pojadę z saletrosanem w przyszłą sobotę. Wykopałem kilka roślin i widać że wegetacja jeszcze nie ruszyła (brak nowych korzonków).

Co do siewu owsa to myślę, że za 2 tygodnie śmiało będze można wjeżdzać w pole - chyba że będzie nawrót zimy

a dlaczego nie siejesz pod korzeń tylko pogłównie sól potasową?? Przecież korzystniej jest jak nawóz jest przykryty a potas i fosfor i tak z gleby nie uciekną :)

 

 

Przeczytałem kilka postów i się zastanawiam się dlaczego sól potasową siejecie pogłównie, są tego jakieś większe plusy niż pod korzeń???

Edytowano przez dawid3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Z tego co czytałem to zalecane jest dzielenie dawki potasu na jesień i wiosnę, dlatego tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

kolego sól można dzielić ale na słabszych glebach, gdyż potas jest ruchliwy i szybciej jest wymywany podczas np deszczowej jesieni i zimy. Poza tym jeśli rośliny wiosną go nie pobiorą w całości(a na pewno tak jest) to będzie dostępny dla rośliny następczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

na glebach lekkich moze i tak. na cieżkich nie daje efektu potas stosowany pogłównie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras390    2

czy juz siejecie azoty na rzepak bo umnie sucho i mozna jechac ale niewiem czy nie zawczesnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

data nawóz dawka N P K S

10.8.12 polifoska M 400 20 64 96

19.4.13 saletra 100 34

19.4.13 saletrosan 216 56,16 28

27.4.13 saletra 230 78,2

suma 846 188,36 64 96 28 Co wy na takie nawożenie? w tym roku chciałbym zastosować podobne nawożenie co rok temu jakieś sugestie?

Na razie nposzedł lubofos pod rzepak z borem 500 kg. Rok temu przy tym nawożeniu osiągnąłem 4,04 t z ha (to był mój pierwszy rzepak)

Edytowano przez jacek472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

A nie przypadkiem na OSN? co ma się niekorzystne gospodarzenie do azotu?

No racja myślałem o OSN a napisałem ONW. Dzięki za poprawienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

a co sądzicie o zastosowaniu saletrzaka do wiosennego nawożenia rzepaku ? ktoś stosował ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Z tego co czytałem to zalecane jest dzielenie dawki potasu na jesień i wiosnę, dlatego tak.

a dlaczego nie siejesz pod korzeń tylko pogłównie sól potasową?? Przecież korzystniej jest jak nawóz jest przykryty a potas i fosfor i tak z gleby nie uciekną :)

Przeczytałem kilka postów i się zastanawiam się dlaczego sól potasową siejecie pogłównie, są tego jakieś większe plusy niż pod korzeń???

Fosfor nie ucieknie ale potas na lżejszych glebach jest wymywany stąd podział dawki. Na cięższych nie ma sensu

 

@waldek25 jak stosować saletrzak to już lepiej saletre. Aczkolwiek wody w terminie siewu pierwszej dawki nie brakuje więc nie powinno być większych strat z saletrzaku.

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikua    119

Żle napisałem bo mam polifoske 21 i 5 i ta 21 miała iść na rzepak,lecz chyba ja odpuszcze i pojdzie pod inne zborze.

W takim razie dać na pierwszy rzut saletre? w jakiej dawce? 400 kg/h? Niestety nie jest u mnie w okolicy dostepny saletrosan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolpol17    1

Witam czy można saletrosan wysiac razem solą na rzepak czy to sie równo rozsieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Żle napisałem bo mam polifoske 21 i 5 i ta 21 miała iść na rzepak,lecz chyba ja odpuszcze i pojdzie pod inne zborze.

W takim razie dać na pierwszy rzut saletre? w jakiej dawce? 400 kg/h? Niestety nie jest u mnie w okolicy dostepny saletrosan.

300 kg wystarczy


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edziu    1
JUTRO RUSZAM Z AZOTOWYMI POM,KUJ

Cholipa to jeszcze luty,myślisz że to nie za wczesnie troszke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w tym tugodniu ruszam na rzepak :)saletrosan 300kg/ha + saletra 100kg/ha


sprzedam białoruske z masztem (widlakiem) z przodu stan dobry cena 7 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Luty, nie luty. Zobacz Edziu jaka pogoda za oknem. 2 dni jeszcze przymrozki. Jak pozniej nie da sie wjechac na pole np. do 10 marca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj