tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kpiotr    16

ja dziś posiałem na część rzepaku 300kg saletrosanu na hektar. nie było przymrozku... pojechałem o godz 15.30 i normalnie sie siało... warunki super ..zero śniegu na polach. Ziemia wilgotna lecz nie błoto.


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

To czym uzupełnić magnez zeby nie przedawkować siarki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

może narazie pozostań na nawożeniu dolistnym magnezem, a jak zechcesz uzupełnić zasoby glebowe w magnez to może przy okazji wapnowania wapno magnezowe


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

w tamtym roku dałem 123kg so3/ha (teoretycznie rzepak pobiera max 70kg so3 na ha przy plonie 5t/ha) i nie zauważyłem negatywnego działania siarki (zebrane 4,6t/ha rzepaku). zapewne dlatego iż siarka jest łatwo wymywana.

w tym roku wychodzi że dam 178kg so3/ha jak zastosuję kizeryt i też się zastanawiam czy nie przesadzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

bo 123 kg SO3 to 49,2 kg S a tu własnie chodzi o czystą siarke. Więc dla jasności chodzi o maksymalnie 50-60 kg S/ha


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

z mojej broszurki wychodzi, iż rzepak pobiera 70so3 kg/ha co stanowi 28 kg/ha S - faktycznie głupoty wypisują w niej pomylili so3 z S :(

stosując 178kg/ha so3 = 71,2 kg/ha S - więc wszystko gra.

dzięki za zwrócenie uwagi :)

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Co nie zmienia faktu że przy stosowaniu nawozów azotowych z siarką równoczesne stosowanie kizerytu trochę nie pasuje. Przykład z tym saletrosanem 26N i 13S (32 SO3). 300kg Polifoski6 daje już 21kgS + 300kg saletrosanu 39kgS. To już jest 60kg S. Licząc ok 100kg Kizerytu dajemy kolejne 20kg S (w charakterystyce jest tylko napisane 50%SO3 więc ok 20kgS). A to już jest trochę za dużo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Czyli na dobrą sprawę do tych 300kg saletrosanu i 300kg polifoski, 100kg kizerytu by nie zaszkodziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

w polifosce 6 siarka jest w formie so3 (7%) = 2,8% S, co u Ciebie stanowi 21 so3 = 8,4kg S

 

ja bym wyział tak jak zakładasz i się nie przejmował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

widzieliscie prognoze dlugoterminowa? za tydzien temp powyzej 10 stopni na dniu i na plus w nocy to wiosna na calego chyba bedzie.... chyba trzeba po niedzieli zaczac sypac ludzie w mojej okolicy nie mysla w pole jechac pogoda nas zaskoczyla jak zima drogowców ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam mam troche rzadki rzepak i chcialbym cos zrobic zeby rzepak rozrastal sie na boki a nie szedl ostro w gore. Mam taki plan zeby na poczatku marca rozsiac 150 kg saletry i 150 saletrosanu, jak rzepak sie troche zasieleni opryskal bym to mocznikiem siarczanem i do tego litr CCC. Zmiana dawki nawozu nie wchodzi w gre chodzi mi bardziej czy ten oprysk cos da?? Czy pobudzi troche rzepak do tworzenia bocznych rozgalezien??

Aby rzepak wytworzył te rozgałęzienia których zalążki już ma to od początku wegetacji musi mieć azot i siarkę. Czyli na Twoim miejscu jakbym mieszkał gdzieś na zachodzie Polski to pewnie już bym jechać z saletrosanem. Do tego jak tylko warunki pozwolą jedź z regulatorem wzrostu. Ale CCC bym sobie darował. daj toprex lub inny środek oparty na triazolu, zahamuje rozwój pędu głównego, a dodatkowo zabezpieczy przed infekcjami. Tylko pamiętaj ze dając środek oparty na triazolch jest sens stosować tylko w temp powyżej 10 stopni.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Dzieki @milanreal1 za konkretna odpowiedz. Z opryskow typu toprex, caryx zrezygnuje poniewaz sa to dosc kosztowne opryski a ja nie uprawiam jeszcze rzepaku az tak intensywnie. Ja jestem z lubelskiego o jakimkolwiek wjezdzie w pole nie ma mowy bo jest jeszcze zdecydowanie za mokro dopiero poczatkiem marca przpuszczam pojdzie saletrosan i saletra. A czy wczesne podanie azotu i magnezu dolistnie cos pomorze czy sobie odpuscic??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wszystkie przeliczniki z form tlenkowych na czysty składnik można znaleźć w internecie ;)

Dzieki @milanreal1 za konkretna odpowiedz. Z opryskow typu toprex, caryx zrezygnuje poniewaz sa to dosc kosztowne opryski a ja nie uprawiam jeszcze rzepaku az tak intensywnie. Ja jestem z lubelskiego o jakimkolwiek wjezdzie w pole nie ma mowy bo jest jeszcze zdecydowanie za mokro dopiero poczatkiem marca przpuszczam pojdzie saletrosan i saletra. A czy wczesne podanie azotu i magnezu dolistnie cos pomorze czy sobie odpuscic??

Powiem Ci że rzepak wymaga finezji w uprawie i jest kosztochłonna, nie ma sensu uprawa rzepaku na bardzo niskich nakładach. Jak toprex czy caryx jest dla Ciebie za drogi to daj przynajmniej tebu, on powinien wyjść taniej, a raz fungicyd wiosną powinien pójść. Do tego przynajmniej ze 3 razy opryskaj na robaki. A mocznik i siarczan magnezu dolistnie zawsze warto dać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy jest sens dzielić dawkę saletrosanu 400kg? Tyle mam zamiar siać w pierwszej dawce a potem na drugą saletra 200kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Ja jestem z dolnośląskiego i szczerze to nie wiem czy siać ten saletrosan czy czekać jeszcze tydzień. Korci mnie żeby jutro wysiać planowaną dawkę 400kg,ale w głowie mieszają ci co posiali 2lata temu wcześnie nawóz, a później wszystko wymarzło i ci się nie spieszą. Więc mam dylemat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

@Milanreal1 dzieki za wskazowki. Wlasnie mam zamiar dac tebu z borem i odzywkami i moze cos na chowacza. Pozniej pewnie bedzie cos na slodyszka. A na opadanie mam zamiar dac yamato z proteusem. W tamtym roku yamato wyszlo korzystnie cenowo i z efektu bylem zadowolony. W jakich fazach powinno sie prawidlowo podac bor. Czy to prawda ze nie mozna mieszac boru z siarczanem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

Ja jestem z dolnośląskiego i szczerze to nie wiem czy siać ten saletrosan czy czekać jeszcze tydzień. Korci mnie żeby jutro wysiać planowaną dawkę 400kg,ale w głowie mieszają ci co posiali 2lata temu wcześnie nawóz, a później wszystko wymarzło i ci się nie spieszą. Więc mam dylemat.

u nas generalnie pojedyncze jednostki wystartowały z nawozem, ale generalnie raczej wszyscy się wstrzymują bo wkońcu jeszcze luty, ja również mam zamiar to zrobić po 1 marca na rzepaki (400kg Saletrosanu), a dopiero potem koło 10 polecimy z RSMem na zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APT    1

Panowie co powiecie by zastosować Korn Kali 300 kg ? do tego mam saletrzak 27N 400kg, na jesień przed siewem dawałem NPK 9-15-28 + 6S w dawce 250kg/ha


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj