tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kpiotr    16

o tej porze kolego ElektroSonic to będzie się przebarwiał nie zbraku fosforu czy potasu a azotu. Często takie objawy ja również na jesieni. ja się nastawiłem na jutrzejsze manewry ranne z nawozem ale zaczyna deszcz padać....to o czym pisałem wczoraj.. i teraz pewnie poczekamy na zmianę pogody. Pamiętajcie aby nie sugerować się poczynaniami kolegów z innych rejonów kraju tylko , żeby samemu dostosować zabiegi do własnych warunków panujących w najbliższej okolicy.


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

z braku fosforu też będzie się przebarwiał - temperatury są niskie więc pobieranie jest utrudnione. Przy fioletowym zabarwieniu w gre wchodzi fosfor i skrajny brak azotu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

jesli by był to brak fosforu to wszystkie rzepaki powinny być fioletowe bo przecież chłodno jest i gleba zimna wszędzie na wiosnę a mimo to rzepak zasilony azotem się nie przebarwia przy ruszeniu wegetacji. Ja obstawiam na 99% , że przyczyna jest brak azotu.


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Niedobór azotu to liście żółkną.

 

ja dziś zastosowałem w rzepaku mocznik w dawce 160 kg/ha a gdy wegetacja ruszy na dobre pójdzie saletrosan

rzepak zaczyna u mnie powoli sie budzic, wiec sypanie o tej porze saletry jest troche ryzykowne bo jak wadomo saletra rozchartowywuje rosliny a mocznik przy dodatnic temp. bedzie powoli pobierał.

 

Ten mocznik to zacznie działać powyżej 10 C, a kiedy to będzie? Ratuje Cię jedynie wilgoć jak narazie bo tej także potrzebuje od groma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie dziaj bylo 7 stopni na plusie w jutro i w piatek ma byc ponad 10 a jak na razie nie mam zamiaru za bardzo pobudzac rzepaku do zycia bo nie wiadomo co to bedzie z ta pogoda za 2 tyg. a mocznikowi za bardzo nic sie nie stanie pare procent wiadomo pojdzie w powietrze z reszta tak samo jak bym go wysial w kwietniu ale taka pogoda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w takiej temperaturze jak teraz praktycznie nic nie pójdzie w powietrze..

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemas1989    3

Dzisiaj skończyłem rzepaki 300 kg salmag. Akurat przyszedł deszczyk i teraz to niewiem kiedy ludzie wjadą

 

Nie martw sie kiedy ludzie wjadą tylko zeby zima nie powróciła i nie potrwała do kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

w tych temperaturach straty azotu z powodu parowania są bardzo niskie jeśli wogóle są. Nawóz po rozpuszczeniu już tylko przesiąka coraz niżej w głąb gleby.

kolego Tomek90 i tu się mylisz. Liście żółkną przy braku azotu a "czerwienieją" przy skrajnym braku azotu. To samo dzieje się jesienią na polach tam gdzie została ścieta słoma po zbożu i nie został zastosowany azot. Nie wszędzie oczywiście bo gleby o dużej zasobności w azot poradzą sobie...tzn bakterie pobiorą ten azot z zasobności.


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

ja pitole juz sie ktos martwi jak ludzie wjada.... mnie to rozbawilo ;) dopiero jest 19 luty.... jakby to byl marzec to to moze by sie ktos martwil;)

ja tam wczesnie niz kolo 10 marca nie sieje jeszcze jest czas nik nie sieje w mojej okolicy czekam na goscia co ma 500 ha on pierwszy zawsze rusza a na razie ani widu ani slychu....kolega ma racje z tym przebarwieniem brak N fosfor objawia sie pozniej jak ruszy na dobre wegetacja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pamietajmy ze przebarwienie na fioletowo to nie tyle może byc brak fosforu co poprostu nie pobieranie go zeby rzepak pobierał fosfor musi byc ciepło a nie jak jest narazie blisko zera w nocy a rosliny rosna i pobieraja składniki najwięcej noca, co do azotu nie byl bym taki pewien że te przebarwienia sa z powodu jego braku chyba ze wegetacja ruszyla juz z tydzien temu conajmniej, bo jak roslina spi jak ma pobierac azot badz jakikolwiek inny składnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

jeśli wegetacja nie ruszyła to przebarwienia nie moga byc skutkiem braku lub niedostępności składników.... ale może to być pozostałość jeszcze z długiej jesieni. i tak pewnie jest bo szczerze wątpię aby już w tej wiosny na tyle ruszył rzepak , żeby juz miał niedobory.


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Te niedobory to z jesieni sa pozostałości.

Sami sobie przeczycie , jeżeli twierdzicie ż roślina sie budzi no to sory będzie jadła i potrzebuje pokarmu .

W mojej okolicy zachodniopomorskie wszystkie duże dospodarstwa zapomniały już o pierwszej dawe N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Pogoda dopisywała w tym roku, więc rośliny wykorzystywały z ziemi składniki nawet i do grudnia zamiast "udać się na odpoczynek zimowy". Dlatego trzeba będzie podać jak najwcześniej nawozy azotowe żeby plantacja nie głodowała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekAre    5

decyzja podjęta wieksze gospodarstwa u Mnie już posiały pod rzepak wiec ja też nie bede czekał bo pogoda jest u Mnie w miare dobra jutro leci Saletrosan 300kg

w tamtym roku też posiałem dosyć wczesniej i nie żałowałem wiec mam nadzieje ze teraz tez nie bede żałował ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

decyzja podjęta wieksze gospodarstwa u Mnie już posiały pod rzepak wiec ja też nie bede czekał bo pogoda jest u Mnie w miare dobra jutro leci Saletrosan 300kg

w tamtym roku też posiałem dosyć wczesniej i nie żałowałem wiec mam nadzieje ze teraz tez nie bede żałował ;)

nie zalowales to znaczy jaka wydajność? I jaka odmiana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekAre    5

rzepak Pioneer

też dałem pod koniec lutego gd

y snieg zszedł z pola pozniej znowu jakos chyba w marcu powrocił na pare dni i widac było róznice miedzy rzepakami kto dał wczesniej a poznie azot

ten kto wczesniej sypnał miał ładniejszy rzepak wczesniej ruszył

u Mnie srednia z 63ha była 3.7t w jednej miejscowości na 15ha pojawiła mi sie kiła nie wiem skąd i jakim cudem i ona też mi troche zanizyła

średnią oraz 2 nowe pola które obsiewałem pierwszy rok tam sypneło mi tylko coś po 3 ton no i gdy reszta sypała około 4

najwiecej na kawałku 2ha sypneło 4.5t z ha 3-4klasa

Edytowano przez DarekAre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

pytam z ciekawości bo jesteśmy z tych samych okolic ja sypalem po tym pierwszym ataku zimy gdzieś w połowie marca, i na 3 klasie liniowka Goya bez odprysku na płatka oddała 4,2tony z ha , tylko areał w porównaniu z twoim znikomy bo tylko 1,5ha .U mnie wszyscy co w tamtym roku sypali tak wcześnie nawoz to na mieszancach nie mogli 3,5 tony nakosic......

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

rzepak Pioneer

też dałem pod koniec lutego gd

y snieg zszedł z pola pozniej znowu jakos chyba w marcu powrocił na pare dni i widac było róznice miedzy rzepakami kto dał wczesniej a poznie azot

ten kto wczesniej sypnał miał ładniejszy rzepak wczesniej ruszył

u Mnie srednia z 63ha była 3.7t w jednej miejscowości na 15ha pojawiła mi sie kiła nie wiem skąd i jakim cudem i ona też mi troche zanizyła

średnią oraz 2 nowe pola które obsiewałem pierwszy rok tam sypneło mi tylko coś po 3 ton no i gdy reszta sypała około 4

najwiecej na kawałku 2ha sypneło 4.5t z ha 3-4klasa

ja dałem 8 kwietnia saletrosan 330 kg na PIONEER D03 a po tygodniu 250 kg saletry amonowej, pierwsza dawka rozsiana na resztki śniegu, plon z 1 ha lekko ponad 4t rzepaku, gleba ... 4b i 5. rzepak w dobrej kulturze z duza iloscia opadów. a i jeszcze 8 kwietnia dodatkowo 100 kg soli potasowej


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

w tamtym roku znajomy ma jednym kawałku część rozsiał przed powrotem zimy a część nie, ta sama odmiana ,

wiosną wyglądał lepiej ten z wcześniej wysianym nawozem, ale plonował ten z późniejszym nawożeniem,

przypuszczam że straty azoty były zbyt duże aby zniwelować wcześniejsze rozsiani

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja też późno w tamtym roku rozlewałem RSM, w kwietniu i na jednym kawałku plon wyszedł 5,2, a sąsiady jeździły jak oszalałe, nawet w śnieg sypały, rzepak piękny, plon 4t z 200 metrów od mojego pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeśli wegetacja nie ruszyła to przebarwienia nie moga byc skutkiem braku lub niedostępności składników.... ale może to być pozostałość jeszcze z długiej jesieni. i tak pewnie jest bo szczerze wątpię aby już w tej wiosny na tyle ruszył rzepak , żeby juz miał niedobory.

zapominacie o tym że rzepak nie zatrzymuje wegetacji na zime a jedynie zwalnia wszystkie procesy życiowe do minimum więc po zimie może się pojawić nowy niedobór w zależności od kondycji roślin przed zimą


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Panowie przy zaopatrywaniu się w nawozy na rzepak przewidziałem Saletrosan N26 i S13. Teraz chciałbym uzupełnić magnez kizerytem ok 100kg i zastanawiam się czy nie przeholuje z siarką. W polifosce dostanie ok 15kg, potem w saletrosanie ok 40kg i w tym kizerycie kolejnych 20kg. Nie za dużo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nawet niektórzy mówią że 50 kg to maksymalna dawka


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj