tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

rk1    5

Jak sądzicie czy jak dam na początku marca ok 200 kg saletrosanu i około 20 dni po tym 250 saletry na rzepak będzie odpowiednie, dodam że rzepak nie jest zbyt duży, ale nie jest też taki najgorszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

troche mało.. zwiększyłbym dawke saletrosanu do 300, saletra niech już tak zostaie jezeli chcesz zaoszczędzić ale i 300 by wcale nie było za dużo. Dorzuć do tego przynajmniej 2 opryski mocznikiem. No i ta druga dawka to tak 20 dni po pierwszej to najpóźniej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

Zrobię doświadczenie posieje polifoske szybko tak jak mówicie będę oglądał pogodę długoterminową i jak nic się nie zmieni to może już dam za Tydzień w sobotę bo u mnie ciepło teraz 8 w cieniu i słonecznie a w nocy 4 na plusie a na pozostałe 2 kawałki posieje saletrosan ( pod warunkiem że gdzieś go kupię bo w mojej okolicy nie ma :( jak już będzie jeszcze cieplej na początku marca i później za około 2 tygodnie bym polał rsm :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w temperaturze + 5 stopni mocznik zaczyna działać po ok. 20 dniach, im temperatura niższa tym działa wolniej i odwrotnie

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

No i zaczeła się wiosna RSP i kilku latają od kilku dni rozsiewaczami wielkopolska po rzepaku czyżby już po zimie było chyba jednak jeszcze przyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Meer    5

Mocznik zaczyna sie przekształcać kiedy temperatura ziemi jest około 15 stopni ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

U nas od 5 dni latają po polach rzepaku jak wściekli, sam zastanawiam się czy nie wyjechać, ale RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Meer    5

chyba troche za wcześnie na azot .. sól jeszcze ok ale azot jak by nie patrzeć jest luty połowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

nie azot tylko nawozy naturalne... azot możesz śmiało stosować pod warunkiem że ziemia nie jest zamarznięta głębiej niż 30 cm i nie ma śniegu.

 

Z tą temp ziemi 15 stopni i rozkładem mocznika to prawda nie jest.

 

Przy 150 stopniodniach mocznik jest dostępny w połowie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Mocznik zaczyna sie przekształcać kiedy temperatura ziemi jest około 15 stopni ..

nie jest tak jak piszesz bo mocznik przekształca sie w formę dostępną nawet w temperaturze 2st tylko wolniej


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

jak posieje polifoskę 21 w ilości 200 kg/ha to mam dać tylko raz RSM czy 2 razy i w jakiej ilości ? Planuje polecieć 2 razy mocznikiem w opryskiwaczu 25kg/ha tylko też dokładnie nie wiem kiedy raz to chyba z Toprexem zaraz po dobrze ruszeniu wegetacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Mocznik dzieła najlepiej jak temp. Powietrza jest ok 15 stopni i to jest prawda . Temp. Ziemi to wydaje mi sie ze jest to przejęzyczenie w wydaniu meer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Rozumiem że w przeliczeniu na czysty składnik mocznik wychodzi najtaniej. Jednak niepolecam na pierwszy zabieg, nawet jako dodatek. Pamiętajmy że pierwsza dawka azotu ma na celu pobudzenie roslin do wzrostu i zregenerowanie uszkodzen pozimowych, a nie ma lepszej formy azotu do tego celu niż azotanowa (NO3-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Meer    5

he ludzie to siejecie nawóz po to żeby czekać miesiąc zeby zaczoł działać . mówie o zasadach z życia a nie , no działa tylko wolniej nawet w temp. 2 stopni .. i co mi po nim jak azot na wiosne jest potrzebny szybko działajacy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jednak jest to niekiedy uzasadnione, powiedzmy że sijąć mocznik można wygrać, bo jak teraz przyjdą mrozy, to mocznik po mrozach zacznie działać i ci co go dali wygrają, tak było w tamtym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

no tak tylko po co teraz rozsiewać mocznik skoro po tych mrozach wjade z RSM który i tak zadziała lepiej jak ten mocznik .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Mocznik dzieła najlepiej jak temp. Powietrza jest ok 15 stopni i to jest prawda . Temp. Ziemi to wydaje mi sie ze jest to przejęzyczenie w wydaniu meer

Mocznik działa w ten sposób ze azot amidowy musi zostać przekształcony w amonowy w procecie hydrolizy. Proces ten jest zależny od temperatury i trwa:

w temp. 30 C - ok. 2 dni

w temp. 20 C - 7 dni

w temp. 10 C - 21 dni

w temp. 5 C - >21 dni

Dopiero po przekształceniu azotu jest on pobierany przez rośliny. Tyle w tym temacie

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Sugerując się tym co podałeś mozna zauważyć że mocznik wiosna zastosowany pogłównie w zbożach jarych zadziała szybciej niż doglebowo ponieważ temp gleby jest raczej niższa niż śrenia temperatura dobowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maly00    26

dziwne ze juz sieja nawozy przeciez jest polowa lutego dopiero....nie za wczesnie?? a jak bedzie tydzien ciepla lub nawet do konca lutego posiali nawozy i przyjdzie mroz

to czy efekt nie bedzie odwrotny? rzepak pociągnie juz cos pojdzie wiecej soków i moze go rozsadzić...u mnie nikomu do glowy nie przychodzi zeby w pole jechac juz jakby byl 15 marca to ok bym jechal cos siać ale nie w polowie lutego....chociaz nie wiadomo co rozsiewaja moze sol a nie azot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Na rzepak ci "wielcy" siali u mnie nawozy w zeszłym tygodniu i dwa tygodnie do tyłu. Jaki nawóz nie wiem bo co mnie to obchodzi niech sieją. Wtym tygodniu zaczęli sadzić ziemniaki, ale nie dało rady bo mokro, a od wczoraj już sadzą bez problemu. Dziś jeden przez drugiego sadzą ziemniaki. Co z tego będzie no ciekawe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

A ja bym się zainteresował co siali choć by po to żeby zobaczyć w przyszłości czy to było dobre posunięcie czy złe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

Patrząc na pogodę długo terminową to raczej idzie nam do wiosny sam nie mogę w to uwierzyć ale jak będzie to będzie sprzęt trzeba szykować i koleiny rżnąć azot to raczej nie sieją ale siarczan w marcu to pewnie sam rozsieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

My za tydzień, góra 2 jedziemy z nawozami na wszystkie pola.. U nas już wiosna praktycznie. śniegu prawie nie było, nie ma co topnieć, na polu trochę mokro jest, ale to i tak od 6 rano jazda póki ziema zmarznieta.

 

Tak z ciekawości.. Jakie nawozy stosujecie i w jakich ilościach na ha?

Edytowano przez Famer21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj