tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

BizonFan321    374

myślę w sobotę wysieć kizeryt i sól potasową - jak pogoda pozwoli

Wątpię czy Ci się uda

Na mróz nad ranem duży nie ma co liczyć a żeby jechać normalnie za mokro po dzisiejszym deszczu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

mam pytanie czym zasilić rzepak magnezem bez siarki bo jesienią dalem siarke w postaci sulki wiec wiosna siarka raczej nie potrzebna a magnezu brak co myślicie np. o saletrze magnezowej w postaci oprysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patfilmax    7

plon rzepaku jest zależny od bardzo wielu czynników(robaczki, grzybki), wszyscy się tutaj skupili na nawożeniu. Przy takiej pogodzie gdzie w nocy jest poniżej zera (dzisiaj -5) a w dzień 6-8 stopni, on dopiero się powoli się przebudza, wiec wysianie np za 10 dni nie będzie miało wielkiego wpływu na polon(szczególnie jak był dobrze odżywiony jesienią), a za 10 dni będzie już końcówka lutego + pogoda długoterminowa wtedy można podjąć decyzje.

Edytowano przez patfilmax

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

dobrze kolega mówił, też o tym wcześniej wspominałem aby poczekać pod koniec lutego i obserwować pogodę na dwa tyg i w pole... Kolego Maxiben dobrym nawozem jest Kizeryt, bo ma 25 Mg, ale i ma 20 S, ale ty niby już siałeś siarkę. Choć powiem, że jak byś dał go ze 100 kg/ha nie zaszkodziłoby chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

nie ponoc dalem a na pewno siarke w sulce 17% S 500 kg na ha a magnezu nic kizeryt znam ale po co dawac jeszcze raz siarke no i cena nie mala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

 

Nie napisałem tego, żeby sie pochwalić a po to aby udowodnic np. Tobie, że nie ma większego znaczenia te 5 dni wegetacji, a to jak wyglądał rzepak przed zimą, oraz jaka była wiosna. A jak nie pamiętasz wiosna była wilgotna, więc nie wiem dlaczego jesteś zdziwiony.

 

Może i wysypałem na raz, moja sprawa... wiem jaki plon miałem, waga nie kłamie

Ja dałem w jednej dawce w ubiegłym roku 400 kg saletry bo wiosna była pózna i miałem 4 tony z ha ale rok był wyjątkowo korzystny rozkład opadów zasobność gleby w skłdniki NPK S Mg to podstawa plonu a termin nawożenia to już sprawa drugorzędna 10 dni w tą czy w tą to nie robi różnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

 

milanreal1 ja jestem z Dolnego Śląska kotlina Kłodzka jeszcze się wstrzymam do przyszłej soboty z tym azotem i zobaczę jaka będzie długoterminowa pogoda jak będzie w miarę to bedę ryzykował i posieje na tym jednych hektarze saletrosan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati15196    2

u mnie w mazowieckim jeszcze jest troche sniegu na polach wczoraj w nocy padal troche snieg. u nas w rzepaki jeszcze nikt nie mysli wyjezdzac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

U mnie w tamtym roku nie miało sensu podanie większej dawki, ponieważ przed zimą miałem strasznie wyrośnięty rzepak, a u mnie w regionie ziemia nie zamarzła i napadało śniegu przez co rośliny odrzuciły wszystkie liście, więc miałem trochę czasu do kwitnienia.

Dodam jeszcze, że rok temu robiliśmy usługi rozsiewu nawozu i opryski na suwalszczyźnie, pierwsza dawka poszła do 30 kwietnia. Ironią było to, że zajechaliśmy, na miejscu zimno i wiatr...praca w kurtkach, szwagier dzwoni do mojej siostry a ona mówi, że u nas było 27 stopni na słońcu :)

 

U nas wczoraj dopiero zszedł śnieg z pól, ziemia zamarznięta na 30 cm, więc szybko w pole nie wyjdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik32    2

Korczyczak z polsatu zapowiada za dnia pod koniec lutego nawet 7 stopni mrozu. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarak    15

W ubiegłym roku pierwszą dawkę azotu dawałem 15 kwietnia za 2 tyg. drugą plon rzepaku 4,2 t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris7530    6

mam pytanie czym zasilić rzepak magnezem bez siarki bo jesienią dalem siarke w postaci sulki wiec wiosna siarka raczej nie potrzebna a magnezu brak co myślicie np. o saletrze magnezowej w postaci oprysku?

Saletra magnezowa w postaci oprysku :blink: to może lepiej glifosat jakiś to taniej wyjdzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

z tym że siarka nie będzie potrzebna to nie byłbym taki pewny, pierwiastek ten ulega wymywaniu więc nie wiadomo czy odpowiednia jej ilość pozostała po tym nawożeniu. Daj siarczan magnezu lub mikrokomplex i będzie ok


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

85 Kg czystej siarki danej na orke pod agregat to mało chyba nie jest a może sprobuje dac wlasnie saletrę magnezowa i dolisttne w oprysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Wątpię czy Ci się uda

Na mróz nad ranem duży nie ma co liczyć a żeby jechać normalnie za mokro po dzisiejszym deszczu ;)

pożyjemy zobaczymy - jak nie teraz to za tydzień :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

plon rzepaku jest zależny od bardzo wielu czynników(robaczki, grzybki), wszyscy się tutaj skupili na nawożeniu. Przy takiej pogodzie gdzie w nocy jest poniżej zera (dzisiaj -5) a w dzień 6-8 stopni, on dopiero się powoli się przebudza, wiec wysianie np za 10 dni nie będzie miało wielkiego wpływu na polon(szczególnie jak był dobrze odżywiony jesienią), a za 10 dni będzie już końcówka lutego + pogoda długoterminowa wtedy można podjąć decyzje.

Bo po 1 ten temat jest o nawożeniu, poza tym w rzepaku nawożenie w 60% determinuje plon, grzyby max w 10%.

Chyba na Suwałkach ... :-)

Widziałem ta prognozę, mówił że w marcu wróci zima z temp -15 na Suwalszczyźnie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

No może ... Dla tego trzeba podać azot przed nawrotem zimy. Najlepiej podać mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalhr    0

Koledzy mam pytanie, a jak nie przyjdą te mrozy po -7 tylko przyjdzie sucha wiosna to i wysiejecie sobie S.........., S......... itp. to kiedy on się wam rozpuści w glebie. Z tego co się orientuje to S............ czasami nawet do 1 miesiąca leżał, a poza tym straty azotu też będą duże (ulotni się ) i co z tego że nawóz będzie rozsiany jak nie będzie w płukany w profil. Raczej z powierzchni gleby korzenie sobie go nie pobiorą. Wszystko zależy od tego jaka będzie pogoda. Myślę, jak ktoś rozsiewa formę amonową lub amidową to źle nie robi. Oczywiście w rozsądnych ilościach, bo sam by teraz nie wysiał 80 czy 100 kg N/ha.Ale 50-60 jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Nawozów na S masz kilka Więc chodzi ci o saletrzak, saletrę, saletrosan, salmag czy jeszcze coś innego? Saletrosan wcale się tak strasznienie rozpuszcza, a bez obaw że wiosna będzie jakaś bardzo sucha. Z rozpuszczeniem pierwszej dawki raczej nigdy nie ma problemu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

Hereford dlaczego mówisz żeby najlepiej podać mocznik ? a nie np saletrosan albo RSM dodam że jestem nowicjuszem w uprawie rzepaku więc każdy mądry pomysł mi się przyda :) A co powiecie o POLIFOSKA® 21 zawiera 21% azotu (N), w tym 8% w formie amidowej i 13% w formie amonowej. Nawóz zawiera 4% magnezu (MgO) całkowitego w formie węglanu i siarczanu rozpuszczalnego w wodzie i 35% trójtlenku siarki (SO3), czyli 14% S rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu. Zamiast saletrosanu dodam że chciał bym dać na 1ha 200 kg polifoskiej 21 na start a później RSM. Dzisiaj kupiłem 200kg Polifoskiej chcę rozsiać na ten gorszy rzepak a jeszcze zostało mi kupić nawóz na pozostałe 2 ha tylko dodam że nie było saletrosamu więc namówili mnie na Polifoskę nie wiem czy była to dobra decyzja więc kupiłem tylko na 1 ha i na resztę czekam na waszą opinię co mam kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1823

Jezeli posiejesz wczesnie na przymrozku ta polifoske to ok. Natomiast jesli bedziesz ja sial po wiosennych roztopach to bedzie to strzal w kolano ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalhr    0

Nawozów na S masz kilka Więc chodzi ci o saletrzak, saletrę, saletrosan, salmag czy jeszcze coś innego? Saletrosan wcale się tak strasznienie rozpuszcza, a bez obaw że wiosna będzie jakaś bardzo sucha. Z rozpuszczeniem pierwszej dawki raczej nigdy nie ma problemu :)

Z moich obserwacji wynika że co druga wiosna jest suchą. Bynajmniej u nas.przypomnij sobie wiosnę 2012.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Hereford dlaczego mówisz żeby najlepiej podać mocznik ? a nie np saletrosan albo RSM dodam że jestem nowicjuszem w uprawie rzepaku więc każdy mądry pomysł mi się przyda :) A co powiecie o POLIFOSKA® 21 zawiera 21% azotu (N), w tym 8% w formie amidowej i 13% w formie amonowej. Nawóz zawiera 4% magnezu (MgO) całkowitego w formie węglanu i siarczanu rozpuszczalnego w wodzie i 35% trójtlenku siarki (SO3), czyli 14% S rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu. Zamiast saletrosanu dodam że chciał bym dać na 1ha 200 kg polifoskiej 21 na start a później RSM. Dzisiaj kupiłem 200kg Polifoskiej chcę rozsiać na ten gorszy rzepak a jeszcze zostało mi kupić nawóz na pozostałe 2 ha tylko dodam że nie było saletrosamu więc namówili mnie na Polifoskę nie wiem czy była to dobra decyzja więc kupiłem tylko na 1 ha i na resztę czekam na waszą opinię co mam kupić

jezeli chcesz siać polifoske to posiej wcześnie a jak tylko wegetacja ruszy na dobre lej RSM, lub popraw saletrą i może być takie rozwiązanie. Aczkolwiek czy nie lepiej pojechać raz saletrosanem i później za 2-3 tyg 2 dawka i finał? Zawsze to jeden przejazd mniej


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj