tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
adi-180    0

witam moje zdanie jest takie żeby zwrócić uwagę trochę na sąsiadów czyli sąsiednie plantacje i ich kondycje każdy stosuje inne nawożenie mówie teraz o jesieni ale i ziemia ziemi nie równa tak więc rzepaki będą inaczej wyglądać i jeżeli jest coś nie tak to jeszcze można poprawić chociaż z azotem wydaje mi się że jest troszkę za wcześnie. ale np. sól potasową można dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

wiem że wiedze masz bo czytam twoje posty ale tutaj sie mylisz, napiszę Ci tak jestem rolnikiem ale pracuje też w jednej z najwiekszych firm obsługujcych rolnictwo w Polsce i powiem Ci tak byłem kilka razy w top farmsie nie jest to pgr a plony jakie maja to kolego można tylko pomarzyć.A czemu lali RSM bo mieliśly długą i ciepłą jesień rzepak był bardzo głodny azotu i trafili w dziesiątkę bo ich rzepaki są w idelanym stanie

 

Pytanie o sens rozlewania RSM, pogoda nie pewna a kasa leci.

Ja na ściernisko po pszenżycie, rozrzuciłem ok. 100kg mocznika i też nie narzekam na stan rzepaku po zimie

 

Co do nawożenia, jak tylko któraś nocka za tydzień przymrozi jadę rozsiać kizeryt ok. 150kg/ha.

 

Co do specjalistów to spotkałem wielu i wielu o wiedzy nikłej jak moja o balecie.

 

A co do nawozów azotowych wiosną to niech każdy sieje kiedy uważa za stosowne.

Edytowano przez dyczko0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

wiem że wiedze masz bo czytam twoje posty ale tutaj sie mylisz, napiszę Ci tak jestem rolnikiem ale pracuje też w jednej z najwiekszych firm obsługujcych rolnictwo w Polsce i powiem Ci tak byłem kilka razy w top farmsie nie jest to pgr a plony jakie maja to kolego można tylko pomarzyć.A czemu lali RSM bo mieliśly długą i ciepłą jesień rzepak był bardzo głodny azotu i trafili w dziesiątkę bo ich rzepaki są w idelanym stanie

No dobra, to Twoje zdanie, a ja nie jestem nieomylny. To ze mam takie zdanie to nie znaczy że tak na pewno jest, rolnik trochę musi być jasnowidzem i ten który najlepiej trafi ma najlepiej.

Takie gospodarstwa mają taką zaletę że każdy zabieg u nich jest znacznie tańszy niż w statystycznym gospodarstwie i nawet wyższe dawki nawozu z których roślina nie skorzysta nie jest istotną stratą. Poza tym też do końca nie wiem jak wyglądają pola na zachodzie, w weekend trochę byłem w drodze i pola w okolicach poznania czy szczecina wyglądają znacznie inaczej niż w kujawsko-pomorskim.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2060

na nawóz jest jeszcze za wcześnie, dopiero 11 lutego,

moja wróżka mówi, że do końca lutego zimy nie będzie na 95%, będzie natomiast mokro i temp. całodobowa około zera i na +

w poprzednim roku nawozy większość podawała na początku kwietnia i rośliny zdążyły urosnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Na początku kwietnia? i co ? jakie plony były? z takiej uprawy? ja podałem w przerwie zimowej jak było dwa tyg ciepło i wygrałem a ci co dali w kwietniu to rzepaku po tony zbierali.

Najlepiej podać mocznik on czeka na pogodę i sam się uruchamia .

Tak jak napisałem wcześniej ze zwykłym azotem ruszam od połowy przyszłego tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja dawałem w tamtym roku wszystko na początku kwietnia RSM i plony miałem jedne z największych w okolicy, rzepak dał nawet na jednym kawałku 5,2t z ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Na początku kwietnia? i co ? jakie plony były? z takiej uprawy? ja podałem w przerwie zimowej jak było dwa tyg ciepło i wygrałem a ci co dali w kwietniu to rzepaku po tony zbierali.

Najlepiej podać mocznik on czeka na pogodę i sam się uruchamia .

Tak jak napisałem wcześniej ze zwykłym azotem ruszam od połowy przyszłego tyg.

 

 

Ja w ubiegłym roku dałem 25 kwietnia pierwszą dawkę, ponieważ w moim regionie dopiero dało się w pole wjechać. Czy przegrałem ? Myślę, że nie. Zebrałem 4 t/ha z 4-5 klasy. Nie ma co gadać czy wcześniej czy później, w maju przyjdzie susza i nici ze starań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

myślę w sobotę wysieć kizeryt i sól potasową - jak pogoda pozwoli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Mieliście szczęście . Generalnie to nawóz musi czekać na roślinę nie odwrotnie i koniec. W mojej okolicy każdy kto rzucił nawóz po drugim ataku zimy przegrał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

co to znaczy szczęście w nawożeniu i plonowaniu? szczęście to można mieć z pogodą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Widocznie nie jest reguła ze nawóz ma czekać na rzepak.Przykład @tomka 73,tym bardziej teraz jak dłuższy czas temp.maja oscylować w granicach 5 stopni a w nocy przymrozki.Mamy początek lutego a największe szkody w uprawch przeważnie wyrządzały marcowe wiatry.Myślę że z azotem nie warto się spieszyć

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Większość moich znajomych tak jak pisałem plony miała słabe. I to byli ci co posiali nawozy na początku kwietnia,pisze tylko to co widzę . Mieć szczęście to znaczy w przypadku plonowania dobranie odmiany , odpowiednia pogoda itp. Gdyby na początku kwietnia przyszły intensywne opady i nie wiechałbyś w pole z nawozami potem susza i po szczęściu :-)

Róbcie jak chcecie ja daje azot od przyszłej środy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

Hereford - twoje pieniądze, twoja decyzja, w.g mnie na azot jest za wcześnie, niezależnie od postaci w jakiej sie go stosuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

 

 

Ja w ubiegłym roku dałem 25 kwietnia pierwszą dawkę, ponieważ w moim regionie dopiero dało się w pole wjechać. Czy przegrałem ? Myślę, że nie. Zebrałem 4 t/ha z 4-5 klasy. Nie ma co gadać czy wcześniej czy później, w maju przyjdzie susza i nici ze starań.

 

Widzę, że tu każdy zbiera minimum 4T i to na 5 klasie , ale jakoś w waszych galerich nie widać tego rzepaku. Może jeszce powiesz, że dawłeś wszystko w jednej dawce. Pokaż ten rzepak i opisz agrotechnikę to ci uwierzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

nie każdy zbiera.Ja sie cieszę jak mam zazwyczaj 3.7-3.9 t na 3a-4b.rzepak jest na polach już u mnie w ciagu 12 lat uprawiany w trzy polówce wiec ciezko powalczyc o wieksze plony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

Ale niektórzy mają sr**zke z tym azotem . Ciekawe czy będą tak się mądrzyć i tu wypisywać gdy pobudzą rośliny , przyjdą mrozy i do kasacji .... ludzie jest dopiero 12 LUTY !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Rzepak i żyto to rośliny które jako pierwsze zaczynają wegetację . Żyto rośnie i pod śniegiem , przy takiej pogodzie gdzie w dzień w słońcu jest 15 stopni a w nocy -2lub ok 0 to rośnie wszystko i zaczyna pobierać składniki z gleby . Macie racje że jak przyjdzie -8,-10 to będzie lipa ale żadne długoterminowe pogody tego nie zapowiadają wiec...? Decyzja jest wasza :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Mi też ciężko uwierzyć w te 4-5t/ha na 4 i 5 klasie. u mnie jakoś tylko jeden miał 5 ton ale był piękny rzepak, a tak to 4+t/ha ale ziemia 1-2 klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

u mnie wyszło 4,6t/ha na IVa-IVb, posiane 5ha - to pole nigdy nie widziało rzepaku, pierwszy rok uprawy odmiana monolit.

saletrosan i sól potasowa rozsiana 27.03.2013 - pamietam że jeździłem po błocie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Widzę, że tu każdy zbiera minimum 4T i to na 5 klasie , ale jakoś w waszych galerich nie widać tego rzepaku. Może jeszce powiesz, że dawłeś wszystko w jednej dawce. Pokaż ten rzepak i opisz agrotechnikę to ci uwierzą.

 

Nie napisałem tego, żeby sie pochwalić a po to aby udowodnic np. Tobie, że nie ma większego znaczenia te 5 dni wegetacji, a to jak wyglądał rzepak przed zimą, oraz jaka była wiosna. A jak nie pamiętasz wiosna była wilgotna, więc nie wiem dlaczego jesteś zdziwiony.

 

Może i wysypałem na raz, moja sprawa... wiem jaki plon miałem, waga nie kłamie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

Koledzy mam problem posiałem rzepak pierwszy raz i na jednym kawałku 1 ha jest bardzo słaby zielony ale ma tak od 4 do 6 liści pogoda jest u mnie dość ciepła w dzień 8 stopni w cieniu a w nocy około 2 chodź dzisiaj było -1 i zastanawiam się czy nie pojechać w przyszłym tygodniu saletrosanem w ilości 200kg/ha proszę o odp pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Słaby ale jak mały,za żadki? Czym pryskałeś? Może go środek przytrzymał? Saletrosan 200 kg ciut mało . Jednak jak nierokuje to nie ma co kasy ładować .

Dyczkowski- masz wiele racji jednak ja bede upierał sie przy swojej wersji .

Jak już bym miał podać azot 20 kwietnia to zrobiłbym też tylko jedną dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin9084    0

Rzadki to nie jest tylko po prostu mały słabo urósł oprysk go nie przetrzymał bo pryskałem późno po zasiewie bo deszcze padały

 

i myślałem żeby dać za tydzień 200 kg saletrosanu a później jak ruszy wszystko ładnie to bym dał 300 kg rsm

 

i też pryskałem TOPREX 375SC w dawce 0,3l ha i to może on przetrzymał mój wzrost rzepaku

 

na chwasty pryskałem bora 500 SC NAVIGATOR 360 SL LABRADOR 05EC WYSZŁO PONAD 300 ZŁ/ha wydaje mi się ze troszeczkę drogo może coś polecicie tańszego pod nowy zasiew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koledzy mam problem posiałem rzepak pierwszy raz i na jednym kawałku 1 ha jest bardzo słaby zielony ale ma tak od 4 do 6 liści pogoda jest u mnie dość ciepła w dzień 8 stopni w cieniu a w nocy około 2 chodź dzisiaj było -1 i zastanawiam się czy nie pojechać w przyszłym tygodniu saletrosanem w ilości 200kg/ha proszę o odp pozdrawiam

Jeżeli obsada jest słaba to niestety ale wiele tego nie uratujesz. Rzepak już jesienią zaplanował sobie liczbę rozgałęzień i łuszczyn na roślinie. Teraz musisz zrobić wszystko aby tą ilość utrzymać, poprzez nawożenie azotem w odpowiednim terminie na start, potem względnie szybko daj regulator co pobudzi rozgałęzienia boczne do wzrostu. Toprex nie działa silnie skracająco jesienia i nie powinien powodować zahamowania wzrostu, chyba że może warunku atmosferyczne nie były dobre. Toprex możesz dać też wiosną, najlepiej dość wcześnie, ale w temp powyżej 10 stopni.

Azot powinieneś dać dość szybko ale wg mnie teraz jeszcze za wcześnie, zima jeszcze wróci. Chyba że mieszkasz na Opolszczyźnie to możesz zaryzykować.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj