tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

patrykDF    4

Nawet jeśli, to gdzie widzisz plus dla saletrzaku??

 

Czytaj ze zrozumieniem gdzie napisałem ze lepszy? Chodzi fakt rozpuszczania saletra vs saletrzak.

 

 

a co powiecie na temat nawozu PROSAN z procamu? Rzeczywiście taki dobry i wart on tej ceny? (ok 1600zł/t) Stosował ktoś??

 

Skład ma fajny tylko troche malo potasu mogłby miec jeszcze magnez i zawiera najlepsza forme azotu na pierwszą dawke amonowa. Cen raczej troche za wysoka ale to trzeba poloczyc. Cena brutto 1600?

 

Tomek 90 Prosan chyba ma 40SO3

Edytowano przez patrykDF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Dzisiaj słuchałem prognoz i w pierwszej czesci było ze rzepak gdzie nie było sniegu mógł odczuć ten mróz i zapowiada sie spadki plonu .. 3 min później inny ekonomista wypowiadał sie o rekordowych plonach w polsce i na świecie ;D bez obrazy dla ekonomi i giełdy ale to jest pojeb....


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Już robią spekulacje i myślą jak tu ogolić rolnika w żniwa....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

W moim regionie dolnośląskim śniegu nie ma nawet cm a mrozy były jak wszędzie ponad -12 i na niektórych polach widać już przypaloną pszenicę, nie wiem jak rzepaki. Więc takie durne gadanie w tej tv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s17    15

W agrobiznesie takie bzdety opowiadają, że lepiej tych "straszycieli" rolników nie oglądać

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

niby jak dostałem ofertę, to było tam porównanie do saletrosanu, to 'niby' drożej nie wychodzi bo wprowadza się dodatkowo trochę potasu, i niby nie zakwasza gleby i koszt wapnowania po saletrosanie też jest uwzględniony.. Jak chcesz mogę Ci na e-mail podrzucić to porównanie

No jak przeczytałem kawałek że nie zakwasza to prawie z krzesła spadłem :D A teraz pomyśleć że żeby dać te 100kgN na I dawkę dać ponad 600kg tego nawozu to mam poważne wątpliwości czy nie zakwasi bardziej gleby, a zasolenie z pewnością będzie wyższe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

niby jak dostałem ofertę, to było tam porównanie do saletrosanu, to 'niby' drożej nie wychodzi bo wprowadza się dodatkowo trochę potasu, i niby nie zakwasza gleby i koszt wapnowania po saletrosanie też jest uwzględniony.. Jak chcesz mogę Ci na e-mail podrzucić to porównanie

z tego co czytałem to zawiera azot cały w formie amonowej więc zakwasi glebę bardziej niż saletrosan (pomijam już siarke) Po 2 (jeśli mowa o nawozie 16 N 16 S i K2O) żeby wprowadzić taką samą ilość azotu musisz podać prawie 2 razy tyle masy nawozowej w porównaniu do slaetrosanu więc zasolenie będzie duzo większe. Także nie wiem czy będzie lepszy nawóz od saletrosanu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

To nie tak, ten Prosan idzie w dawce powiedzmy do 300kg zaś resztę N uzupełniamy saletrą, tak jak z siarczanem amonu czy kizerytem, co nie zmienia faktu że cena jest nie atrakcyjna w stosunku do zawartości NSK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Dlatego mówiłem że wymyślanie z tym nawozem. Najlepiej saletrosan a później azot wedle uznania czy to saletra czy mocznik jak kto uważa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Bylem dzisiaj na rzepaku warstwa śniegu jest niewielka ale jest no i pod spodem jest lod to też w jakiś stopniu chroni rośliny . Trudno powiedzieć jak to będzie zwłaszcza ze w przeciągu kilku dni będzie na plusie . Raz mówią ze mrozy a raz ze ciepło .

Edytowano przez Michalmeer

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Jestem z lubelskiego, w tej chwili jest -17 na wysokości 2 metry a w prognozie nadawali -12. Do rana przy gruncie będzie na pewno ok -20 i wieje jak chol...a. Dobrze że jest z 10 cm śniegu ale na ile to wystarczy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heniekii    2

witam widze ze rozmawiacie o prosanie ale kazdy z was podaje 16n 16s 5 k20 ale niby ten nawoz posiada jeszcze 20% Calcorium

 

i kto stosowal ten nawoz i czy te calcorium naprawde daje kopa roslinie na start tak jak to procam mowi ?czy podobnie dziala do polifoski 21 czy saletrosanu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

polifoska 21 ma całkiem inne działanie niż saletrosan


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heniekii    2

polifoska 21 ma całkiem inne działanie niż saletrosan

 

 

a dlaczego?

 

polifoska ma 21n 14s a saletrosan 26N 13S wiedz bardzo podobne nawozy tylko azot w salerosanie powinien byc szybciej wchloniety ale pogoda jest tak zmienna ze i mocznik na pierwszy strzal czasem jest leprzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

...mocznik lepszy jak ogólnie nie trzeba dokrzewiać roślin wiosną przy dawce startowej, ale bardziej myślę tu o zbożach. Wracając do siarki w tym roku sypnę kizeryt 25% MgO i 50% SO3 czyli w czystym składniku 20 S.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Umnie sieje azot kiedy nie ma śniegu na polu ale są lekkie przymrozki tak że ziemia jest troche zmarznieta .. wiec mocznik odpada sieje saletre i jest ok na rzepak do tego corn cali i kizeryt


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a dlaczego?

polifoska ma 21n 14s a saletrosan 26N 13S wiedz bardzo podobne nawozy tylko azot w salerosanie powinien byc szybciej wchloniety ale pogoda jest tak zmienna ze i mocznik na pierwszy strzal czasem jest leprzy

 

Saletrosan zawiera azot w formie amonowej (19%) i azotanowej (7%) Forma azotanowa zadziała szybko, forma amonowa zostaje wbudowana do kompleksu sorpcyjnego i zadziała później.

Polifoska 21 zawiera 13 % azotu amonowego i 8 % amidowego. Forma amonowa zadziała jak wyżej napisałem, a forma amidowa?

Forma amidowa musi najpierw ulec hydrolizie aby mogła być dostępna dla roślin. Przy temperaturze 5-10 stopni (a na początku wegetacji panują nawet niższe temperatury) zjawisko to nastąpi za ok. 21 dni i dopiero ten azot będzie dostępny dla roślin. Oczywiście były już badania że rośliny mogą pobierać formę amidową ale w niewielkim stopniu, bardziej preferują formą NH4 i NO3

Tak więc odpowiedź jest jasna. Z saletrosanu jedna forma azotu zadziała szybciej druga wolniej, z polifoski obie formy zadziałają wolno (późno) więc odpowiedź jest raczej jednoznaczna co do tego który nawóz jest lepszy.

Co do mocznika na 1 dawke sprawa wyglada tak samo - nigdy w zyciu. Jezeli nie ma konieczności dokrzewiania roślin to należy stosować formę amonową azotu a nie amidową

 

@wyrebski1 troche mało tej siarki, przedsiewnie dawałeś coś z S?

Edytowano przez losktos
  • Like 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

który lepszy tak naprawdę to sam pan Bóg wie, jak rok temu nawozy poszły na początku marca a potem śnieg, leżał chyba z 1,5 miesiąca to który lepszy? a jakby dane było i wiosna fajnie ruszyła i deszcze by zaczęły ze 2 tyg lać to który lepszy? a jakby po rozsianiu np za tydz, wysokie temp ponad 20 st to który lepszy, najlepszy ten co zakupiony i w danych warunkach sprawdzony a takie gdybanie, każdy ma swoją filozofię nawożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Nie każdy nawóz się nadaje na różne ziemie . Sprawdzone metody są dobre a i sprawdzanie nowego jest dobre

Edytowano przez Michalmeer

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Zawsze jest to ryzyko że krótka odwilż i podanie nawozu pobudzi rośliny do wzrostu i gdy niedaj boże przyjdzie po tym mróz i śnieg to niestety szkody są widoczne. Rok temu nawóz rozsiany był gdzieś przed 8 marcem i potem przyszła zima, więc takie sianie azotu gdy tylko pojawiają się + temperatury moze być zgubne. Na wiosnę chyba jeszcze za wcześnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483
Napisano (edytowany)

Do wiosny jeszcze trochę czasu ale podyskutować trzeba

Edytowano przez Michalmeer

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki17    0

Czy zauwarzyliscie różnice w plonie miedzy sianiem nawozu wczesnie, a w puzniejszym terminie jak juz można wjechac w pole.Pytam w odniesieniu do ubiegłego roku.Ja niezauwazyłem wielkiej nawóz posiałem w kwietniu w jednej dawce różnicy w plonie niebyło co do innych lat a jakie sa wasze plony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj