tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

eMWu    485

Spodziewać się możesz lepszych plonów, niż na polach, gdzie rzepak (kapustowate) występuje w płodozmianie

 

Od kilku lat siejemy w rozstawie powyżej 20cm, ostatnie 2 lata było w granicach 28cm, i w przypadku rzepaku mieszańcowego widać, różnicę poprzez lepsze rozkrzewienie, a co za tym idzie lepszy plon, jest również mniejsza presja roślin na pobór wody bo nie są tak zagęszczone.

 

Z tego co wyczytałem, to jedynym plusem takiego siewu (dla siewnika mechanicznego) jest lepsze przewietrzenie łanu i przez to podobno niższa presja chorób. U siebie nic takiego nie zauważyłem. A rzepak gorzej się krzewi, bo odległości pomiędzy roślinami sa mniejsze (w rzędzie) i do tego są większe na boki, więc rzepak trochę nienaturalnie rozwija swój system korzeniowy (patrząc z góry prostokątnie). Siejąc w każdą redlicę sprawiamy, że minimalne odległości między poszczegónymi nasionami są większe, rzepak ma więcej miejsca i korzeń rozwija się bardziej "kuliście", czyli naturalnie, patrząc od góry. Były badania niemieckie - pomijając siew punktowy, zdecydowanie lepszym pomysłem jest siew w odstępy 12-15cm, wtedy rzepak lepiej plonuje.

 

Piszesz, że jest mniejsze zagęszczenie roślin w przypadku siewu w szerokie rzędy - jakim cudem? Bo norma wysiewu jak najbardziej może być taka sama, i w przypadku siewu w wąskie rzędy jak najbardziej można ją zmniejszyć. Większa presja na pobór wody i składników pokarmowych jest w przypadku siewu w szerokie rzędy, wtedy odległości między roślinami w rzędzie są niewielkie, dochodzi do konkurencji pomiędzy posczególnymi roślinami w rzędzie o składniki pokarmowe, a w konsekwencji, do zmniejszenia plonu (opisane wyżej i zbadane przez niemców). Wyniki badań były ukazane niedawno w top agrar albo są w ich poradniku odnośnie uprawy rzepaku.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

jeśli już piszemy o nawozach to powiem wam ciekawostke kuzyn ważył kiedyś big bagi z nawozem i wyszło że w prawie kazdym z gatunków nawozu brakuje żależnie od rodzajau nawozu od 15 do nawet 30 kg w big bagu .. wage miał dokładną hakową granica błedu przy tonie to okooło 5 kg


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz55    75

Witam mam pytanie o uzupełnienie npk? Rzepak dostał 320kg polifoski petroplon chciałbym coś jeszcze rzucić na wiosne co polecacie. Z azotowych to na pierwsza dawke pójdzie 380kg saletrosanu druga 200kg saletry. Zawartosć potasu i fosforu niska, magnezu wysoka.

Edytowano przez mtz55

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Fajnie rzepak już ruszył wypuszcza nowe liście chyba poczuł wiosnę????? i większy mróz pozamiata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

to po co tak wcześnie go siałeś... ogólnie u mnie tez rzepak jak i zboża sobie powoli ale rosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Przy tych temperaturach to normalne że zaczyna się wegetacja.

W tamtym roku kawałem siałem co 25cm 30 szt/m i tak sobie, ale raczej ładniejszy był.

W tym jakoś nawet nie pomyślałm, a zwiększeniu roztawu, bo byłem zdenerwowany że musiałem orać i odpóściłem zmianą roztawu.

Ja rzepak staram się siać jak naj wcześniej, a jestem z Dolnego Śląska, termin mam do 30, a sieję jak mogę 22 i to jest to, dużoładniejsze rośliny, a skrócić zawsze mogę.

Po drugie każdy dzień spóźnienia to przynajmniej 50 kg/ha mniejszy plon.

Po drugie koniec z Randapowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

Witam mam pytanie o uzupełnienie npk? Rzepak dostał 320kg polifoski petroplon chciałbym coś jeszcze rzucić na wiosne co polecacie. Z azotowych to na pierwsza dawke pójdzie 380kg saletrosanu druga 200kg saletry. Zawartosć potasu i fosforu niska, magnezu wysoka.

 

przy tych zawartościach potasu i fosforu dosyć nikłe nawożenie zastosowałeś, ja przy co najmniej średnich zawartościach stosuję 400kg/ha polifoski 6 bądź 8 i to zastanawiam się czy nie za mało, ale plony przyzwoite od ok 4t wzwyż uzyskuję.. Ja bym ten petroplon dał właśnie na wiosnę jakbym już go koniecznie chciał dawać.

Najszybciej i najłatwiej będzie chyba zastosowanie właśnie polifoski 6 czy 8, w dawce co najmniej 200kg/ha. Ja na jednym kawałku dałem mniej i właśnie na wiosnę tez planuję dosypać i mam zakupiony ten npk ze wschodu 7-20-30, zobaczymy co z tego będzie, bo na jesieni też będzie dawany pod rzepak ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Joachim    0

ja bym proponował przeliczyć jaki jest zysk z hektara przy tych cenach nawozów i cenie rzepaku na tą chwile 1500zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

masz rację, przy tych nakładach i tej cenie zysk staje się niewielki, ale co - nic nie dawać to nie wiem czy opłaci się zbierać.. Z tego co widziałem na forum to są użytkownicy, którzy jeszcze więcej "ładują" w ten rzepak..

Szkoda, że ta cena tak poleciała a tym bardziej, że zaryzykowałem i posiałem więcej..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

jeszce nic nie wiadomo wiosna pokarze co bedzie i wtedy bedziemy sie martwić jak bedzie czym .. kiedy już cos robic to robic to dobrze a zasiać i zaniedbać to głupota i ziemi szkoda


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

gdzie wcześnie 23-24.08 i 2,09 to wcześnie???

kolega miał na myśli ze wcześnie ale rano! popoludniu byłoby w sam raz a tak na poważnie co do pogody tez mi się nie podoba i zgadzam się z kolega michalmeer oraz dodałbym ubezpieczenie by wiosna nie plakac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Dziś jechałem samochodem to widziałem ,że już top farms Głubczyce pryska rsm na rzepaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

Rozmiawłem z kierowcą ciągnika to mówił ,że leją 80 l/ha... a po co , a po to żeby lepiej przezimował (odpowiedz kierowcy) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

To spoko rozbujają rzepak i lepiej przezimuje napewno?? może wierzą w brednie że to już wiosna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

wypowiadali sie profesorowie i ludzie z odr .. " Pod zadnym pozorem nie wolno teraz podawac jakiedo kolwiek nawozu , podanie doprowadzi do pobudzenia wzrostu i z znacznym spadkiem zimotrwałośći .. rolnicy nie dawajcie pod żadnym pozorem nawozów na uprawy " tak to było jakoś


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Widać wzieli sobie do serca prognozy cen i postanowili go przesiać na wiosne drogim jeczmieniem. Za zmiane planów zapłaci ubezpieczyciel, bo napewno mają ubezpieczony.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

a jeśli nie wymarznie ? a ich prognozy to sobie mogą w du.. wsadzić ;)


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ile dajecie mocznika na 2 strzał? ja mam w planie 200 kg dać... może wypowie się ktoś na ten temat co stosuje mocznik w rzepaku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w ubiegłym roku na pierwszy raz dawałem 300 saletry a na 2 właśnie 200 mocznika, plon 4-4,2 tony


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj