tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

A co mślicie o tym zeby w pierwszej dawce dać siarczan amonu tarnowski i saletre? Ile tego azotu w pierwszej dawce dać bo z tego co słyszałem pierwsza dawka jest najwazniejsza ok 70% całosci a druga 2 w fazie pąkowania dobrze myśle jak nie to mnie poprawcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Na pierwszą dawke daje się 100 kg czystego azotu.Siarczan amonu kiepsko sie wysiewa.Jest drobny bardzo.Saletrosan jest lepszym rozwiązaniem.Drugą dawke azotu daje się na 3 tygodnie przed kwitnieniem, na poczatku wybijania w pęd rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Panowie a jak na zamarzniętą ziemię rozleje około 9 tys l/ha. gnojówki a póżniej 500kg saletry 34N w dwóch dawkach. czy lepiej coś innego--gnojówka napewno pójdzie na wiosnę.

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Przelicz sobie ile N w ten sposób wprowadzisz. Nie wiem ile dałeś PK przedsiewnie ale samym azotem plonu nie zbudujesz ja bym potasu dorzucił przy takim nawożeniu azotem no i gdzie siarka?

Co myślicie o rzepaku na 4b-5 klasie? Opłaci sie czy lepiej zboże? Chciałbym spróbowac w celu przerwania monokultury ale nie wiem czy warto?

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krol9    3

Na 4b-5 rzepak spokojnie urośnie, wszystko zależy od kultury ziemii i wilgotności. Ale wiadomo że chodź byś niewiem jak się starał 5ton nie osiągniesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Od 1 marca można rozlewać prawnie. chodzi mi nie całkiem na zamarzniętą tylko po przymrozkach żeby kolein nie narobić. przedsiewnie dostał 100kg soli i 100 kg fosforanu. co do gnojówki to na ha wprowadzę około 70kg potasu. 35 azotu 16 siarki. boru nieznaczne ilości. Osobiście chyba na jednym kawałku dam saletrosan + saletra, żeby zobaczyć czy warto się tak napinać z tą siarką. w tamtym roku dałem coś około 175N i ponad 4t/ha rzepak plonował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

koledzy czy ktoś z was wie ile tak naprawdę siarki zawiera YaraBella Sulfan 24? raz jest napisane że 15% a raz że 6%.. teraz zgłupiałem bo robię właśnie zapasy nawozowe i na ulotce Sulfanu widziałem 15% a zdejmując big bagi z przyczepy widzę na worku 6%..

planuje to rozsiać w pierwszej dawce na rzepak (ok200kg) w połączeniu z saletrą, więc jeśli zawiera tylko 6% siarki to mój plan wniesienia ok 40kg siarki legnie w gruzach..

co radzicie zrobić w tej sytuacji? Nawożenie dolistne w postaci siarczanu magnezu coś da?? Ile dajecie łącznie siarki pod rzepak?

teraz zgłupiałem bo robię właYara,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Z tą siarką to różnie bywa.Znam przypadki że bez nawożenia siarką wiosną rzepak sypał pod 4t.Wszystko jest zależne od gleby,ale profilaktycznie lepiej dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

e1leex po żniwach daj znac jak plonował :) a jakie dałeś nawożenie i jakie planujesz?

 

 

slawek2209 w tym roku miałem rzpak pierwszy raz na polu, bez nawożenia siarka sama saletra ponieważ nie dało sie wjechac wczesna wiosna z siarka, mimo tego rzepka plonował koło 3 ton nie wiem czy to duzo czy mało ponieważ saletry koło 350 kg dostał może i tego nie no i nie pryskaliśmy na opadający płatek od pryszczarka i od grzyba nie wiem czy to był błąd ale szkoda było wjeżdżać w rzepak po prostu bo był dość wysoki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

koledzy czy ktoś z was wie ile tak naprawdę siarki zawiera YaraBella Sulfan 24? raz jest napisane że 15% a raz że 6%.. teraz zgłupiałem bo robię właśnie zapasy nawozowe i na ulotce Sulfanu widziałem 15% a zdejmując big bagi z przyczepy widzę na worku 6%..

planuje to rozsiać w pierwszej dawce na rzepak (ok200kg) w połączeniu z saletrą, więc jeśli zawiera tylko 6% siarki to mój plan wniesienia ok 40kg siarki legnie w gruzach..

co radzicie zrobić w tej sytuacji? Nawożenie dolistne w postaci siarczanu magnezu coś da?? Ile dajecie łącznie siarki pod rzepak?

teraz zgłupiałem bo robię właYara,

 

obie wartości są dobre z tym że 15 % dotyczy SO3 (trójtlenku siarki) a 6 % dotyczy S (czystej siarki). A dla Ciebie ważna jest ta druga wartość bo w roślinie znajduje się siarka jako pierwiastek


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

 

e1leex po żniwach daj znac jak plonował :) a jakie dałeś nawożenie i jakie planujesz?

 

 

 

slawek2209 w tym roku miałem rzpak pierwszy raz na polu, bez nawożenia siarka sama saletra ponieważ nie dało sie wjechac wczesna wiosna z siarka, mimo tego rzepka plonował koło 3 ton nie wiem czy to duzo czy mało ponieważ saletry koło 350 kg dostał może i tego nie no i nie pryskaliśmy na opadający płatek od pryszczarka i od grzyba nie wiem czy to był błąd ale szkoda było wjeżdżać w rzepak po prostu bo był dość wysoki

Troche za małe nawożenie azotem.Miałeś choroby w rzepaku?Pryszczarek zapewne narobił troche szkód.Sam daje saletrosanu 250 kg plus saletra i plony 3.7-3.9 z ostatnich kilku lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wiem że małe plany były inne ale późno w pole wjechaliśmy ponieważ wczesniej nie było przymrozków i nie było jak rozsiać pierwszej dawki. Większa dawka nie została by wchłonięta przez rzepak no nic wyszło jak wyszło. Od chorób poszło sam tebukonazol i nie powiem zrobił swoje do końca kwitnienia chorób nie było stąd też miedzy innymi decyzja o pominięciu zabiegu na płatek. Ale tak jak mówisz nie wiem czy to była dobra decyzja bo pryszczarek jednak troche łuszczyn naniszczył. Na ten rok planowane 300 kg saletrosanu i 200 saletry. Ładne plony masz. Pytałem już wczesniej ale może masz jakies doświadczenie z sianiem rzepaku na 5 klasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roberto653    1

jeżeli jesienią dałem pod żepak 56 kg siarki w czystym składniku to chyba wiosną nie ma sensu dawać, jak myślicie??

 

mówisz saletrę... w jakie ilości w drugiej dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

 

 

obie wartości są dobre z tym że 15 % dotyczy SO3 (trójtlenku siarki) a 6 % dotyczy S (czystej siarki). A dla Ciebie ważna jest ta druga wartość bo w roślinie znajduje się siarka jako pierwiastek

Tak więc moje obliczenia szlag trafił:-/ muszę pomyśleć nad dodatkową siarka...

Dołączam się do pytania kolegi powyżej... Co z sianiem rzepaku na 5 klasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Nic szczególnego ważne aby zmniejszyć obsadę, wybrać odmianę na słabsze gleby, wczesną no i modlić się o dobry rozkład opadów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Wiem że małe plany były inne ale późno w pole wjechaliśmy ponieważ wczesniej nie było przymrozków i nie było jak rozsiać pierwszej dawki. Większa dawka nie została by wchłonięta przez rzepak no nic wyszło jak wyszło. Od chorób poszło sam tebukonazol i nie powiem zrobił swoje do końca kwitnienia chorób nie było stąd też miedzy innymi decyzja o pominięciu zabiegu na płatek. Ale tak jak mówisz nie wiem czy to była dobra decyzja bo pryszczarek jednak troche łuszczyn naniszczył. Na ten rok planowane 300 kg saletrosanu i 200 saletry. Ładne plony masz. Pytałem już wczesniej ale może masz jakies doświadczenie z sianiem rzepaku na 5 klasie?

Gleby mam 3a-4b gliniaste tak że nie pomoge

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Wiem że małe plany były inne ale późno w pole wjechaliśmy ponieważ wczesniej nie było przymrozków i nie było jak rozsiać pierwszej dawki. Większa dawka nie została by wchłonięta przez rzepak no nic wyszło jak wyszło. Od chorób poszło sam tebukonazol i nie powiem zrobił swoje do końca kwitnienia chorób nie było stąd też miedzy innymi decyzja o pominięciu zabiegu na płatek. Ale tak jak mówisz nie wiem czy to była dobra decyzja bo pryszczarek jednak troche łuszczyn naniszczył. Na ten rok planowane 300 kg saletrosanu i 200 saletry. Ładne plony masz. Pytałem już wczesniej ale może masz jakies doświadczenie z sianiem rzepaku na 5 klasie?

 

Rzuć jak masz możliwość więcej saletrosanu na I dawkę o 50-100kg


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie wiem czy jest sens pakowac sie aż tak w koszta bo z ph moga być problemy i nie wiem czy rzepak w pełni wykorzysta nawożenie które mu zaaplikuje. Ph nie było mierzone mój błąd ale jest to dzierżawa i podejrzewam że glebe jest tam zakwaszona. Odmiana rzepaku to monilit jest to odmiana na słabsze gleby wiec może sobie jakoś poradzi w tych warunkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj