tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

milanreal1    319

Zaoszczędzić można przy dobrych glebach, odpowiedniej agrotechnice, wiedzy i doświadczeniu. Teoretycznie rzepak wymaga bardzo dużych nakładów i wielu gospodarstwach tak jest. A koszt wapnowania nie jest tak wysoki bo w końcu rozkłada się na kilka lat, chociaż koszt zakupu jest spory.

Tylko gdybym chciał popryskać przy 4 liściach to duża część zaczęła dopiero wschodzić więc lepiej było trochę poczekać. Mam zasianą hybrydę Garou, czyli następcę Visbiego i myślę że chyba lepiej będzie caryx plus jakiś tebukonazol plus odżywki i bor

Gdy 40-50% roślin ma 4 liście to już warto skracać preparatami opartymi na triazolach. Caryx jest bardziej agresywny i na te młodsze rośliny może mocno skrócić. Tak jak @losktos napisałem toprex lub inne środki triazolowe nie są szkodliwe dla młodego rzepaku. W Czechach toprex ma rejestracje do 1 liścia, choć to nie powód aby już wtedy skracać. Odpowiednia faza to 4 liść, zbyt szybki zabieg to krótsza ochrona przed chorobami jesienią, a zbyt późny zabieg to słabsze skracanie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

U mnie koszt uprawy rzepaku to ok. 2800-3000 zł/ha razem ze wszystkimi nawozami i paliwem. Plony, w ubiegłym roku 4 t. Gleby przeważnie I klasa, czarnoziem.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

1 klasa, czarnoziem. Moja 4-3b lekka. W kolejnych latach może uda się te koszta ograniczyć, jakieś doświadczenie już będzie.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Kolego majes moj koszt z tamtego roku to 2400 + 80l On i 4,2t oddał . w tym roku na ha 2300 przewidziane + paliwo i finito. oto moje koszty 100 kg soli potasowej 100kg fosforan amonu koszt 410zł , command, metazanex, toprex i supero około 300zł materiał siewny Marathon 250zł/ha i adrianna 104zł/ha. na wiosne 500kg saletry 625zł + 400-500 opryski = Marathon na maksa 2000-2100 + niech 500zł paliwo a adriana 150 zł mniej i i tak wyciągnę to co ma oddać w danym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrenalina    10

U mnie Tez sama 4 5 czase 6 nawet i to rarytasy jak ktoś Ma 3b:) Marzenie jest mieć 1:) Ale na 4a i b daje na luzie 4 tony Rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja w tamtym roku miałem koszt 3600zł/ha klasa ziemi IV plon 4,6t/ha - celowałem w 4t/ha, w tym roku celuję podobnie(jak warunki pogodowe pozwolą licze na 5t/ha), ale zweryfikowałem błędy z tamtego roku i stwierdzam że koszty można ograniczyć - jak wyjdzie czas pokaże - wysokich plonów wszystkim forumowiczom życzę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

gleby do IV klasy to są jeszcze dobre gleby, oczywiście kłania się też typ gleby bo IV klasa IV klasie nie równa :) miałem IV a piachu i IV a gleby ilastej także różnica jest :) i na IV klasie można niezły plon wycisnąć tak jak piszecie z tym że z troche większym nakładem i gleba taka mniej błędów w agrotechnice wybacza i plony są bardziej zależne od ilości opadów.

 

Jak z czasem uda mi się już doprowadzić pola do porządku to może i uzyskam te 5 t z ha o jakich się słyszy w mojej okolicy :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

U mnie koszt uprawy rzepaku to ok. 2800-3000 zł/ha razem ze wszystkimi nawozami i paliwem. Plony, w ubiegłym roku 4 t. Gleby przeważnie I klasa, czarnoziem.

 

Jak na takie gleby to masz bardzo niskie plony...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

4 t to bardzo niski plon? no nie wydaje mi się :) gleba glebą ale bez przesady, rekordowy plon to to nie jest, ale też nie bardzo niski :P


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

Witam. Czy pryskał ktoś rzepak preparatem Topsin albo Horizon? Czy warto nimi pryskać i czy nie jest już za późno. Rzepak jest nierówny,jeden ma 5 liści inny 3-4, a niektóry dopiero wschodzi.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

5t/ha marzenia ściętej głowy chyba, że naprawdę rok z pogodą dopasuje jak to miało mieśce rok temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

no 2 dawki azotu, pierwsza w momencie ruszenia wegetacji, najlepiej nawóz zawierający dodatkowo siarke, i forme amonową i saletrzaną azotu (np. popularny Saletrosan), za ok. 2 tyg druga dawka (może być Saletra) .Do tego 2 opryski od grzyba, pierwszy po ruszeniu wegetacji drugi na opadający płatek.No i jeszcze walka ze szkodnikami, to już w zależności od wystepowania, zazwyczaj 3-4 zabiegi (bynajmniej u mnie tak wychodzi) Do tego warto dorzucić odzywki z mikroelementami, głownie bor,mangan, molibden. Niektórzy stosują opryski mocznikiem i siarczanem magnezu. Tu już "co kraj to obyczaj" :P


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

losktos nawożenie dolistne siarczanem i mocznikiem jak najbardziej wskazane redukuje niedobory magnezu siarki no i azotu asymilacja składników pokarmowych jest o wiele szybsza niż poprzez korzenie a zwłaszcza boru który bardzo powoli przemieszcza sie od korzeni. jedyny mankament jest taki że bor nie miesza sie z siarczanem. jest to metoda bardziej pracochłonna ale przy takim programie oprysków jak opisałes to bardzo łatwo to wkomponować w poszczególne zabiegi zarówno od grzyba jak i na szkodnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Jak sie nie miesza jak miesza :) Bormax + soarczan + mocznik nie ma problemów do tego dokąłdałem juz nieraz regulator, insekty i odżywka mikro


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

ja w zeszłym roku próbowałem zmieszać bor z ekolistu i siara wyszła dobrze że próbowałem w wiadrze raczej nie zaleca sie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Nie chodzi tu o piane czy piane tylko bardziej o to, że bor się wytrąca czy coś w ten deseń i nie zostaje pobrany przez rośline. Bor z intermagu akurat można mieszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

losktos nawożenie dolistne siarczanem i mocznikiem jak najbardziej wskazane redukuje niedobory magnezu siarki no i azotu asymilacja składników pokarmowych jest o wiele szybsza niż poprzez korzenie a zwłaszcza boru który bardzo powoli przemieszcza sie od korzeni. jedyny mankament jest taki że bor nie miesza sie z siarczanem. jest to metoda bardziej pracochłonna ale przy takim programie oprysków jak opisałes to bardzo łatwo to wkomponować w poszczególne zabiegi zarówno od grzyba jak i na szkodnika.

wiem że nawożenie dolistne jak najbardziej wskazane, chodziło mi o to że niektórzy stosują mocznik + siarczan, a niektórzy inne komponenty w postaci gotowych mieszanek lub jeszcze inaczej :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja też słyszłem przed sezonem że bor nie miesza sie z siarczanem, tylko z intermagu można, potem mówili już że to nie prawda.

Teraz pytanie czy to była prawda, czy tylko tak puścili plotkę.

Ale fakt że teraz mieszałem bor z siarczanem i miałem biały osad w opryskiwaczu na dnie.

Dobrze jest mocznik, siarczan, bor i gotowe odżywki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Słuchajcie czy zamiast saletrosanu na wiosnę mogę dac polifoske 21?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Możesz dać tylko polifoska wolniej zadziala.Chyba że zależy tobie na siarce w pierwszej kolejności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

w okolicy nie mogę dostać saletrosanu, a 1 tony nikt nie chce przywieźć. Polifoska ma 8% formy amidowej a saletrosan 7% saletrzanej. Forma saletrzana i amidowa zalecana jest do stosowania w wyższych temperaturach, amidowa najmniej zasala glebę. Pierwszą dawke dajemy nawet na zamarznieta glebę gdzie roślina dopiero po kilku, kilkunastu dniach zaczyna pobierać azot, więc czy ja wiem.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj