tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Dziękuje za odpowiedz..Mam jeszcze pytanie,dlaczego nie można pryskac mieszanką tebu,leopard ,bormax ,bo mój sąsiad taką mieszankę na rzepak stosuje jesienią i nic się nie dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Gramicydy z reguły nie są zalecane do mieszania z innymi środkami.Stosowane w nieodpowiednich fazach mogą zahamować rozwój rzepaku.Nie ma sensu osłabiać rzepaku który i tak słabo rośnie tej jesieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja powiem inaczej, Caryx nie jest zły ale jest rzeczywiście przereklamowany, a to dlatego że bardzo mocno skraca, wręcz wciąga stożek pod ziemię (przy pełnej dawce 1l/ha), a beznadziejnie chroni od grzyba... przetestowane na własnej plantacji ! dlatego w tym roku wymieszałem go z niezawodnym Tebu w proporcjach 0,5l/ha Tebu + 0,5l/ha Caryx

 

Tu jest troche prawdy, Caryx słabo chroni od grzyba ale mocno skraca, Toprex z kolei dobrze chroni od grzyba a słabiej skraca. Wszystko ze wzgledu na rodzaj zawartych substancji

 

Dziękuje za odpowiedz..Mam jeszcze pytanie,dlaczego nie można pryskac mieszanką tebu,leopard ,bormax ,bo mój sąsiad taką mieszankę na rzepak stosuje jesienią i nic się nie dzieje.

 

Nie zaleca się mieszać graminicydów czy herbicydów ponieważ pewne środki (jak np. odzywki azotowe) mogą zwiększyć ich działanie lub spowodować niekorzystne reakcje co może spowodować uszkodzenia. Co do boru to też trzeba uważać z niektórymi środkami, dla niektórych środków dopuszczalne jest tylko mieszanie do pewnej ilości boru


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz28    0

Witam ja stosuje na jesień TOPREX 0,3l na 4 liść i działa rewelacyjnie do tego dorzucam odżywke MAXIMUS PkMg lub PK w dawce 4kg-5kg gdyż one zawierają mało azotu a dużo fosforu potasu i mikro do tego 1kg Maxiboru i jest atom na polu ...polecam ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

U mnie też pojawiły sie żółte liście i jakies plamy na liściach. W poniedziałek 7.10 pryskałem na 2 liscienne nawigator + rapsan a w piątek 11.10 na grzyba horizon 0,8l/ha + bor. Tylko zastanawiam sie czy nie za szybko na grzyba popryskałem rzepak od 4-8 lisci?

Ale skąd, 4 liście to optymalny termin na zastosowanie fungicydu z funkcją regulatora wzrostu.

Panowie skracacie rzepak przed zima czy Nie? Mój rzepak jest jak na moje jakiś duży i Koloru ciemny zielony .Jest już dosyć wysoki i nawet równo powschodził.Pozdrawiam

Pochwal się jaki fungicyd stosowałeś. Bo jak na razie chwalisz się jaki masz rzepak, że nie skracasz bo środki są przereklamowane. Więc po co skracać? I podaj argumenty bo na razie tylko się chwalisz a argumentów brak.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Witam ja stosuje na jesień TOPREX 0,3l na 4 liść i działa rewelacyjnie do tego dorzucam odżywke MAXIMUS PkMg lub PK w dawce 4kg-5kg gdyż one zawierają mało azotu a dużo fosforu potasu i mikro do tego 1kg Maxiboru i jest atom na polu ...polecam ...

 

może i skróci w tym terminie tylko co z ochroną grzybową bo to chyba nawet ważniejsze od skracania, trochę mała dawka metkonazolu wychodzi, a druga substancja jeśli się nie myle to wpływa tylko na skrócenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

pomyliłeś środki .toprex nie zawiera metkonazolu tylko paklobutrazol i difenokonazol

Edytowano przez slawek2209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

a sorry, zgadza się myślałem o Caryxie, ale takiej niskiej dawki to chyba jednak nikt nie stosuje..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateo33    1

Witam, dzisiaj bylem w hurtowni Śor i rolnicy mówili że u nas w regionie pojawiła sie kiła w rzepaku.W niektórych miejscach plantacje ponoc do likwidacji.Czy ktoś z forumowiczów słyszał o tej chorobie.

Edytowano przez Mateo33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a sorry, zgadza się myślałem o Caryxie, ale takiej niskiej dawki to chyba jednak nikt nie stosuje..

Tak niskiej dawki caryxu czy toprexu? Toprex wg rejestracji 0,3l wystarczy caryx 1l. I te 0,3l toprexu wystarcza, to środek który na rynku jest już od dłuższego czasu.

Witam, dzisiaj bylem w hurtowni Śor i rolnicy mówili że u nas w regionie pojawiła sie kiła w rzepaku.W niektórych miejscach plantacje ponoc do likwidacji.Czy ktoś z forumowiczów słyszał o tej chorobie.

Jak masz kiłe to masz problem. Na kilka lat możesz zapomnieć o rzepaku na tych polach. Lub pomyśleć o odmianach kiłoodornych, dość drogie, na poziomie lepszych mieszańców. Plony w porównaniu do zwykłych odmian trochę niższe. Kilka odmian rejestracje ma np alister, mendel czy mendelson.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
madziula21    0

Czy Toprex jest dobry do nawożenia rzepaku? Czy nie jest za mocny? Bo nam coś spaliło trochę rzepaku. Jeszcze te ceny w tym toku :( masakra spadły tak dużo.


www.ido-studios.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magik0578    5

Toprex nie jest środkiem do na wożenia rzepaku tylko jest do pryskania ,regulatorem wzrostu i zarazem dobrze chroni rzepak od chorób grzybowych.Jesienią wskazana dawka to 0,3l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ja właśnie skończyłem na ten sezon zabiegi w rzepaku i koszty wyszły tak jak w tabeli poniżej. Suma 2792,08 na 1ha. Troche się przeraziłem, a gdzie jeszcze do końca, w 4000 jak się zmieszcze to pewnie będzie sukces.

Materiał siewny 239,40 Nawozy i odżywki dolistne 1403,10 Waponowanie 375,40 Środki ochrony roślin 300,18 Zabiegi agrotechniczne 314,00 Praca najemna Ubezpieczenie

160,00


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

no nie wiem kolego jak Ci wyszła taka kwota, mi wyszło 1470zl/ha przy pełnej ochronie, nie liczone paliwo i praca własna (koszt jesień)

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

W nawozach policzył pewnie azot ja przy pełnej ochronie wydam 2300+ paliwo i praca własna i więcej rzepak nie dostanie oczywiście to koszt jesień i wiosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dużo. Co dawałeś ze aż tyle na nawozy? Raczej się nie zmieścisz w 4tys. A na jaki plon liczysz? Przy takich nakładach w okolice 5t powinieneś celować.

Czy Toprex jest dobry do nawożenia rzepaku? Czy nie jest za mocny? Bo nam coś spaliło trochę rzepaku. Jeszcze te ceny w tym toku :( masakra spadły tak dużo.

Racje to co wyżej kolega napisał. Toprex to fungicyd z funkcją regulatora wzrostu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Ja się zastanawiam czym skrócić rzepak czy zrobić tak jak Barabus czy może 0,3 toprexu, dodam że dopiero zaczyna jakoś wyglądać po tych suszach i późniejszych ulewach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W jakiej fazie jest rzepak? Czas do skracania jeszcze jest, wg prognoz w przyszłym tyg ma być nawet 20 stopni w dzień, więc w tych temp środki oparte na triazolach powinny bardzo dobrze działać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Jest dużo w optymalnej fazie 5 liści, a jest sporo takiego co ma dopiero po 2 liście. Wszystko dlatego że mozajka i było bardzo sucho po siewie 26.08

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Optymalna to 4 liście. Zastanawiasz się nad toprexem i caryx+tebu? Taniej chyba wyjdzie toprex, poza tym w takich fazach dobrze powinny triazole skracać, toprex powinien wystarczyć. Chyba że jesień będzie wyjątkowo długa i ciepła jak obecnie to rzepak może trochę wybujać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Tylko gdybym chciał popryskać przy 4 liściach to duża część zaczęła dopiero wschodzić więc lepiej było trochę poczekać. Mam zasianą hybrydę Garou, czyli następcę Visbiego i myślę że chyba lepiej będzie caryx plus jakiś tebukonazol plus odżywki i bor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

jesli masz niską obsadę to rzepak nie wybuja się i lepiej poczekać aż ten mniejszy rzepak podrośnie do tych 4 liści i dopiero skracać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

toprex jest na tyle "delikatnym" środkiem że i temu małemu rzepakowi nic by nie zrobił


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

to rozbije to na poszczególne koszta:

- npk 4-15-30-4S 350kg, sól potasowa 100kg, mikroelementy, wapno granulowane 1403zł

- materiał siewny 239zł

- wapnowanie (wapno weglanowe) 375zł

- command, navigator, toprex, fusilade 300zł

- zabiegi agro (40L ON tak troche na oko liczone + 100zł usługa siewu) 314zł

- ubezp 160zł

 

Nie wiem jak Wam wychodzi 1400zł albo 2300 z N. Ja u siebie nie widze na czym mógłbym oszczędzić. Może podpowiedzie na przyszłość? Fakt pola mam kwaśne i muszę to urególować więc koszta w kilku następnych latach będą wieksze o wapno.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj