tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

BARABUS    6

nie zapominajmy panowie że jest już 8 październik a i pogoda zupełnie inna jak rok temu ! nie wiem jak rzepak który ma obecnie dopiero liścienie i wchodzi w 2 liście może podejść do zimy ? to chyba zima musiała by być bardzo łagodna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Panowie, czy rzepak który jest aktualnie w fazie liścieni (wypuszcza dopiero pierwszą parę liści właściwych, siany po jarej pszenicy...- powschodził po deszczach) czy ma jeszcze jakieś szanse..? Co prawda pogoda dopisuje teraz, więc chciałem zaaplikować RSM lecz niestety technicznie zostało mi to uniemożliwione, więc posypałem 100kg/ha saletry w celu żeby go jakoś jeszcze 'pobudzić' do wzrostu.. Jutro planowałbym oprysk mocznikiem o stężeniu do 5%, a za parę dni mocznik+wuxal top n, czy może szkoda zachodu i siać jeszcze jakąś pszenicę...? Co radzicie? Inny rzepak mam w fazie powiedzmy dobrych 2liści, i myślę, że ten może jeszcze urośnie...

Jezeli bedzie długa jesień to będzie coś z niego, może i nawet ładny rzepak, aczkolwiek musisz się liczyć ze spadkiem plonu. Teraz jest ładna pogoda, jest ciepło (bynajmniej w moim regionie) próbuj podgonić go odżywkami. Ale niestety to jest loteria, bo może być też tak ze wywalisz sporo kasy na odżywki i rzepak trafi jak przyjdzie szybko zima, a może się akurat udać. Sam kilka lat temu to przerabiałem, rzepak siany był 9 września ze wzgledu na opady we wcześniejszym terminie. Był słaby, ale kilka razy dostał pare odzywek i 3 t osiagnałem


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

ehh, 3t to jest taki 'przerobowy' plon, zwłaszcza przy aktualnych cenach rzepaku, myślę że od 3,5t/ha można mówić, że się coś zarobiło na tym interesie.. (u mnie średnio 4,2t/ha udało się wyciągnąć, ale to słabawo przy tych co chwalili się 5t/ha :P)

Myślę Panowie, że najroząsdniej (bo już 1tys wywalony na saletre i mocznik) będzie jak polece jutro samym mocznikiem o takim stężeniu jak napisałem, i w przyszłym tygodniu jeśli będzie widać poprawę to powtórzę ten zabieg + wuxal, jeśli oczywiście pogoda będzie sprzyjać.. Myślę, że zaaplikowany azot może się nie zmarnuje, jak posieje pszenicę?

ja w tamtym roku zrobiłem próbę gleby i wyniki przyszły mi po zasianiu rzepaku niestety, i okazało się że ph było bardzo kwaśne (4,5), posypałem ten rzepak po 0,5t/ha wapniakiem koszelowskim jeszcze na jesieni i siedziałem do zbioru z myślą, że z 3t/ha będę mega zadowolony a wyszło 4,4t/ha.. :o;) więc... Różnie to bywa, znajomi mówili mi, że to sypanie wapniaka nic nie da itp itd, ale coś widocznie zadziałało..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

I tak za rok każdy będzie pisał o plonach 4,5- 5,5t/ha. Rzepaki siane w terminie mają od 6-8 liści a jeszcze miesiąc wegetacji więc po co panikować. A rozete rzepak wykształca w określonym czasie jak dostał coś pod korzeń to jakiś mikrokompleks wystarczy dolistnie + bor a o wielkość rośliny zadba pogoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Mój przy grzybowce dostał bor i mikro z Super5 ale na jednym stanowisku słabiej rośnie. Juz od samych wschodow był słaby. Na dniach jadę na samosiewy i zastanawiam się czy wczesniej nie prysnac mocznikiem. Nie wiem czy lepiej w oprysku czy rozsypac ze 100kg saletry.

Niby przedsiewnie dostał 250kg NPK 8:15:30 ale mimo to jest słaby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

Sypanie azotu na kwaśną ziemię to tak jak wyjście do toalety bez papieru toaletowego :P

 

kolego ja to wiem, ale chyba nie zrozumiałeś tego co napisałem? Wynik analizy przyszedł PO zasiewie rzepaku, więc trzeba było podjąć JAKIEŚ kroki, tuteż było wspomniane 0,5t/wapniaka. (na dodatek mogę wspomnieć, że to dzierżawa, która doszła)

 

Nie rozumiem sensu Twojej wypowiedzi, jeśli chcesz się przechwalać wiedzą to znajdź inne forum czy też chociaż dział a tymbardziej nie rozumiem, że z tym kwaśnym rzepakiem to wspomniałem o sytuacji zeszłorocznej..... Jak zdałeś maturę jeśli nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?

 

kolego tobago, moje rzepaki dostały 300-400kg polifoski 6, te co normalnie powschodziły to też normalnie rosną... Ale widzę u niektórych znajomych podobną sytuację, że rzepaki mimo odpowiedniego terminu siewu, odpowiedniej agrotechniki siewu (orka, agregat, siew), że nie rosną zbyt 'agresywnie' - czym to jest spowodowane? Na to pytanie musisz sam szukać odpowiedzi.. A wracając do zapytania, to myślę, że jeżeli te Twoje rzepaki dostały pod korzeń po te 24kg N, to 100kg saletry to zdecydowanie za dużo jeśli ma 3-4liście... Może daj ok 50kg saletry + oprysk mocznikiem z odżywką, albo sam oprysk jeśli ten rzepak ma te 3-4liście, stymże możesz zrobić większe stężenie mocznika.. ALbo zamiast mocznika dać z wodą RSM, czy taniej wyjdzie - nie liczyłem, ale znajomy co ma XXXha rzepaku też podobny problem ma i goni rzepak opryskiem takim jak: 10l rsm, wszystkie mikro zmieszane odzielnie+ do 200l wody na ha.. Wcześniej też zastosował saletrę w dawce 100kg/ha.. Ale jak Ty już dałeś odżywkę to poczekaj parę dni może?

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Jak dzierżawa która doszła to po co siać rzepak?? Ładowanie azotem rzutowo pogłównie jesenią jest chore bez urazy, ale lepiej nalistnie odżywki makro które pogonią rzepak i mikro które pomogą mu przezimować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casemx110    0

kolego ja to wiem, ale chyba nie zrozumiałeś tego co napisałem? Wynik analizy przyszedł PO zasiewie rzepaku, więc trzeba było podjąć JAKIEŚ kroki, tuteż było wspomniane 0,5t/wapniaka. (na dodatek mogę wspomnieć, że to dzierżawa, która doszła)

 

Nie rozumiem sensu Twojej wypowiedzi, jeśli chcesz się przechwalać wiedzą to znajdź inne forum czy też chociaż dział a tymbardziej nie rozumiem, że z tym kwaśnym rzepakiem to wspomniałem o sytuacji zeszłorocznej..... Jak zdałeś maturę jeśli nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?

 

kolego tobago, moje rzepaki dostały 300-400kg polifoski 6, te co normalnie powschodziły to też normalnie rosną... Ale widzę u niektórych znajomych podobną sytuację, że rzepaki mimo odpowiedniego terminu siewu, odpowiedniej agrotechniki siewu (orka, agregat, siew), że nie rosną zbyt 'agresywnie' - czym to jest spowodowane? Na to pytanie musisz sam szukać odpowiedzi.. A wracając do zapytania, to myślę, że jeżeli te Twoje rzepaki dostały pod korzeń po te 24kg N, to 100kg saletry to zdecydowanie za dużo jeśli ma 3-4liście... Może daj ok 50kg saletry + oprysk mocznikiem z odżywką?

 

 

Słuchaj, a raczej czytaj 24 letni górski wędrowcze...

Nie cytowałem Twojej wypowiedzi, nie pisałem tego do Ciebie więc grzecznie spuść z tonu...

Jak chcesz wiedzieć to potwierdziłem tylko Twoją nabytą wiedzę, że warto wapnować ziemię.

Stary wyjadaczu wątek o maturze jest co najmniej nie na miejscu, a na pewno zalicza się do OT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

kurde, czy ja niezrozumiale się wyraziłem? Jeśli tak, to przepraszam. ?

"ja w tamtym roku zrobiłem próbę gleby i wyniki przyszły mi po zasianiu rzepaku niestety, i okazało się że ph było bardzo kwaśne (4,5), posypałem ten rzepak po 0,5t/ha wapniakiem koszelowskim jeszcze na jesieni i siedziałem do zbioru z myślą, że z 3t/ha będę mega zadowolony a wyszło 4,4t/ha.. :o ;) więc... Różnie to bywa, znajomi mówili mi, że to sypanie wapniaka nic nie da itp itd, ale coś widocznie zadziałało.. "

 

W tamtym roku chyba nie siałem tegorocznego rzepaku na sezon 2013/14? W sytuacji opisanej w pierwszej mojej wypowiedzi opisalem jak mam problem TERAZ nic nie wspominając o zakwaszonej ziemi na tym kawałku....

 

i kolego Tomek90, jeśli uważasz, że ładowanie kasy w odzywki i pryskanie rzepaku, który jest w fazie liścieni i wypuszcza dopiero pierwszą parę liści właściwych, to zastanów się ILE ten rzepak przyjmie tej odżywki, skoro jego powierzchnia w cm2 wynosi ok 2-4cm2?

 

 

​casemx110- nie widzę, żeby ktoś jeszcze wspomniał o kwaśnej ziemi, więc jak to nie może się odnosić do mnie ?

Żadnym magistrem nie jestem, ale zanim coś napiszę na jakiś temat wolę się dobrze zastanowić..

Dalsza dyskusja w tym temacie nie ma sensu, ja sobie wrogów na forum robić nie będę dlatego, że ktoś udziela mi cennych rad odnośnie papieru toaletowego ;)

 

Przepraszam urażonych, Pozdrawiam i życzę jak najlepiej.

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

No może i jest bardzo mała powierzchnie wchłanianie odżywek w fazie pierwszej pary liści rzepaku, ale ile wchłonie ten rzepak to da mu takiego kopa że nic potem już tego nie doścignie. Fakt że dużo idzie na ziemie, ale potem mikro i makro z ziemi rzepak też ciągnie.

Więc tylko się zdaje że pieniądze są wyrzucone w ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Powtórzę pytanie, po jakim czasie od oprysku fusilade + navigator mogę pojechać z toprexem + mocznik + bor + siarczan magnezu.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

jak by popadał deszcz to za trzy dni, gdy jest such to 5-7 dni trzeba odczekać,


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub2812    19

Witam.

Jako że stało się ciepło (w końcu) chciałbym spytać czym polecacie pryskać rzepak od robaczka oraz zarazy?? oraz czy warto skracać o tej porze rzepak chodzi o datę.... Bo widzę ze opinie są różne :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

No może i jest bardzo mała powierzchnie wchłanianie odżywek w fazie pierwszej pary liści rzepaku, ale ile wchłonie ten rzepak to da mu takiego kopa że nic potem już tego nie doścignie. Fakt że dużo idzie na ziemie, ale potem mikro i makro z ziemi rzepak też ciągnie.

Więc tylko się zdaje że pieniądze są wyrzucone w ziemie.

 

może i dobrze mówisz kolego ;) Dzisiaj poleciałem samym mocznikiem o stężeniu ok 3%, myślę, że nie za mocne i myślę, że poczekam do przynajmniej poniedziałku, jeśli coś się ruszy to jadę z odżywką i może na jednoliścienne bo niektóre gęste takie pasy samosiewów pszenicy ponarastały.. ;/ Czy może już w sobotę coś takiego spróbować np ten wuxal top n 3l/ha+ tytanit 0,2l/ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

co może być przyczyną żółknięcia niektórych dolnych liści rzepaku, po czym oklapują na ziemie i giną ? Na niektórych polach występuje to pasami wzdłuż, z tego co pamiętam to już nie pierwszy raz mam takie coś. W tym roku dawałem Lubofos pod rzepak, poszedł już tebukonazol (2 tyg temu) + starter 10-52-10 + mikro. Rzepak ma ok 7 liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

jak by popadał deszcz to za trzy dni, gdy jest such to 5-7 dni trzeba odczekać,

 

W takim razie jutro jadę z samym mocznikiem, bo późno już strasznie. Piszą że 8-10% można dac i tyle chyba zastosuje żeby go trochę podciagnac. A na początku tyg pójdzie reszta środków.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No może i jest bardzo mała powierzchnie wchłanianie odżywek w fazie pierwszej pary liści rzepaku, ale ile wchłonie ten rzepak to da mu takiego kopa że nic potem już tego nie doścignie. Fakt że dużo idzie na ziemie, ale potem mikro i makro z ziemi rzepak też ciągnie.

Więc tylko się zdaje że pieniądze są wyrzucone w ziemie.

Zgadzam się. Np w kukurydzy w młodych fazach też zazwyczaj warto dać odzywki mimo że liście mają mała powierzchnię asymilacyjną to daje im to to dużego kopa.

Powtórzę pytanie, po jakim czasie od oprysku fusilade + navigator mogę pojechać z toprexem + mocznik + bor + siarczan magnezu.

Na etykiecie fusilade o ile dobrze pamiętam jest zapis że nie powinno się nic robić 7 dni przed i 7 dni po zabiegu. W sprzyjających warunkach po 4 dniach bym już jechał.

Witam.

Jako że stało się ciepło (w końcu) chciałbym spytać czym polecacie pryskać rzepak od robaczka oraz zarazy?? oraz czy warto skracać o tej porze rzepak chodzi o datę.... Bo widzę ze opinie są różne :D

A te insekty masz? A skracać zawsze warto jak są dobre warunki do oprysku a teraz takie są. W jakiej fazie masz rzepak i ile możesz wydać na skracanie?

co może być przyczyną żółknięcia niektórych dolnych liści rzepaku, po czym oklapują na ziemie i giną ? Na niektórych polach występuje to pasami wzdłuż, z tego co pamiętam to już nie pierwszy raz mam takie coś. W tym roku dawałem Lubofos pod rzepak, poszedł już tebukonazol (2 tyg temu) + starter 10-52-10 + mikro. Rzepak ma ok 7 liści

Zgadzam się z tomek73, to niedobory azotu i zazwyczaj w takiej sytuacji rzepak redukuje najstarsze liście, a wypuszcza młode które nie wymagają tyle azotu do przetrwania rośliny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

można dawać jeszcze navigator rzepak ma 4-6 liści

można bezproblemowo warunek jest taki niezaduża rozeta liściowa żeby środek doleciał do chwastów navigator ma działanie typowo nalistne , dawka 0.3


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

@milanreal

Jest napisane "dla herbicydow których nie wolno mieszać z fusilade minimalny odstep pomiędzy zabiegami 7 dni" a toprex i nawozy można z fusilade mieszać.

 

W ostatnim ta piszą że siarczan amonu nie wpływa negatywnie na przezimowanie i można go dawać nawet na koniec wegetacji. Może lepiej posyłać siarczan niż jechać z mocznikiem?

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Niedobór azotu.

 

Coś w tym może być co piszesz bo podobną sytuacje mam ze zbożami mimo stosowania 150-160kg N często widać niedobory azotu, nawet zbóż nie potrzebuje skracać przy takim nawożeniu. Nie wiem czemu tak się dzieje. Rzepak dostał 100kg saletry na słome + to co w NPK i dalej mu brakuje albo nie może go pobrać. Jedne rośliny są ciemno zielone inne jasne, w tamtym roku było podobnie + słabo sie jesienią rozrósł się, a wiosną dość szybko poszedł w pęd, tyle że wiosna dość specyficzna była.

Jakieś sugestie co może być z tymi polami nie tak mimo stosowania wydaje mi się sporo azotu widac jego braki, PH od 5,5 do 6,5; Mg średnio-wysokiego K tak samo, jedynie Fosfor niski jednak jego niedoboru nie widze.

 

Hmm czyli dobrze by było polecieć jeszcze mocznikiem nalistnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baksik    2

Czy ktoś próbował rozpuścić fosforan amonu w wodzie i w oprysku dolistnie zasilić rzepak przy niedoborach fosforu, przy okazji oprysku tebukonazolem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub2812    19

A te insekty masz? A skracać zawsze warto jak są dobre warunki do oprysku a teraz takie są. W jakiej fazie masz rzepak i ile możesz wydać na skracanie?

 

 

Insektów narazie nie ma, u mnie wszyscy w okolicy pryskają mówią ze wchodzi na jesieni i siedzi w łodydze/korzeniu do wiosny ale wydaje mi się to lekko naciągnięte chociaż nie wiem...

rzepak ma 5-8 liści a skracanie hmm chce aby było dobrze w tamtym roku skracałem Tebu rezultatów nie widziałem za bardzo, a i grzyb był wiec szukam czegoś lepszego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj