tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Adrenalina    10

Ja sialem 22-23 i dopiero co rzadki widać też się bałem ale idzie w oczach :) Panowie głowa w druga strone nie patrzeć i będzie dobrze on sobie poradzi:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

milanreal1 jakim cudem ochrona przed chorobami ma być podobna w sytuacji gdy zastosujesz fungicyd w fazie 2 liści, a 6 liści przecież nie ma (w rzepaku) czegoś takiego jak fungicydy doglebowe. Więc ile substancji aktywnej pobierze Ci rzepaczek mający 2 liście a ile ten który ma 6? Jak rzepak maający dwa liście właściwe będzie zakrywać 10% pow. pola to będzie dobrze, a co dopiero ten mający 1 liść. Zaprawa nasienna działa przeważnie do 4 liścia więc nie widze specjalnie potrzeby, aby aby się spieszyć z tym zabiegiem. A poza tym triazole mają działanie wyniszczające więc nawet jak doszłoby do porażenia liści w fazie 4 liścia to będzie lepiej jak duża ilość s. a. zostanie pobrana w fazie 6liścia to zagwarantuje ochronę, aż do zimy także 7,8,9,10,11,12 liścia i niemartw się rzepak nie straci 1,2,3,4,5,6 liścia z powodu późniejszej aplikacji fungicydu. A poza tym z własnego doświadczenia wiem iz rzepaczek nie zakrywa 100% pow. pola przed fazą 6 liścia więc nie ma mowy o konkurencji o światło w łanie z prawidłową obsadą roślin więc rzepaczek nie będzie wynosił serca.

 

Ja wykonuje 3 zabiegi na jesień tj.:

 

1. Navigator (0,3l) + jednoliścienne (z wyjątkiem "adżila") faza 3-4liście

 

2. faza 4-5 liści CCC + 4 siarczany i czteroboran sodowy

 

3. faza 6-7 lisci Tarcza Łan 1l + punkt 2.

Nie pogrubiaj tekstu.

 

Ilość substancji aktywnej którą pobiorą nawet 2 liście wystarczy. Zresztą z Twojego postu trudno wywnioskować za jaki środek uważasz toprex czy za regulator czy za fungicyd. Jeżeli chodzi o działanie wyłącznie fungicydowe to ma 2 triazole więc możesz go dać nawet w fazie 10 liści i podziała (jeżeli temp powietrza będzie wyższa od 8-10 stopni). Ale jeżeli chcesz nim skrócić rzepak to lepiej go dać w młodszej fazie ponieważ triazole z funkcją regulatora wzrostu maja to do siebie że w młodszej fazie lepiej skracają, do tego dochodzi również kwestia temp powietrza, szybszy zabieg to z reguły wyższa temp powietrza.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
herrfilip1    5

Tak czteroboran sodowy to jest to samo co boraks (11% i 15%), ale nie ma co się krzywić bo tak popularny Solubor DF (17,5%) to nić innego jak mieszanina boraksu i kwasu borowego (wystarczy zadzwonić do przedstawiciela handlowego i spytać się co to za cudo jest w tym soluboże co kosztuje 15zł/kg a nie 4zł)

 

Ja miałem Cruisera na obu odmianach. Ja na Twoim miejscu nie spieszyłbym się z zabiegiem fungicydowym, a otóż dlatego że jak wcześniej wspomniałem za mała ilość substancji akrywnej została by pobrana i wymuszało by to zastosowanie 2 zabiegu fungicydowego w późniejszym terminie aby rośliny były zdrowe do skończenia jesiennej wegetacjii, a ówcześnie panująca pogoda nie sprzyja wysokiej presji chorób. No chyba, że SPEC (http://cropnet.pl/dbases/spec/specPL/index.htm) by Ci kazał bo stwierdził co innego to wtedy należy prysnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie rzepak wschodzi nie liczyłem roślin bo jeszcze wszystkie się nie pojawiły ale zapowiada sie dobrze deszczyk popadał dosyć solidnie ziemia wilgotna .Nic tylko czekac. Trochę samosiewów pszenicy jest ale to chyba za wczszesnie na pryskanie (1 -2 liscie samosiewów) a rzepak dopiero skiełkował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

Ja miałem Cruisera na obu odmianach. Ja na Twoim miejscu nie spieszyłbym się z zabiegiem fungicydowym, a otóż dlatego że jak wcześniej wspomniałem za mała ilość substancji akrywnej została by pobrana i wymuszało by to zastosowanie 2 zabiegu fungicydowego w późniejszym terminie aby rośliny były zdrowe do skończenia jesiennej wegetacjii, a ówcześnie panująca pogoda nie sprzyja wysokiej presji chorób. No chyba, że SPEC (http://cropnet.pl/db...pecPL/index.htm) by Ci kazał bo stwierdził co innego to wtedy należy prysnąć.

U mnie rzepak też był zaprawiony cruiserem, w poprzednich latach też i jest jak najbardziej ok. Chodziło mi wyłącznie o regulację wzrostu. Jak mi rzepak wybuja na 6-7 liści to już niczym go nie zatrzymam, i wiosną będzie po rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

Ja trochę z innej beczki. Mam pytanie do tych co sprzedawali rzepak do Kruszwicy, czy wam też wysyłają pisma informujące o zakończeniu umów kontraktacyjnych.

Od roku 2014 mamy sprzedawać rzepak nie wiadomo gdzie i komu.

Kruszwica ma dokonywać zakupu po podpisaniu umowy sprzedaży na punkcie skupu w .........Kruszwicy!!!!

Nie będzie terenowych punktów skupu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

po cóż Wam punkty skupu? jeśli nie macie ilości całosamochodowych to skrzyknijcie się z sąsiadami, an rynku funkcjonuje co najmniej kilkaset podmiotów, które kupią od Was ten rzepak zapłacą lepiej niż punkt skupu i jeszcze wycałują po stopach, nie ma się czym przejmować, Kruszwica w końcu zaczyna postępować jak korporacja rodem z USA i szuka oszczędności likwidując system rodem z poprzedniej epoki, także wszystkim wyjdzie to na dobre, na razie pozwalniali tylko większość przedstawicieli terenowych i ocalili los wielu drzew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
To niezbyt dobry pomysł. Czym rzepak był zaprawiony? W fazie 4 liści daj toprex, jako fungicyd bardzo dobry.
Czy dobry pomysł to się okaże, rzepak swój ale zaprawiony (pencykuron, Imidachlopryd). Myślę nad toprexm i może stabilanem w 0,5l/h i to muszę dokupić bo supero leży i czeka a wcześniej poszedł reactor i navigator.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

rzepak siany dwa tyg temu ale niestety bardzo nierówno wschodzi są roślinki które mają już 3-4 listki a są takie które dopiero maja dwa liścienie. Chcę opryskać je Navigatorem, wstrzymac się z opryskiem aż wszytskie będą miały 3-4 listki czy pryskać już teraz?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

posiałem odmianę CANTI 16.08. Rzepak praktycznie nie powschodził. Gdzieniegdzie są pojedyncze roślinki. Tak się zastanawiam, czy już brać się za przesiewanie pszenicą? Odmiana ES BOURBON siana jeden dzień wcześniej ma już 4 listki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam u mnie w rzepaku widać jakieś dziury w liściach czy to jest ta robota tej pchełki rzepakowej. Pryskac to juz bo rzepak gdzieniegdzie ma 3-4 liscie a gdzie niegdzie dopiero wschodzi.? Nie ma tych dziur dużo ale pojawiają się . Jak byłem dzisiaj na polu po deszczu widziałem jakieś muszki na rzepaku. Pomocy. Jutro tak czy tak coś kupie na owady .Prosze o odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek59    4

tych "PODMIOTÓW" to radzil bym się wystrzegać , dwa lata wstecz "sprzedalem" dwa tiry zboża i do dziś nie dostalem ani zlotówki.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

panowie mam pytanie pryskałem rzepak po siewie i w tej chwili rzepak jest gdzie niegdzie żółty czy on sie zregeneruje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s17    15

panowie mam pytanie pryskałem rzepak po siewie i w tej chwili rzepak jest gdzie niegdzie żółty czy on sie zregeneruje

 

Zregeneruje się. Są to typowe objawy po zastosowaniu chlomazonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja już jechałem caryxem, ale mam pytanie w jakiej dawce stosujecie na jesień siarkę i magnez, bowiem mam jeszcze kizeryt i chciałbym go teraz rozrzucić, zastanawiam się tylko czy zastosować całą dawkę czy też podzielić ją i połowę zastosować wiosną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Koledzy czy BBCH 11 jest określeniem stadium rozwoju rośliny licząc 11 tyg od siewu proszę o odp

 

BBCH 11 to faza kiedy między liścieniami utworzy się pierwszy liść - jest to początek formowania rozety liściowej. I tak kolejno BBCH 12 to wytworzenie się drugiego liścia BBCH 13 trzeciego itd :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal150    1

ja już jechałem caryxem, ale mam pytanie w jakiej dawce stosujecie na jesień siarkę i magnez, bowiem mam jeszcze kizeryt i chciałbym go teraz rozrzucić, zastanawiam się tylko czy zastosować całą dawkę czy też podzielić ją i połowę zastosować wiosną?

 

Zalezy w jakiej ilości chcesz zastosować ten kizeryt, ale ja bym zastosował teraz 1/2 lub 1/3 dawki a na wiosnę z pierwszym N drugą część,ponieważ Mg jest bardzo łatwo wymywany w głąb profilu glebowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WolickiJan    0

 

Zalezy w jakiej ilości chcesz zastosować ten kizeryt, ale ja bym zastosował teraz 1/2 lub 1/3 dawki a na wiosnę z pierwszym N drugą część,ponieważ Mg jest bardzo łatwo wymywany w głąb profilu glebowego.

 

A czy byłoby to dobre, gdyby zastosować całą dawkę wczesną wiosną czy raczej odpada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal150    1

Wg. mnie jezeli Twój rzepak jest w dobrej kondycji (nie ma objawów braku S i Mg ) to spokojnie mozesz dać całą dawkę tego kizerytu wraz z 1 dawką N na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj